Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: tomuch »

Tę grę się kocha i nienawidzi jednocześnie...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: josiu »

Dziś druga rozgrywka i zwycięstwo: ) Aż się zastanawiałem czy dobrze graliśmy. Ale nie widzę błędów. Zakochałem sie w tej grze.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ixi24 »

oj błędów to może być sporo. Po prostu nie da się tak od razu ogarnąć wszystkich zasad ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kamron6 »

Jest jakiś porządny gameplay z Robinsona? Grałem w niego wielokrotnie i i szczerze nie wydaje mi się zbyt trudna jeśli chodzi o zasady i rozgrywkę (choć to też zależy od scenariusza), a taki gameplay mógłby rozwiać wątpliwości co do przestrzegania zasad ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

kamron6 pisze:Jest jakiś porządny gameplay z Robinsona? Grałem w niego wielokrotnie i i szczerze nie wydaje mi się zbyt trudna jeśli chodzi o zasady i rozgrywkę (choć to też zależy od scenariusza), a taki gameplay mógłby rozwiać wątpliwości co do przestrzegania zasad ;)
Na stronie portala jest przykładowa rozgrywka.
Albo na ich kanale youtube, już nie pamiętam.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Jest dobry gameplay na YouTube, ale czytajcie komentarze, bo z zasadami różnie :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

kamron6 pisze:Jest jakiś porządny gameplay z Robinsona? Grałem w niego wielokrotnie i i szczerze nie wydaje mi się zbyt trudna jeśli chodzi o zasady i rozgrywkę (choć to też zależy od scenariusza), a taki gameplay mógłby rozwiać wątpliwości co do przestrzegania zasad ;)
Jeśli znasz angielski, to polecam doskonałą serię Ricky'ego Royala:
https://www.youtube.com/watch?v=GMAGwo6 ... fZdhTCx1GN

Gość bardzo dobrze tłumaczy wszystkie zasady.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: uyco »

Potwierdzam, materiał Ricky'ego rewelacyjny. Warto zasubskrybować kanał, do innych gier tez ma doskonałe game play'e
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kamil018 »

josiu pisze:Dziś druga rozgrywka i zwycięstwo: ) Aż się zastanawiałem czy dobrze graliśmy. Ale nie widzę błędów. Zakochałem sie w tej grze.
Jak dla nas to schody się zaczęły od scenariusza z kanibalami, suksec w 9 podejściu, rodzina robinsonie to gdzieś w okolicach 15-16 oba ukończone w ostatniej rundzie z poziomem życia 1-2 serduszek u obu postaci. Gramy w dwie osoby z żoną.
W scenariuszu z King kongiem odradzam grę żołnierzem zbyt mocno ułatwia grę i przez to psuje zabawę według nas, zrobiliśmy ten scenariusz w 2giej próbie ale nie czuliśmy satysfakcji jak przy poprzednich
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

vojtas pisze:Jeśli znasz angielski, to polecam doskonałą serię Ricky'ego Royala:
https://www.youtube.com/watch?v=GMAGwo6 ... fZdhTCx1GN

Gość bardzo dobrze tłumaczy wszystkie zasady.
Potwierdzam. Aczkolwiek i jemu zdarzają się błędy. W materiale o kampanii "Voyage of the Beagle" w tej samej turze zbudował schronienie i podniósł poziom dachu.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

tomuch pisze:Tę grę się kocha i nienawidzi jednocześnie...
Robinson- Dark Souls planszówek. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Kal-El83
Posty: 1155
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Kal-El83 »

W sumie celne porównanie :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
adamo
Posty: 56
Rejestracja: 05 gru 2014, 17:51
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: adamo »

Mam serdeczną prośbę kupiłem to co poniżej, i nie wiem co zrobić z pionkami 4 szt. a co z naklejkami 5 szt. podwójnych, jak to dopasować do siebie ?

Obrazek

dziękuję: Trolliszcze
Ostatnio zmieniony 11 sty 2016, 20:57 przez adamo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Trolliszcze »

Darwina (tego po lewej) przykleja się do pionka z dodatku do gry, Wyprawa HMS Beagle. Pozostałe naklejki naklejasz tak jak normalnie, facet z jednej strony, kobitka z drugiej.
Saovine
Posty: 55
Rejestracja: 16 lut 2014, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Saovine »

Całkiem dobry gameplay po polsku do ogarnięcia podstaw (kilka drobnych błędów jest sprostowanych w komentarzach - warto przeczytać)
https://www.youtube.com/watch?v=2e5mbgfWYz8
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ixi24 »

W kłusownikach po zbudowaniu wędki w każdej kolejnej fazie produkcji rzuca się kostką czy tylko raz ?

