Pax Pamir

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Pax Pamir

Post autor: tomuch »

Kolejna, po Pax porfiriana, gra Phila Eklunda. Co prawda nie grałem w poprzedniczkę, ale wielu twierdzi, że jest świetna. Ciekawym, czy ta też taka będzie, a przede wszystkim, czy będzie lepiej dostępna. Wydanie planowane na Essen.
I strona na BGG: http://boardgamegeek.com/boardgame/155255/pax-pamir
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Pax Pamir

Post autor: Vester »

Z tego co się orientuję, sercem projektu jest Cole Wehrde, który na bazie Pax Porfiriana zrobił coś własnego. Phil jest podany jako autor z automatu.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Pax Pamir

Post autor: tomuch »

Grał ktoś i może porównać z Pax Porfiriana?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Pax Pamir

Post autor: kamron6 »

Nie porównam z Pax Porfiriana, ale grało się bardzo ok, jednak dopiero za parę miesięcy będę mógł powiedzieć coś więcej. Z pierwszych obserwacji: pudełko za małe, przy 5 będzie chaos. Dużo więcej jest tworzenia intryg, sojuszy, zdrad (nawet w dwóch graczy) niż takiej gry w budowanie silniczka etc. co dla mnie jest na plus, ale dla wielu jest to pewnie minus. Kiedy pojawi się "Topple" to zaczyna się gorączkowe myślenie i kombinowanie jak wygrać lub nie pozwolić wygrać, co może mocno przedłużyć grę (która i tak krótka nie jest), na co szczególnie składa się duża liczba zmiennych. I oczywiście mapa jest beznadziejna, lepiej sobie coś w kolorowej drukarce wydrukować ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 407 times
Been thanked: 338 times

Re: Pax Pamir

Post autor: cactusse »

Wstępne porównanie z Porfirianą :

a) Pamir jest zdecydowanie szybszy, w trzy godziny udało się nam upchnąć tłumaczenie zasad i dwie czteroosobowe rozgrywki. Podobnie jak w Porfirianie cztery Topple są wtasowywane do talii, ale wydaje mi się, że w Pamirze znacznie łatwiej jest zakończyć grę na pierwszym bądź drugim.

b) Pamir ma inną, żwawszą dynamikę. W Porfirianie wszyscy powoli się zbroili i rozbudowywali, a co jakiś czas wredne wydarzenie wywracało ten stan i zerowało stół. W Pamirze nie ma nagłych przewrotów, zmiany są drobniejsze, ale cały czas coś się dzieje i coś się powoli wykluwa.

c) Pamir ma całkiem odmienną ekonomię. Nie ma tu powolnego ciułania kasy na kolejne karty, generalnie ilość pieniędzy w grze jest stała i monety tylko płynnie zmieniają właściciela pośrednio przez rynek lub bezpośrednio przez zdzieranie podatku.

d) W Pamierze aktualny reżim ma większy wpływ na rozgrywkę niż reżim w Porfirianie. W swojej rundzie gracz może wykonać dwie akcje oraz dowolną ilość akcji powiązanych z aktualnych reżimem. Zwykle nasze dwie sztandarowe akcje idą na zgarnięcie i wystawienie karty, pozostaje nam już tylko robić to, co reżim ułatwia. Tak więc jak mamy Economic Boom to wszyscy zgarniają kasę i wkupują się w łaski imperiów, jak leży Intelligence War to nagle stada szpiegów zaczynają grasować mordując kogo trzeba, a jak na wierzchu jest Military Struggle to armie zaczynają przemarsze i niewinne wioski idą z dymem.

e) Można w Pamirze zostać solidnie stłamszonym jeżeli słabo nam idzie rozbudowa i ciężko jest powstrzymać potężnego gracza. Ale przy Topple'u nie wystarczy by imperium któremu jesteśmy lojalni wygrało, trzeba jeszcze mieć w nim najwyższe wpływy (bo to decyduje o wygranej), a wpływy generalnie są dosyć niskie i stłamszony gracz ma szansę szybko dogonić "sojusznika" jeżeli skupi się tylko na tym.

f) Zasady są tak samo upierdliwe w tłumaczeniu jak w Porfirianie, ale szczęśliwe jest w Pamirze znacznie mniej wyjątków i już przy drugiej grze wszyscy posługiwali się zasadami całkiem swobodnie.
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: Pax Pamir

Post autor: skiper_83 »

tomuch pisze:Kolejna, po Pax porfiriana, gra Phila Eklunda. Co prawda nie grałem w poprzedniczkę, ale wielu twierdzi, że jest świetna. Ciekawym, czy ta też taka będzie, a przede wszystkim, czy będzie lepiej dostępna. Wydanie planowane na Essen.
I strona na BGG: http://boardgamegeek.com/boardgame/155255/pax-pamir
Zanim się wszyscy kapnęli co to za gra jest i przetrawili tematykę oraz 'dość oryginalną' szatę graficzną Porfiriana była całkiem dobrze dostępna w polskich sklepach. :wink:
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pax Pamir

