Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dominant Species

Post autor: misioooo »

Tony23 pisze:Na jakim papierze drukujecie polskie karty wydarzeń, ewentualnie karty gatunków?
W drukarniach czy na zwykłych drukarkach ?
Ja nie drukowałem polskich kart jako takich. Tylko na zwykłym papierze i wsunąłem te powycinane "karty" w koszulki razem z oryginałami :)
Tak chyba najtaniej i przy przyzwoitej drukarce foto (taka z 4/5/6 tuszami za 300zł, a nie "domówka" za 100zł) wychodzi przyzwoicie na tyle, że gracze niektórzy nie połapali się, że w koszulce jest karta + karteczka :) (spalszczałem tak Lords of Waterdeep z dodatkiem - kilkaset kart).

Finalny efekt przynajmniej dobry + granie z nieznającymi języka dużo prostsze i przyjemniejsze.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

Czy ktoś z szanownych kolegów mógłby mi zmierzyć 3 rzeczy w grze?
- interesuje mnie jaką średnicę mają żetony elementów,
- jakie wymiary mają żetony inicjatywy,
- czy hexy ziemii mają podstawę 45mm (takie jak w cantan'ie)?
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Dominant Species

Post autor: dicer »

Żetony elementów: 18 mm
Żetony inicjatywy: 19 x 19 mm (niektóre boki mają 19,5 mm)
Bok heksa ziemi: 44 mm (niektóre mają 44,5 mm)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

dicer pisze:Żetony elementów: 18 mm
Żetony inicjatywy: 19 x 19 mm (niektóre boki mają 19,5 mm)
Bok heksa ziemi: 44 mm (niektóre mają 44,5 mm)
Dziękuję bardzo.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

Szwedzka graficzka z BGG jakiś czas temu zrobiła adaptacje kart dominacji "Lanfearious Dominance Cards Redesign" które spolszczyłem i zamierzam sobie wydrukować. Przykładowe karty:
Obrazek

Ale do tego standartowe planszetki w ogóle nie pasują więc pomyslałem, że może spróbuję sam jakieś zrobić. Odrobinę talentu mam z tym, że nie używałem/rozwijałem go od 30 lat (czyli okolic kiedy skończyłem jeść kredki) ... ;( Bolało jak cholera i wyszło mi coś takiego:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Generalnie karty i plansze do siebie pasują ale efekt końcowy nie specjalnie mi się podoba. W sumie to nawet jeszcze mniej. Wszystko jest jakieś takie mdłe i nijakie. A ja nie mam pojęcia jak to poprawić. A mam przeczucie, że wcale nie trzeba wiele...
Czy ma ktoś może jakieś sugestie? Najlepiej ktoś kto zajmuje się choć trochę grafiką?



--------- edit

Testowo zmieniłem odrobinę tło i napisy:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominant Species

Post autor: ChlastBatem »

Zły kolor czcionki, który zlewa się z tłem i tyle. Reszta wygląda chyba okej.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Dominant Species

Post autor: Tony23 »

Zdaję sobie sprawę, że na geekowskim forum nie powinno się zadawać takich pytań, ale w zasadzie to po co adaptacje tych kart dominacji?

Jak dla mnie to te karty w 3 i 4 edycji są mega fajne i nic nie trzeba z nimi robić, na moje oko to biją na głowę te nowe z bgg. Spolszeczenie oryginalnych jest dostępne w sieci, można sobie druknąć
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

Tony23 pisze:Zdaję sobie sprawę, że na geekowskim forum nie powinno się zadawać takich pytań, ale w zasadzie to po co adaptacje tych kart dominacji?

Jak dla mnie to te karty w 3 i 4 edycji są mega fajne i nic nie trzeba z nimi robić, na moje oko to biją na głowę te nowe z bgg. Spolszczenie oryginalnych jest dostępne w sieci, można sobie druknąć
Ja ci mogę odpowiedzieć tylko ze swojego punktu widzenia. Robię takie przeróbki itp bo:
  • mogę,
  • lubię,
  • to jest hobby.
Natomiast jeśli piszesz/pytasz stricte o DS to w moim przypadku jest tak jak wyżej plus:
  • moja kopia uległa totalnemu zniszczeniu, ocalały tylko drewniane elementy i plansza,
  • mimo, że znam angielski całkiem dobrze, bardzo nie lubię przełączać się pomiędzy językami podczas gry (tzn rozmawiam po polsku, a gra po angielsku),
  • nie lubię kiedy coś jest robione na "pół gwizdka", więc przetłumaczenie kart kiedy pozostałe elementy są w innym języku przeważnie mnie tylko irytuje, :)
  • "wlepki" do kart spolszczające talie są fajne. Szczególnie jeśli chce się szybko i tanio mieć talię po polsku. Natomiast ich jakość przeważnie pozostawia dużo do życzenia. Skanowana karta z nałożonym tekstem nigdy nie będzie wyglądać tak jak oryginał.
  • przeróbki pozwalają ominąć ww problem oraz prawa autorskie. Raz, że masz pliki do druku w 300dpi (a nie 50 czy 70), kolorowe, wyraźne bez śmieci, artefaktów, rozmazanych elementów itd itp. Dwa, żaden wydawca się nie przyczepi, że robisz coś z jego własnością co mu się nie podoba.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2015, 18:27 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: mauserem »

