Cthulhu Realms / Cthulhu światy (Darwin Kastle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: raiden25 »

fahrad pisze:@up. Dokładnie. Dziwię się, że do tej pory jeszcze nikt nie zdecydował się na polskie wydanie takiej fenomenalnej (myślę, że nie tylko dla mnie) pozycji jaką jest Star Realms. Na razie kupuję wszystko po angielsku, ale gdyby pojawiła się rodzima wersja bez namysłu zapłaciłbym jeszcze raz i ją kupił :)
Dla mnie bez sensu robić ta grę Pl. Mój angielski jest na średnim poziomie a jednak daje rade bez problemu. Szczególnie ze jest wersja na tablet która uczy zasad i znajomosci kart. Fajnie by było ale oczywiście watpię w to.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: fahrad »

Zgodzę się i nie :D . Rzeczywiście angielski w tej grze jest na tyle prosty, że można go ogarnąć znając tylko podstawy (mój przypadek). Jednocześnie z własnego doświadczenia wiem, że dla niektórych jest to bariera skutecznie blokująca możliwość gry. Powodem może być, w tym przypadku chociażby lenistwo :) , ale wierz mi, że 60 % osób którym proponowałem grę odmawiała po kilku próbach, tłumacząc to właśnie tym, że jest ona ENG. Na całe szczęście jest jeszcze te 40% , z którymi można pograć. Co do apki, to też mam ją kupioną i jest super, ale granie na tablecie to nie to samo.
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: myszor »

raiden25 pisze:Dla mnie bez sensu robić ta grę Pl. Mój angielski jest na średnim poziomie a jednak daje rade bez problemu. Szczególnie ze jest wersja na tablet która uczy zasad i znajomosci kart. Fajnie by było ale oczywiście watpię w to.
Podobnie jak fahrad, mi również angielski nie przeszkadza, ale niestety, nie wszystkich współgraczy jestem w stanie przekonać do gry zależnej i obcej językowo. Szczególnie nieznających za dobrze języka Szekspira. Do tego dochodzi kiepska dostępność gry w Polsce (ok, przesadzam, w jednym sklepie jest. Tyle że tam nie kupuję).
raiden25 pisze:Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Nie no, szacun. ;)
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

Przypomnę tylko, że to wątek o Cthulhu światy:) A to, o czym tutaj piszecie, było już poruszane w wątku Star Realms. Ale tak czy inaczej, powtórzę, że niby tego angielskiego na kartach w SR jest mało, ale jest to skuteczna bariera, żeby powiększyć grono graczy. A szkoda, bo SR jest idealną grą dla tych bardziej wymagających, jak i dla "taty/mamy i syna/córki (proszę wybrać, to co komu pasuje). Ale na szczęście mamy już Cthulhu światy, które obchodzi szerokim łukiem tę językową barierę:)))
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Yavi »

Jesteśmy po pierwszej rozgrywce w Cthulhu Światy! Gra jest bardziej skomplikowana od Star Realmsów, ale wciąż na tyle prosta, że po przeczytaniu króciutkiej instrukcji można zaczynać zabawę.
Ikonki, których się obawiałem, nie są takie straszne, na dniach będziemy testować dalej, ale na razie jest dobrze :).
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: raiden25 »

Yavi pisze:Jesteśmy po pierwszej rozgrywce w Cthulhu Światy! Gra jest bardziej skomplikowana od Star Realmsów, ale wciąż na tyle prosta, że po przeczytaniu króciutkiej instrukcji można zaczynać zabawę.
Ikonki, których się obawiałem, nie są takie straszne, na dniach będziemy testować dalej, ale na razie jest dobrze :).
Skomplikowana ale dobra/lepsza od SR?
Zapodaj fotkę kilku kart :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Yavi »

raiden25 pisze:
Yavi pisze:Jesteśmy po pierwszej rozgrywce w Cthulhu Światy! Gra jest bardziej skomplikowana od Star Realmsów, ale wciąż na tyle prosta, że po przeczytaniu króciutkiej instrukcji można zaczynać zabawę.
Ikonki, których się obawiałem, nie są takie straszne, na dniach będziemy testować dalej, ale na razie jest dobrze :).
Skomplikowana ale dobra/lepsza od SR?
Zapodaj fotkę kilku kart :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Jutro wrzucę unboxing na blog, teraz nie mam światła do fotek - w nowym mieszkaniu mamy taką wybitną lampę, że niezależnie od tego jak się ustawię zawsze przeszkadza cień :P.
Po jednej grze trudno mi oceniać, ale jest inna od SR (które mam i bardzo lubię), przy pierwszej grze nie miałem wrażenia, że to to samo, tylko z innymi grafikami.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Yavi »

Wybaczcie, że post pod postem, ale chciałem się podzielić linkiem do unboxingu Cthulhu światów.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: raiden25 »

