Pandemic Legacy: Sezon 1 / Pandemic Legacy (Rob Daviau, Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!

Którą wersję okładki wybierzesz

czerwona
116
44%
niebieska
125
47%
obie
25
9%
 
Liczba głosów: 266

Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

A przegraliscie kiedyś w jednej turze? :D 2 epidemie pod rząd, 8 rozprzestrzenian, mediolan upadł (3 naklejki w jednym Infekowaniu).
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Sekator pisze:A przegraliscie kiedyś w jednej turze? :D 2 epidemie pod rząd, 8 rozprzestrzenian, mediolan upadł (3 naklejki w jednym Infekowaniu).
Dwie epidemie pod rząd, czyli już chwilę graliście.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: AkitaInu »

Sekator pisze:A przegraliscie kiedyś w jednej turze? :D 2 epidemie pod rząd, 8 rozprzestrzenian, mediolan upadł (3 naklejki w jednym Infekowaniu).
Ale to podczas jednej karty miasto wybuchło więce niż raz? :)
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

Miedzy dwoma kartami wybuchlo 3 razy, raz samo z siebie, dodalo 3 znaczek do miasta obok. Potem znowu wybuchlo (2 raz) i... Kolejna karta to bylo wlasnie to miast z 3 znaczkami.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 481
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 18 times
Been thanked: 116 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Zaan84 »

I z tego co zrozumiałem odbyło się to w pierwszej turze gry?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

Nie w pierwszej :D, to byla 2 i 3 epidemia jesli dobrze pamiętam, szlo nam nieźle i tak się wszystko się zawalilo. Mieliśmy 0 rozprzestrzenian i nagle koniec gry. Chciałem się wyzaic po prostu.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Czasem ułożenie kart sprawi, że jakkolwiek by się człek nie przygotował i jakkolwiek dobra sytuacja na planszy by była, choróbsko w jedną kolejkę potrafi wywrócić grę do góry nogami.
Ale to czasem też działa w drugą stronę. Pamiętam kiedyś zaczynaliśmy grę (zwykła Pandemia), 2 postacie, z czego jedna to Badacz, który jechał drugi. Oboje dostaliśmy w sumie komplet kart w jednym kolorze, wystarczający do wyleczenia choroby (nie pamiętam już w jakich proporcjach, 2+3 czy jakoś tak). Zaczęło się więc tak, że pierwszy gracz wziął od razu brakujące karty od Badacza i wyleczył chorobę (bo start w Atlancie, w której jest instytut) - a więc choroba wyleczona. Dodatkowo ułożyło się podczas początkowego zarażania tak, że żadnej kostki w tym właśnie kolorze nie było na planszy - a więc choroba wyeliminowana. Wszystko to w pierwszym ruchu pierwszego gracza.
No, ale to oczywiście czyste szczęście było ;)
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 481
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 18 times
Been thanked: 116 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Zaan84 »

Racja, ułożenie kart ma ogromne znaczenie. ja z żoną przegraliśmy styczeń dwa razy bo tak nam się ułożyło, że w obu grach przy epidemii wyciągnęliśmy przy rozprzestrzenianiu choroby tę samą kartę, którą pobraliśmy przed chwilą ze spodu talii. I w pierwszej rozgrywce przez to wskaźnik zszedł do trupiej czachy a za drugim skończyły sie kosteczki (i co najgorsze w kolejnej turze byśmy wygrali bo ja stałem z 5 kartami ostatniej do wyleczenia choroby zaraz obok Atlanty, więc emocje były ogromne). Za to w lutym pierwsza rozgrywka zakończyła się po 15 minutach bo tak nam pięknie podeszły karty, że w 3 turze wyleczyliśmy 2 choroby. Było to wielką ulgą po dwóch poprzednich przegranych :).
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kaszkiet »

Pierwsze wrażenie po styczniu ode mnie.
Mogą być MIKRO spoilery i drastyczne zdjęcia.
http://planszoholik.pl/2015/10/31/pande ... e-styczen/
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: Pandemic Legacy

Post autor: MrSkywalker »

ponawiam zadane już kiedyś pytanie. Czy przy użyciu Pandemic Legacy można pograć w zwykłą pandemię?
jest to dla mnie dość ważne, gdyż przed rozpoczęciem "legacy" chciałbym pograć w zwykłą wersję której nie posiadam, a gra bardzo mnie zainteresowała. Jeśli nie czy opłaca się kupić legacy do gry z ekipą z której nikt wcześniej nie zagrał w pandemic?
Amor Patriae Nostra Lex
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: yosz »

