Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: krzyss »

Powodzenia:)
Wlasnie po to robi sie liste ze nie kupuje sie wszystkiego od razu po zainteresowaniu tylko zwykle po jakims czasie. Liste robisz po to aby pamiec nie zawiodla. Ale jak kto woli:)
O.Ren
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2016, 01:33

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: O.Ren »

Witam,
Jestem dość początkującym planszówkowiczem ale zarażamy rodzinę i gramy z sześcioletnim synem (który jak na swój wiek zrobił się zaawansowanym graczem bez taryfy ulgowej... ;) I też zastanawiamy się nad rozbudową kolekcji...

U nas narazie największym hitem jest jednak Catan zwłaszcza z dodatkiem Miasta i rycerze (przesiedzieliśmy nad tym na prawdę sporo wieczorów - nie wiem dlaczego taki teraz zapomniany na forach - może to taka dobra gra na początek?). Wada przy grze z dziećmi (graliśmy z sześciolatkiem i dziesięciolatkiem) że cała partia dość długo trwa, choć dla dorosłych to jednak zaleta. Świetna rzecz to możliwość handlowania z innymi graczami. Drugie ograniczenie to to, że nie we wszystkie dodatki można grać w dwie osoby. Nie porównywałabym tej gry do Carcasonne w żadnym wypadku. Carcassonne to była pierwsza gra jaka kupiliśmy i wpadliśmy w szał ;) Ale teraz przy Catanie jest jednak za prosta.

Nasza kolekcja gier:
- Catan z dodatkami
- Carcassonne z dodatkami (najlepszy i obowiązkowy to Kupcy i budowniczowie)
- Terra Mystica z dodatkiem (zaczynamy się rozkręcać) - troszkę nam brak tutaj interakcji pomiędzy graczami
- Wsiąść do pociągu: Europa - zaczyna nam się podobać
- Splendor (nowy nabytek)
- Świat dysku: Ankh Morpork (nieprzegrany, kupiony z obawy, że zaraz nie będzie dostępny;)

Dzięki za wątek - wynotowałam sobie kilka pozycji na przyszłość :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: ixi24 »

Terra Mystica z 6-letnik synem :D ? I w tej grze im więcej graczy tym lepiej ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Cheska
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 10:45

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: Cheska »

krzyss pisze:Powodzenia:)
Wlasnie po to robi sie liste ze nie kupuje sie wszystkiego od razu po zainteresowaniu tylko zwykle po jakims czasie. Liste robisz po to aby pamiec nie zawiodla. Ale jak kto woli:)
Każdy ma swoje sposoby. Na chwilę obecną moja kolekcja jest niewielka, więc pożądane tytuły cały czas mam na uwadze :) Może kiedyś, jak zacznę szukac istnych "smaczków" wśród gier planszowych, to taka lista się przyda ;)
O.Ren pisze:Witam,
Jestem dość początkującym planszówkowiczem ale zarażamy rodzinę i gramy z sześcioletnim synem (który jak na swój wiek zrobił się zaawansowanym graczem bez taryfy ulgowej... ;) I też zastanawiamy się nad rozbudową kolekcji...

U nas narazie największym hitem jest jednak Catan zwłaszcza z dodatkiem Miasta i rycerze (przesiedzieliśmy nad tym na prawdę sporo wieczorów - nie wiem dlaczego taki teraz zapomniany na forach - może to taka dobra gra na początek?). Wada przy grze z dziećmi (graliśmy z sześciolatkiem i dziesięciolatkiem) że cała partia dość długo trwa, choć dla dorosłych to jednak zaleta. Świetna rzecz to możliwość handlowania z innymi graczami. Drugie ograniczenie to to, że nie we wszystkie dodatki można grać w dwie osoby. Nie porównywałabym tej gry do Carcasonne w żadnym wypadku. Carcassonne to była pierwsza gra jaka kupiliśmy i wpadliśmy w szał ;) Ale teraz przy Catanie jest jednak za prosta.