Post autor: misioooo »

Phil Eklund napisał na bgg, że w USA sierra madre już nie ma żadnej sztuki. Podobnie w EU. Więc tylko to, co sklepy zakupiły zostało. 3000 szt się rozeszło dosyć szybko :)

Ja mam, od wczoraj. Jutro może zagram i coś napiszę. Zapowiada się bardzo... Konfrontacyjnie :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
jerrvix
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2010, 13:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pax Pamir

Post autor: jerrvix »

Wrzuciłem na BGG przetłumaczony skrót zasad i spolszczoną planszę.
https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... krot-zasad
https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... na-plansza

Planszę dałem do wydrukowania na bannerze (http://www.druk24h.pl/wydruki-wielkofor ... ej-jakosci) i jestem zadowolony z efektu. Materiał przypomina trochę podgumowaną ceratę, ładnie rozkłada się na stole i praktycznie nie gnie się. Planszę trzymam zwiniętą w tubie, bo do pudełka raczej by nie weszła ;-) Link do zdjęcia rozłożonej planszy: https://drive.google.com/file/d/0B9ZTLm ... sp=sharing
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pax Pamir

Post autor: misioooo »

Właśnie się procesuje na bgg tłumaczenie "skyptu do nauki nowicjuszy".
Amatorska robota, ale może komuś się przyda. Dostępny też TUTAJ do pobrania
Tłumaczyłem ja, na szybko, amatorsko, bez zabawy w formatowanie etc, za zgodą autora oryginału :)

I już jest na bgg: http://boardgamegeek.com/filepage/12859 ... ych-graczy
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2013, 09:30
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Pax Pamir

Post autor: Antioch Seleucyda »

Czy ta gra dobrze się skaluje ?
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych oraz wojennych grach historycznych.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pax Pamir

Post autor: misioooo »

Powiedziałbym, że to raczej na minimum 3 graczy, najfajniej na 5... Na 2 - jakoś nie wydaje mi się... Na 4 jest jak najbardziej ok, ale może się zdażyć, że na starcie będzie 3vs1... (grałem tak raz, jako ten 1... i wygrałem ;P ) Jednak rozgrywka w takim układzie sił startowych jest zgoła inna niż 2v1v1 czy 2v2v1 - i w takich układach gra się dla mnie najfajniej. Można karty startowych lojalności odpowiednio dobrać, aby tak właśnie było i po temacie.

Dla mnie gra z typu "czym nas więcej tym ciekawiej". Pamiętaj też, że w tej grze dopuszczalne są negocjacje, obietnice, dawanie innym kasy czy sprzedawanie kart etc. Zatem przy 2 osobach to wogóle nie zadziała.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 407 times
Been thanked: 338 times

Re: Pax Pamir

Post autor: cactusse »

W najnowszej wersji instrukcji (Living Rules 1.1) doszedł wariant Nation Building, rekomendowany głównie dla rozgrywki dwu-osobowej.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pax Pamir

Post autor: misioooo »

W podstawowej instrukcji też jest taki zalecany - zwłaszcza "Honeymoon" nieźle zmienia grę :) Ale to nadal nie to, bo nie ma negocjacji, zastraszania... To jakby grać w Diplomacy bez dyplomacji pomiędzy graczami... Albo w Twilight Imperium bez spotkań galaktycznej rady... Czy w Grę o Tron bez politykowania... No, może Pax Pamir jest znacznie lepszy niż podane przykłady... Przyjmijmy, że na dwie osoby jest OK, na 3 bardzo dobrze, na 4/5 rewelacyjnie :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2013, 09:30
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Pax Pamir

Post autor: Antioch Seleucyda »

Zatem ląduje na liście planów zakupowych. Dzięki.
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych oraz wojennych grach historycznych.
dgd79
Posty: 93
Rejestracja: 10 maja 2014, 09:54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Pax Pamir

Post autor: dgd79 »

Trochę czasu minęło, więc pytanie - jak to w końcu wygląda dla 2 osób? Warto?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pax Pamir

Post autor: misioooo »

Nie to co na 4 czy 5 osób, ale działa wg mnie bardzo dobrze na 2 osoby z trybem honeymoon + nation building. Zdecydowanie lepiej niż wg starej instrukcji.
Zassij z bgg najnowszą instrukcję, bo wprowadza zmiany w mechanice.

Zdanie zmieniłem po kilku rozegranych partiach.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