Pandemic Legacy: Sezon 1 / Pandemic Legacy (Rob Daviau, Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!

Którą wersję okładki wybierzesz

czerwona
116
44%
niebieska
125
47%
obie
25
9%
 
Liczba głosów: 266

Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Piehoo »

W zasadzie zdanie mieli podobne. Mogliby zagrać na kolejnej kopii, ale nie byłoby to już tak dobre doświadczenie. Głównie chodzi o znajomość fabuły i podświadome przygotowanie się na wydarzenia z kolejnych miesięcy.
Porównali do filmu: jak zobaczysz w jednym tygodniu dwa razy to nic Cię nie zaskoczy. Jak wrócisz po roku, dwóch to może ci się znowu spodobać. :)
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: yosz »

kudlacz135 pisze:Gdyby tak się złożyło, że koszulkuję wszystkie gry praktycznie... Ile potrzebowałbym koszulek i jakich, bo nigdzie nie mogę znaleźć info.
Nie wiem czy ktokolwiek jest Ci w stanie odpowiedzieć na to pytanie zanim nie zagra w całości. Oprócz kart miast dla graczy i kart zarażania jest talia Legacy, której nie wolno przeglądać, nie wolno tasować bo karty opisują wydarzenia i zadania, które muszą występować jedno po drugim i lepiej o nich nie wiedzieć. Zresztą w tym stosie są nie tylko karty ;) Koszulkowanie tego wymagałoby przejrzenia kart co mija się z celem.

Koszulkowanie kart też jest trochę bez sensu bo na niektórych będzie trzeba naklejać naklejki

Osoby koszulkujące, kombinujące co zrobić żeby nie niszczyć kart, zagrać znowu od początku, chyba powinny spasować jeżeli nie mogą się przemóc. Po rozegraniu całej kampanii nawet jeżeli się da grać to pewnie i tak nie siądzę do takiego Pandemica, bo będę wolał zagrać w "niewypaczonego" / niezmienionego. Nawet jeżeli uda się wygrać w 12 gier to w ostatnim roku potrafię wymienić dwie gry, które zbliżyły się u mnie do takiej liczby partii, a w które ciągle gram. Tak więc pewnie po zakończeniu pudło przeznaczę na coś innego, a komponenty na ewentualne prototypy, albo p&p :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kudlacz135 »

@Yosz Zgadzam się, w sumie bardziej myślałem o tych dwóch podstawowych taliach, które dość regularnie się tasuje. Ale... może to przeboleję... może to będzie mój odwyk ;)
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic Legacy

Post autor: syfon »

kudlacz135 pisze:Gdyby tak się złożyło, że koszulkuję wszystkie gry praktycznie... Ile potrzebowałbym koszulek i jakich, bo nigdzie nie mogę znaleźć info.
Tez koszulkuję niemal wszystko ale tej jednej gry nie zamierzam. Jest jednorazowa, jest zmienna, naklejamy na karty, przedzieramy karty, komponenty się zmieniają. Na tej grze ma być widać że była grana, że jej elementy przeszły jakąś drogę, przygodę. Jeżeli wyleje mi się na nią piwo, to to będzie to piwo które się wylało gdy mieliśmy trzy ruchy do końca żeby wygrać przedostatni miesiąć i drżącą ręką ciągnałem kartę modląc sie o brak epidemii która rozwali nam cały plan. I takie piwo może się wylać, jako częśc historii jaką jest całe doświadczenie Legacy.
Tak też nie ma co koszulkować.
Poza tym nie wolno podglądać talii zadań/wydażeń wiec trzeba by poprosić o koszulkowanie sąsiada. :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: yosz »

To ja tylko potwierdzę, że nie widzę koszulkowania, bo po rozegraniu tej gry ona do sprzedaży na pewno nie będzie się nadawać ;)

Jesteśmy po dwóch partiach, dwie wygrane, ale minimalnie (jak to w Pandemicu). Nie wiem czy będę chciał wrócić do "normalnego" Pandemica po Legacy. Takich emocji jak w tych dwóch grach dawno nie miałem. I niesamowite uczucie przy odkrywaniu kolejnych "zakrytych" elementów. Dla mnie jak na razie Gra Roku.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

yosz pisze: Nie wiem czy będę chciał wrócić do "normalnego" Pandemica po Legacy.
echh... czy więc Legacy to aby nie zabójstwo dla regularnej Pandemii? ;)

A przy okazji - jak rozumiem, w Legacy jest parę kart postaci. I ta, którą się wylosuje / wybierze jest z nami już przez całą grę? Czy należy wraz z kolejnymi miesiącami losować / wybierać kolejne?
Jeśli cała gra na stałym składzie... to każdy wie, że są postacie lepsze i bardziej lepsze :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: pan_satyros »

Zaczynam żałować, że nie brałem preordera. No nic będzie trzeba ciut przepłacać.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Furia »

Czy po rozegraniu kampanii, na egzemplarzu Legacy da się grać "normalną" Pandemię, czy gra nadaje się do kosza?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: yosz »

Nie wiem bo do końca jeszcze daleko. Raczej myślę że nie da się zagrać - może w jakiegoś dziwnego Pandemica.

