Blood Bowl - Menedżer drużyny

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: rzaba »

wczoraj zagrane i osoba tłumaczaca wyjaśniła atak tak:

1. Atakujacy > Obronca - 2 kosci i Atakujacy wybiera którą chce użyć ale X nie działa (czyli przy 2 razy X nic sie nie dzieje)
2. Atakujacy = Obronca - 1 kosc
3. Atakujacy < Obronca - 2 kosci i Obronca wybiera, która chce użyc i X dziala tylko w tej opcji (jesli bedzie wylosowany oczywiscie)

mam pewne wątpliwości co do pkt 1, może ktos wyjasni?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: kwiatosz »

Wydaje mi się, że masz wątpliwości, bo punkt o ignorowaniu X brzmi jak bzdura. Tylko takie wyjaśnienie mi przychodzi do głowy ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Olgierdd »

rzaba pisze:1. Atakujacy > Obronca - 2 kosci i Atakujacy wybiera którą chce użyć ale X nie działa (czyli przy 2 razy X nic sie nie dzieje)
X zawsze działa.
Właśnie podwójny X przy ataku jest kwintesencją oryginalnego BB (tam są czerwone czaszki) ;) Ile nerwów przez to było zniszczonych.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Dabi »

Tak jak napisali przedmówcy.
To bardzo proste zresztą ;) Mam więcej to 2 kostki i wybieram którą użyję. Mam równo to rzucam kostką i nic nie wybieram. Mam mniej to rzucam dwoma przeciwnik wybiera.

Jak jest wydarzenie "Podmokłe boisko" (czy jak się tam nazywa) które nakazuje rzucić zawsze dwoma kostkami i zastosowanie obu wyników to robimy tak (nie jest wtedy niczym niezwykłym jak obaj zawodnicy padną :) )
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: rzaba »

dzieki wszystkim,

z tłumaczenia tej osoby wynikało, że jeśli jesteś silniejszy to albo powalisz przeciwnika albo nie ale słabszy nie może ci nic zrobić (dlatego trzeba ignorować X) - na szczęście (o ile pamiętam) 2 X nie wyskoczyło ani razu
Geezomg
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:53

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Geezomg »

Mógłby ktoś powiedzieć jak działa Pewny chwyt? W instrukcji jest napisane iż zawodnik powalony ma nadal piłkę natomiast w erracie jest mowa o tym, że powalony zawodnik traci wszystkie zdolności. Czyli co piłka wędruje do innego zawodnika z drużyny czy inaczej. Bo idąc tokiem myślenia instrukcji karta sama siebie wyklucza...
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Olgierdd »

Zdolność Pewny chwyt działa w momencie powalenia, później nie wpływa na możliwość trzymania piłki przez powalonego gracza (zasady nie zabraniają takim graczom trzymania piłki, jedynie mowa jest o zakazie podawania i konieczności upuszczenia przy powaleniu).

Także Pewny chwyt pozwala zachować piłkę.
Geezomg
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:53

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Geezomg »

"W przeciwieństwie do wydarzeń,
w przypadku turniejów nie ma limitu w ilości menedżerów, którzy mogą przypisać
do niego swoich zawodników"

Czyli praktycznie jak wylosuje turniej, normalnie wykładam kronikę wydarzeń i przy turnieju może uczestniczyć 4 menadżerów? Tylko teraz pytanie czy wszelkie zdolności itd. są liczone tak samo jak 1 vs 1?

Ps. Przy normalnym wydarzeniu jeżeli mam powalonego gracza to czy dostaję wynagrodzenie w przypadku przegranej czy musi być on w stanie gotowości ?
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: windziarz44 »

Geezomg pisze:"W przeciwieństwie do wydarzeń,
w przypadku turniejów nie ma limitu w ilości menedżerów, którzy mogą przypisać
do niego swoich zawodników"

Czyli praktycznie jak wylosuje turniej, normalnie wykładam kronikę wydarzeń i przy turnieju może uczestniczyć 4 menadżerów? Tylko teraz pytanie czy wszelkie zdolności itd. są liczone tak samo jak 1 vs 1?

Ps. Przy normalnym wydarzeniu jeżeli mam powalonego gracza to czy dostaję wynagrodzenie w przypadku przegranej czy musi być on w stanie gotowości ?

W turnieju mogą brać udział wszyscy czyli do 4 menedżerów. Zdolności liczą się tak samo jak w 1 vs 1. Ale np. jak masz uderzenie - to nie uderzasz pozostałych 3 naraz tylko wybierasz jednego z przeciwników.