Sir_Yaro pisze:....Generalnie karty i plansze do siebie pasują ale efekt końcowy nie specjalnie mi się podoba. W sumie to nawet jeszcze mniej. Wszystko jest jakieś takie mdłe i nijakie. A ja nie mam pojęcia jak to poprawić. A mam przeczucie, że wcale nie trzeba wiele...
Czy ma ktoś może jakieś sugestie?
dobry początek - tak, problem z czytelnością tu występuje - na dwóch poziomach:
- kontrast - i nie chodzi tu tylko o nagłówki, to co poprawiłeś już jest sporo lepsze. Ale słabą czytelność ma tekst akapitowy - nie bój się ,zrób ten tekst po prostu czarny. Po pierwsze poprawisz znacząco czytelność (te plansze mają konkretną funkcję - niosą treść, która ma być szybka do znalezienia i odczytania). kompozycyjnie nic na tym całość nie ucierpi. Po drugie - ułatwisz ludziom możliwość reprodukcji, nie ma nic gorszego, od małego tekstu w złożonym kolorze w druku rastrowym (na domowej drukarce). Drugi problem to nadmierne kombinowanie z krojem pisma - na kartach, ten chaotyczny krój, nie trzymający linii bazowej jest koszmarny w czytaniu. Może robi jakiś klimat (tylko jaki?) ale znowu - funkcja siada przez to - łatwość identyfikacji, czytelność. Oczywiście warto poszukać dobrego kroju nagłówkowego, tzw groteskowego, który i dobrze się czyta i współgra z klimatem - zapewne chodzi tu o coś w rodzaju odręcznie prowadzonego dziennika botaniczno-przyrodniczego. Ale podsumowując - idzie ku dobremu i chwali się chęć ulepszania zastanego świata - do czego lokalizowanie gier zaliczam - to chwalebna misja. :)


Tapnięte z Ciapciaka, albo odwrotnie?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

Mauserem, twoje uwagi były na wagę złota. Dziękuję :) Parę drobnych modyfikacji i całość nabrała życia. Nie zastosowałem jedynie czarnego koloru bo strasznie waliło po oczach przy tym pastelowym tle. :)
Pozmieniałem grafiki i trochę detali.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Przy Pajęczakach poszedłem dalej i użyłem chyba (?) lepszej czcionki i zmieniłem delikatnie układ pól.
Obrazek

Co o tym myślicie ?
Guduś
Posty: 57
Rejestracja: 13 sie 2013, 12:19

Re: Dominant Species

Post autor: Guduś »

strasznie podobają mi się twoje plansze
na jakich ustawieniach drukarki najlepiej wydrukować aby zmieściło się do pudełka ?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

Guduś pisze:strasznie podobają mi się twoje plansze
na jakich ustawieniach drukarki najlepiej wydrukować aby zmieściło się do pudełka ?
1. Na razie nic nie drukuj. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale zamieszczam przeskalowane (zmniejszone) jpgi. Drukowanie tego to zbrodnia. Jak uznam ze jest skończone to zamieszczę coś przyzwoitej rozdzielczości - w końcu cała idea była taka aby to była żyleta, a nie skany ściągnięte z netu.

