Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

okon pisze:ta karta jest kulminacja napieć w europie ???? ale nazwa jest tylko błędna czy wartości na karcie też ???
Nazwa. Wartości były ok.
bard niemalże natychmiast wrzucił pdf z tą kartą na swoją stronę. Więc jak ktoś grał koszulkach to łatwo było ja dołożyć do oryginalnej. Ja tak zrobiłem.
Ale skoro wydrukowali poprawna wersję to nie omieszkałem skorzystać i poprosić o jej dosłanie. Nie miałem z tym żadnego problemu.
Jeśli ktoś chce kupić zimna wojnę to nie widzę powodu by nie kupić ostatniej wersji. Serio. Można się różnych rzeczy czepić, ale to wydanie jest spoko :)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: okon »

ok jestem po dwóch grach

:)


napiszcie może kilka porad dla początkujących :) :)
na co zwracać uwagę których kart jak używać jak często używacie PO na przewroty ? , rozmieszczenie zmianę sojuszy ?
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Zouave »

okon pisze:ok jestem po dwóch grach

:)


napiszcie może kilka porad dla początkujących :) :)
na co zwracać uwagę których kart jak używać jak często używacie PO na przewroty ? , rozmieszczenie zmianę sojuszy ?
Zacznij od zastanowienia się nad rozkładem kart punktujących. Żeby Cię przeciwnik nie wyportkował na Europie. Gdybyś chciał zagrać via vassal, to wiesz gdzie mnie znaleźć ;-) Jestem chudym przeciwnikiem, dawno nie grałem.
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

http://twilightstrategy.com/
jeśli znasz angielski.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

Tak dla całkiem początkujących:
1. Na początku punktuje tylko europa. Azja. Wschód. Reszta to dalekosiężna strategia.
2. Jeśli coś zagrasz jako wydarzenie w 1 lub 2 turze to wróci na 100% między 3 a 7.
3. Karty zgrane jako wydarzenie w turach 3-6 nie wrócą do gry przed 7 turą.
4. Wydarzenie zgrane po 7 turze to 1razowki. Teoretycznie może wrócić w 10 turze. Najprawdopodobniej jefnak nie pojawi się więcej w grze.

Więc 3 i 7 tura to najlepszy moment na discardowanie trudnej karty.

Jak widzisz z powyższego możesz sprawić że super event dla ciebie pojawi się w grze 2-3 razy jeśli masz fart.
Analogicznie nie odpalisz ekstra eventu przeciwnika w 2 turze bo dostaniesz nim 2 albo i 3 razy w grze. Lepiej te kartę przenieść mną ręce.
Nie bać się zagrać na punkty eventów przeciwnika. No i wybierasz by on zagrał pierwszy. Często umożliwia to otrzymanymi PO odzyskanie tego co on zyskał.
Zmiany sojuszu w takiej np. Afryce z karty za 4 PO może zmasakrować przeciwnika. Nie tylko przewroty są kozackie.
Tylko dzięki 2 -3 kartom rusek może się dostać do ameryki południowej / środkowej. Trzeba być na to gotowym zależnie od strony ;).
Dekolonizacja / destalinizacja to dość kluczowe dla sowietów karty.
Tyle mi przyszło do głowy.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

Pierwszy ruch ruskich to przewrót we Włoszech albo Iranie.
Jak grasz ruskimi to bardzo uważaj na C.I.A.,
Jak grasz Amerykanami, staraj się jak najwcześniej zagrać Układ Warszawski.
Generalnie raczej staraj się grać swoje karty na punkty (a na pewno Nato czy Japonię).
Jak się rozstawiasz Amerykanami, to daj 4 w RFN i 3 we Włoszech, chyba, że masz Plan marshalla w ręku, to daj o punkt mniej i w headlinie zagraj plan marshalla.
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

krecilapka pisze:2. Jeśli coś zagrasz jako wydarzenie w 1 lub 2 turze to wróci na 100% między 3 a 7.
jeśli nie ma gwiazdki ;)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Lubel »

Ponawiam prośbę, gdyż staram się jak najbardziej zupgrade'ować pierwszą edycję, którą to posiadam.
Lubel pisze:A czy byłby ktoś tak miły i wrzucił fotki lepszych tłumaczeń kart jak np w III ed.
Poprawiono tłumaczenie kart:
- Junta
- „Pogrzebiemy Was”
- Zburzcie ten mur
- Sowieci strącają KAL-007

Nie wiem czy w IV edycji były jakieś poprawiane tłumaczenia, jeśli tak to ta sama prośba.
Swego czasu ktoś na forum wrzucił, ale obrazki już dawno wygasły, a wydrukowane fotki gdzieś przepadły, stąd ponowna prośba.
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: azz »