Prawie zwykłą - postacie się trochę różnią. Ale tak - można. (nie wiem jak po rozegraniu całej gry)

Nawet w instrukcji jest napisane, że jak ktoś nie zna Pandemica to najpierw najlepiej zagrać kilka razy bez talii Legacy (czyli w normalnego Pandemica) i dopiero potem wziąć byka za rogi.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

AkitaInu pisze:Gambit, TV3
Spoiler:
spoiler majowy
Spoiler:
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: Pandemic Legacy

Post autor: MrSkywalker »

Yosz dzięki za odpowiedź chyba się zdecyduje. Zagramy parę partii w "podstawkę ". Jak nie podejdzie to najwyżej będzie to jedyna pandemic legacy na rynku wtórnym :wink:
Amor Patriae Nostra Lex
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 481
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 18 times
Been thanked: 116 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Zaan84 »

Zakupiłem PL z dokładnie takim samym podejściem... Dzisiaj gramy kwiecień [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH] Acha. Dobrze jest przeczytać instrukcję zwykłego pandemika przed gra "ode legacy".

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: elayeth »

Mam pytanie, bo widzę, że wielu zachwyca się tym tytułem.

Mianowicie...
Jeżeli ktoś uważa, że zwykła Pandemia jest nudna i sucha to czy ma szansę go wciągnąć ten tytuł?
Na ile różnorodność, zmieniająca się sytuacja sprawia, że gra nie wydaje się powtarzalna? Czy dodano tam jakieś ciekawe "przerywniki" urozmaicające mechanikę Pandemii?
Mój zarzut wobec Pandemii to właśnie schematyczność i powtarzalność przez całą grę, tj. rusz się, zbierz sześciany i tak w kółko. Nie czuję specjalnie tematu i to jest główny zarzut. Być może wersja Legacy naprawia to niedociągnięcie?
Można by powiedzieć, że podobnie jest np: z Eldritch Horror... rusz się, zabij lub odbyj spotkanie... ale właśnie tam każde spotkanie jest inne (tekst buduje historie, wciąga), a każda walka inna. Tutaj tego właśnie mi brakuje...
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

elayeth pisze:Mam pytanie, bo widzę, że wielu zachwyca się tym tytułem.

Mianowicie...
Jeżeli ktoś uważa, że zwykła Pandemia jest nudna i sucha to czy ma szansę go wciągnąć ten tytuł?
Dla mnie zwykła Pandemia jest sucha i sterylna. Jasne, daje do pieca, ale sterylność jest dla mnie okrutna. Natomiast Pandemic Legacy jestem zachwycony.
elayeth pisze:Na ile różnorodność, zmieniająca się sytuacja sprawia, że gra nie wydaje się powtarzalna? Czy dodano tam jakieś ciekawe "przerywniki" urozmaicające mechanikę Pandemii?
Mój zarzut wobec Pandemii to właśnie schematyczność i powtarzalność przez całą grę, tj. rusz się, zbierz sześciany i tak w kółko. Nie czuję specjalnie tematu i to jest główny zarzut. Być może wersja Legacy naprawia to niedociągnięcie?
Mam dokładnie ten sam problem ze zwykłą Pandemią. Każda rozgrywka jest taka sama. Jedyna różnica jest w tym, czy gra w sposób losowy skopie Ci dupsko kartami Infekcji, czy będziesz miał spacerek. W Legacy nawet dwie gry w obrębie tego samego miesiąca są inne, bo masz tonę zmian na planszy, postaciach i w kilku innych miejscach.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Pandemic Legacy skończony. Zajęło nam to 18 partii.

Spoiler tylko dla tych co ukończyli grę:
Spoiler:
Nesmeer

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Nesmeer »

I teraz pytanie, jak wyglada gra po zakonczeniu, grywalna na podstawowych zasadach czy ze wzgledu na zaistniale zmiany mija sie to z celem?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Nesmeer pisze:I teraz pytanie, jak wyglada gra po zakonczeniu, grywalna na podstawowych zasadach czy ze wzgledu na zaistniale zmiany mija sie to z celem?
Według mnie grywalna. Trzeba tylko spełnić dwa proste warunki.
1. Nie niszczyć w czasie rozgrywki w Legacy żadnych kart z podstawowego zestawu (karty gry, karty infekcji, karty postaci), tylko odkładać je na bok w razie zaistnienia takiej sytuacji. Nie używa się ich już w Legacy, ale są nadal do użycia w "normalnym" Pandemicu
2. W trakcie gry ignorować wszelkie naklejki jakie pojawiły się w trakcie zabawy w Legacy.