Nasza kolekcja gier:
- Catan z dodatkami
- Carcassonne z dodatkami (najlepszy i obowiązkowy to Kupcy i budowniczowie)
- Terra Mystica z dodatkiem (zaczynamy się rozkręcać) - troszkę nam brak tutaj interakcji pomiędzy graczami
- Wsiąść do pociągu: Europa - zaczyna nam się podobać
- Splendor (nowy nabytek)
- Świat dysku: Ankh Morpork (nieprzegrany, kupiony z obawy, że zaraz nie będzie dostępny;)

Dzięki za wątek - wynotowałam sobie kilka pozycji na przyszłość :)
Pozdrawiam!
Witaj :)
Miło, że ten wątek przybliżył jeszcze komuś poza mną fajne i ciekawe tytuły! :)

Ja wybierałam pomiędzy catanem a osadnikami NI i wybrałam to drugie. Na chwilę obecną nie żałuję, bo mój luby po prostu uwielbia tę grę :) Wsiąść do pociągu mam i też co chwilę w nią gramy ( też mojego lubego wybór :wink: ) W carcassone zagrałam zaledwie dwa razy, jednak nie poczułam miety do tej gry. Jeszcze zapewne kiedyś spróbuję, bo kuzynka narzeczonego ma Carcassonne ze wszystkimi dodatkami, ale na chwilę obecną by nie kupiła gry. Mnie bardzo się spodobała Abyss! Piękna plansza, piękne karty, już od zobaczenia pudełka wyczuwasz tajemniczy klimat ^^ Obecnie się zastanawiam nad kupnem albo Tzolkina albo Tikal. Znowu co chwilę zaglądam na ogłoszenia i na allegro, czy ktoś aby nie upadł na głowę i chce sprzedać Epokę Kamienia :mrgreen:
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: krzyss »

Śpiesz się i kupuj Tikal bo w smyku jest za niecałe 82zł a to bardzo dobra cena [url]http://www.smyk.com/gra-rodzinna-tikal, ... a-dzieci-p[/url]!

Ja nie dawno kupiłem od forumowego użytkownika Ora et Labora i jestem zachwycony. Może nie jest to gra wizualnie piękna, ale wciąga jak bagno. Rozgrywka jest niesamowita, kombinować trzeba cały czas. Są różne tryby gry nie ograniczające tylko do ilości graczy, ale mamy możliwość zagrania w opcję Irlandzką i Francuską, mamy do wyboru szybszą czy dłuższą rozgrywkę. Gram z żoną i śmiem twierdzić, że na dwie osoby chodzi bardzo fajnie.
shami
Posty: 36
Rejestracja: 31 lip 2015, 21:13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: shami »

W dodatku wszystko ze smyka można zamówić z bezpłatnym odbiorem osobistym w dowolnym Empiku więc odpada przesyłka.

Choć jakieś dziwne ruchy w tym smyku robią od 2 dni z cenami. Przyuważyłam na Studium w Szmaragdzie... przedwczoraj było za 115, wczoraj za 90 z kawałkiem, dzisiaj za 117 ;) Analogicznie z innymi grami. Zaciekawiło mnie zjawisko więc wrzuciłam sobie wczoraj kilka do koszyka, dzisiaj rano jak weszłam pojawił mi się komunikat, że od mojej ostatniej wizyty 3 gry zmieniły ceny :D

Co do Epoki Kamienia, to jest na tyle popularna gra, że podejrzewam, że to tylko chwilowa niedostępność i pojawi się ponownie w sklepach i to raczej "prędzej niż później". Swoją drogą, jeśli nie miałaś okazji w nią jeszcze zagrać, przed zakupem polecam wypróbować online na bga, bo ta gra nie każdemu podpasowuje.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2016, 14:46 przez shami, łącznie zmieniany 1 raz.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: krzyss »

W smyku bardzo często się zmieniają ceny. Np Kakao nie tak dawno było poniżej 50zł. Wpierw kosztowało chyba 48zł, potem albo 49zł albo 50zł i to na drugi dzień po zrobieniu promocji.
Cheska
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 10:45

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: Cheska »

krzyss pisze:Śpiesz się i kupuj Tikal bo w smyku jest za niecałe 82zł a to bardzo dobra cena http://www.smyk.com/gra-rodzinna-tikal, ... a-dzieci-p!

