2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
trucha13657
Posty: 4
Rejestracja: 03 lis 2015, 15:44

2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: trucha13657 »

Hej.
Od kilku dni szukam czegoś nowego do kolekcji i liczę na waszą pomoc - w końcu gdzie indziej szukać? :)

Gra powinna być/mieć:
- dla 2 osób - co najmniej (3 osoby wzwyż nie wchodzą w grę)
- o tematyce fantasy, ale niekoniecznie
- "rozwojowa" z tematu oznacza, że mamy bohatera, któremu zbieramy ekwipunek, czary/inne rzeczy - i nasza postać rozwija się wraz z postępem gry
- bez podziału na tury - czyli gramy do osiągnięcia danego celu
- poruszanie po planszy
- cena ~200 zł

Zastanawiałem się nad Talismanem - chyba najbardziej zbliżona do moich wymagań, ale tych dodatków jest tyle, że majątek muszę wydać :P

Co poradzicie? ;-)

Z góry serdeczne dzięki!
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: krzyss »

Polecam Talisman.
Z dodatkami możesz sobie dać spokój, nie są konieczne do rozgrywki i dobrej zabawy. W późniejszym czasie sobie dokupisz jeśli będziesz chciał.
Na sam początek jedynie w mej ocenie warto zaopatrzyć się w Żniwiarza. Lecz tak jak piszę, sama podstawka w zupełności wystarczy.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: Gromb »

A co masz juz w kolekcji?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: Patyk »

Talizman jest nudny i losowy, do tego marnie działa na 2 osoby . Coopy wchodzą w grę?

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
trucha13657
Posty: 4
Rejestracja: 03 lis 2015, 15:44

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: trucha13657 »

No właśnie w kolekcji nie mam gier fantasy. Póki co jedynie pożyczonego "Pana lodowego ogrodu", ale ta tematyka od zawsze mnie interesowała i chciałbym we właśnie coś takiego pograć.
No dobra, jeśli Talisman jest nudny, co co innego polecicie? :)
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: xilk »

trucha13657 pisze:No dobra, jeśli Talisman jest nudny, co co innego polecicie? :)
Jeśli kooperacja wchodzi w grę, to może Magia i Myszy? Choć polecam najpierw przejrzeć instrukcję do gry, bo zasad trochę jest (dostępna na nowej stronie wydawnictwa Cube), a wydatek to nie taki mały. No i jednak jest podział na tury, tzn. najpierw robi coś jedna mysz, potem następna, potem przeciwnik itd. (wszystko zależy jak rozlosowany będzie tor inicjatywy).

Możesz też pomyśleć o grze Relic. System podobny do Talismana, ale jak dla mnie dużo lepsza gra, ponieważ możesz mieć wpływ na ruch postaci, do tego cel gry może być różny w zależności od wybranego scenariusza.

A gdybyś jednak znalazł takiego pewnego, trzeciego gracza, to możesz poczytać o grze Kingsport Festiwal ;) Mi osobiście się ona podoba, choć jak mówię wymagane niestety są przynajmniej trzy osoby do rozegrania partii... :(
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: hydrox »

Nie sugeruj się jedną odpowiedzią na temat Talismana, raczej spróbuj go gdzieś sprawdzić. Ja osobiście nie uważam, że jest nudny. Może być długi przez nieoczekiwane zwroty na planszy i wielość dodatków, które jednak urozmaicają grę. Jest mocno losowy ale rozwój postaci jest tam dobrze zorganizowany. I chyba jest to gra trochę na początek drogi z planszówkami - znaczy ja od niej zaczynałam w dzieciństwie jeszcze w postaci Magii i miecza... Obecnie z sentymentu leży na półce i czasem gości na stole tak do odmóżdżenia. Myślę, że spróbować warto aby samemu się przekonać.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: sqb1978 »

Niedługo będzie nowa edycja Runebounda. Galakta chyba chce to wydać.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: misioooo »

Crossfire shadowrun.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 250 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: toblakai »

Jeżeli nie musi być koniecznie fantasy to może warto zapoznać się z naszymi rodzimymi Rycerzami Pustkowi? Postapo, wiele różnych postaci do wyboru, jest eksploracja i rozwój poprzez ekwipunek. Na dwie osoby chodzi bardzo fajnie lecz istnieje podział na rundy - ich maksymalna liczba jest ograniczona przez wybrany scenariusz.