I najlepsze przegraliśmy bo zapomnieliśmy o regule specjalnej, która daje surowce z nowo eksplorowanych kafelków ;P
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Wędka działa co turę
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lubel »

Jakie były różnice między wydaniami oprócz wielkości pudełka, bo mam pierwsze wydanie?
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Rockas »

Lubel pisze:Jakie były różnice między wydaniami oprócz wielkości pudełka, bo mam pierwsze wydanie?
Najnowsza edycja (Gra Roku) w stosunku do pierwszej edycji ma:
- customowe drewienka skóry, jedzenia oraz drewna
- dodatkowy scenariusz "King Kong"
- plansze postaci na grubej tekturze
- naklejki na piony postaci
- nowy znacznik pierwszego gracza
- plansza ma czarny, a nie biały rewers
- poprawione karty wydarzeń, które były po angielsku
- załączony skrót zasad oraz o wiele lepiej napisaną instrukcję
- odświeżony layout kart scenariuszy
- karty przygód mają trochę jaśniejszy rewers
- kilka dodatkowych żetonów, pomocnych gdy korzystamy z niektórych przedmiotów, np. kosza czy wora
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

- w 1.0 znaczniki były plastikowymi kosteczkami, które w dodruku zmieniono na drewniane,
- karty wraku mają niebieski rewers, by łatwiej je było znaleźć,
- karty tajemnic mają na rewersie ikony potwora, pułapki i skarbu (w oryginale był totem).
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Skończył ktoś kampanie na statku H.M.S. Beagle. Dużo zmienia ten dodatek, mi na razie udało się ukończyć 2 misje. Trzecia już tak dużo zmienia, że nie mogę się przemóc.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: rattkin »

Jest to chyba najbardziej przekombinowany dodatek do gry planszowej, jaki znam. Liczba dodatkowych komponentów i reguł per scenariusz dobija chyba do liczby reguł gry podstaowej i stanowi zaporową ilość. Obiecuję sobie, że kiedyś w HMS zagram, ale do tej pory nie mogłem się przemóc. Nie ma nic gorszego, niż nauczenie gracza gry, a potem powiedzenie mu "a teraz wszystko, co już pamiętasz, sobie pozmieniamy". Dobry dodatek to taki który dodaje do gry, nie modyfikując (lub modyfikując lekko i intuicyjnie) bazy.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

Trzecia, jeśli dobrze pamiętam, zmienia najwięcej. Kolejne wracają do średniej zmian z dwu pierwszych scenariuszy. Choć grałem dawno, więc mogę coś konfabulować...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

rattkin pisze:Jest to chyba najbardziej przekombinowany dodatek do gry planszowej, jaki znam. Liczba dodatkowych komponentów i reguł per scenariusz dobija chyba do liczby reguł gry podstaowej i stanowi zaporową ilość. Obiecuję sobie, że kiedyś w HMS zagram, ale do tej pory nie mogłem się przemóc. Nie ma nic gorszego, niż nauczenie gracza gry, a potem powiedzenie mu "a teraz wszystko, co już pamiętasz, sobie pozmieniamy". Dobry dodatek to taki który dodaje do gry, nie modyfikując (lub modyfikując lekko i intuicyjnie) bazy.
Pozwolę się nie zgodzić. Po pierwsze kampania HMS Beagle nie jest przeznaczona dla osób nie znających Robinsona. Po drugie, nie należy rozpatrywać HMS Beagle pod kątem dodatku zmieniającego i rozbudowującego podstawową wersję gry, bez którego "podstawka" już nie jest grywalna ;) (przykład - Magnum Sal i Muria). HMS Beagle to tylko zbiór dodatkowych scenariuszy (połączonych w kampanię) i każdy scenariusz rządzi się swoimi prawami mniej lub bardziej modyfikując kolejne etapy tury. Zmiany dotyczące danych scenariuszy opisane są na kartach scenariuszy i wystarczy opanować zasady aktualnie rozgrywanego. Nie ma konieczności łykania wszystkich zasad od razu. Sam core i ogólne zasady gry pozostały niezmienione i mając je opanowane nie ma problemów w odnalezieniem się w kampanii.

Moim zdaniem to właśnie HMS Beagle ukazuje piękną cechę Robinsona, że na tym samym rdzeniu można opierać dowolnej złożoności scenariusz. Od prościutkiej (nie tak dawno opublikowanej) Wyspy Skarbów do kampanii HMS Beagle.

