Jak wyprostować planszę?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Jak wyprostować planszę?

Post autor: Coin22 »

Cześć, wcześniej w zimnej wojnie a wczoraj w ognistym podmuchu. Plansza rozłożona nie leży na stole tylko się podnosi. I tak pewnie będzie skoro większość czasu leży złożona w pudełku.

Czy macie jakieś dobre sposoby na wyprostowanie planszy?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Koshiash »

Opcja 1: Sparz planszę wrzątkiem. Następnie rozłóż na niej folię aluminiową i zaprasuj żelazkiem ustawionym na 275 stopni. Plansza na pewno nie będzie się już więcej podnosiła.
Opcja 2: Grube tomiszcza + odrobina cierpliwości. Po dłuższej chwili leżakowania na stole będzie gotowa do gry.
Opcja 3: Nie znam.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: romeck »

Koshiash pisze:Opcja 1: Sparz planszę wrzątkiem.
:shock:
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: TTR_1983 »

Opcja nr 1 jest dość hardcorowa :mrgreen:
Boję się próbować szczerze mówiąc.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: warlock »

Chyba że chodzi o gorącą parę... ale tak czy inaczej nie odważyłbym się spróbować ;)
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: glocked »

Można uzyć steamastera aby uzyskać podobny efekt bez strachu. ale jakby się okazało że papier słabej jakośći to może się zmarszczyć / odchodzić. Ja bym nie ryzykował :D Połóz coś ciężkiego (np. lacka z ikea do góry nogami - blatem na ziemii) i coś na to.. :P Albo cokolwiek ! Ja czasami po prostu przeginam planszę w drugą stronę, nie wiem czy to best practice ale jeszcze mi się żadna plansza nie zniszczyła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: detrytusek »

Koshiash pisze:Opcja 1: Sparz planszę wrzątkiem. Następnie rozłóż na niej folię aluminiową i zaprasuj żelazkiem ustawionym na 275 stopni. Plansza na pewno nie będzie się już więcej podnosiła.
:shock: Zgodzę się z tym, że plansza zapewne już nigdy się nie podniesie...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: cezarr »

Koshiash pisze:Opcja 1: Sparz planszę wrzątkiem. Następnie rozłóż na niej folię aluminiową i zaprasuj żelazkiem ustawionym na 275 stopni. Plansza na pewno nie będzie się już więcej podnosiła.
Napisałbyś o tym coś więcej? Jaką planszę tak potraktowałeś? Jak to zniosła? To był jednostkowy przypadek czy udało się z wiekszą liczbą? Czy kiedykolwiek były jakieś efekty uboczne?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: rattkin »

Przyciskanie ciężarami zwykle niewiele daje. Jeśli tektura jest wypaczona w jedną stronę, to rzeczywiście tylko temperatura coś może zdziałać. Jeśli plansza solidna, można próbować wyginać w drugą stronę, ale ostrożnie, bo łatwo tak rozerwać (ostatnio w necie fala graczy 7 Wonders: Duel, którzy rozerwali swoją planszetkę, chcąc ją wyprostować).
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Coin22 »

A jak się sprawdza przezroczyste plexi? Zdaje to egzamin? Gdzie takie coś kupić?

Obawiam się tylko że to trochę zabija przyjemność z gry, czy nie?

Opcja z wodą mnie przeraża, ciężar znam, myślałem że może są jeszcze inne sposoby
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Szaweł »

Nie no, z tą wodą i żelazkiem to chyba delikatna szydera była, taki minitrolling, który najwyraźniej chwycił. :)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Toomek »

O ile gorąca woda to dla mnie zbyt duży hardcore, to zastanawiam się na ile pomogłoby samo prasowanie żelazkiem "po pleckach". Oczywiście przez jakąś tkaninę/folię/coś w podobie.

Nie, nie próbowałem. Na razie tylko myślę na głos :D.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: mate00 »

Już myślałem, że tylko mnie opcja nr 1 wydała się polewką.