Tym ograniczeniem w postaci rund nie ma co się jakoś zbyt przejmować, ponieważ nawet krótki scenariusz - na 6 rund - rozgrywany w dwie osoby zabiera 1.5-2h.

A z klimatów typowo fantasy to może tak niestandardowo - Mage Wars :) Nieco inne podejście, ale niejako rozwój postaci również jest obecny - gra przesączona klimatem fantasy do granic możliwości ^^
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: Gromb »

Dokładnie jak piszą przedmówcy. Talizman na początek drogi lub Runebound. Jeżeli angielski wam nie straszny możesz spróbować jeszcze Darknest night.

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: krzyss »

Talisman jest losowy jak każda przygodówka, a także większość gier.
Wbrew opinią Talisman nadal jest dobrą grą, losowość wcale jej nie zabija, bo mamy naprawdę sporo do zdecydowania co będziemy robić w swoim ruchu. Mówienie, że Talisman jest bardzo losowy to tak jakby ta gra sprowadzała się do rzutu kostką i poruszaniu pionka do przodu jak w "chińczyku".

Grałem w Magię i Miecz, gram w Talismana. Jestem z tej gry bardzo zadowolony i nie sprzedałbym jej nigdy.
Na dwie osoby działa wg mnie bardzo dobrze. Najlepiej na 4 osoby. Max graliśmy w 7 osób, ale rozgrywka była już dość długa.
Przy większej ilości graczy więcej walczy się między sobą bo częściej można kogoś spotkać na planszy :)

W minioną sobotę graliśmy w 4 osoby i od początku do końca non stop tłukliśmy się między sobą.

Wg mnie Talisman do wymagań z pierwszego posta pasuje idealnie. Polecam zagrać.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: ramar »

Bierz Mage Knighta
- krótszy od Talismana (lecz min2h musisz poświęcić)
- najlepiej działa solo lub we dwie osoby,
- czuć rozwój bohatera (nowe umiejętności, nowe cechy, czary, artefakty, drużyna),
- gra porównywana do komputerowych Herosów (podróż po planszy, zwiedzanie kopalni, klasztorów podbój miast),
- praktycznie zero losowości,
- gra wbrew pozorom jest złożona z szeregu "łamigłówek",
- wymaga od gracza wysiłku intelektualnego i optymalizowania.

Rycerze pustkowi na dwie osoby działają tak sobie. Jak chcesz coś lżejszego to patrz na Eldritch Horror lub wspomniane Magia i Myszy.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: krzyss »

We dwie osoby 2h do Talismana to aż nadto, 1,5h spokojnie powinno wystarczyć.
Mage Knight jest o ok 150zł droższy od Talismana. Sam chciałbym go kupić ale jest zbyt drogi niestety...
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: lesar »

Co?! Chyba droższy o 30 zł! Co najwyżej!
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: krzyss »

Przepatrzyłem na ceny i nigdzie tak małej różnicy nie znalazłem.
Gdzie Mage Knight`a widzisz za ok 180-190zł? Talisman z wysyłką wychodzi ok 160zł.
Mówię oczywiście o nowych grach.
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: Retro »

Mage Knight na początek przygody z fantasy? No raczej nie, Talisman jak najbardziej :)
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: ramar »

Umówmy się: propozycje powinny być uzależnione od preferencji autora wątku. A nie mamy podstawowej informacji, czego autor wymaga od gry?
1. Czy szuka gry, która nie będzie absorbować całej uwagi graczy (gra będzie się toczyć niejako sama za sprawą losowości, dzięki czemu znajdzie się miejsce na rozmowy nad planszą i inne tematy) ?
2. Czy szuka gry, która będzie wymagać od graczy wysiłku intelektualnego (większego niż decyzja teraz iść w lewo czy w prawo) ?

