Gra o Tron: Gra karciana 2 ed LCG (Nate French, Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Harth »

the_ka pisze:
evenstar pisze:Rozumiem, że w podstawce jest po jednej propozycji talii dla każdej frakcji?
Spis kart oraz ich ilość w podstawce.

http://www.cardgamedb.com/index.php/aga ... ds/_/core/
Podpowiem że ilość kopii danej karty w CS to wartość 'quantity'.

Wysłane z mojego Lenovo TAB S8-50L przy użyciu Tapatalka
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: evenstar »

A są jakieś ogólne zasady tworzenia takich decków samodzielnie?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uday »

W jednym zestawie podstawowym dostajesz 8 minitalii dla każdego stronnictwa po 20 kart, około 30 kart neutralnych (bez stronnictwa), dokładnie 28 kart fabuły i pare innych. Instrukcja proponuje 4 talie "demo" Greyjoy + Stark, Lannister + Tyrell, Martell + Targaryen, Baratheon + Nocna Straż. Każda talia dostaje 2x po 20 kart + chyba 7 kart neutralnych. Dla każdej talii jest też przewidziana osobna 7-kartowa talia fabuły. Takie 4 talie można wyciągnąć z pudełka i grać. Jak się znudzą można sobie zrobić inne połączenia i tylko dołożyć do nich karty neutralne i karty fabuły. Po kilku grach będziecie sami wiedzieć co byście chcieli.

Natomiast takie talie są nielegalne turniejowo. Normalne powinny mieć minimum 60 kart i zawierać tylko jedno stronnictwo + ewentualnie karty neutralne. Jest od tego odstępstwo w postaci kart agend-sztandarów, które pozwalają na umieszczenie w talii stronnictwa X co najmniej dwunastu kart nielojalnych ze stronnictwa Y. Mając dwa zestawy podstawowe można już takie talie budować. Nie jest to w sumie nic specjalnie trudnego, ale zbudowanie na prawdę silnej talii jest sztuką.

Budowanie talii można trochę porównać do budowania silniczka w eurosucharach (tylko trzeba się liczyć z prawdopodobieństwem dochodzenia kart na rękę). "To mi da złoto, za to złoto odpalę tę zdolność, która mi wprowadzi tego do gry i on jak zaatakuje to przeciwnik nie będzie się spodziewał i przy okazji zbiorę bonus z tej karty."
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: sqb1978 »

Jestem po pierwszych 2 rozgrywkach: 2 i 3 osoby. Pierwsze wrażenie niestety nienajlepsze. Jestem wielkim fanem Netrunnera LCG oraz sagi G. Martina więc podszedłem do tej gry ze sporym entuzjazmem. Niestety został on zgaszony przez kilka spraw:
- downtime przy 3 osobach był niesamowity. Wiadomo, pierwsza gra i sporo czytania, ale jakieś to wszystko mało intuicyjne mechanicznie. Nie miałem tego wrażenia ani przy Netku, ani Lotr czy Inwazji.
- Do tego spory chaos i mnóstwo czytania i pamietania tego co leży na stole. Z ograniem zapewne problem zniknie, ale to raczej długo potrwa przy graniu okazyjnym.
- kolejna sprawa to karty. Graliśmy taliami 2-rodowymi z instrukcji. Rzeczywiście takie talie są mega losowe. Złożenie jakiejś ciekawej kombinacji wynikało wyłącznie ze szczęścia. Czyli jednak 3 coresety i monotalie to na pewno będzie większa kontrola. Trochę lipa dla niedzielnych graczy. Na plus, że będzie mało odrzutów.
- polskie tłumaczenie jest niejednoznaczne i ma błędy, a nawet nie widziałem więcej niż 40% kart.
- liczyłem na fajne wieloosobowe LCG, ale niestety lepiej to chodzi w 2 osoby: zdecydowanie mniejszy chaos. Przy 2 osobach wyraźnie jest lepsza kontrola nad obszarem gry. W związku z tym mając Netrunnera nie widzę sensu posiadania jeszcze GoT, który jest wyraźnie słabszy mechanicznie i klimatycznie. Dla porównania po pierwszych grach w A:N zaliczałem coraz mocniejsze opady szczęki :)