Zawsze dostajesz nagrodę jeśli chociaż jeden z Twoich zawodników jest w meczu (nieważne czy stoi czy leży - nagroda mała się należy). W przypadku kiedy przeciwnik wykopie Cię z meczu i jest sam po jednej stronie - on bierze wszystko - obie małe nagrody i dużą,
Geezomg
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:53

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Geezomg »

Mam kilka pytań jeszcze co do rozgrywki, bo nie jestem w 100 % pewien czy dobrze to robię.

1. Czy jeżeli w wydarzeniu wygrywam podstawową nagrodę np rozwinięcie drużyny. I główną nagrodę 3 rozwinięcia drużyny.
To
a) zostawiam sobie 1 rozwinięcie drużyny
b) zostawiam sobie 1 rozwinięcie drużyny + wybieram jedno z 3 rozwinięć drużyny
c) wybieram sobie 2 z 4 rozwinięć drużyny

Najbardziej jestem przekonany do podpunktu b) ale kto wie może coś na opak zrozumiałem.

2. Czy jakakolwiek umiejętność "wyczerp kartę" polega na wykorzystanie jej raz na całe 6 kart tzn rozgrywkę czy jak użyję jej to do końca gry aż do pucharu Blood Bowl karta jest wykluczona.

3. Czy jeżeli na karcie jest koniec gry dostajesz fana - oznacza to, że po pucharze BB dodajemy daną pulę fanów. Czy za każdym razem jak skończy się rozgrywka itd...

4. Czy nowi zawodnicy ( z wyjątkiem najemników) wędrują od razu na wierz talii?

5. Czy w grze na 2 osoby można rozegrać:

a) turniej + 2 wydarzenia
b) 2 wydarzenia
c) turniej + wydarzenie

Jak dla mnie skłaniam się do opcji a) i b) ponieważ turniej wydaje się opcjonalny.

6.Karta Kordynator Zabójstw. Czy umiejętność Ochrona działa na nią? W sensie wprowadzam zawodnika z Atakiem, przeciwnik ma jakiegoś powiedzmy o sławie 4 i jednego o sławie 1 z umiejętnością ochrony. Uznaję, że wole użyć zdolności karty Kordynator Zabójstw. Tak więc czy przeciwnik może zmienić target karty na zawodnika z Ochroną.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Olgierdd »

Geezomg pisze:Mam kilka pytań jeszcze co do rozgrywki, bo nie jestem w 100 % pewien czy dobrze to robię.

1. Czy jeżeli w wydarzeniu wygrywam podstawową nagrodę np rozwinięcie drużyny. I główną nagrodę 3 rozwinięcia drużyny.
To
a) zostawiam sobie 1 rozwinięcie drużyny
b) zostawiam sobie 1 rozwinięcie drużyny + wybieram jedno z 3 rozwinięć drużyny
c) wybieram sobie 2 z 4 rozwinięć drużyny

Najbardziej jestem przekonany do podpunktu b) ale kto wie może coś na opak zrozumiałem.
b)
2. Czy jakakolwiek umiejętność "wyczerp kartę" polega na wykorzystanie jej raz na całe 6 kart tzn rozgrywkę czy jak użyję jej to do końca gry aż do pucharu Blood Bowl karta jest wykluczona.
wyczerpujesz tylko na jedną rundę (do rozstrzygnięcia obecnie trwających wydarzeń).
3. Czy jeżeli na karcie jest koniec gry dostajesz fana - oznacza to, że po pucharze BB dodajemy daną pulę fanów. Czy za każdym razem jak skończy się rozgrywka itd...
"koniec gry" oznacza koniec gry ;) czyli gdy już podlicza się ilość fanów i wyłania zwycięzcę.
4. Czy nowi zawodnicy ( z wyjątkiem najemników) wędrują od razu na wierz talii?
tak.
5. Czy w grze na 2 osoby można rozegrać:

a) turniej + 2 wydarzenia
b) 2 wydarzenia
c) turniej + wydarzenie

Jak dla mnie skłaniam się do opcji a) i b) ponieważ turniej wydaje się opcjonalny.
a)
6.Karta Kordynator Zabójstw. Czy umiejętność Ochrona działa na nią? W sensie wprowadzam zawodnika z Atakiem, przeciwnik ma jakiegoś powiedzmy o sławie 4 i jednego o sławie 1 z umiejętnością ochrony. Uznaję, że wole użyć zdolności karty Kordynator Zabójstw. Tak więc czy przeciwnik może zmienić target karty na zawodnika z Ochroną.

