Studium w Ankh-Waterdeep

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
mrozy16
Posty: 295
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times

Studium w Ankh-Waterdeep

Post autor: mrozy16 »

Witam serdecznie,
Chodzą mi po głowie dwie gry:
1. Studium w szmaragdzie
2. Lords of Waterdeep + ewentualnie dodatek

Ankh Morpork posiadam i gra mi się bardzo podoba, w związku z czym szukam czegoś podobnego - delikatnie cięższego, ale do grania z "amatorami planszówek" - metoda małych kroków ;). Nie chciałbym też, żeby gry się dublowały - nie chcę drugiego AM. Jeśli chodzi o liczbę graczy to najczęściej gram z dziewczyną (ale mamy inne gry na dwie osoby, więc jeśli gra słabo chodzi na dwie to jej nie skreślę), na trzy osoby, albo pięć (coraz częściej). Która gra daje więcej możliwości, ale jednocześnie jest do pogrania przy piwku, albo dwóch?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Studium w Ankh-Waterdeep

Post autor: misioooo »

1. Jak dla mnie nieco zbliżone do Ankh Morpork (ale zgoła inne!). Skomplikowanie podobne, mniej losowości. Nam się gra bardzo podoba, ale na dwie osoby... Dla mnie nie nadaj się.
2. Świetna gra, prosta w zasadach, dużo kombinowania, ale... To jest euro ;P Optymalizacja i optymalizacja. Gra zajmuje też sporo miejsca na stole. Jak dla mnie pozycja obowiązkowa, z dodatkiem oczywiście - czachy są genialne (mechanicznie) :) Dodatek konieczny wg mnie, sama podstawka trochę nudnawa w porównaniu do extrasów.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Studium w Ankh-Waterdeep

Post autor: Chaaber »

Moim zdaniem studium jest trochę cięższe niż Ankh Morpork, ponieważ w AM masz stricte taktyczne decyzje z kartami, które akurat dostaniesz. Natomiast w studium masz deck building co pozwala na delikatnie bardziej dalekosiężne planyw tej i tak relatywnie krótkiej grze (ok.1h).
Lords of Waterdeep pozwala na w ogóle duże większy poziom planowania akcji. Moim zdaniem jest lepsze od studium o sporo i o AM o trochę mniej. Gra jest elegancka w mechanice, wygląda przepięknie, naprawdę jest co robić i do tego świetnie się skaluje. Ja brałbym LoW i nie zgodze się, że bez dodatku jest nudna. Jest na pewno ciekawiej z dodatkiem i jak masz możliwość to bierz oba, jednak sama podstawka też jest bardzo miodna.
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Studium w Ankh-Waterdeep

Post autor: Kapelatejesy »

Czasem bywają gry, do których dodatek jest protezą niepełnosprawnej kończyny. Z LoW tak nie jest. Podstawka nie ma szczególnych wad i sama jest grywalna. Dodatek natomiast jest z tych, że nie mając go nie czujesz potrzeby kupna, ale jak to zrobisz, to nie wiesz jak mogłeś sobie radzić bez niego ;-) LoW jest mniej losowe niż Ankh-Morpork i gracze mają większą kontrolę nad swoimi działaniami. Lubię je na podobnym poziomie i grywam głównie z dziewczyną.
W Studium nie grałem, więc wbrew internetowej modzie zamilknę ;-)
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Studium w Ankh-Waterdeep

Post autor: idzi »

Lords of Waterdeep fajne lekkie euro. Dobrze się skaluje na 2 osoby jak i na więcej osób.

Gra przebiega dosyć płynie bez większych problemów decyzyjnych. Jasne i proste zasady.
ODPOWIEDZ