7 Cudów Świata: Pojedynek (Antoine Bauza, Bruno Cathala)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: idzi »

KubaP pisze: Czy ktoś ma może jakieś przecieki na temat planowanych dodatków?
Na twitterze bruna wrzucał zdjęcia z ogrywania dodatku. Widziałem jakieś potwory z Cylkad.
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: idzi »

Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Olgierdd »

Zgadzam się z warlockiem, wersja dwuosobowa 7 Cudów Świata chyba faktycznie daje więcej możliwości kombinowania, jednak mechanicznie jest ona na tyle nieelegancka, że zdecydowanie bardziej wolę szybszy Pojedynek.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: matten »

Właśnie chciałem spytać o możliwość dokupienia brakujących zasobów przy budowie cudów, ale widzę, że wyżej jest już odpowiedź, więc i ja przyłączę się do podziękowań.
Jestem dopiero po dwóch rozgrywkach i tak się zastanawiam jaka taktyka jest najodpowiedniejsza? W pierwszej rozgrywce nastawiłem się na dominację militarną, ale współgracz pomyślał o tym samym, a w rezultacie pion konfliktu nie przesunął się u żadnego z nas do drugiej strefy. Oboje byliśmy też dalecy od dominacji naukowej i w obu przypadkach skończyło się na liczeniu punktów, co jest dosyć czasochłonne :P
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Marek.F
Posty: 121
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Marek.F »

Jestem dopiero po dwóch rozgrywkach i tak się zastanawiam jaka taktyka jest najodpowiedniejsza? W pierwszej rozgrywce nastawiłem się na dominację militarną, ale współgracz pomyślał o tym samym, a w rezultacie pion konfliktu nie przesunął się u żadnego z nas do drugiej strefy. Oboje byliśmy też dalecy od dominacji naukowej i w obu przypadkach skończyło się na liczeniu punktów, co jest dosyć czasochłonne :P
To nastawcie się na częste liczenie punktów, bo tak najczęściej kończy się gra :wink:
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: TV3 »

Na stronie Rebela są 2 instrukcje do gry, jedna zwana nową.
Czy chodzi o jakieś poprawki? Kolejną wersję samej gry?
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: REBEL.pl »

TV3 pisze:Na stronie Rebela są 2 instrukcje do gry, jedna zwana nową.
Czy chodzi o jakieś poprawki? Kolejną wersję samej gry?
Już jest jedna - tylko "nowa". Jest w niej mała poprawka (doprecyzowanie zapisu ze strony 16):

Na koniec gry miasto, które otrzyma punkty z karty Gildii, może nie być tym, które wcześniej otrzymało dzięki jej działaniu monety.

zmiana na:

Na koniec gry miasto, dzięki któremu otrzyma się punkty z karty, nie musi być tym samym, dzięki któremu wcześniej otrzymało się monety.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: TV3 »

Dziękuję za wyjaśnienie.
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: gaciak »

Z ciekawostek: Bauza i Cathala testują obecnie dodatek do 7 wonders: duel pod roboczym tytułem "Bóstwa".
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: TV3 »

Gwoli ścisłości, w wersji papierowej instrukcji, str 8, "Zakup materiałów":
"Gracz często znajdzie się w sytuacji, gdy będzie chciał wznieść Budowlę (...)"

w poprawionej (online dostępnej) instrukcji:
"Gracz często znajdzie się w sytuacji, gdy będzie chciał wznieść Cud albo Budowlę (...)"

... tak dla jasności, gdyby kto (jak ja) po zakupie się zastanawiał, czy Cud to też Budowla ;)
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Danielf »

gaciak pisze:Z ciekawostek: Bauza i Cathala testują obecnie dodatek do 7 wonders: duel pod roboczym tytułem "Bóstwa".
Fajnie wiedzieć :) . Czy wiesz, co tam mniej więcej będzie?
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: gaciak »

Danielf pisze:
gaciak pisze:Z ciekawostek: Bauza i Cathala testują obecnie dodatek do 7 wonders: duel pod roboczym tytułem "Bóstwa".
Fajnie wiedzieć :) . Czy wiesz, co tam mniej więcej będzie?
Więcej nie wiem. Informacja pochodzi z twittera Bauzy ;)
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Krionah »

gaciak pisze:Z ciekawostek: Bauza i Cathala testują obecnie dodatek do 7 wonders: duel pod roboczym tytułem "Bóstwa".
Lejesz miód na me uszy ;)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: TV3 »

Kupiłem, zagrałem, fajne to.
Coś między "gierką" a "grą" (jakkolwiek te pojęcia zdefiniujemy). Na tyle luźną, aby po dniu pracy z chęcią zagrać, na tyle wymagającą, aby szare komórki mały aerobik miały.
Na pięć partii najpierw 2 zwycięstwa (właściwie porażki) naukowe (zakładam, że z racji nieogrania tytułu do tego dopuściłem), później dwa remisy punktowe (po czym zapomniałem o liczeniu niebieskich kart) i na koniec sromotna punktowa porażka. Jakby się kto bardziej postarał, to raz czy dwa może i by wojsko rozjechało stolicę.

Praktycznie w każdym ruchu wyciska się z gry ile wlezie, odbywa się to zazwyczaj nad wyraz szybko i sprawnie. Wartkie to - i dobrze. I zgodzę się z jedną z opinii wyżej, że tor militarny i gromadzenie zielonych kart to swego rodzaju kalkulowanie ryzyka - ile jestem w stanie odpuścić (ładując sobie inne kolory), aby mimo wszystko nie przegrać przed czasem.
Zgrabna to gra, przyjemna, szybka, do pogłówkowania. Patchwork na (dość dużych) sterydach.