Jeżeli autor ma lat więcej niż 12, to myślę (strzał w ciemno), że istnieje duża szansa na to, że Talizman go znudzi w perspektywie większej niż kilku rozgrywek. I ostatnia kwestia Talizman jest grą, która mechanicznie jest archaiczna - porównując nawet do prostych gier z czasów współczesnych planszówek.
trucha13657
Posty: 4
Rejestracja: 03 lis 2015, 15:44

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: trucha13657 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedź, nie spodziewałem się aż takiego odzewu ;-)
ramar pisze:Umówmy się: propozycje powinny być uzależnione od preferencji autora wątku. A nie mamy podstawowej informacji, czego autor wymaga od gry?
1. Czy szuka gry, która nie będzie absorbować całej uwagi graczy (gra będzie się toczyć niejako sama za sprawą losowości, dzięki czemu znajdzie się miejsce na rozmowy nad planszą i inne tematy) ?
2. Czy szuka gry, która będzie wymagać od graczy wysiłku intelektualnego (większego niż decyzja teraz iść w lewo czy w prawo) ?

Jeżeli autor ma lat więcej niż 12, to myślę (strzał w ciemno), że istnieje duża szansa na to, że Talizman go znudzi w perspektywie większej niż kilku rozgrywek. I ostatnia kwestia Talizman jest grą, która mechanicznie jest archaiczna - porównując nawet do prostych gier z czasów współczesnych planszówek.

Jest ponad dwukrotnie starszy niż 12 lat :)
Co do punktów ciężko powiedzieć - myślę, że bardziej skłaniam się do pkt 1.

Czytałem o Mage Knight, podobno bardzo ciekawa i wciągająca gra, no ale koszt - zobaczymy co uda się zrobić.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: krzyss »

Ja mogę powiedzieć, że towarzystwo w jakim gramy w Talismana jest od 1x12lat do 3x12lat.
Grupie osób z jakimi graliśmy, gra się jeszcze nie znudziła. Osób jest w sumie 10.

Ja naprawdę Talismana polecam, lecz może się zdarzyć że gra się znudzi, nie podejdzie itp, lecz to można powiedzieć o każdej grze niestety...
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: uday »

Runebound (nie grałem jeszcze i żałuję, bo wygląda właśnie jak taka fajna, prosta, ale nie prostacka giereczka).
Władca Pierścieni LCG (dość umiarkowany rozwój postaci, dość trudny na początku za to wysoce regrywalny i piękny tytuł).
Pathfinder Card Game (dość prosta mechanika, ale też powtarzalne misje, za to postacie się rozwijają z misji na misję).
Magia i Myszy (ładne i fajne klimatycznie, postacie rzeczywiście się rozwijają, ale IMO płytka mechanicznie).
Mage Knight (długi i mózgotrzep, bardzo trudny do nauczenia, ale daje masę satysfakcji).
Descent / Imperial Assault (bohaterowie vs "ten zły", obie strony rozwijają się z misji na misję, mnie denerwował brak balansu).
Middle-Earth Quest (jak wyżej, ale grałem tylko raz, więc nie wypowiadam się odnośnie balansu).
Dungeons & Dragons (4 tytuły do wyboru, kooperacja, można awansować tylko na poziom 2, ewentualnie dostać jakieś itemki).
I jeszcze polecę po bandzie - Forge War (kierujesz "gildią" bohaterów, rekrutujesz ich, wydobywasz surowce na bronie, wykuwasz i wyposażasz bohaterów w bronie, oni wykonują misje i levelują, klasyczny eurosuchar!).
trucha13657
Posty: 4
Rejestracja: 03 lis 2015, 15:44

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: trucha13657 »

A co powiecie o tytule Dragons Ordeal ?
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: Dellas »

A co powiecie o tytule Dragons Ordeal ?
Tytuł analogiczny do Talizmana z tą różnicą, że plansza budowana jest z losowania dostępnych lokacji. Plus bardzo ciężka instrukcja.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: Rocy7 »

trucha13657 pisze:A co powiecie o tytule Dragons Ordeal ?
Grałem, mechanicznie fajniejsza od Talizmana. Dużo większą interakcja, rywalizowanie o te same misje. Rozwoj postaci i ekwipunek są. Problemem tej gry są czarno białe karty, które nie każdemu przypadną do gustu. Gra dość tania więc można spróbować.
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: 2 osobowa "rozwojowa" gra fantasy :)

Post autor: uocie »

Może Descent? Na i-szopie 225 czy to ~200? :P Jeśli palisz to półtora dnia bez papierosa i różnica się odłożyła sama, od razu zdrowiej! Jest rozwój postaci, działa na 2, działa na 5, zróżnicowane przygody, poruszanie po planszy jest, sporo plastiku, mechanizm trochę proto-legacy ;)
ODPOWIEDZ