Co do prostowania. Walczę ostatnio z planszą do Labiryntu. Najpierw przez kilka dni leżała przygnieciona najcięższymi książkami jakie miałem. Trochę pomogło. Następnie, obok skrajnych bocznych nacięć na planszy umieściłem po jednym ołówku. Środek znów obciążyłem tak jak poprzednio, a po położeniu ciężkich tomów na bokach, plansza wygięła się lekko w drugą stronę. Zrobiłem to ostrożnie, żeby nie... hmm... nie przegiąć. :) Pomogło.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Tony23 »

Koshiash pisze:Opcja 1: Sparz planszę wrzątkiem. Następnie rozłóż na niej folię aluminiową i zaprasuj żelazkiem ustawionym na 275 stopni. Plansza na pewno nie będzie się już więcej podnosiła.
Poprosimy filmik instruktażowy
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Cyberpuncur »

Plexi nie jest złe.
Najtaniej wychodzi kupienie antyramy o pożądanych wymiarach, można kupić 2-4 sztuki mniejszych, żeby dopasowywać do odpowiedniej planszy w razie potrzeby. U mnie działa w każdym razie.
Do dostania w sklepach dla plastyków.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Gromb »

Albo do oprawienia w Castoramie lub Liroy Merlin. Tanie antyramy kupisz w Ikei.

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Koshiash »

Plexi może się sprawdzać do plansz z papieru lub niemal papieru. Nie jestem przekonany co do owocnej współpracy tafli (chyba że ciężkiego szkła) i planszy z grubej tektury.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: NTomasz »

Koshiash pisze:Opcja 1: Sparz planszę wrzątkiem. Następnie rozłóż na niej folię aluminiową i zaprasuj żelazkiem ustawionym na 275 stopni. Plansza na pewno nie będzie się już więcej podnosiła.
Nazywam się "Koshiash" i szczerze nienawidzę mych gier więc leje je wrzątkiem :O

Co te biedne plansze Ci uczyniły!
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Coin22 »

A ktoś gra z plansza pod szyba z antyramy? Jak wrażenia? Czy np światło się nie odbija i nie widać planszy?
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1352
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: nahar »

Zgłoś do wydawnictwa.
Działa w przypadku Queen Games. Do części nakłądu Shoguna z 2007 były wykrzywione planszetki graczy. Było wezwanie do wymiany. Mailik z adresem i po 2 tygodniach odbierałeś z poczty zestaw nowych prostych planszetek....
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Paskudnik »

Koshiash pisze:Opcja 1: Sparz planszę wrzątkiem. Następnie rozłóż na niej folię aluminiową i zaprasuj żelazkiem ustawionym na 275 stopni. Plansza na pewno nie będzie się już więcej podnosiła.
Opcja 2: Grube tomiszcza + odrobina cierpliwości. Po dłuższej chwili leżakowania na stole będzie gotowa do gry.
Opcja 3: Nie znam.
Zakładam, że nie ma na świecie przytomnych ludzi, którzy posunęliby się do potraktowania swojej planszy wrzątkiem - w razie, gdyby byli na to chętni, to informacja dla ludzi, którzy nigdy nie prasowali banknotów / dokumentów i innych delikatnych materiałów: papier wraz z farbą zmienią kolory na odcienie brązowego w temperaturze sporo poniżej 100 stopni. A żadne żelazko nie osiąga temperatury 275 stopni (chyba, że mówimy o stopniach Kelwina - wtedy OK ;) ) - więc kiepska prowokacja, głupi trollu.

Ad meritum: znam osoby, które uważają, że dobrym pomysłem jest podpiłowanie planszy od spodu, na zgięciach - to pomoże, ale ja bym czegoś takiego żadnej swojej planszy nie uczynił.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Koshiash »

Paskudnik pisze: - więc kiepska prowokacja, głupi trollu.
Ech, niedowiarki... Już nawet chciałem zmontować filmik instruktażowy, ale odpuściłem sobie zakładając, że uznacie go za fejk i marny trolling.
W tej sytuacji pozostaje opcja numer 2 lub pomysły innych osób, przy czym podpiłowanie planszy na zgięciach nie brzmi za dobrze :wink:.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: Danielf »

Koshiash pisze:
Paskudnik pisze: - więc kiepska prowokacja, głupi trollu.
Ech, niedowiarki... Już nawet chciałem zmontować filmik instruktażowy, ale odpuściłem sobie zakładając, że uznacie go za fejk i marny trolling.
W tej sytuacji pozostaje opcja numer 2 lub pomysły innych osób, przy czym podpiłowanie planszy na zgięciach nie brzmi za dobrze :wink:.
Ja chętnie obejrzałbym taki filmik.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Jak wyprostować planszę?

Post autor: vojtas »

Danielf pisze:
Koshiash pisze:Już nawet chciałem zmontować filmik instruktażowy, ale odpuściłem sobie zakładając, że uznacie go za fejk i marny trolling.
W tej sytuacji pozostaje opcja numer 2 lub pomysły innych osób, przy czym podpiłowanie planszy na zgięciach nie brzmi za dobrze :wink:.
Ja chętnie obejrzałbym taki filmik.
Ja też. Nagrywaj Koshiash!
ODPOWIEDZ