Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje (J. Kemppainen, C. Konieczka, J. Ying)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: kudlacz135 »

Ja grałem na dwóch bohaterów (przy jednym i dwóch graczach), oraz przy pełnym 4 osobowym, rebelianckim składzie, ze dwie partie zagrałem na trzech bohaterów. Najszybsza gra jest przy układzie 1 na 1, wszystko dzieje się dynamicznie, chociaż zdarzają się misje, które mocno faworyzują taki układ. Możliwość wydania 4 akcji na ruch w jednej turze bywa przegięta. Można to kontrować różnymi stanami lub pozycjonowaniem się, ale bywa z tym różnie :). Przy 4 osobach jest równie sporo zabawy, zdarzają się momenty, które faworyzują Imperium, ale uważam, że najczęściej są do przeskoczenia, jedyne na co trzeba by uważać, to to by nie przydarzył się jakiś samiec alfa, albo by grupa nadmiernie nie obgadywała każdego posunięcia, u mnie szczęśliwie to nie miało miejsca, chociaż coś takiego spokojnie mogłoby się wydarzyć. Niestety najmniej grałem na 3 bohaterów, a wyobrażam sobie, że tutaj balans mógłby najlepiej się rozkładać. Nie wszyscy bohaterowie przebiegną całą mapę, nie ma w drużynie takiego kompletnego leszcza do zdjęcia w jednej turze przy wielu atakach i niefortunnym ustawieniu (bo bohaterowie dostają +3 życia i dodatkową aktywację, chociażby na leczenie). Po tych nielicznych grach wydaje się, że tak to działa, poza tym, robi się też całkiem taktycznie gdy gracz planuje komu dać dodatkowe aktywacje w danej turze.
Quide
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:04

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Quide »

U nas raz jeden z 4 rebeliantów nie dotarł i graliśmy w wariant dla 3. Nie wiem, może to kwestia konkretnej misji, ale jako imperial robiłem ich jak chciałem. Dodatkowa aktywacja fajna, ale jednak bardzo bolał ich brak 4tej figurki na polu bitwy.

Co do dynamiki gry - wszystko zależy od podejścia graczy. System naprzemiennych aktywacji już sam z siebie jest fajniejszy od Descentowego, a jeśli gracze podchodzą do tego racjonalnie (nie gramy o złote kalesony tylko się dobrze bawimy) to dłuższe tury wychodziły nam tylko pod koniec, gdzie faktycznie od ustawienia się na jednym albo drugim polu tuż obok zależało powodzenie misji.

A, i serdecznie polecam przygotowanie wygodnych rozpisek co na kostkach wypada - pozwala szybko ocenić ewentualne prawdopodobieństwa, podjąć decyzje przy ataku itp. Może w często grającej grupie idzie się nauczyć na pamięć wszystkich ścianek wszystkich kości, ale grając raz na miesiąc nie potrafię teraz powiedzieć ile maksymalnie mogę wyrzucić zasięgu na zielonej :P
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Wolf »

iapetus pisze:To ja z innej beczki: jest fun z gry 1:1? Znajomi twierdzą, że idealnie jest 1:2, więcej "dobrych" psuje grę. To jak uważacie, Drogie Forum, jakie układy u Was żarły, jakie zamulały?
Jak dla mnie idealnie jest 1 vs 1 przy czym gracz rebelii steruje 4 postaciami.
mobigy
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2015, 23:28

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: mobigy »

Grałem jak narazie kamapanie w IA 1:1 ( gracz rebelii sterował dwoma postaciami i każda miała po +10 życia i 2 żetony aktywacji) i gra była niesamowicie wyrównana.
W wiekszości misji wszystko rozstrzygało się o włos ( np ostatnia aktywacja w ostatniej rundzie albo ostatni punkt HP postaci).

Kluczowe dla odpowiedniego balansu jest BAAArdzo dobre zrozumienie wszystkich zasad. Granie w tą gre nawet z małym z pozoru odstępwstwem od zasad może spowodować bardzo duże konsekwesncje w balansie.