Yavi pisze:Wybaczcie, że post pod postem, ale chciałem się podzielić linkiem do unboxingu Cthulhu światów.
Fajnie! Myślałem ze sa jakies maty do gry w zestawie bo tak gdzies czytałem ale moze chodzi o te plansze dla graczy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Yavi »

raiden25 pisze:
Yavi pisze:Wybaczcie, że post pod postem, ale chciałem się podzielić linkiem do unboxingu Cthulhu światów.
Fajnie! Myślałem ze sa jakies maty do gry w zestawie bo tak gdzies czytałem ale moze chodzi o te plansze dla graczy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tak, te plansze określone są w instrukcji jako maty.
Mi bardziej pasują do plansz, czy planszetek, więc tak też napisałem :).
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Tycjan »

Na naszym blogu można zapoznać się z najnowszą instrukcją, poznać plany wydawnicze Baldara oraz wygrać grę "Cthulhu światy" - jest konkurs :)
Link: http://info.znadplanszy.pl/2015/10/21/c ... z-konkurs/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Kezia
Posty: 213
Rejestracja: 09 mar 2012, 17:28
Lokalizacja: Gostyń
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Kezia »

Wczoraj rozegrałem pierwszą partię na 2 osoby, gra się szybko i przyjemnie, ikony na początku trochę drażnią (są zbyt kolorowe i przekombinowane) ale można się przyzwyczaić. Nie grałem w Star Realms więc nie porównam tych tytułów. Jak to już bywa w deck-builderach gra powoli się rozkręca by na końcu doszło do ostrej wymiany ciosów, ale dla mnie jest to jak najbardziej na plus.

Co do samego wydania to jest na wysokim poziomie, pudełko jest idealnych rozmiarów i bardzo sztywne, plansze graczy są wydrukowane na grubym kartonie a ilustracje na kartach zdecydowanie cieszą oko.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Jiloo »

fahrad pisze:@up. Dokładnie. Dziwię się, że do tej pory jeszcze nikt nie zdecydował się na polskie wydanie takiej fenomenalnej (myślę, że nie tylko dla mnie) pozycji jaką jest Star Realms. Na razie kupuję wszystko po angielsku, ale gdyby pojawiła się rodzima wersja bez namysłu zapłaciłbym jeszcze raz i ją kupił :)
Inwestując w polskie wydania, szczególnie karcianek, mam zawsze obawy jak to się skończy. Za małym jesteśmy rynkiem i często ładnie się zaczyna ale gorzej kończy. Race for the Galaxy, Android: Netruner, Rune Age, Nightfall, Dominion (ale jest nowy wydawca i większe nadzieje). Ostatnio kupuję więc po angielsku, żeby nie musieć się zastawiać czy rodzimy wydawca zawiesi wydawanie gry czy nie.

Oczywiście CŚ życzę jak najlepszej sprzedaży i wszystkich dodatków w naszym języku :)
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

Ja bym jednak nie porównywał CŚ i SR do Race for the Galaxy, Android: Netruner...
SR i CŚ są skierowane do szerszego odbiorcy, nie tylko dzięki cenie. Zakup dodatków nie wydaje się też obligatoryjny jak w przypadku RfG, czy Androda, a jeżeli już gracz się zdecyduje na zakup dodatków do realmsów to cena nie poraża (pomijam tutaj ilość kart w pudełku, w tym przypadku patrzę na ilość "radości" w dodatku). A jeżeli chodzi o dodatek do CŚ to na tę chwilę nic nie wiadomo, choć z tego co widać na runku amerykańskim i europejskim te gry sprzedają się świetnie. Zobaczymy jak się sprzeda w Polsce:)
bamboklat
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2012, 17:54

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: bamboklat »

Gratuluję wydawnictwu uporu, włożonej pracy i szczęścia jakie mieli, że gra się ukazała. Trzymam kciuki za powodzenie tego tytułu i faktycznie ma on na pewno większe szanse niż RFTG czy SR, ale.

Nie mogę darować tłumaczenia na planszy gracza dotyczącej akcji zniszczenia lokacji. Zmieniliście sens i tym samym zasady gry, z tego co widziałem na "unboksingu" w Internecie. "any" to nie znaczy "każdy" w tej sytuacji i powinno to być oczywiste dla (nomen-omen) każdej osoby, która zagrała >5 partii w SR.

Sorry, ale decyzję o kupnie wstrzymuję. To oczywiście tylko ja, mi takie rzeczy przeszkadzają bo w komponentach gry było 5 zdań do przetłumaczenia. Jeśli na blogach widziałem egzemplarze przedprodukcyjne (wątpię) to wycofam swoje żale.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Gambit »

bamboklat pisze:Gratuluję wydawnictwu uporu, włożonej pracy i szczęścia jakie mieli, że gra się ukazała. Trzymam kciuki za powodzenie tego tytułu i faktycznie ma on na pewno większe szanse niż RFTG czy SR, ale.