Dzisiaj kolejna 1v1. Być może te pierwsze niezbyt pozytywne wrażenia są jeszcze zbyt wczesne więc dam grze szansę.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: kamron6 »

Dla mnie wrażenia jak najlepsze, choć grałem ze znajomością kart i trzema podstawkami, grałem z 3 osobami, które wcześniej nie grały (z tym dwiema tłumaczyłem zasady) i grało się płynnie, praktycznie tylko duperele jeśli chodzi o zasady, nawet wydają mi się najlepsze (zasady) z lcg-ów (a mam i grywam lotr, netrunner, podbój, star wars). I grałem z osobami dobrze znającymi grę na 3 osoby i downtime oczywiście jest i tak zostanie na pewno. Choć widzę, że 1 CS jako demo sprawdza się beznadziejnie, 2CS starczą do w miarę dobrych talii (choć nie mono). I co najważniejsze: gracze po podbuju, star warsach, lotrze marudzili, po netrunerze stwierdzili, że fajna gra, po gotcie, że kupiłem w końcu coś sensownego ;) (i nie czytali książki / oglądali serialu). Grałem z gimnazjalistami i też szybko ogarnęli, choć to trochę zasługa monotalii właśnie.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uday »

Dwa core sety i monotalie 45 kart się przyzwoicie sprawdzają jeśli chodzi o spójność gry z tego co widzę.

Grałem w multi na 3 osoby, rzeczywiście było mocno chaotycznie, bywało że pomiędzy graczami były tylko drobne interakcje "wymuszone" mechaniką tytułów. Znacznie lepiej mi się do tej pory grało 1vs1, ale w pewnie nie odmówię starcia ;)

IMO Netrunner dzierży zasłużone miejsce na BGG i GoT mu w tym względzie nie zagraża. Za to znacznie chętniej zagram w GoTa, niż ANR, bo ten pierwszy jest znacznie prostszy a wciąż oferuje multum ciekawych wyborów podczas rozgrywki.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: sqb1978 »

Po drugiej rozgrywce jest już lepiej :) zdecydowanie 1v1 mi bardziej leży i 1 CS to za mało do kontrolowanej rozgrywki. ANR nadal niezagrożony co potwierdza również żona. Zagramy jeszcze ze 3 razy żeby zdecydować czy gra z nami zostanie. Póki co zbyt mi przypomina Inwazję i tylko karty fabuły ratują sytuację.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: tomb »

sqb1978 pisze: zbyt mi przypomina Inwazję
O, a mi Inwazja wydaje się prostsza. Tutaj cechy kart są bardziej sytuacyjne, co zmusza do większej uwagi i niekiedy rodzi problemy decyzyjne.

Co do losowości, to fakt, że jest duża, ale patrząc na core set jako zwykłą grę karcianą, to jest to zaleta. Zamiast kombosów otrzymujesz sporo wzorów, dla których trzeba znaleźć zastosowanie w odpowiednim momencie. Właśnie z tego względu, przez to rozdrobnienie, grę w GoTa oceniam jako najtrudniejszą z wszystkich LCGów. Jest większym wyzwaniem, niż Netrunner, który po opanowaniu kart bywa dość schematyczny (cały czas mowa o podstawce).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: janekbossko »

A ja chetnie zagram na 2 jak i na 4. Obie rozgrywki wymagają zupelnie innych tali a przede wszystkim plotów.
Dla mnie gra we 2 jest szybka ale to rozgrywka na 4 pokazuje piękno gry, ciagle namawianie, przekonywanie, zdradzanie sojuszy :)
Najlepszy LCG w jaki grałem a mialem/grałem we wszytskie jakie są/byly dostępne...imo