Niestety wszystkie turoriale dostępne na youtube (znalazłem ich chyba z 5 czy 6) zawierają jakieś mniejsze czy większe błedy. Bardzo rzadko ale polskie tłumaczenie (np. tłumaczenie zdolności "dobycia" u Gyn ) też potrafi być mylące i trzeba zajrzeć do oryginału. Niestety ludzie grając w tą grę potrafią bardzo często popełniać nieświadomie takie błedy i gra na tym traci.
Bregorz
Posty: 24
Rejestracja: 03 sty 2015, 12:57
Has thanked: 27 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Bregorz »

Witam
Stałem się ostatnio szczęśliwym posiadaczem IA i po przeczytaniu Zasad wprowadzających znalazłem info o rozróżnianiu tych samych figurek przypisanych do różnych kart rozstawienia za pomocą naklejek. Jakoś to do mnie nie przemawia. Grzebiąc w internetach znalazłem coś takiego:

http://www.cleversteps.eu/index.php?rou ... path=59_66

może coś takiego byłoby lepsze, co o tym myślicie? A może macie jakiś lepsze sposoby na rozróżnianie figurek?

P.S.
Tak wiem najlepiej byłoby je pomalować ale to jest poza moim zasięgiem.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2016, 20:27 przez Bregorz, łącznie zmieniany 1 raz.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: NTomasz »

to mozesz pomalowac same podstawki. albo sam brzeg podstawki... a skoro malowanie jest poza zasięgiem to na naklejki nie powinno się marudzic :P
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: kudlacz135 »

Ja kupiłem dokładnie w tym miejscu takie ramki i w moim przypadku sprawdzają się super. Dopasowane są bardzo dobrze, figurki wchodzą ciasno i pierścienie w żadnym z 12 sztuk, które mam nie wypadają, także ja ze swojej strony mogę ten sklep tylko polecić. Przesyłka zapakowana była solidnie, a sama realizacja nie pozostawiała wiele do życzenia. Tak się składa, że kupiłem tam też terminale i skrzynki, wszystko spełniało oczekiwania. Jedyne co, to plastik był twardszy i lżejszy niż się spodziewałem, tzn. faktura była inna niż sobie to wyobrażałem, z tym że to nie zarzut :)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Ayaram »

I ja z okazji znalezienia nowej pracy sobie kupiłem podstawkę (kij, że do pierwszej wypłaty daleko 8) ) Zagrać jeszcze nie zagrałem i raczej szybko nie zagram, parę wrażeń z unboxingu. Pierwsze wrażenie po odpakowaniu przesyłki - to pudło jest ogromne! Po odpakowaniu, wiadomo, klasa w końcu FFG... a jednak nie. Karty postaci pod postacią wygiętych ruloników, kafelki nie chcące wychodzić z wyprasek, dziurawe woreczki strunowe, no pierwsze wrażenie trochę nie teges ale jest ok. Z pozytywnych zaskoczeń, to figurki z mieczami świetlnymi wyglądają dużo lepiej niż na zdjęciach, na minus, że są tylko dwie... Tak ja wiem, to stara trylogia, ale chrzanić zgodność z realiami trylogii, już tak czy siak coś tu nie pasuje przez tą jedną panią, jeden z "pupy" Jedi, czy 30tu, co za różnica 8) Mam tylko nadzieje, że w przyszłości pojawi się dodatek z kampanią łowcy nagród vs imperium, dużo ciekawiej by było :)
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Bardok »

figurki z mieczami świetlnymi wyglądają dużo lepiej niż na zdjęciach, na minus, że są tylko dwie...
Buahahaha sam nie wiesz co jeszcze mówisz - jest gorzej - bohater Jedi.. nie ma miecza świetlnego :P Startuje z dura-kijkiem, a miecz może zdobyć (ale nie musi) w jednej misji, która może (ale nie musi) się wydarzyć :D Także masz tylko jedną (1!) figurkę z mieczem :D
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Ayaram »

To, że startuje z kijem to wiedziałem, ale myślałem, że ma go zdobyć na dobre i to na figurce to jednak mieczyk :x
km007tbg12
Posty: 140
Rejestracja: 06 gru 2014, 15:59
Lokalizacja: Sandomierz
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: km007tbg12 »

Witam, może ktoś by przetłumaczył skrót zasad. Byłbym bardzo wdzięczny.
https://boardgamegeek.com/filepage/1128 ... nce-sheets
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Szaweł »

Galakta niespodziewanie wrzuciła newsa o 3. fali dodatków, która... pojawi się wraz z 2. i Bliźniaczymi Cieniami już w marcu. I hate you galakto - powiedział mój portfel...
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: kruker »

Czy byliby chętni na organizer z tej strony: http://www.gothsonika.com/ :?:

Przy zakupie jednego, cena przesyłki ($50) zabija... Każdy następny to dodatkowe 10$ więcej, więc przy 10 osobach wyszłoby po 15$ za przesyłkę. Dodatkowo mają fajne "tacki" do kampanii.
No chyba, że ktoś może polecić coś podobnego na krajowym rynku, lub z przesyłką z EU?
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Jelithe »

kruker pisze:Czy byliby chętni na organizer z tej strony: http://www.gothsonika.com/ :?:

Przy zakupie jednego, cena przesyłki ($50) zabija... Każdy następny to dodatkowe 10$ więcej, więc przy 10 osobach wyszłoby po 15$ za przesyłkę. Dodatkowo mają fajne "tacki" do kampanii.
No chyba, że ktoś może polecić coś podobnego na krajowym rynku, lub z przesyłką z EU?
Ktoś tu na forum zajmuje się produkcją takich organizerów. Poszukaj w wątkach ze sprzedażą.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Fegat »

Jak chcę grać skirmishe, to lepiej wersję PL czy ANG mieć?
Jak są w Polsce turnieje, to gra się po PL czy ANG?:)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 238
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: MarekB »

Na turniejach nie ma podziału na wersję polską i angielską, gramy wszystkimi oficjalnymi dodatkami i nic nie stoi na przeszkodzie, by je również mieszać. Wersja od FFG jest dostępna o kilka miesięcy przed produktami Galakty, nie jest też specjalnie droższa (o ile w ogóle), więc większość ma angielskie dodatki. Ale jak mówię: to bardziej kwestia niecierpliwości ;)
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Fegat »

Mam Polską podstawkę, ponieważ jedna osoba w grupie nie zna angielskiego...
Ale z drugiej strony, czekać dla jeden osoby po 6-7 miesięcy dłużej na dodatki, słabo trochę =/
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Archiwista
Posty: 111
Rejestracja: 16 lut 2015, 10:15
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Archiwista »

Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział...

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... in-gambit/

Chlip, chlip :cry: zapłakał portfel...
FFG-2016
Galakta 2017 ? :D
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 238
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: MarekB »

Jest i Lando :) Po wydaniu Lei juz tylko na niego czekałem ;)
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: ajfel »

Dla rozważających zakup, pozwolę sobie zalinkować do przed chwilą napisanej recenzji Imperium Atakuje:
http://www.commandpoint.pl/imperium-atakuje-recenzja/

Co do Bespin Gambit - jakoś to rozszerzenie mniej mnie rusza, niż wcześniejsze dodatki. Nigdy szczególnie nie lubiłem Lando, ani jego mety w chmurach;-)
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: NTomasz »

Ja Lando lubie bardzo! i zawsze się zastanawiałem co musiał postawić z własnej kieszeni skoro wygrał całe miasto w karty
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Fegat »

Jak myślicie, dodatki od 5-6~ + będą już w nowym uniwersum star warsów? Na podstawie VII części?
@ps. wreszcie nowy DŻEDAJ!
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: AkitaInu »

NTomasz pisze:Ja Lando lubie bardzo! i zawsze się zastanawiałem co musiał postawić z własnej kieszeni skoro wygrał całe miasto w karty
eż lubie lando i nowe kafelki są super :)

p.s. może sokoła millenium postawił ? :D
evrard
Posty: 362
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: evrard »

Fegat pisze:Jak myślicie, dodatki od 5-6~ + będą już w nowym uniwersum star warsów? Na podstawie VII części?
@ps. wreszcie nowy DŻEDAJ!
Raczej nie, jeszcze trochę kasy jest do wyciągnięcia ze starego uniwersum :)
Dokładnie. Wreszcie! Szkoda tylko, że w dodatku, który fabularnie/klimatycznie mnie kompletnie nie interesuje. Dla jednego jedi nie kupię :)
Quide
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:04

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Quide »

Jak na razie mamy podstawka+mały dodatek - ANH, duży dodatek+mały dodatek TESB, więc spodziewam się dalej duży dodatek+mały dodatek ROTJ. A co potem? Osobiście obstawiam podstawkę 2.0 na podstawie TFA, która jednocześnie może być połączona ze starymi dodatkami, ale przede wszystkim stanowi nowy punkt wejścia dla świeżej fali graczy. Osobiście bardzo bym chciał duży dodatek (albo całą serię) na podstawie prequeli, ale patrząc na zasłonę milczenia spuszczoną na nie przez disneya nie liczę na to za bardzo.
ODPOWIEDZ