Nie mogę darować tłumaczenia na planszy gracza dotyczącej akcji zniszczenia lokacji. Zmieniliście sens i tym samym zasady gry, z tego co widziałem na "unboksingu" w Internecie. "any" to nie znaczy "każdy" w tej sytuacji i powinno to być oczywiste dla (nomen-omen) każdej osoby, która zagrała >5 partii w SR.

Sorry, ale decyzję o kupnie wstrzymuję. To oczywiście tylko ja, mi takie rzeczy przeszkadzają bo w komponentach gry było 5 zdań do przetłumaczenia. Jeśli na blogach widziałem egzemplarze przedprodukcyjne (wątpię) to wycofam swoje żale.
Chyba trochę przesadzasz, zwłaszcza, że w instrukcji ta ikona jest wyjaśniona poprawnie. Rozumiem wskazanie błędu, ale zanim zarzucisz "zmianę sensu i zasad", warto się dokładniej zapoznać z tematem...i to osobiście, a nie oglądając filmiki w sieci.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Yavi »

bamboklat pisze:Gratuluję wydawnictwu uporu, włożonej pracy i szczęścia jakie mieli, że gra się ukazała. Trzymam kciuki za powodzenie tego tytułu i faktycznie ma on na pewno większe szanse niż RFTG czy SR, ale.

Nie mogę darować tłumaczenia na planszy gracza dotyczącej akcji zniszczenia lokacji. Zmieniliście sens i tym samym zasady gry, z tego co widziałem na "unboksingu" w Internecie. "any" to nie znaczy "każdy" w tej sytuacji i powinno to być oczywiste dla (nomen-omen) każdej osoby, która zagrała >5 partii w SR.

Sorry, ale decyzję o kupnie wstrzymuję. To oczywiście tylko ja, mi takie rzeczy przeszkadzają bo w komponentach gry było 5 zdań do przetłumaczenia. Jeśli na blogach widziałem egzemplarze przedprodukcyjne (wątpię) to wycofam swoje żale.
Sam też zawsze czepiam się drobiazgów, ale muszę przyznać, że tego nawet nie zauważyłem podczas gry.
Może dlatego, że nie zwracałem zbyt dużej uwagi na oznaczenia na planszy gracza - po przeczytaniu instrukcji akurat ta ikona była jasna jak słońce.
bamboklat
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2012, 17:54

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: bamboklat »

"Zarzucić" to mogę Tobie przyczepianie się do mnie, bo ja póki co stwierdziłem fakt i podkreśliłem, że mi to osobiście przeszkadza. Jeśli Ty musisz kupić swój egzemplarz gry, żeby móc porównać 3 słowa z wersji polskiej z wersją angielską, to Twoja sprawa. "Filmiki w sieci" to może też Ty oglądasz.

Tak to prawda, w instrukcji jest zasada opisana poprawnie. Nie będę nawet pytał, czy grasz z instrukcją na stole czy raczej z pomocą gracza na stole, bo chyba do niczego nie dojdziemy. Poprawna wersja tej zasady nie jest potrzebna mi, tylko właśnie temu szerszemu gronu odbiorców, do którego gra jest adresowana.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Gambit »

bamboklat pisze:"Zarzucić" to mogę Tobie przyczepianie się do mnie, bo ja póki co stwierdziłem fakt i podkreśliłem, że mi to osobiście przeszkadza. Jeśli Ty musisz kupić swój egzemplarz gry, żeby móc porównać 3 słowa z wersji polskiej z wersją angielską, to Twoja sprawa. "Filmiki w sieci" to może też Ty oglądasz.

Tak to prawda, w instrukcji jest zasada opisana poprawnie. Nie będę nawet pytał, czy grasz z instrukcją na stole czy raczej z pomocą gracza na stole, bo chyba do niczego nie dojdziemy. Poprawna wersja tej zasady nie jest potrzebna mi, tylko właśnie temu szerszemu gronu odbiorców, do którego gra jest adresowana.
Pierwszą rozgrywkę zwykle gram z instrukcją na stole, żeby w razie czego szybko móc znaleźć jakąś zasadę, co do której są wątpliwości. Poza tym po to jest instrukcja, żeby według niej uczyć się zasad gry i według niej wyjaśniać na początku wszelkie ikony. Pomoc gracza służy jako ewentualne przypomnienie. Ja podobnie jak Yavi nie zauważyłem tego błędu w trakcie gry. Moi współgracze również. Po prostu po wyjaśnieniu ikon przy pomocy instrukcji, nie musieliśmy patrzeć na pomoc.

