Badacze Głębin (AquaSphere)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Veridiana »

a my gramy dokładnie odwrotnie, czyli na 2 kolory. nawet się nie zastanawiałam, samo wyszło. i masz tu klops :D nie ma tego gdzieś na BGG?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

Ja też na dwa kolory.[emoji846]
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: GeQ »

Veridiana pisze:a my gramy dokładnie odwrotnie, czyli na 2 kolory. nawet się nie zastanawiałam, samo wyszło. i masz tu klops :D nie ma tego gdzieś na BGG?
Odwrotnie. Czyli jak?
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: misioooo »

Dla mnie najprostsze wyjaśnieniie - przy grze na dwie osoby pozostali gracze to boty. I jest ich sztuk dwa! Czyli można 2x dołożyć łódź botów do sektora jednego - bo każdy to "osobny gracz".
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Tomzaq »

misioooo pisze:Dla mnie najprostsze wyjaśnieniie - przy grze na dwie osoby pozostali gracze to boty. I jest ich sztuk dwa! Czyli można 2x dołożyć łódź botów do sektora jednego - bo każdy to "osobny gracz".
Dokładnie. Nie ma znaczenia. który neutralny kolor najpierw wsadzimy w sektor.
Who is John Galt?
Posiadam
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: GeQ »

Zgadza się. W sektorze może znajdować się 4 kolory łodzi i uzupełnia je się w zasadzie bez znaczenia od ktorego neutralnego koloru się zacznie ;-)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Rumcajs »

Karty badań oznaczone "1x" aktywujemy w dowolnym momencie gry ale tylko raz, te z "piorunem" aktywujemy natychmiastowo, także tylko raz. A co z kartami których można użyć podczas częściowego punktowania. Można taką kartę użyć tylko raz czy podczas każdego częściowego punkowania?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

Podczas każdego punktowania częściowego. Można to zrobić przed lub po wzięciu zegarków.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Matti_C
Posty: 347
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Matti_C »

Pytanie o kolejność. w rundzie 2 zaczyna ten kto pierwszy spasował w rundzie pierwszej a potem? wg zegarka? jeśli wg kolejności pasowania to potrzebny byłby jeszcze jeden znacznik dla każdego gracza. :/
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: RunMan »

Matti_C pisze:Pytanie o kolejność. w rundzie 2 zaczyna ten kto pierwszy spasował w rundzie pierwszej a potem? wg zegarka? jeśli wg kolejności pasowania to potrzebny byłby jeszcze jeden znacznik dla każdego gracza. :/
wg kolejności pasowania.
Na planszy programowania (czyli wg instrukcji Centrali) znajdują się dwa tory z polami ponumerowanymi 1, 2, 3, 4. Pierwszy z tych torów znajduje się tuż nad ostatnim rzędem pól programowania - na nim kładziemy naukowców, w momencie gdy pasujemy. Potem pod koniec rundy, zgodnie z kolejnością naukowców układa się na drugim z torów roboty, które wskazywać będą kolejność rozgrywania tur w tej rundzie, a naukowców przenosi się z powrotem na pierwszy rząd pól programowania. Czyli - znacznikiem służącym do oznaczania kolejności jest jeden z robotów gracza (jest ich 16, 14 idzie na planszę gracza, 15. jest na starcie programowany zgodnie ze wskazaniem białego obszaru w naszym startowym sektorze, a 16. służy właśnie do oznaczania na torze kolejności)
Matti_C
Posty: 347
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Matti_C »

Nie wiem dlaczego, ale tego szesnastego robota kładliśmy na centralnym polu sektora startowego każdego z graczy i wtedy brakowało znacznika ;) i jeszcze graliśmy jedną turę za dużo ;)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: RunMan »

Matti_C pisze:Nie wiem dlaczego, ale tego szesnastego robota kładliśmy na centralnym polu sektora startowego każdego z graczy i wtedy brakowało znacznika ;) i jeszcze graliśmy jedną turę za dużo ;)
:) Ja z kolei dopiero niedawno odkryłem, że za usuwanie ośmiornic również dostaje się punkty - wcześniej graliśmy tylko, iż kontrola zaośmiornicowanego obszaru daje ujemne punkty na koniec rundy
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: okon »

Mam sporą wątpliwość jeden z graczy skrytykował zapis w instrukcji mówiący o odrzucaniu znaczników czasu . Zawsze grałem tak że nie wykorzystany czas zostawał na kolejną rundę ale teraz już sam nie wiem . Znaczniki czasu zostają na kolejne rundy czy nie ??
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Tomzaq »

Zostają
Who is John Galt?
Posiadam
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: lhw »

Mam wątpliwości odnośnie działania karty, która pozwala raz w trakcie gry przesunąć inżyniera w centrali na boki, ignorując strzałki. Czy będąc w ostatnim rzędzie na jednym ze skrajnych pól, mogę poruszyć go tylko na sąsiednie, czyli środkowe pole, czy możliwy jest także ruch na przeciwległe, nie sąsiadujące skrajne?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

IMHO tylko na sąsiednie. Ale nie mam przy sobie instrukcji. W każdym razie zawsze tak właśnie grałem i przez myśl mi nie przeszło, że mogło by być inaczej.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Tomzaq »

A IMHO możesz poruszać się po skrajnych polach :mrgreen:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: warlock »