Junta pisze:Umieść 2 punkty wpływów w dowolnym państwie Ameryki Środkowej lub Południowej. Następnie możesz wykonać darmowy przewrót lub zmiany sojuszu w tych regionach (korzystając z PO tej karty).
Zburzcie ten mur pisze:Anuluje/zapobiega efektowi karty "Willy Brandt". Dodaj 3 punkty wpływów USA w NRD. Następnie USA może dokonać darmowego przewrotu lub próbować zmian sojuszy w Europie korzystając z PO tej karty. Po rozpatrzeniu wydarzenia usuń kartę z gry.
Sowieci strącają KAL-007 pisze:Obniż DEFCON o 1 poziom. USA zyskuje 2 PZ. Jeśli Korea Południowa jest kontrolowana przez USA, to USA może wykonać operację umieszczenia PW, bądź próbować zmian sojuszy, korzystając z PO tej karty. Po rozpatrzeniu wydarzenia usuń kartę z gry.
Pogrzebiemy was!!! pisze:Obniż DEFCON o 1 poziom. Jeśli karta "Interwencja ONZ" nie zosanie zagrana jako wydarzenie w następnej rundzie gracza USA, ZSRR zyskuje 3 PZ. PZ dla ZSRR przyznawane są przed przyznaniem jakichkolwiek PZ USA. Po rozpatrzeniu wydarzenia usuń kartę z gry.
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: azz »

Skoro już się dobrałem do wątku, a w necie mało informacji, to może podam również, co zawiera dodatek do TS będący załącznikiem do wersji cyfrowej fundowanej swego czasu poprzez Kickstartera. Za https://www.boardgamegeek.com/article/21126065.

Całość składa się z 3 części:
  • [1] Promo Pack #1
    • [P1] Non-Aligned Movement - 1 - Mid War - Neutral: Select India or a country in Africa, SE Asia, the Middle East, or South Amaerica with at least 2 US and USSR influence. Remove all Influence from that country, then take the next four cards from the top of the draw pile and put them in the discard pile (reshuffling if necessary).
      [P2] Mobutu Sese Seko - 2 - Mid War - US: Zaire's stability number permanently becomes 3. Add 2 US Influence in Zaire. Remove from deck if event is played
      [P3] Berlin Wall - 2 - Mid War - Soviet: Add 2 influence in East Germany and, if you are behind or tied with the US in the Space Race, advance your Space Race marker by one box. Remove from deck if event is played
      [P4] Stanislav Petrov - 3 - Late War - Neutral: Play only if DEFCON is 2. Set DEFCON to 4 or 5. Remove from deck if event is played
    [2] Promo Pack #2
    • [P5] Kremlin Flu - 2 - Early War - US: US takes Operations as if this card were played as Operations. USSR must play a scoring card on its next Action Round if it holds one; if no scoring card is in the USSR hand, the USSR forfeits its next Action Round.
      [P6] First Lightning - 2 - Early War - Soviet : Play at the same time you play a card with a US affiliated Event for its Operations. Ignore the event text and place the card in the discard pile. Reduce DEFCON by 1 if this card is played for Operations or its Events. Remove from deck if event is played
      [P7] Who Lost China - 1 - Early War - Soviet : If the USSR holds the China Card, reset US Military Operations to zero. If playing with the Chinese Civil War Variant, this card cannot be played if Chinese Civil War is still in effect.
      [P8] "Don't Wait For The Translation" - 3 - Mid War - US: If the US is behind in Military Operations, the US scores 2 VP. Remove from deck if event is played
    [3] Turn Zero
    • [TODO...]
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
bonzo89
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2015, 15:56

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: bonzo89 »

Witam,
zastanawiam się którą edycję gry kupić, III czy IV? Istotna jest różnica na korzysć IV?
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Szaweł »

Jeśli się nie mylę III edycja bez błędów ale odstająca plansza (jak masz miejsce, to tak jak ja rozłóż planszę na tydzień pod książkami i po sprawie), IV edycja jedna karta błędna, ale plansza mniej odstaje.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

De javu mam ;). Już to pisałem w tym wątku - więc powtarzam: w 3 edycji plansza faktycznie odstaje. Ciężej poukładać żetony. 4 edycja leży super. Chociażby z tego powodu lepiej wziąć nowszą edycję. Rzeczywiście w mojej wersji była 1 błędna karta punktowania. Ale mi wydawnictwo wysłało tę kartę za darmo, więc jest to wersja kompletna. Nawet dostałem 1 kartę promocyjną czas ołowiu.
Ja tam bym polecał brać najnowszą edycję.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: andy h »

Ja mam 3 edycję. Plansza odstawała to fakt, ale lekko i nie było z tym generalnie żadnych problemów
trynitor
Posty: 64
Rejestracja: 03 gru 2014, 00:01
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: trynitor »

Mam 3 edycję. Uważam grę za genialną.
Co mi przekszadza? - Niepotrzebne napisy i logo wydawcy na planszy na tle Kanady. Moim zdaniem zupełnie zbędne i boli w oczy. :)
klpt12
Posty: 102
Rejestracja: 19 wrz 2013, 02:44
Has thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: klpt12 »

Gra się już chyba wyprzedała. Czy planowana jest V edycja gry?
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

MPik, Basanti,Gargamel, Gamiko, Morgad - w tych sklepach jeszcze jest.