Ja nie dawno kupiłem od forumowego użytkownika Ora et Labora i jestem zachwycony. Może nie jest to gra wizualnie piękna, ale wciąga jak bagno. Rozgrywka jest niesamowita, kombinować trzeba cały czas. Są różne tryby gry nie ograniczające tylko do ilości graczy, ale mamy możliwość zagrania w opcję Irlandzką i Francuską, mamy do wyboru szybszą czy dłuższą rozgrywkę. Gram z żoną i śmiem twierdzić, że na dwie osoby chodzi bardzo fajnie.
Zaraz tam zagladam! :)
shami pisze:W dodatku wszystko ze smyka można zamówić z bezpłatnym odbiorem osobistym w dowolnym Empiku więc odpada przesyłka.

Choć jakieś dziwne ruchy w tym smyku robią od 2 dni z cenami. Przyuważyłam na Studium w Szmaragdzie... przedwczoraj było za 115, wczoraj za 90 z kawałkiem, dzisiaj za 117 ;) Analogicznie z innymi grami. Zaciekawiło mnie zjawisko więc wrzuciłam sobie wczoraj kilka do koszyka, dzisiaj rano jak weszłam pojawił mi się komunikat, że od mojej ostatniej wizyty 3 gry zmieniły ceny :D

Co do Epoki Kamienia, to jest na tyle popularna gra, że podejrzewam, że to tylko chwilowa niedostępność i pojawi się ponownie w sklepach i to raczej "prędzej niż później". Swoją drogą, jeśli nie miałaś okazji w nią jeszcze zagrać, przed zakupem polecam wypróbować online na bga, bo ta gra nie każdemu podpasowuje.
Skoro jest gra online, to chętnie wypróbuję :)
Jeszcze na smyku nie przeglądałam ofert, więc nawet nie wiedziałam, ze mają darmowe wysyłki do empiku! Dzięki za info :)

A powiedzcie mi, bo pewnie znajdzie się ktoś, kto będzie miał odpowiednią wiedzę - wymieniłam punkty payback na kupony w empiku. Chciałam za nie wykupić grę w empiku. Tylko np. jak chciałam kupić wsiąść do pociągu, to w empik.com kosztowała 115 zł w promocji, a w salonie... 159,90 zł :|

Jako, że nawet mi nie przyszło do głowy, że w salonie będzie drożej, wtedy odpuściłam zakup pociągów w empiku i kupiłam je gdzie indziej. Natomiast kupony mi zostały. Pytanie brzmi następująco - czy jeśli zamówię grę na empik.com z dostawą do salonu, to będę mogła częściowo zapłacić za gry kuponem? Bo w "rezerwacji" gry i przesyłce do salonu jest info, że płatność tylko gotówką. W takim razie przyjmą częściowo zapłatę kuponem i uzupełnienie gotówką czy nie bardzo? Zapewne nie tylko ja zauważyłam, że empik nie należy do najtańszych sklepów do zakupu gier planszowych :)
Żubr
Posty: 172
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 4 times

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: Żubr »

Empik może i na stronie ma niektóre ceny całkiem przyzwoite, ale w salonach są te z okładki/sugerowane, jak w Rebelu, czyli drożej się nie da. Czasem mają coś, czego nie dostanie się w innych sklepach, bo im zalega w salonie i jest właśnie drogie, ale poza tym lepiej szukać w innych sklepach.

