7 cudów świata dla 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: warlock »

htomek pisze:
norkbes pisze:@htomek: twój wariant jest imho zubozona wersja oryginału.

Handlować z wolnym miastem można i w oryginale. Po co gra wolnym miastem ma być tak przewidywalna? Tj. priorytety w zagrywaniu kart?

Cała sztuka polega na tym aby wolne miasto grało bardziej dla Ciebie niż dla przeciwnika. Wystarczy pamiętać o dwóch ograniczeniach:

1) najpierw zagrywana jest karta wolnego miasta
2) jeśli wolne miasto może dana kartę wybudować za darmo to musi to tak zrobić

Pamiętaj o tych dwóch rzeczach i wystarczy aby w 2os. mieć w 7w dużo nielatwych decyzji i emocji.
Z jednej stronu tak z drugiej zas...w moim warianvie karty 3 ego gracza sa "przechodnie" tym sposobem grasz cala talia i masz zawsze nowe karty na recwe...w oryginale na 2osoby do swoich kart dobierasz jedna z wolnego miasta i grasz 2 z 8 - praktycznie przez cala gre masz te same karty to wg mnie jest niecoekawe


Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
Przecież w oryginale przekazujecie sobie z rywalem talię co akcję.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Danielf »

warlock pisze:
RE.Lee pisze:Podstawowe 7 Cudów na 2 osoby jest moim zdaniem bardzo słabe - jedna z głównych zalet gry (brak downtime) znika i to czekanie, aż przeciwnik zagra neutralnym miastem jest straszliwie uciążliwe.
Wybacz ale nie kupuję tego argumentu - taki sam downtime masz w grze na 3 i więcej osób, gdy wszyscy gracze zagrali po karcie i położyli talię na stole, a jeden gracz wciąż się zastanawia co zagrać.
Nie zgadzam się. Gracz kontrolujące wolne miasto ma więcej roboty, bo oprócz wybrania karty dla siebie musi wybrać kartę dla wolnego miasta.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: warlock »

Danielf pisze:
warlock pisze:
RE.Lee pisze:Podstawowe 7 Cudów na 2 osoby jest moim zdaniem bardzo słabe - jedna z głównych zalet gry (brak downtime) znika i to czekanie, aż przeciwnik zagra neutralnym miastem jest straszliwie uciążliwe.
Wybacz ale nie kupuję tego argumentu - taki sam downtime masz w grze na 3 i więcej osób, gdy wszyscy gracze zagrali po karcie i położyli talię na stole, a jeden gracz wciąż się zastanawia co zagrać.
Nie zgadzam się. Gracz kontrolujące wolne miasto ma więcej roboty, bo oprócz wybrania karty dla siebie musi wybrać kartę dla wolnego miasta.
Straszne ;).
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: htomek »

@norkbes - faktycznie, ja grałem wg oryginalnych zasad grałem bez przechodzenia kart wolnego miasta czyli źle, ale jak pisałem można granie wolnym miastem podzielić na dwie części i wtedy ja zagrywam karty wolnego miasta po stronie przeciwnika i on może np korzystać z tamtych zasobów, tam też mogę "zabierać" mu punkty wojskiem itp, dodatkowo punktować np za żółte karty itp. trochę to złożone ale wtedy wolne miasto jest tak jakby miejscem, gdzie mogę przeszkadzać drugiemu graczowi i sam mogę punktować ... zawiła wariacja ale skuteczna i niestety wymagajaca znacznie większego kombinowania niż oryginalne zasady na 2 osoby stad też gra się dłużej i ciężej
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: norkbes »

htomek pisze:@norkbes - faktycznie, ja grałem wg oryginalnych zasad grałem bez przechodzenia kart wolnego miasta czyli źle, ale jak pisałem można granie wolnym miastem podzielić na dwie części i wtedy ja zagrywam karty wolnego miasta po stronie przeciwnika i on może np korzystać z tamtych zasobów, tam też mogę "zabierać" mu punkty wojskiem itp, dodatkowo punktować np za żółte karty itp. trochę to złożone ale wtedy wolne miasto jest tak jakby miejscem, gdzie mogę przeszkadzać drugiemu graczowi i sam mogę punktować ... zawiła wariacja ale skuteczna i niestety wymagajaca znacznie większego kombinowania niż oryginalne zasady na 2 osoby stad też gra się dłużej i ciężej
Tak podejrzewałem, że gdzieś jest jakieś nieporozumienie. Zachęcam do gry wg oryginalnych zasad. Od razu poprawie Cię że to co nazywasz oryginalnymi zasadami formalnie są zasadami dla gier 3+ os. Naprawdę bardzo ważne aby stosować ściśle oficjalny wariant dla 2os.. Interakcja jest wtedy bardzo dobra. Np. możesz w jednej rundzie ukryć dwie karty które nie chcesz by wpadły w ręce przeciwnika, możesz wyczyścić skarbiec przed oddaniem kluczy do WM przeciwnikowi, możesz tak sterować rozwojem WM aby konkurowal ze strategią przeciwnika a nie twoją etc.