Ponoć jest jakaś różnica w połączeniach na planszy między Legacy a standardową Pandemią. Ale chyba nie wpływa znacząco na rozgrywkę. No i nie jestem pewien, czy postacie z Legacy nie różnią się umiejętnościami od tych z wersji standardowej. Ale chyba nie.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Hipke »

Na pewno jest ich mniej niż w podstawowej wersji. Niestety.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: ChlastBatem »

Nesmeer pisze:I teraz pytanie, jak wyglada gra po zakonczeniu, grywalna na podstawowych zasadach czy ze wzgledu na zaistniale zmiany mija sie to z celem?
IMHO i tak i nie to zależy od oczekiwań.
Gambit pisze: Według mnie grywalna. Trzeba tylko spełnić dwa proste warunki.
1. Nie niszczyć w czasie rozgrywki w Legacy żadnych kart z podstawowego zestawu (karty gry, karty infekcji, karty postaci), tylko odkładać je na bok w razie zaistnienia takiej sytuacji. Nie używa się ich już w Legacy, ale są nadal do użycia w "normalnym" Pandemicu
2. W trakcie gry ignorować wszelkie naklejki jakie pojawiły się w trakcie zabawy w Legacy.

Ponoć jest jakaś różnica w połączeniach na planszy między Legacy a standardową Pandemią. Ale chyba nie wpływa znacząco na rozgrywkę. No i nie jestem pewien, czy postacie z Legacy nie różnią się umiejętnościami od tych z wersji standardowej. Ale chyba nie.
1. Pierwszy punkt jest do zrobienia, masz rację.
2. I tutaj się pojawia problem. Bo ciężko ignorować to wszystko gdyż naklejek jest sporo i mapa wygląda już nieestetycznie. Nie jest już dobrze czytelna i może budzić dyskomfort estetyczny. Inni gracze mogą ciągle pytać "a co to? i dlaczego?"

Rahdo doradza odkleić naklejki ale nie wiem czy to jest wykonywalne.

Różnica na mapie jest. W Legacy dla balansu w Legacy dodali parę połączeń na mapie. W normalnym Pandemicu jest ich mniej. Umiejętności postaci zostały lekko zmienione czyli też trochę odbiega od oryginału.

Niby wszystko na siłę da się zrobić ale czy to będzie ładnie wyglądać? Czy będzie balans? Tutaj zaczynam lekko wątpić (głównie ze względów estetycznych).

___________________

Pytanie do tych co skończyli Legacy. Jak emocje? Były jakieś? Czy może jednak nudne wykonywanie poleceń i usuwanie kostek. Czuć przygodę, tragedię?

Bez złośliwości (bo ludzie różnie interpretują), czy ktoś może uronił łezkę jak stała się jakaś tragedia w rozgrywce? Czy klimat i emocje takie jak w Wiedźminie od Ignacego?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Hipke pisze:Na pewno jest ich mniej niż w podstawowej wersji. Niestety.
Czego jest mniej?
ChlastBatem pisze: Pytanie do tych co skończyli Legacy. Jak emocje? Były jakieś? Czy może jednak nudne wykonywanie poleceń i usuwanie kostek. Czuć przygodę, tragedię?

Bez złośliwości (bo ludzie różnie interpretują), czy ktoś może uronił łezkę jak stała się jakaś tragedia w rozgrywce? Czy klimat i emocje takie jak w Wiedźminie od Ignacego?
Łezki nie uroniłem, ale emocje były. I to spore. Przesuwanie kosteczek jest w zwykłym Pandemicu. W Legacy jest walka z przeciwnościami losu.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Hipke »

Gambit pisze:Czego jest mniej?
Postaci. W podstawce jest zdaje się siedem, nie pamiętam dokładnie.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Hipke pisze:
Gambit pisze:Czego jest mniej?
Postaci. W podstawce jest zdaje się siedem, nie pamiętam dokładnie.
Grałeś w Pandemic Legacy?
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

Gambit pisze:
Hipke pisze:
Gambit pisze:Czego jest mniej?
Postaci. W podstawce jest zdaje się siedem, nie pamiętam dokładnie.
Grałeś w Pandemic Legacy?
Może grał tylko w styczeń? Gambit, to się kwalifikuje chyba już jako spoilery :D
ODPOWIEDZ