Można zmieniać postaci pomiędzy grami. Co więcej są mechanizmy które "nakłaniają" do zmieniania bohaterów. No i nasza postać może też "zaginąć" (to nie spoiler bo jest w instrukcji) wiec jak dużo "zainwestujemy" w rozwój postaci i nam przepadnie to będzie niedobrze ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Ortoda
Posty: 12
Rejestracja: 19 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: UK
Has thanked: 3 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Ortoda »

Nie mam i nie grałam wcześniej w "normalna" Pandemie jak i też grupa z którą gram. PL już zakupiony i teraz zastanawiam sie czy możemy grać w PL bez wcześniejszego zapoznania z gra. Czy możemy zagrać na PL pare razy bez legacy co pozwoli nam ogarnąć grę czy lepiej kupic "normalna" Pandemie, pograć i wtedy Legacy?
esztfke
Posty: 312
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 30 times
Been thanked: 16 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: esztfke »

Furia pisze:Czy po rozegraniu kampanii, na egzemplarzu Legacy da się grać "normalną" Pandemię, czy gra nadaje się do kosza?
Wprawdzie nie mam gry, ale z tego co widzialem na unboxingu sa w zasadzie wszystkie elementy ze zwyklej pandemii wiec trudno mi sobie wyobrazic sytuacji zeby sie nie dalo. Chyba ze w danym etapie trzeba bedzie zniszczyc jakas karte i rzeczywiscie uznasz ze koniecznie musisz ja zniszczyc a nie np po prostu odlozyc ja do pudelka i nie uzywac na czas kampani.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: yosz »

W instrukcji jest wprost napisane, że jak nie znasz Pandemica to najlepiej pare razy pograć bez talii Legacy w normalnego Pandemica.

Może po całej kampanii się da zagrać w Pandemica normalnego ale nie wiem jak zwykłe komponenty będą sie zmieniać w czasie gry.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Andarist »

a na ile osob gra sie najlepiej? mysle o kupnie pod gre w dwie osoby
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Pandemic Legacy

Post autor: przemoo99 »

Andarist pisze:a na ile osob gra sie najlepiej? mysle o kupnie pod gre w dwie osoby
I podłączę sie z podobnym pytaniem:
Czy można grać solo prowadząc jednocześnie 2/3/4 postaci?
Planszówkowy maniak... :)
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

Gramy we dwie z dziewczyna i jest ok, nie wydaje nam sie ze cos tracimy. Po jednej postaci na osobe. Co do grania solo, to dlaczego nie, nikt Ci przecież nie będzie weryfikowal czy tymi 3 postaciami grały 3 osoby czy tylko jedna :D
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Moim zdaniem w zwykłą Pandemię gra się równie dobrze we 2, jak i w 4 osoby. Zakładam więc, że podobnie przy Legacy.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Piehoo »

Pandemic dobrze skaluje się 1-4 i dotyczy to każdej odsłony. My dzisiaj dwa miesiące przeszliśmy na dwie osoby i jest bardzo fajnie. Duży plus za lekkie RPG i emocje przy poznawaniu zmian. ;)

Edit. Jakby ktoś chciał rzucić okiem. Unboxing bez spoilerów
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Furia »

yosz pisze:W instrukcji jest wprost napisane, że jak nie znasz Pandemica to najlepiej pare razy pograć bez talii Legacy w normalnego Pandemica.

Może po całej kampanii się da zagrać w Pandemica normalnego ale nie wiem jak zwykłe komponenty będą sie zmieniać w czasie gry.
Cały czas chodzi mi po głowie zakup, ale trochę szkoda mi wydawać tyle kasy na jednorazówkę. Poczekam w takim razie aż ktoś przejdzie kampanię i rzuci światło na to powtarzające się pytanie. :P
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kamron6 »