HMS Beagle jest kampanią wymagającą i dla osób, którzy na Robinsonie zjedli zęby (w tym mnie) jest to kampania bardzo udana i grywalna. Dla osób "nowych w Robinsonie" polecam najpierw ogranie podstawki (z pomyślnym ukończeniem, każdego z podstawowych scenariuszy).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: rattkin »

YuZ pisze:Po pierwsze kampania HMS Beagle nie jest przeznaczona dla osób nie znających Robinsona.
Jak większość, jeśli nie wszystkie, dodatki do gier. Znam Robinsona bardzo dobrze. Co to ma do rzeczy? :)
YuZ pisze: Po drugie, nie należy rozpatrywać HMS Beagle pod kątem dodatku zmieniającego i rozbudowującego podstawową wersję gry, bez którego "podstawka" już nie jest grywalna ;)
Każda podstawka jest grywalna bez dodatku, wystarczy usunąć jej komponenty z gry i nie stosować jej zasad. Są oczywiście gry, które w podstawowej wersji są lekko nadpsute i czasem dodatek to naprawia. No ale co to ma do rzeczy? :)
YuZ pisze: HMS Beagle to tylko zbiór dodatkowych scenariuszy (połączonych w kampanię) i każdy scenariusz rządzi się swoimi prawami mniej lub bardziej modyfikując kolejne etapy tury. Zmiany dotyczące danych scenariuszy opisane są na kartach scenariuszy i wystarczy opanować zasady aktualnie rozgrywanego. Nie ma konieczności łykania wszystkich zasad od razu. Sam core i ogólne zasady gry pozostały niezmienione i mając je opanowane nie ma problemów w odnalezieniem się w kampanii.
Świetnie, super, ale znów, jak to się ma do sprawy? Ja mówię po prostu, że ilość tych zasad, która jest ogólnie dla dodatku + per scenariusz, jest zbyt duża, by do tego siąść i nie zapłakać. Jeśli się do tego doda jeszcze rozległe FAQ, to już w ogóle. Jak to się mówi, your experience may vary - dla Ciebie to jest w porządku, dla mnie oczko za bardzo po bandzie.
YuZ pisze: Moim zdaniem to właśnie HMS Beagle ukazuje piękną cechę Robinsona, że na tym samym rdzeniu można opierać dowolnej złożoności scenariusz. Od prościutkiej (nie tak dawno opublikowanej) Wyspy Skarbów do kampanii HMS Beagle.
A moim zdaniem dokładnie odwrotnie - ukazuje, jak trudno jest zrobić kooperacyjną grę-framework, która potem może być sensownie rozszerzana, bez obciążeń dla graczy i bez komplikowania rozgrywki ad infinitum.

Trzeba zauważyć, że przy takim nagromadzeniu pozamienianych komponentów, zasad i wyjątków, właściwie większość gier można wypaczyć i/lub przetematowić w ten sposób. Weźmy sobie Pandemic, zamieńmy planszę w system mrowisk, od teraz jesteśmy zastępem Grzecznonóżek, które walczą z Nogogłaszczkami, Nogogłaszczki cały czas szturmują, rozłażą się nam po mrowisku, musimy je powstrzymać. Nasze karty na ręce, to tajne przejścia między tunelami, które znamy tylko my, w naszym mrowisku. I tak dalej i tak dalej :)

Myślę, że Ignacy też gdzieś to tam podskórnie odczuł, stąd pojawili się First Martians, a nie nowy dodatek do Robinsona. Lepiej zrobić nową grę, nawet jeśli opiera się na podobnej mechanice, niż zbyt mocno ingerować w zasady starej.

Robinsona na BGG oceniło 12170 osób. Dodatek - 623. Około 5%. Porównajmy to np. z Pandemic i Pandemic: On The Brink - dodatku, który także wyszedł do gry rok później. 47500 - podstawka, 10100 - dodatek. Około 21%. To daje jakiś pogląd na temat tego, jak został przyjety HMS Beagle.

Robinsona Crusoe bardzo lubię, jedna z najfajniejszych gier kooperacyjnych jakie znam. Ale dodatek tutaj był hurra-eksperymentem, na zasadzie "temat rządzi, piekła nie ma". Nie wątpię, że dla najbardziej zaciętych graczy, znających wszystkie zasady na wylot, to świetna pozycja. Dla mnie taka skala modyfikacji zasad jest niestety już nieakceptowalna.
ODPOWIEDZ