Pingwiny z Madagaskaru

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
slimak
Posty: 47
Rejestracja: 02 wrz 2009, 16:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: slimak »

No i już można kupić w sklepie za 125 zł.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: ozy »

Sporo na temat pingwinów można przeczytać tutaj: http://www.gamesfanatic.pl/2015/12/09/p ... powstania/

A tutaj można na ich temat sporo zobaczyć: http://ozy.znadplanszy.pl/2015/12/10/pi ... ingwinach/

;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: Maxxx76 »

Jaki wiek dzieciaków jest sugerowany?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: adikom5777 »

Wg wydawcy +14 :)
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: kudlacz135 »

Grałem dzisiaj na Pionku i myślę, że to serio solidna gra :) Wariant podstawowy jest bardzo podstawowy, nie ma się co oszukiwać, ale za moimi plecami grało parę dzieciaków w wieku jakichś 8 lat i przysłuchując się (przypadkiem oczywiście ;) )największą frajdę sprawiało im rozprawianie się z Czerwonym Wiewiórem i dobranie Kowalskiemu Delfinicy Doris :) Wersja rozszerzona, jest natomiast całkiem pełną i przyjemną grą. Gracze mogą sobie po utrudniać lekko życie, swoje ruchy wymagają zgrabnego planowania, nie jest też wszystko jedno jakie karty będziemy zbierać, karty są przydatne gdy zazębiają się między sobą i dają małe dodatkowe bonusy, które płynnie mogą przekształcić się w akcje równe dodatkowej turze. Gra wygląda naprawdę konkretnie od strony mechanicznej. Nie jest to może tytan po którym mózg wylatuje uszami, ale karty które tematycznie współgrają z grafikami na planszy i z figurkami robią swoją robotę. Zdecydowanie warto dać Pingwinom szansę :)

W ogóle uważam, że Phalanxi robili świetną robotę dzisiaj i jeżeli to czytają, to wiem, że do dyskusji to nie wnosi wiele, ale po pracowitym weekendzie, może komuś się w ciężki poniedziałek zrobi miło gdy to przeczyta z rana :) Mocne pozdrowienia, zwłaszcza dla pana (jak się okazało) szefa, który znał zasady do pingwinów xD
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: Maxxx76 »

adikom5777 pisze:Wg wydawcy +14 :)
widziałem właśnie i dlatego pytam, bo nie wiem czy to już me starcze oczy mnie mamią czy wydawcę budda opuścił :)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: adikom5777 »

Z tego co się orientuje, takie są wymogi licencji.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: Maxxx76 »

a tak na serio? :)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: adikom5777 »

Serio.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: Maxxx76 »

Wiem, że na serio tak jest na pudle, ale na jaki poziom wieku rzeczywiście ta gra pasuje :)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: ozy »

@Kudlacz - dziękuję. :)
@Maxxx - to kwestia formalna. Co do Twojego pytania to popatrz proszę na zdjęcia z Pionka. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
ramirez78
Posty: 121
Rejestracja: 27 gru 2013, 12:06
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: ramirez78 »

Maxxx76 pisze:Wiem, że na serio tak jest na pudle, ale na jaki poziom wieku rzeczywiście ta gra pasuje :)
Grałem na Pionku z moją 9-letnią córką i nie miała żadnych problemów z opanowaniem zasad. Powiem więcej, wygrała ze mną.
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: Dzika Mrówka »

Po przeczytaniu instrukcji mam tylko jedno pytanie: czy pingwin który użył dwóch akcji i wypchnął innego pingwina na środek może zablokować inne wejście czy musi też stanąć na środku kafla?
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: ozy »

Dzika Mrówka pisze:Po przeczytaniu instrukcji mam tylko jedno pytanie: czy pingwin który użył dwóch akcji i wypchnął innego pingwina na środek może zablokować inne wejście czy musi też stanąć na środku kafla?
Może normalnie blokować.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: Dzika Mrówka »

ozy pisze:
Dzika Mrówka pisze:Po przeczytaniu instrukcji mam tylko jedno pytanie: czy pingwin który użył dwóch akcji i wypchnął innego pingwina na środek może zablokować inne wejście czy musi też stanąć na środku kafla?
Może normalnie blokować.
Aha, ale nie może to być właśnie odblokowane wejście?
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: ozy »

Dzika Mrówka pisze:Aha, ale nie może to być właśnie odblokowane wejście?
Może być. :) Nie ma żadnych ograniczeń w instrukcji - wchodzę, płacę 2 akcje bo odpycham innego pingwina i potem blokuję dowolną krawędź.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: kdsz »

Mam pewną wątpliwość odnośnie działania Strefy gastro w grze uproszczonej. W instrukcja mowa jest o wymianie żetonu (nie żetonów), więc początkowo graliśmy tak, że można zdobyć tylko 1 żeton. Oczywiście po 2-3 rundach kafelek z gastro można by właściwie usunąć, bo i tak nikt tam nie zaglądał. W drugiej rozgrywce dopuszczaliśmy już wielokrotną wymianę w ramach jednej akcji. Czy słusznie?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: ozy »

Nie, tylko 1 wymiana. Istotą jest właśnie wymiana a nie dobranie. Dzięki temu nie wzrasta liczba żetonów na ręce a czasami nawet spada. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: kdsz »

Racja :) Na śmierć zapomniałem o minusowych punktach za zachowane żetony. Czytanie instrukcji na szybko pod presją ("Tato, no kiedy wreszcie zagramy") to nie jest najłatwiejsza rzecz pod słońcem. Ale, mimo moich błędów w tłumaczeniu zasad, gra bardzo nam przypasowała. Graliśmy dziś trzy razy. Jutro ciąg dalszy, może już w rozszerzonym wariancie.

