Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Badhorse
Posty: 40
Rejestracja: 25 wrz 2015, 11:36
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 4 times

Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: Badhorse »

Cześć!
Poszukuję jakieś ciekawej gry w którą mógłby zagrać mój 14 letni brat ze swoim 65 letnim dziadkiem :)
W związku z tym dobrze żeby gra miała proste zasady, czytelną planszę/karty i możliwie niedużo elementów. Wcześniej wspomniana dwójka grała razem właściwie tylko w szachy, warcaby czy chińczyka i szukam czegoś co będzie wystarczająco świeże i ciekawe żeby zachęcić młodego do gry i wystarczająco proste w zasadach aby nie odstraszyć starszego pokolenia ;)
Miło by było gdyby gra posiadała wariant też na 4 osoby, ale nie jest to najistotniejsze, ważne żeby jedna partia trwała stosunkowo krótko.
Słabo orientuję się w tego typu grach, więc prośba do Was forumowicze o pomoc i propozycje. Jeśli zbyt słabo sprecyzowałem wymagania czy napisałem coś niejasno to mówcie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: warlock »

Abalone Classic

http://www.rebel.pl/product.php/1,4/131 ... olska.html (tu jest drogo, zapodaję ten link bo masz tam zestawienie wielu recenzji w opisie produktu ;)).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: rastula »

The duke albo wersja w klimacie wikingów The Yarl. Swietna gra czerpiąc z szachów ale dzięki losowaniu w każdej partii "figur" o unikatowych właściwościach zapewnia bardzo dużą różnorodność. Jednocześnie wszystkie obronne i ofensywne zdolności figur są naniesione na elementy gry...wiec zasady są intuicyjne. Extra suchar... sporo dodatków dla wciagniętych.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: misioooo »

Abalone to bardziej warcaby, bardzo fajna gra. Warcabów nie lubię, w Abalone mogę zagrać :)
Pentago - takie kółko i krzyżyk, ale... Dużo ciekawsze i bardziej przestrzenne :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: RE.Lee »

Odpowiedź jest zawsze jedna - Ticket to Ride ;) Czytelne elementy, proste zasady, klasyczna tematyka - idealna gra na spotkanie międzypokoleniowe.
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Badhorse
Posty: 40
Rejestracja: 25 wrz 2015, 11:36
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 4 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: Badhorse »

TTR to zdecydowanie nie ten typ gry jaki poszukuje.

Niemniej Rój i Abalone - świetne propozycje, na pewno dzisiaj się bliżej zapoznam, dziękuję :)
W razie gdyby się jeszcze coś komuś do wieczora przypomniało to chętnie sprawdzę.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: Danielf »

Abalone i Rój to dobry pomysł.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: poooq »

Shogi.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: dissident »

Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: zakwas »

A może nie na planszy, ale karciane 6. bierze?

Jednakowoż popieram Abalone i Rój. :)
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: sirwei »

A ja polecam Gobblet. Jedyna gra w którą grają obaj moi rodzice z wnukami. Szczególnie tacie przypadło do gustu.
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
mawrudka
Posty: 18
Rejestracja: 05 kwie 2013, 08:55

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: mawrudka »

Pojedynek robotów (to w sumie shogi), Quoridor.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: TV3 »

Często do szachów porównuję Mr Jacka. Mimo, że pierwszych specjalnie nie lubię, drugi - owszem. Każdy ruch (z niewielu ruchów w sumie w całej grze i niewielu dostępnych w jednej turze) winien być bardzo dokładnie przemyślany. Strategia podobnie, jednak tę może popsuć nam przeciwnik. Jak w szachach znaczy. Niewiele elementów, ograniczona ilość posunięć - to wymaga maksymalnego wykorzystania tego, co wykorzystać możemy. Ale kombinacji niemało. Znów jak w szachach.
Tytuł, który wymaga pomyślunku i zazwyczaj nie wybacza błędów.

Patchwork - bardzo przyjemne, bardzo łatwe, ale nie głupie, nie banalne. Mózgu się tu używa. Ale na tyle, aby uznać, że jest to dla niego pełen relaks.


Wspomniany wyżej Rój (mimo, że moim subiektywnym zdaniem suchar straszny) też pasuje do wymagań i sprawdzić się może doskonale.

I może jeszcze na Splendor można by zerknąć.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: LordDisneyland »

Oprócz Roju i Abalone proponowałbym również darmowe Bones-
https://boardgamegeek.com/boardgame/2441/bones
Siam:
https://boardgamegeek.com/boardgame/20782/siam
no i pomyślałbym, czy na przykład IPN-owska gra "303" by im się nie spodobała :)

chyba Geniusz/Ingenious też by się nadawał, gdyby nie spora liczba elementów.
https://boardgamegeek.com/boardgame/9674/ingenious
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: kaszkiet »

Zdecydowanie Yinsh, w którego od niedawna gram ze swoim nieco starszym tatą.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: Pixa »

Rummikub - u nas miedzypokoleniowy :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: mko13 »

Cappuccino
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: Bea »

TV3 pisze:Często do szachów porównuję Mr Jacka. Mimo, że pierwszych specjalnie nie lubię, drugi - owszem. Każdy ruch (z niewielu ruchów w sumie w całej grze i niewielu dostępnych w jednej turze) winien być bardzo dokładnie przemyślany. Strategia podobnie, jednak tę może popsuć nam przeciwnik. Jak w szachach znaczy. Niewiele elementów, ograniczona ilość posunięć - to wymaga maksymalnego wykorzystania tego, co wykorzystać możemy. Ale kombinacji niemało. Znów jak w szachach.
Tytuł, który wymaga pomyślunku i zazwyczaj nie wybacza błędów.