Pozdrawiam
chyba nie, ale strzelam, bo nie pamiętam treści karty Koordynatora i Ochrony
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: windziarz44 »

Geezomg pisze:Mam kilka pytań jeszcze co do rozgrywki, bo nie jestem w 100 % pewien czy dobrze to robię.

Warto sobie ściągnąć FAQ, w którym usuwa się kilka kart rozwinięć. Dawały za dużego kopa na koniec gry. Dzięki temu gra się wyrównuje i nie ma
takich odskoków na koniec. Poniżej link

http://galakta.pl/gry/gry-planszowe/blo ... ?postTabs=
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Blood Bowl-PL

Post autor: Adalbertus123 »

Czy zdolności ochrona mogę użyć dla innej rozgrywki iż znajduje się ochroniarz (w wersji polskiej ograniczenie to nie jest zaznaczone na karcie, a wprowadzenie go uczyniłoby liniowych totalnie bezużytecznymi)?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Blood Bowl-PL

Post autor: Wolf »

Adalbertus123 pisze:Czy zdolności ochrona mogę użyć dla innej rozgrywki iż znajduje się ochroniarz (w wersji polskiej ograniczenie to nie jest zaznaczone na karcie, a wprowadzenie go uczyniłoby liniowych totalnie bezużytecznymi)?
Wszystkie zdolności zawodników domyślnie odnoszą się tylko do meczu, w którym uczestniczy dany zawodnik. Jeżeli dana umiejętność ma mieć efekt globalny to MUSI to być zaznaczone na karcie.
SuCHaR
Posty: 273
Rejestracja: 25 mar 2015, 22:29
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: SuCHaR »

Mam jedno pytanie. Jeśli gram orkami i mam do wylosowania kartę star palyer i wylosowalem powiedzmy wampira, to normalnie dołączam go do drużyny? Chodzi mi o to czy drużyna z danej frakcji może uwzględniać star playerow z danej frakcji + najemnikow?
Pzdr.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: kwiatosz »

Możesz dołączyć dowolnego zawodnika z talii tego samego zgrupowania frakcji (czyli człowiek może zatrunić elfa i krasnoluda, a ork może zatrudniać chaos i zwierzoludzi, a wampiry, zombie i ci trzeci mogą zatrudniać się nawzajem).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Szaweł »

1. Jak to w końcu jest z dołączaniem Najemnika do składu:
W instrukcji na stronie 15 stoi:
"Jeśli menedżer dobierze sławnego zawodnika ze zdolnością NAJEMNIK, musi przeszukać swój skład, wybrać jednego zawodnika i odłożyćgo do pudełka."
W tej samej instrukcji, na stronie 18 widnieje:
"Kiedy ten zawodnik zostanie odkryty ze stosu rozwinięć, menedżer może odrzucići odłożyćdo pudełka jednąkartęZawodnika ze swojej talii drużyny lub stosu kart odrzuconych."
W erracie nie ma słowa o jakimkolwiek błędzie na stronie 15. FAQ natomiast potwierdza wersję ze strony 18:
P: Czy menedżer jest zobowiązany do odłożenia jednej karty ze swojego składu do pudełka, kiedy odsłania ze swojego stosu rozwinięć kartę ze zdolnością Najemnik.
O: Nie, ale ma takąmożliwość. Patrz strona 18 instrukcji – „menedżer może odrzucić i odłożyć do pudełka jedną kartę Zawodnika…”.
Reasumując instrukcja na stronie 15 mówi, że gracz musi odrzucić jednego zawodnika, następnie na stronie 18 instrukcja mówi, że gracz może to zrobić, errata nie prostuje zasady ze strony 15 jakoby gracz musiał odrzucić jedną z kart ale FAQ potwierdza zasadę ze strony 18 instrukcji twierdzącą, że jedynie można a nie trzeba usunąć jedną z kart.

Instrukcja angielska nie pomaga, jest podobnie jak w polskiej:
Strona 15: If a manager drafts a Star Player with the freebooter ability, the manager searches his roster and chooses one player to return to the game box.
Strona 17: When you reveal this player from your improvement pile, you may remove any one Player card from either your Team deck or discard pile and return it to the game box.