Nie do końca "stwierdziłeś fakt". Zmiana sensu i zasad gry (co stwierdziłeś jako fakt) miałaby miejsce, gdyby ikona ta została w błędny sposób opisana w instrukcji - co nie miało miejsca.

"Filmiki w sieci" jak najbardziej oglądam...ba niektóre nawet sam nagrywam :)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: raiden25 »

Jeśli w instrukcji jest napisane cos on zagraniu karty w bieżącej rundzie, to rozumiem ze chodzi o rundę gracza który taka akcje używa tak? Bo przecież w tej grze innych rund nie ma?

Drugie pytanie, czy ten czerwony minus na złe żółtej karty (warunek) oznacza ze jesli w mojej turze któryś gracz odrzucił kartę z ręki, czyli np ja lub inni gracze z efektu moich zagranych kart i chodzi chodzi tutaj o odrzucenie na stos karty odrzuconych czy wykluczenie karty z gry tez sie zalicza do tego?

Trzecie, odrzucać z gry możemy karty tylko nie zagrane i nie wykorzystane już? Czyli inaczej niż w SR - dobrze rozumiem?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Yavi »

Hej, postaram się odpowiedzieć, ale ręki nie daję ;).
Jeśli w instrukcji jest napisane cos on zagraniu karty w bieżącej rundzie, to rozumiem ze chodzi o rundę gracza który taka akcje używa tak? Bo przecież w tej grze innych rund nie ma?
Tak, runda to tura aktywnego gracza.
Drugie pytanie, czy ten czerwony minus na złe żółtej karty (warunek) oznacza ze jesli w mojej turze któryś gracz odrzucił kartę z ręki, czyli np ja lub inni gracze z efektu moich zagranych kart i chodzi chodzi tutaj o odrzucenie na stos karty odrzuconych czy wykluczenie karty z gry tez sie zalicza do tego?
Wydaje mi się, że chodzi tylko o odrzucenie karty na stos odrzuconych, nie poza grę.
Trzecie, odrzucać z gry możemy karty tylko nie zagrane i nie wykorzystane już? Czyli inaczej niż w SR - dobrze rozumiem?
Chyba źle. Odrzuca się wszystkie karty oprócz wystawionych budynków - analogicznie do SR.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: raiden25 »

Yavi pisze:
Trzecie, odrzucać z gry możemy karty tylko nie zagrane i nie wykorzystane już? Czyli inaczej niż w SR - dobrze rozumiem?
Chyba źle. Odrzuca się wszystkie karty oprócz wystawionych budynków - analogicznie do SR.
Ale chodzi mi o efekt/warunek odrzucenia a nie odrzucenie na koniec tury.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

Jeżeli dobrze rozumiem twoje wątpliwości, to odrzucamy karty niezagrane. Jeżeli zagrasz kartę (położysz na stół) to potem nie możesz jej odrzucić. Dobrym przykładem jest zdolność Dociągnij/odrzuć. Dociągasz np 2 karty (czyli na ręku masz o te dwa więcej) i odrzucasz 2, albo 1 (zależy od karty) i dopiero wprowadzasz karty do gry.
A twojego drugiego pytania - czerwony minus na tle żółtej... - nie do końca chyba rozumiem. Łatwiej nam będzie, jeżeli będziemy używać słownictwa z instrukcji.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: raiden25 »

baldar pisze:Jeżeli dobrze rozumiem twoje wątpliwości, to odrzucamy karty niezagrane. Jeżeli zagrasz kartę (położysz na stół) to potem nie możesz jej odrzucić. Dobrym przykładem jest zdolność Dociągnij/odrzuć. Dociągasz np 2 karty (czyli na ręku masz o te dwa więcej) i odrzucasz 2, albo 1 (zależy od karty) i dopiero wprowadzasz karty do gry.
A twojego drugiego pytania - czerwony minus na tle żółtej... - nie do końca chyba rozumiem. Łatwiej nam będzie, jeżeli będziemy używać słownictwa z instrukcji.
Czyli dobrze zrozumiałem ze jest inaczej niż w SR. Tam można było usuwać karty zagrane i wykorzystane już a tutaj nie.

Co do minusa na tle karty, chodzi o ikonę odrzucenia. O jakie odrzucenie chodzi?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

Jeżeli mówisz o tym, że odrzucenie jest warunkiem wstępnym by aktywować jakąś zdolność to:
- jeżeli ty lub inny gracz odrzuci kartę to możesz aktywować tę zdolność
- odrzucenie oznacza, że odkładasz kartę do twojej tali kart odrzuconych
- dotyczy to ciebie albo innego gracza, bo zdolności można rzucać na siebie lub innych graczy (czyli ty możesz odrzucić kartę, albo kazać to zrobić komuś innemu)

To chyba o to chodziło:)
ODPOWIEDZ