2. Nie wiem jakie rozmiary ma pudełko. Jeśli się cofniesz parę postów pisałem tam, że "mała" katastrofa Obrazek zniszczyła moja kopię prawie doszczętnie. Ocalało drewno (niekompletne) i plansza. Reszta skończyła w śmietniku jako papierowa papa. Dlatego robię wersje P&P. Drugi raz ćwierć kafla nie wydam :D
Podaj mi proszę wymiary wewnętrzne spodu pudełka to sprawdzę czy to się pomieści i ew. zmodyfikuję.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dominant Species

Post autor: misioooo »

Albo zrób pod takie drewniane: KLIK
Wymiar wewnętrzny 23x32cm, niemal 10cm na wysokość :) To dopiero będzie żyleta! (jedno takie do mnie jedzie, bo musze jakoś Darkest Night z dodatkami zapakować, wymiar będzie ok, bo podstawka w kartonie od pizzy ma wymiary 30x21cm).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Dominant Species

Post autor: Tyrek »

Bardzo mi się podobają! Aż chcę ukraść ;-) Zdecydowanie czcionka nagłówków bez bajerów. Ta z pajęczaków trochę przytłacza i cierpi na tym czytelność - łapie za oczy. Może jak by zrobić ją w innym odcieniu.

Generalnie - pogratulować pomysłu. Jak będzie skończony projekt, to chętnie się poczęstuję :-)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

To może tak będzie lepiej?

Obrazek
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 562
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 52 times

Re: Dominant Species

Post autor: melusina »

Świetny projekt - już chcę to drukować :D
Zmieniłabym tylko dwie rzeczy:
1. Faza restartu - kolor czcionki taki jak w pozostałej części opisu
2. Rozmiar czcionki tytułów akcji - taki sam dla wszystkich
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Dominant Species

Post autor: Tyrek »

Obecna wersja Pajączków znacznie lepsza :-)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

Wprowadziłem poprawki zasugerowane przez melusinę i rzeczywiście jest lepiej. :)
Natomiast zauważyłem, że zapomniałem dodac na planszę informacje nt dodatkowych akcji specjalnych specyficznych dla poszczególnych gromad.
Na szybko zrobiłem takie coś:

[usunięte]

krytykujcie :)

edit
Tak chyba jest znacznie lepiej:
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 lis 2015, 17:55 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 2 razy.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dominant Species

Post autor: misioooo »

Tak, wersja dwa lepsza/czytelniejsza jak dla mnie :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Dominant Species

Post autor: Tyrek »

Również głosuję za wersją drugą. Czytelniejsza i od razu wiadomo kto jaką dodatkową modyfikację w akcjach posiada. Bardzo fajne ściągawki z tego wychodzą. A graficznie te oryginalne wyglądają tak... "blado" ;-)
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Dominant Species

Post autor: 100rk »

Wersja druga czytelna i jasna.


Dostrzegłem błędy w kilku miejscach:
Zlodowacenie, pkt 2 - odłuż,
Zlodowacenie pkt 1 - conajmniej (osobno),
Specjacja - do 4 gatunków ma morzu...,
Wędrówka pkt 2 - postępnych
Dominacja pkt 1 i 3 - brak przecinków przed "które"
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

100rk pisze:Wersja druga czytelna i jasna.


Dostrzegłem błędy w kilku miejscach:
Zlodowacenie, pkt 2 - odłuż,
Zlodowacenie pkt 1 - conajmniej (osobno),
Specjacja - do 4 gatunków ma morzu...,
Wędrówka pkt 2 - postępnych
Dominacja pkt 1 i 3 - brak przecinków przed "które"
bardzo Ci dziękuje, 100rk.



W tej chwili mam zrobione i spolszczone:

Kod: Zaznacz cały

heksy terenu       100%
karty dominacji    100%
plansza             80%
planszetki graczy  100%
pudełko            100%
żetony             100%
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

Po podsumowaniu wszystkich elementów wyszło, że zrobiłem praktycznie całą grę po polsku z czego da się zrobić chyba nawet jakieś przyzwoite print & play.
Co ciekawe dostałem od GMT pozwolenie na udostępnienie przetłumaczonych elementów gry. Więc o dziwo nic nie odbywa się na dziko :)

Pliki zostały udostępnione na BGG o tutaj:
https://boardgamegeek.com/filepage/125399/

A tutaj:
https://boardgamegeek.com/images/user/911628/sir-yaro
można sobie rzucić okiem jak wyglądają te elementy których nie pokazywałem.

Np plansza do DS po polsku. :)
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Dominant Species

Post autor: norkbes »

Swietna robota. Obejrzałem planszetkę gadów. Uwaga: regresjii do poprawy na regresji. O co chodzi z PA przy pustkowiach?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

norkbes pisze:Swietna robota. Obejrzałem planszetkę gadów. Uwaga: regresjii do poprawy na regresji.
Niezłe oko. Dzięki.
Dodałem komentarz i wrzuciłem poprawiony obrazek.

O co chodzi z PA przy pustkowiach?
PA - pionek akcji...
ODPOWIEDZ