Myślę ze często problem zeszłym odbiorem 7w 2os wynika ze złej interpretacji zasad oficjalnego wariantu. Nie przypadkowo ma on w nazwie zaawansowany.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: htomek »

@norkbes " możesz wyczyścić skarbiec przed oddaniem kluczy do WM przeciwnikowi,"

Czy my aby na pewno mówimy o podstawowych 7w i o opisanym w tej instrukcji wariancie gry 2osobowej?
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: norkbes »

Chodzi Ci o klucze czy o skarbiec? :) Klucze ma ten (w przenośni) kto w danej rundzie kontroluje WM. WM ma swoją produkcję i swój handel. Moze zatem napełniać i opróżniać skarbiec. Gracze wpływają na rytm w jaki to się dzieje. Przewiduj na ile złoto WM jest potrzebne przeciwnikowi i odetnij go/ją od niego budując w WM coś z czegoś co może kupić od Ciebie.
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: RE.Lee »

warlock pisze:
Danielf pisze: Nie zgadzam się. Gracz kontrolujące wolne miasto ma więcej roboty, bo oprócz wybrania karty dla siebie musi wybrać kartę dla wolnego miasta.
Straszne ;).
No jeżeli kogoś downtime nie rusza to oczywiście nie ma o czym mówić, ale nie ma co udawać, że go nie ma. Bo jest i niektórych może to denerwować - tym bardziej, że normalny wariant jest w zasadzie symultaniczny i w sprawnej grupie nie ma istotnych opóźnień.
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: norkbes »

Downtime w 7w i 2os? Proponuję zagrać w Tikala aby przedefiniować sobie to pojęcie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: warlock »

RE.Lee pisze:
warlock pisze:
Danielf pisze: Nie zgadzam się. Gracz kontrolujące wolne miasto ma więcej roboty, bo oprócz wybrania karty dla siebie musi wybrać kartę dla wolnego miasta.
Straszne ;).
No jeżeli kogoś downtime nie rusza to oczywiście nie ma o czym mówić, ale nie ma co udawać, że go nie ma. Bo jest i niektórych może to denerwować - tym bardziej, że normalny wariant jest w zasadzie symultaniczny
Ziom ale o jakim downtime można mówić w przypadku 7 Cudów Świata, nawet na dwie osoby? Zagranie jednej karty więcej nie sprawia, że gra staje się zamulona, bez przesady.
i w sprawnej grupie nie ma istotnych opóźnień.
Ja też mogę Ci powiedzieć, że w sprawnej grupie nie ma downtimeu przy zagrywaniu kart dla Wolnego Miasta. Downtime to możesz mieć w Mage Knight, 7 Cudów Świata to bardzo sprawnie działająca gra, narzekanie na przestoje w wariancie dwuosobowym to gruba przesada.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: vinnichi »

No to i ja się skuszę na 7 cudów pod kątem rozgrywek 2-osobowych jakoś wersja Pojedynek mnie nie przekonuje. Czy ten zaawansowany wariant o którym wspominacie jest w instytucji czy trzeba poszukać na bgg?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Danielf »

vinnichi pisze:No to i ja się skuszę na 7 cudów pod kątem rozgrywek 2-osobowych jakoś wersja Pojedynek mnie nie przekonuje. Czy ten zaawansowany wariant o którym wspominacie jest w instytucji czy trzeba poszukać na bgg?
Nie, wariant zaawansowany to wariant dla 2 osób. Jest opisany w instrukcji.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: vinnichi »

Fajnie, dziękuję
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Coin22 »

Podłącze się z pytaniem.
Czy ktoś widzi zasadność posiadania wersji podstawowej i dodatkowo pojedynek skoro w podstawie też jest opcja dla dwóch graczy?

Kupiłem właśnie obie i pewnie sam przetestuje ale ciekaw jestem waszej opinii. I oczywiście nie tylko w kontekscie gry na dwóch graczy, bo podstawę kupowałem z myślą o grze w szóstkę. I teraz tylko myślę czy zasadne jest posiadanie obu gier.

Dzięki za opinie.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: vinnichi »

A ja mam pytanie o dodatki czy któreś polecacie do gry w 2 osoby czy zostać przy podstawce?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: margielm »

My mamy liderów i miasta i z tych dwóch ja polecam ten pierwszy.
Liderzy wprowadzają całkowicie nową fazę która działa tak samo fajnie zarówno w wersji dwu osobowej i każdej innej
Natomiast miasta na dwie osoby są po prostu "meh". Jak to mówią amerykanie "I could take it or leave it".
Z tego co pamiętam to po prostu dorzucasz do każdej epoki tyle losowych kart z miast ilu jest graczy (przy czym wolne miasto też się liczy). Może się więc zdarzyć tak że jedna z dodatkowych mechanik nie pojawi się wcale. Zresztą jak już się pojawią to też dupy nie urywają. Gołąbki, z mojego doświadczenia, mają bardzo małe znaczenie w grze 2 osobowej. Pożyczek zaś jeszcze nie uświadczyłem nigdy.