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2467
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 574 times
Been thanked: 279 times

Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Markus »

Jestem po 2 rozgrywkach wprowadzających. (Talie złożone z 3cs)
Nie ma co się oszukiwać. Nawet do grania w domu potrzeba 3xCS. Bez tego mechanika SAVE postaci nie rozwija skrzydeł. Gramy wtedy w ułomną grę.
Plusy:
-W tej grze drogie postacie mają sensowne efekty (dzięki SAVE mamy szansę utrzymać je na stole dłuższy czas)
- ładne grafiki
- płynna rozgrywka

Minusy:
- czuć że mechanika ma swoje lata (ale nadal jest OK)
Ostatnio zmieniony 28 paź 2015, 15:38 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Karit »

Graliśmy po raz pierwszy nowa edycją i z proponowanych tali startowych (Lanisterowie vs Starkowie) Ci drudzy ponieśli sromotną porażkę. W sumie było już od początku widać kto ma silniejsze karty. Co ciekawsze pamiętam identyczna sytuacje jak dawno temu graliśmy w pierwsza edycję, wtedy tez startowe talie Lanisterów były lepsze od Starków. Zastanawiam się jak w takim układzie wygrać Starkami?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: TTR_1983 »

można liczyć, że mając jeden CS dodatki uzupełnią grę ? Gram tylko w domu i nie uśmiecha mi się kupować kolejnych CS
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: sqb1978 »

U nas podobnie Lew zmiażdżył Wilka.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Jolly_Roger »

mulek18 pisze:można liczyć, że mając jeden CS dodatki uzupełnią grę ? Gram tylko w domu i nie uśmiecha mi się kupować kolejnych CS
O to samo pytałem wcześniej. Szybciej kupię Monopoly, niż 3 core sety do grania w domu...
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2467
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 574 times
Been thanked: 279 times

Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Markus »

mulek18 pisze:można liczyć, że mając jeden CS dodatki uzupełnią grę ? Gram tylko w domu i nie uśmiecha mi się kupować kolejnych CS
Musi wyjść 10 małych dodatków aby uzyskać liczbę 200 nowych wzorów (każdy będzie x3) czyli tyle ile jest w CS. Hmmm... Finansowo to 550 pln i właściwie to grasz głównie tymi kartami. Cs robi za kwiatek do kożucha z swoimi kartami x1 (poza plotami)

W każdym LCG jaki znam (inwazja, netrunner, conquest) Core Set to kopalnia bardzo grywalnych kart na długi okres

Wg mnie lepiej odpuścić jakieś małe dodatki niż dodatkowe core sety
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: bubu »

Jaki macie pomysł na rozdzielanie kart neutralnych między graczy?
W Netrunnerze nie ma tego problemu gdyż karty neutralne są przypisane do strony konfliktu.
A tutaj (zakładam, że jest jeden egzemplarz gry na dwóch graczy)? Losowanie? Draft? Właściciel gry decyduje? : )
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uday »

Draft. Na początku każdego spotkania, a może nawet pomiędzy grami. Tak samo z plotami.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: hadrian »

Chyba najlepiej od razu założyć 2 egzemplarze, wtedy każdy dostaje swój zestaw plotów + neutralnych (frakcyjnymi się podzielić) i można bawić się w deckbuilding na taliach 48-kartowych (by zniwelować problem braku 3 kopii). Do domowego grania super opcja, drugi core set nie ma w tym przypadku żadnej zbędnej karty i zdecydowanie bardziej podniesie grywalność i zabawę, niż czekanie na małe dodatki.
Large Hadrian Collider
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uday »

hadrian pisze:drugi core set nie ma w tym przypadku żadnej zbędnej kart
No a karty tytułów ;)
Jedna podstawka się dobrze sprawdza jako demo, ale rzeczywiście ciężko coś na niej sensownie pograć.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: hadrian »