Gratulacje Ozy. Bardzo udana, świetnie wydana gra
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: Pan_K »

Dziś pierwsza rozgrywka w wersje uproszczoną uproszczonego wariantu. :) Trochę za wiele tej prostoty dla mnie, ale córce pasuje. Na pewno chętniej zasiądę do Pingwinów, niż do niektórych innych tytułów z gatunku "łatwe". Wariant zaawansowany zapowiada się ciekawie. Jak dla mnie trafiony zakup w kategorii gier rodzinnych :) A fluff pierwsza klasa :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: siekan »

jak gra sie sprawuje w 2 osoby w trudniejszym wariancie? warto kupowac?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: Pan_K »

siekan pisze:jak gra sie sprawuje w 2 osoby w trudniejszym wariancie? warto kupowac?
Wczoraj grałem na dwie osoby. Trudniejszy wariant jest faktycznie trudniejszy, co nie oznacza jednak jakiegoś mózgożera. Akcje blokowania wejścia na kafle i oficer X dodają coś niecoś "pieprzu" grze, ale najciekawsze są kombowania z kart figurantów i misji. Dodatkowo jednorazowe akcje z kart pozwalają na jakiś rodzaj planowania, kiedy je wykorzystać. Twisty bywają fajne. Niemniej, rozgrywka trochę nam się pod koniec dłużyła (jakoś kości były łaskawe i oficer X nie okrążył bazy tak szybko, jak sądziłem - zakończyliśmy opcją wyczerpania kart figurantów). Ogólnie powiem tak: gra moim zdaniem warta kupienia, jeśli spełnione są trzy warunki: 1. lubicie Pingwiny z Madagaskaru; 2. masz z kim zagrać w wariant podstawowy (tzn. jeśli są w domu dzieci - lubiące Pingwiny z Madagaskaru); 3. do tego od czasu do czasu lubisz i masz z kim zagrać w wariant bardziej wymagający. Warunki muszą być spełnione wszystkie trzy, albo też wystarczy tylko punkt 2. z naciskiem na lubienie Pingwinów. Wtedy zresztą i tak nie ma wyjścia: trzeba kupić...

Raz jeszcze: klimat Pingwinów leje się strumieniami z cytatów na kartach i jest to w moim przypadku coś, co tygrysy lubią najbardziej. Pytanie jednak, na ile czasu to wystarczy?...

BTW: gdzie zaczynają pingwiny w wersji trudniejszej? W łatwej nie ma to znaczenia, bo i tak mogą się przemieszczać na dowolny kafel, w trudnej - nie mogą. Uznaliśmy, że zaczynają w bazie, ale nie znalazłem odpowiedniej informacji w instrukcji.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: ozy »

Dziękuję za opinie. :)
Pan_K pisze:BTW: gdzie zaczynają pingwiny w wersji trudniejszej? W łatwej nie ma to znaczenia, bo i tak mogą się przemieszczać na dowolny kafel, w trudnej - nie mogą. Uznaliśmy, że zaczynają w bazie, ale nie znalazłem odpowiedniej informacji w instrukcji.
Str 13, pkt 6. No i obrazek sam w sobie. :)

Co do długości partii - to polecam wariant krótki. Wtedy odpada 8 kart figurantów oraz 1 misja i jest o 1/4 szybciej - najlepiej w ogóle zacząć przygodę z Pingwinami od krótkiego wariantu. Kart jest tak wiele, ponieważ nie mogliśmy się powstrzymać przed dodaniem tych wszystkich bohaterów. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pingwiny z Madagaskaru

Post autor: Pan_K »

ozy pisze:
Str 13, pkt 6. No i obrazek sam w sobie. :)
No tak - stoi, jak byk. Tak to jest, jak się szuka na gorąco, a reszta czeka na rozpoczęcie partii ;)
Co do długości partii - to polecam wariant krótki. Wtedy odpada 8 kart figurantów oraz 1 misja i jest o 1/4 szybciej - najlepiej w ogóle zacząć przygodę z Pingwinami od krótkiego wariantu. Kart jest tak wiele, ponieważ nie mogliśmy się powstrzymać przed dodaniem tych wszystkich bohaterów. :)
Karty są niewątpliwie wartością dodaną tej gry. W sumie przeskoczyłem od krótszej wersji łatwego wariantu, do pełnej rozgrywki. Kontrast był spory :) Generalnie gra ładnie się prezentuje i zostaje u nas na półce.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