2. Czy zawodników trzeba przydzielać do wydarzeń kolejno - tj. dodaję do 1, potem do 3 i potem mogę tylko ponownie do 3 lub wyżej, czy może można skakać po wydarzeniach (tak graliśmy) czyli dodaję do 1, potem do 4, potem do pucharu, potem znowu do 1 etc.? W sumie wydaje mi się to logiczne, ale wolę się upewnić :)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Jacek_PL »

ad 1. W FAQ jest prawidłowo, można odrzucić, ale biorąc pod uwagę mechanikę gry i to że najemników wtasowuje się do talii to raczej na 100% z tej opcji się skorzysta.

ad 2. Druga odpowiedź jest poprawna.
django
Posty: 31
Rejestracja: 24 lis 2014, 14:49

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: django »

Właśnie przygotowujemy sie do rozgrywki i mamy jedną wątpliwość a mianowicie:

Na każdej karcie wydarzeń należy umieścić znaczniki piłki i to jest jasne następnie zagrywam zawodnika ze zdolnością "podanie" i oczywiście używam tej zdolności wtedy mój zawodnik otrzymuje znacznik pilki i teraz jest "w posiadaniu piłki" a co jesli moj rywal rownież zagra zawodnika z ta zdolnoscia i też jej użyje ? wtedy odbiera mi pilke i teraz to on jest w posiadaniu pilki ? a moze pilke nalezy umiescic z powrotem na srodku pola ?

Pytam gdyż w instrukcji na stronie 10 w opisie zdolnosci "podanie" jest napisane:
" Jeżeli w posiadaniu pilki jest zawodnik druzyny przeciwnej, pilke nalezy przesunąć na srodek pola "
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: kolderek »

jedna piłka na karcie to jedno pole do przesunięcia. są trzy pola - twój zawodnik, środek pola, zawodnik przeciwnika.
tomasch
Posty: 675
Rejestracja: 25 sie 2014, 20:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: tomasch »

FAQ trochę mi pomógł, ale się upewnię - sławnych zawodników z danej dywizji mieszamy rasowych i nierasowych razem do jednej kupy z której każdy menago (z danej dywizji) może czerpać?
Wysłane z Nokii 3310 przy użyciu Internet Explorera
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Darboh »

tomasch pisze:FAQ trochę mi pomógł, ale się upewnię - sławnych zawodników z danej dywizji mieszamy rasowych i nierasowych razem do jednej kupy z której każdy menago (z danej dywizji) może czerpać?
Tak.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Faziee »

Witam mam dwa pytania, które ostatnio pojawiły się w naszej rozgrywce i jedno z nich dotyczy dodatku nieczyste zagrania:

A mianowicie: 1: Mroczne Krasnoludy i zdolność stratowanie a zdolność regeneracji - co się dzieje, gdy atak Krasnoluda się powiedzie, a przeciwnik ma zdolność regeneracji - czy najpierw ma krasnolud szansę go stratować i wrogi zawodnik nie będzie mógł się zregenerować, czy rzucamy najpierw za regenerację i jeżeli się powiedzie, to uznajemy, że atak krasnoluda był nieduany??

Druga sprawa, czy można mieć dwie takie same karty rozwinięć personelu - czyli np. dwie karty, które punktują za każde rozwinięcie personelu i wtedy ten bonus liczymy podwójnie, czy np. 2 karty które punktują 2 za każdego najemnika, jeżeli takie mamy, to wtedy dostajemy 4 za jednego najemnika - jak się komuś tak trafi to jest to trochę przegięte.
Radek.w
Posty: 9
Rejestracja: 01 kwie 2011, 19:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Radek.w »

1) Według mnie powinno to wyglądać tak: jeśli regeneracja się udała, przeciwnik po prostu nie zostaje powalony, jednak atak wciąż uznaje się za udany, dlatego można wykonać drugi (stosując obniżone wartości sławy obu zawodników). Jeśli ten drugi się uda to ponownie trzeba rozpatrzyć regenerację.

2) No można, szansa jest dosyć mała. Zawsze można uniemożliwić takiemu graczowi zdobywanie nowych najemników :P
Awatar użytkownika
Ashall
Posty: 124
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:16
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Ashall »

Czy w turniejach też wykorzystuje się piłkę i używa zdolności podania? Bo rozumiem, że atakować innych zawodników w turnieju mogę bez problemu?
edit.
A czy jeśli w jakimś wydarzeniu mojego jedynego zawodnika ktoś kontuzjuje, to czy to puste miejsce może zając inny gracz ze swoim zawodnikiem?
ODPOWIEDZ