uday pisze:
hadrian pisze:drugi core set nie ma w tym przypadku żadnej zbędnej kart
No a karty tytułów ;)
Jedna podstawka się dobrze sprawdza jako demo, ale rzeczywiście ciężko coś na niej sensownie pograć.
Fakt, ale zapomniałem o nich dlatego że wczoraj wieczorem zagraliśmy pierwszy raz w trybie starcia (na 3 osoby). W multi gra się super i podobało nam się nawet bardziej niż pojedynek, w 4 osoby będzie jeszcze lepiej także polecam każdemu spróbować :)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Bary »

Drugi zestaw zapowiedziany: http://galakta.pl/droga-na-polnoc/.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Wosho »

Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: RUNner »

Przeczytałem cały wątek i z tego co piszecie, na jednym coresecie można dość swobodnie zagrać maksymalnie na 2 graczy. Przy kolejnych 2 osobach dochodzi konieczność dokupienia kolejnego egzemplarza, co trochę komplikuje sprawę. Od razu powiem, że nie będę zbyt głęboko wchodził w tego LCG, bo to studnia bez dna, a na turnieje się nie wybieram. Po przeczytaniu instrukcji zauważyłem spory potencjał rozgrywki i zastanawiam się czy jedna podstawka mi zapewni odpowiednią zabawę (głownie 1v1)? Nie mam też czasu na jakieś poważne budowanie talii.
Kolejna kwestia to jak wygląda balans poszczególnych rodów? Są jakieś poważne różnice, widoczne w czasie gry?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: kamron6 »

Jeśli nie chcesz inwestować, ani budować talii to nie ma po co za bardzo się w to pakować, na 3 podstawkach widać różnice: Baratheonowie odstają do przodu. Dwie podstawki to możliwość zrobienia 4 dobrych talii. Jeśli masz kupować jedną podstawkę, aby od czasu do czasu wyciągnąć to naprawdę nie ma sensu, to nie Netrunner.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: pan_satyros »

Wszystko zależny od tego, czego oczekujecie po takich rozgrywkach.
My - z recenzenckiego obowiązku i ciekawości, nim wrzuciliśmy kolejne ZP, rozegraliśmy koło 30 partii samymi taliami podstawowymi (nie mylić z samouczkowymi mono lanisterami i starkami). Wrażenia całkiem pozytywne, tak jak wspomniał poprzednik - nie jest to na pewno tak dobrze złożony, samodzielny ZP, jak w przypadku NR czy SW, ale nadal mechanika działa sprawnie, a rozgrywki są dość różnorodne. Co nie zmienia faktu, że nie dają pełnego obrazu tego, czym GOT jest. Proponowane talie łamią zasady łączenia stronnictw, co samo w sobie pozwala np. na użycie wielu, dość silnych kart naraz. No i oczywiście talia złożona z samych jedynek działa na zupełnie innych zasadach, niż starannie przygotowany zestaw z kartami x3, x2. Tutaj mamy co turę sytuację wyciągania 100% ze znacznie bardziej losowej ręki, co może, lecz nie musi się podobać w perspektywie tak bezpośredniej konfrontacji.

Ogólnie minusami grania na 1 CS są zatem:
- praktyczne wyrugowanie mechaniki "dubli" (czy jak to się zwało - mam na myśli kopie tej samej karty bohatera)
- większa losowość - podchodząc realnie, lub większa taktyczność pojedynków (patrząc optymistycznie)
- na 4 osoby niby da się spróbować zagrać, ale wtedy ww. bolą jeszcze bardziej
- złamanie zasad mieszania stronnictw w proponowanych taliach, co trochę fałszuje obraz gry

Jeśli masz jeszcze jakieś konkretne pytania - dajesz, akurat jestem na etapie przygotowywania planu recenzji.
ODPOWIEDZ