Patchwork - bardzo przyjemne, bardzo łatwe, ale nie głupie, nie banalne. Mózgu się tu używa. Ale na tyle, aby uznać, że jest to dla niego pełen relaks.


Wspomniany wyżej Rój (mimo, że moim subiektywnym zdaniem suchar straszny) też pasuje do wymagań i sprawdzić się może doskonale.

I może jeszcze na Splendor można by zerknąć.
TV3 dał świetne propozycje. Ja jeszcze dorzucę Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec. Jeśli mielibyście ochotę na trochę mniej abstrakcyjna grę. Jest to gra w której nie ma losowości i wszystko zależy od naszych decyzji.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: Danielf »

Agricola nie jest w stylu szachów ani warcab. Poza tym jest za trudna na początek.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: misioooo »

Danielf pisze:Poza tym jest za trudna na początek.
Za trudna, bo...? Bzdura - nie ma za trudnych gier na początek... Kwestia ogarnięcia graczy. Do tego Chłopi i ich Zwierzyniec to nie jest "normalna" agricola - wg mnie jest sporo prostsza.
Jednak zgadzam się - to nie ma nic wspólnego z abstrakcyjnymi grami pokroju szachów.

Może zatem... Chińskie szachy? Zawsze mnie intrygowała możliwość bicia w pierwszym ruchu... (ale nigdy nie zagrałem)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: Bea »

Danielf pisze:Agricola nie jest w stylu szachów ani warcab. Poza tym jest za trudna na początek.
A grałeś w to w ogóle?
Poza tym przecież autor wątku wcale nie pisał że to ma być w stylu szachów :roll: wręcz przeciwnie, chce, żeby było świeże. Ma mieć niewiele zasad za to. Mała Agricola ma niewiele zasad. To jest tylko element hodowli zwierząt wyjęty z dużej Agricoli. Brak losowości może spodobać się dziadkowi, a nowy temat wnukowi. Gra jest kompaktowa i dość krótka. Według mnie spełnia wymogi.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: ramar »

Bea pisze: Poza tym przecież autor wątku wcale nie pisał że to ma być w stylu szachów :roll:
Wchodząc w wątek, czytacie tytuł wątku?
Myślę, że gry SixMaking, Abalone, Duke, a szczególnie z serii GIPF Project (Yinsh etc.) powinny się sprawdzić.
Badhorse
Posty: 40
Rejestracja: 25 wrz 2015, 11:36
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 4 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: Badhorse »

O szachach wspomniałem głównie dlatego, że wiem iż się sprawdziły tj. obaj chętnie w nie grali i grają nadal.
Proponowana wersja Agricoli ma moim zdaniem mimo wszystko zbyt dużo małych elementów, opisów i możliwości punktowania dla dziadka.
Co do brata i zrozumienia zasad gry to raczej nie ma obawy, bo ze mną grywa z powodzeniem w np. Cthulhu Światy czy Ognisty Podmuch, ale problem w tym, że rzadko mamy ku temu okazję.
Bea pisze:Brak losowości może spodobać się dziadkowi, a nowy temat wnukowi. Gra jest kompaktowa i dość krótka. Według mnie spełnia wymogi.
Losowość jako taka dziadkowi nie przeszkadza, chodzi tutaj raczej o dobrą zabawę i wspólne spędzenie czasu, a możliwość pewnego wysiłku intelektualnego to dodatkowy atut ;)

Niektóre propozycje z ww. niestety trudno gdziekolwiek znaleźć np. Yinsh i inne pozycje GIPF Project czy SixMaking. Mówię o nowych, bo w ogłoszeniach nie szukałem.

Ostatecznie chyba zdecyduje się na Rój, bo wygląda mi na takiego pewniaka w tym przypadku i dodatkowo na stronie empiku jest obecnie w promocji po 63zł. ;)

Niemniej serdecznie dziękuje za wszystkie propozycje gier i jeśli macie jeszcze jakieś (może trochę bardziej losowych dla odmiany) to poproszę :)
Nawet jeśli teraz danej gry nie kupię to zapiszę sobie temat jako swoistą bazę, z której będę mógł skorzystać przy kolejnej okazji zamiast zakładać kolejny wątek.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Gra w stylu szachów/warcab dla dziadka i wnuka

Post autor: Błysk »

A może Go?
ODPOWIEDZ