Teraz tylko pytanie, na ile gier z dużym fun'em wystarczy.

Gdyby kto zastanawiał się czy koszulkować - małe karty raczej tak. Porobili czarne krawędzie i jak przy Robinsonie - po iluś tam tasowaniach może to wyglądać różnie. A źle wyglądałaby na przykład karta z trzema tarczami, mimo, że zakryta, to z widoczną kancerą / odpryskiem. I wystarczą jak sądzę najzwyklejsze koszulki - karty i tak cały czas na stole leżą. Dużych w zasadzie nie widzę sensu pakować w koszulki. Jedno małe tasowanie na grę nie powinno im zaszkodzić. Nawet jak zaszkodzi - można przetasować nie patrząc :). A całą paczkę folii kupić trza.
Morgon
Posty: 627
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 56 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Morgon »

Ja wszystko foliowałem. Gra jest szybka, gra się dużo partii, a więc często tasuje i karty będą się zużywać. Po niespełna miesiącu zapełniłem już pół notesu do liczenia punktów zawartego w pudełku z grą. Fakt że przetarcia na kartach cudów nie będą psuły gry bo leżą one odkryte, ale oznaczone małe karty psułyby całą grę.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: TV3 »

Morgon pisze:oznaczone małe karty psułyby całą grę
Prawda to.
Ja już przy wspomnianym Crusoe uświadomiłem sobie, że niefortunnym pomysłem jest projektowanie tyłów kart - ich krawędzi w innym kolorze niż biały - właśnie z racji ewentualnych odprysków (choć w K2 mimo, że białe - i tak poszły w koszulki). Rozumiem, że to dobrze może wyglądać, ale zaryzykuję tezę, że karty w grach nie są mimo wszystko takiej jakości jak np. karty do gry Piatnika choćby, gdzie grając jakimś tam podstawowym wzorem z zielonymi i brązowymi tyłami/krawędziami nic nie jest zniszczone. Swoją drogą nie wyobrażam sobie koszulkowania regularnych kart właśnie :). Inna sprawa, że drogie karty to cena taniej gry.
Summa summarum na ogół nie pozostaje nic innego, jak ubierać w folię :)
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: mikeyoski »

Karty są kiepskiej jakości. Prawdę mówiąc to jedne z gorszych jakościowo kart, z jakimi miałem do czynienia. Do tego co robi Abacus czy Asmadi, to bardzo daleko. Koszulki to była konieczność. Teraz mi się ledwo w wyprasce mieszczą.

Tapnięte z mojego T800
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Maxxx76 »

Kupiłem, zagrałem, przegrałem :)
Gierka bardo fajna, dość lekka, dość intuicyjna, dość losowa, dość szybka, dość emocjonująca, smakowita :))) Mnie i żonie bardzo się podobała. Nie spodziewaliśmy się mega móżdżenia, a raczej kombinacyjnej gry na wieczór, kiedy to po jednej partii chce się wziąć odwet, a później kolejny i kolejny :)
Karty rzeczywiście nie najlepszej jakości, ale ja koszulkuję wszystko (nawet karty w Cykladach), więc z góry zakładałem ofoliowanie :)
W pełni udany zakup i jak to mawia kolega Gambit - nie żałuję wydanych pieniędzy, a wręcz przeciwnie - żałuję, że tak długo zwlekałem z zakupem :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: TV3 »

Maxxx76 pisze:Kupiłem, zagrałem, przegrałem :)
Ta.. jak u mnie. Tyle, że ja sam ze sobą :lol: . Gdy uczyłem się podczas pierwszej partii wcieliłem się i w siebie i w przeciwnika. No i sam ze sobą przegrałem :). Można? Można. Potem jeszcze kilka razy pod rząd przegrałem z żoną. Ale podziw dla gry nie mija : ).
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Maxxx76 »

Później było lepiej, a i bardzo dobre wrażenie pozostało :) Zacna gierka :)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: RunMan »

Mi ostatnio udało się dokonać niemożliwego... przegrałem na sposób naukowy. Niby w rewanżu wygrałem militarnie, ale smutek pozostał :)
Czekam niecierpliwie aż zaczną pojawiać się jakieś wieści odnośnie dodatku. Gra jest świetna, zwłaszcza gdy ląduje na stole raz na jakiś czas
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Bary »

Dajcie, znać jakbyście wpadli na jakieś nowe info w kwestii dodatku. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: pkajak »

W najnowszym odcinku audycji "Gra warta świeczki" rozmawiamy o Pojedynku, a tu nagle informacja o przyznaniu Golden Geek Award. Przypadek? Zupełny przypadek! Mieliśmy nagrywać o czymś zupełnie innym :). Zapraszamy do słuchania.
Audycja "Gra warta świeczki" - odcinek 6. - "7 Cudów Świata: Pojedynek"
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Danielf »

Paweł, da się w to wygrać naukowo. Czasem przeciwnik się zagapi i w ogóle nie zbiera kart zielonych, co w moim przypadku nie jest rzadkie. Mnie to się nawet zdarza częściej niż zwycięstwo militarne.
serafin098
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2011, 14:16
Lokalizacja: Częstochowa

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: serafin098 »

Uzasadnienie "zagapi się" jest takie sobie :P W tej grze powinno się non stop kontrolować co robi przeciwnik.
Trzeba odpowiednich cudów (ten co pozwala zbudować odrzuconą kartę) i dodatkowy znak na wylosowanych zielonych żetonach - wtedy jest na to szansa :)
ODPOWIEDZ