Nie słyszałem o nowszej edycji gry i zdziwiłbym się gdyby takowa był bo co niby mieliby poprawiać skoro od IV wersji nic nowszego się nie ukazało? No chyba, że za 5 edycję uznano by IV z zapakowaną do pudełka kartą punktacji w Europie ;).
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Valarus »

krecilapka pisze:
Nie słyszałem o nowszej edycji gry i zdziwiłbym się gdyby takowa był bo co niby mieliby poprawiać skoro od IV wersji nic nowszego się nie ukazało? No chyba, że za 5 edycję uznano by IV z zapakowaną do pudełka kartą punktacji w Europie ;).
Zaraz będzie piąta, bo one w rzeczywistości chyba nie powinny się nazywać edycjami tylko "dodrukami z poprawkami". Czyli jak się czwarta wyprzeda, to wydrukują piątą, coś tam do poprawienia (i coś nowego do zepsucia) się zawsze przy okazji znajdzie. Jak dla mnie to już od 2 edycji nie ma między nimi większych różnic, wszystko to tylko szczególiki, której nie kupisz to będziesz miał świetną grę.
klpt12
Posty: 102
Rejestracja: 19 wrz 2013, 02:44
Has thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: klpt12 »

Co mozna zmienic. Zeby plansza byla calkowicie plaska. Ostatnio pojawila sie plansza na forum, ktora wedlug mnie wyglada nieziemsko.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

Kup 4 będziesz miał płaską.
Ktoś w tym wątku sugerował, że jak masz planszę starszej edycji to jej pomóc może potrzymanie jej dzień pod dywanem na którym siedzi słoń albo postawisz beczkę ogórków or something ;).
Nieziemską planszę z forum musiałbyś wykonać sobie sam. Np. Zapłacić firmie drukujacej żeby wydrukowała na płycie pvc, kartonie, zwijanej macie, papierze przylepnym którym okleisz foam - możliwości wiele w zależności od zasobności portfela i oczekiwań (ma być przenoszalna czy nie).


Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Lubel »

A ja mam pierwszą edycję, ale ją zupgrade'owałem, poprzez karty bonusowe z bodajże 3 ed., poprawione tlumaczenie 4 kart (w koszulce z kartą), instrukcja z 4 ed., żeton Norad i żetony ruskich o nominałach 6,6,7,7,7,8,8,8 dosłało mi wydawnictwo. Także praktycznie tylko plansza jest stara, ale błędy na niej nie przeszkadzają mi w grze, a odcisk miski po zupce chińskiej dodaje planszy zajebistości. ;-)

Na marginesie, gdy ktoś śledził różnice pomiędzy edycjami, może wyłapie czy czegoś mi jeszcze brakuje?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kastration »

A z innej beczki: można jeszcze gdzieś dostać specjalne kości dla USA i ZSRR, te klimatyczne zamiast zwykłych?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Indar »

To ja może zadam banalne pytanie.
Co jest żle w I edycji? Wiem że brakuje jakiegoś żetonu (drobnostka), wiem że nazwa państwa Botswana jest niepoprawnie napisana i zdaje się coś jest błędnie napisane na napie co do kulminacji jakiegoś regionu. Aha, no i żle podana jest ilość PZ na początek gry.
Coś więcej?
Gram często w I edycję i nie widzę błędów.
Awatar użytkownika
Mawik
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2011, 23:57
Lokalizacja: Warszawa/Ursynow/Imielin
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Mawik »

Wszedłem w posiadanie używanej ZW, ktora ma pewnie ponad 3 lata.
Widzę błędy na planszy, rozstawienie poczatkowe, 6 PW dla ZSRR w Europie ZACHODNIEJ.
Jak zweryfikować która to edycja?
Skad sciagnac erratę?

link do strony wydawcy Bard nie działa.
http://wydawnictwo.bard.pl/zimna-wojna-iv-edycja-errata

pozdr
Mawik
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: 8janek8 »

Na pudełku powinieneś mieś opis która to edycja
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
ODPOWIEDZ