Wie ktoś na czym mają polegać kolejne sezony? Nowe pudełka tylko z innym wydarzeniami / rozwojem gry?
I czy ekstremalnie wysoka średnia na bgg uzasadniona?
Zastanawiam się nad kupnem, jestem między legacy, a zwykłym Pandemiciem z dodatkami (mam starą wersję od Albi i chciałbym coś więcej, a teraz mam dylemat :( )
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Tehanu
Posty: 128
Rejestracja: 15 cze 2005, 03:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Tehanu »

kamron6 pisze:...
I czy ekstremalnie wysoka średnia na bgg uzasadniona?...
Geek Rating dla tej gry to obecnie 6.394 i na niego polecam zwracać uwagę przy młodych grach. Avg Rating przy małej ilości głosów jest mocno podatny na manipulację/ekstrema. Na Pandemica oddano na razie 250 głosów więc Avg Rating nie jest jeszcze super miarodajny, choć nie przeczę, że dość dobrze rokuje.
"You have to learn the rules of the game.
And then you have to play better than anyone else."
Albert Einstein
esztfke
Posty: 312
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 30 times
Been thanked: 16 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: esztfke »

Tehanu pisze:
kamron6 pisze:...
I czy ekstremalnie wysoka średnia na bgg uzasadniona?...
Geek Rating dla tej gry to obecnie 6.394 i na niego polecam zwracać uwagę przy młodych grach. Avg Rating przy małej ilości głosów jest mocno podatny na manipulację/ekstrema. Na Pandemica oddano na razie 250 głosów więc Avg Rating nie jest jeszcze super miarodajny, choć nie przeczę, że dość dobrze rokuje.
Trochę offtop, ale czy przypadkiem bgg rating to nie bylo cos w tym stylu, ze do sredniej ocen graczy dodaje sie powiedzmy 100 dummy głosów na poziomie 5,5 po to, zeby gry z np 50 ocenami nie mieszaly wszystkiego w rankingu?
Jesli tak to byloby wrecz na odwrot i bgg rating duzo mniej by znaczyl przy nowych lub malo popularnych grach niz zwykla srednia ocen
Awatar użytkownika
Tehanu
Posty: 128
Rejestracja: 15 cze 2005, 03:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Tehanu »

esztfke pisze:
Tehanu pisze:
kamron6 pisze:...
I czy ekstremalnie wysoka średnia na bgg uzasadniona?...
Geek Rating dla tej gry to obecnie 6.394 i na niego polecam zwracać uwagę przy młodych grach. Avg Rating przy małej ilości głosów jest mocno podatny na manipulację/ekstrema. Na Pandemica oddano na razie 250 głosów więc Avg Rating nie jest jeszcze super miarodajny, choć nie przeczę, że dość dobrze rokuje.
Trochę offtop, ale czy przypadkiem bgg rating to nie bylo cos w tym stylu, ze do sredniej ocen graczy dodaje sie powiedzmy 100 dummy głosów na poziomie 5,5 po to, zeby gry z np 50 ocenami nie mieszaly wszystkiego w rankingu?
Jesli tak to byloby wrecz na odwrot i bgg rating duzo mniej by znaczyl przy nowych lub malo popularnych grach niz zwykla srednia ocen
Jest dokładnie tak z tymi dummy. Nie ma się jednak co czarować: pierwszych kilkanaście/kilkadziesiąt wysokich (najczęściej maksymalnych) ocen jest od projektantów, ich znajomych, betatesterów itp. Nie są oni obiektywni. Patrząc jedynie na Avg Rating (gwiazdki) gier, które mają mało ocen wynikałoby, że większość powinna zostać hitami. Moim zdaniem Geek Rating + Liczba oddanych głosów jest ok do szacowania.
"You have to learn the rules of the game.
And then you have to play better than anyone else."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Tycjan »

Gra jest genialna, a dlaczego tak jest, to mówimy (Yosz i ja) o tym w drugim odc. naszego nowego cyklu "Graj nie gadaj".
Zapraszam: http://marcinkrupinski.znadplanszy.pl/2 ... ic-legacy/
Nie ma spoilerów :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: piwoslaw »

Takie pytanko. Mam wyeliminowaną czarna chorobę , dociągam karte epidemi jako epidemia karta z czarną chorobą. Czy umieszczam wtedy kostki?? Czy jeśli ta choroba jest juz wyeliminowana to epidemia nie pojawia się?
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Szaweł »

piwoslaw pisze:Takie pytanko. Mam wyeliminowaną czarna chorobę , dociągam karte epidemi jako epidemia karta z czarną chorobą. Czy umieszczam wtedy kostki?? Czy jeśli ta choroba jest juz wyeliminowana to epidemia nie pojawia się?
Z tego co kojarzę to tak właśnie jest. Jeśli wyeliminujesz chorobę, na którą masz już wynalezione lekarstwo to przy pojawieniu się karty jej koloru, nie dokładasz kostek odpowiadających tejże chorobie.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
ODPOWIEDZ