Wiem, że to już trochę przeterminowana odpowiedź, ale:
okon pisze:Mam sporą wątpliwość jeden z graczy skrytykował zapis w instrukcji mówiący o odrzucaniu znaczników czasu . Zawsze grałem tak że nie wykorzystany czas zostawał na kolejną rundę ale teraz już sam nie wiem . Znaczniki czasu zostają na kolejne rundy czy nie ??
Tomzaq pisze:Zostają
W instrukcji masz napisane wprost:
preparing the next round
Time Markers: Remove any leftover Time Markers from the Station.
Then place new Time Markers in each Sector according to the Center Tile.
Na koniec rundy odrzucasz wszystkie niewykorzystane znaczniki czasu i dokładasz nowe, zgodnie z ikonografią na centralnym kaflu. Czyli - nie zostają. :wink:
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

warlock pisze:Wiem, że to już trochę przeterminowana odpowiedź, ale:
okon pisze:Mam sporą wątpliwość jeden z graczy skrytykował zapis w instrukcji mówiący o odrzucaniu znaczników czasu . Zawsze grałem tak że nie wykorzystany czas zostawał na kolejną rundę ale teraz już sam nie wiem . Znaczniki czasu zostają na kolejne rundy czy nie ??
Tomzaq pisze:Zostają
W instrukcji masz napisane wprost:
preparing the next round
Time Markers: Remove any leftover Time Markers from the Station.
Then place new Time Markers in each Sector according to the Center Tile.
Na koniec rundy odrzucasz wszystkie niewykorzystane znaczniki czasu i dokładasz nowe, zgodnie z ikonografią na centralnym kaflu. Czyli - nie zostają. :wink:
Dla jasności: odrzuca się te na planszy głównej. Nie odrzuca się tych, które się ma u siebie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: warlock »

Nie no oczywiście, mowa tu o znacznikach czasu w stacji :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

Tomzaq pisze:A IMHO możesz poruszać się po skrajnych polach :mrgreen:
W polskiej instrukcji jest sformułowanie, że można inżyniera przesuwać na boki[\b]. Otóż inżynier co do zasady porusza się o jedno pole w centrali, stąd wydaje się, że jednak tylko o jedno pole może się ruszyć i w tym wypadku. W uwadze mowa też o tym, że w rundzie, w której jest aktywowana ta karta, inżynier będzie się poruszał czterokrotnie. Czyli WM jego czwarty ruch jest analogicznym ruchem, jak pozostałe (z tą różnicą, że w poziomie, a nie w pionie). Natomiast wprost nie jest to określone, fakt. W weekend będę miał w ręku wersje angielską i niemiecką. Może tam jest jakoś dokładniej.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: warlock »

Pan_K pisze:
Tomzaq pisze:A IMHO możesz poruszać się po skrajnych polach :mrgreen:
W polskiej instrukcji jest sformułowanie, że można inżyniera przesuwać na boki[\b]. Otóż inżynier co do zasady porusza się o jedno pole w centrali, stąd wydaje się, że jednak tylko o jedno pole może się ruszyć i w tym wypadku. W uwadze mowa też o tym, że w rundzie, w której jest aktywowana ta karta, inżynier będzie się poruszał czterokrotnie. Czyli WM jego czwarty ruch jest analogicznym ruchem, jak pozostałe (z tą różnicą, że w poziomie, a nie w pionie). Natomiast wprost nie jest to określone, fakt. W weekend będę miał w ręku wersje angielską i niemiecką. Może tam jest jakoś dokładniej.
When moving your Engineer, instead of moving according to the arrows, you may move sideways in the Headquarters.
Note: In the round you activate this card, your Engineer will move 4 spaces in the Headquarters.

Rozumiem tę kartę dokładnie tak samo jak Pan_K - dostajesz możliwość złamania reguł gry i ruchu na bok w Centrali, ale musisz respektować zasadę ruchu o jedno pole (stąd zapis w uwagach, że ruszysz się dokładnie o 4 pola w Centrali przed spasowaniem).
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Tomzaq »

warlock pisze:
Pan_K pisze:
Tomzaq pisze:A IMHO możesz poruszać się po skrajnych polach :mrgreen:
W polskiej instrukcji jest sformułowanie, że można inżyniera przesuwać na boki[\b]. Otóż inżynier co do zasady porusza się o jedno pole w centrali, stąd wydaje się, że jednak tylko o jedno pole może się ruszyć i w tym wypadku. W uwadze mowa też o tym, że w rundzie, w której jest aktywowana ta karta, inżynier będzie się poruszał czterokrotnie. Czyli WM jego czwarty ruch jest analogicznym ruchem, jak pozostałe (z tą różnicą, że w poziomie, a nie w pionie). Natomiast wprost nie jest to określone, fakt. W weekend będę miał w ręku wersje angielską i niemiecką. Może tam jest jakoś dokładniej.
When moving your Engineer, instead of moving according to the arrows, you may move sideways in the Headquarters.
Note: In the round you activate this card, your Engineer will move 4 spaces in the Headquarters.

Rozumiem tę kartę dokładnie tak samo jak Pan_K - dostajesz możliwość złamania reguł gry i ruchu na bok w Centrali, ale musisz respektować zasadę ruchu o jedno pole (stąd zapis w uwagach, że ruszysz się dokładnie o 4 pola w Centrali przed spasowaniem).

Przyjmuję do wiadomości
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Tomzaq »

Pan_K pisze: Dla jasności: odrzuca się te na planszy głównej. Nie odrzuca się tych, które się ma u siebie.
Dokładnie to miałem na myśli
Who is John Galt?
Posiadam
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: GeQ »

cześć, mam pytanie, które zawsze mnie nurtowało, ale nie miałem śmiałości go zadać :D
Czy na planszy w jednym tym samym sektorze i jednej tej samej akcji, na przykład Zielone "rozwinięcie laboratorium" może stać więcej niż jeden pionek? Czy to pole jest blokowane przez gracza, który pierwszy skorzystał z tej akcji?

nie znalazłem informacji o tym, że jest to zabronione. Z drugiej strony dało by to dodatkowy element strategii ruchu.
Jak Wy gracie ?
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
ODPOWIEDZ