W skrócie: bierz liderów.

ps. gramy głownie w 2 osoby z żoną i bardzo polecamy.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: vinnichi »

Super dziękuję!!!
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Danielf »

Coin22 pisze:Podłącze się z pytaniem.
Czy ktoś widzi zasadność posiadania wersji podstawowej i dodatkowo pojedynek skoro w podstawie też jest opcja dla dwóch graczy?

Kupiłem właśnie obie i pewnie sam przetestuje ale ciekaw jestem waszej opinii. I oczywiście nie tylko w kontekscie gry na dwóch graczy, bo podstawę kupowałem z myślą o grze w szóstkę. I teraz tylko myślę czy zasadne jest posiadanie obu gier.

Dzięki za opinie.
Tak, bo pojedynek znacznie lepiej działa na 2 osoby. Poza tym te gry nie są identyczne. Uważam, że warto mieć te dwie gry.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: vinnichi »

Ok zakupione zwykłe cudy :-) jak podejdą (a mam przeczucie że tak) to Kashgar pewnie pójdzie w odstawkę i dokupię Liderów. A Babel? Widziałem że niektórzy bardzo nisko oceniają ten dodatek, nie warty tej ceny?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: norkbes »

vinnichi pisze:Ok zakupione zwykłe cudy :-) jak podejdą (a mam przeczucie że tak) to Kashgar pewnie pójdzie w odstawkę i dokupię Liderów. A Babel? Widziałem że niektórzy bardzo nisko oceniają ten dodatek, nie warty tej ceny?
Babel odpuściłem sobie - natomiast jeśli kupujesz Liderów to od razu kup Miasta - w skrócie: Liderzy i Miasta to jeden dodatek, sprzedawany jako dwa z chciwości :) Grając tylko jednym z nich masz zaburzone zbilansowanie kart w grze. Bilans jest albo w samej podstawce, albo w podstawce + Liderzy + Miasta. Bardzo szczegółowo ten temat jest dyskutowany na BGG.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: vinnichi »

Dzięki, to tym bardziej najpierw ogramy podstawkę. Pewnie będzie to kolejna w kolekcji, gra w którą nie powinno się grać na 2 osoby, Terra mystica też jest zdecydowanie odradzana w tym składzie ale my jakoś lubimy tego suchara.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: norkbes »

vinnichi pisze:Dzięki, to tym bardziej najpierw ogramy podstawkę. Pewnie będzie to kolejna w kolekcji, gra w którą nie powinno się grać na 2 osoby, Terra mystica też jest zdecydowanie odradzana w tym składzie ale my jakoś lubimy tego suchara.
Skoro lubicie TM w 2os to 7w w 2os Was nie zawiedzie na pewno - wystarczy sie scisle trzymac oficjalnego wariantu. My zanim zagralismy w wiekszym skladzie w 7w najpierw ogralismy ja bodaj 50+ razy w 2os i ciagle chetnie wracamy bo jest szybko i sporo miejsca na nielatwe decyzje.
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Coin22 »

Powiem że grałem teraz w 2 osoby w podstawę i pojedynek i bardziej podchodzi mi podstawa. Jakoś więcej było emocji. Zastanawia mnie tylko czy grając w kółko tymi samymi 21 kartami ta gra się nie znudzi za szybko na dwóch graczy. Ale pojedynek właśnie wylądował na giełdzie, podstawa mi wystarczy.

Dzięki za ten wątek :-)
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: norkbes »

Coin22 pisze:Powiem że grałem teraz w 2 osoby w podstawę i pojedynek i bardziej podchodzi mi podstawa. Jakoś więcej było emocji. Zastanawia mnie tylko czy grając w kółko tymi samymi 21 kartami ta gra się nie znudzi za szybko na dwóch graczy. Ale pojedynek właśnie wylądował na giełdzie, podstawa mi wystarczy.

Dzięki za ten wątek :-)
W podstawie masz 7 cudów (dwustronnych, zatem 14 elementów), liczba kombinacji 3-el z 14-el zbioru to 364. Dodaj do tego losowy początkowo układ kart dla każdego z 3 graczy w rozgrywce dwuosobowej i różny dobór strategii realizowanej w rozgrywce (budynki cywilne, gildie, nauka, militaria, cuda) i różną fantazję przeciwnika w przeszkadzaniu na drodze jej realizacji. Razem: wystarczy na jakiś czas :)
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: margielm »

Gwoli ścisłości: Nie wiem skąd ta liczba 364 ale zdecydowanie nie jest to liczba kombinacji której tutaj szukamy.
Losujemy 3 elementy ze zbioru 14-sto elementowego, przy czym za kazdym razem usuwamy 2 (jedna karta reprezentuje stronę A i B). Także poprawny wynik tutaj to:
14*12*10 = 1680.

Ale... wedłóg mnie średnio Cię interesuje jaki cód ma twój współgracz więc patrz na tę liczbę z bardzo przymrużonym okiem (jeśli nie zamkniętym ;) )
ODPOWIEDZ