Nie wiem jak wygląda sprawa Wsiąść do Pociągu i payback, ale >>tutaj<< z kodem REB022 masz bardzo fajną cenę.
grybezpradu.eu 5% - Wspólne zakupy z odbiorem w Białymstoku.
Cheska
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 10:45

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: Cheska »

Akurat Wsiąść do pociagu już mam, bo kupiłam w Gnomie stacjonarnie za 115 zł, ale mimo to zostały mi te kupony... Zauważyłam - przynajmniej u mnie w BB - że to, co dostępne jest w salonie, nie ma możliwości zamówić na empik.com i wysłać do danego sklepu. Więc jak chcę kupić grę X z empik.com, ale jest ona dostępna w salonie, to nie wyślą mi jej darmowo do salonu i muszę ją kupić w salonie o kilkadziesiąt złotych więcej( bądź zakupić i zapłacić za przesyłkę - ta opcja oczywiście działa :mrgreen: )Jednak mając 60zł w kuponie pomyślałam, że skoro nie ma w salonie dodatku do pociagów, mogłabym go zamówić na empik.com, wysłać darmowo do salonu empiku, tylko czy przyjmą moje kupony czy nie :D
Żubr
Posty: 172
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 4 times

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: Żubr »

Ja chciałem u nich kupić Potwory w Tokio, bo na stronie mieli za około 80zł, ale są niedostępne, chociaż w każdym salonie kilka leży za 120zł.
Najlepiej zadzwoń do salonu i zapytaj jak rozliczają zamówienia. Zapewne będzie potrzebna opinia kierownika, ale ktoś powinien być w stanie odpowiedzieć na to pytanie :wink:
grybezpradu.eu 5% - Wspólne zakupy z odbiorem w Białymstoku.
shami
Posty: 36
Rejestracja: 31 lip 2015, 21:13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: shami »

Cheska pisze: Skoro jest gra online, to chętnie wypróbuję :)
tutaj masz do wypróbowania online sporo popularnych gier: http://pl.boardgamearena.com/#!gamelist
Cheska pisze:
Pytanie brzmi następująco - czy jeśli zamówię grę na empik.com z dostawą do salonu, to będę mogła częściowo zapłacić za gry kuponem? Bo w "rezerwacji" gry i przesyłce do salonu jest info, że płatność tylko gotówką. W takim razie przyjmą częściowo zapłatę kuponem i uzupełnienie gotówką czy nie bardzo? Zapewne nie tylko ja zauważyłam, że empik nie należy do najtańszych sklepów do zakupu gier planszowych :)
Zapłać sobie podczas zakupu online. Zaznaczasz że część kwoty mają ściągnąć z payback, a resztę dopłacasz przelewem. A potem już tylko odbierasz w salonie.
Cheska pisze:Akurat Wsiąść do pociagu już mam, bo kupiłam w Gnomie stacjonarnie za 115 zł, ale mimo to zostały mi te kupony... Zauważyłam - przynajmniej u mnie w BB - że to, co dostępne jest w salonie, nie ma możliwości zamówić na empik.com i wysłać do danego sklepu. Więc jak chcę kupić grę X z empik.com, ale jest ona dostępna w salonie, to nie wyślą mi jej darmowo do salonu i muszę ją kupić w salonie o kilkadziesiąt złotych więcej( bądź zakupić i zapłacić za przesyłkę - ta opcja oczywiście działa :mrgreen: )Jednak mając 60zł w kuponie pomyślałam, że skoro nie ma w salonie dodatku do pociagów, mogłabym go zamówić na empik.com, wysłać darmowo do salonu empiku, tylko czy przyjmą moje kupony czy nie :D
Ten dodatek na empik.com wychodzi teraz drogo, nie warto przepłacać, w promocjach chodzi po max 40zł.
Niedługo będą święta więc empik pewnie sypnie tuż przed/tuż po jakimiś w miarę przyzwoitymi promocjami więc spokojnie będziesz miała okazję punkty wykorzystać :) Przed zakupem w empiku/smyku wejdź sobie też zawsze na stronę payback i aktywuj ekupony. Prawie cały czas są tam kupony na "5xwięcej punktów" "500 dodatkowych" itp...

Na forum mamy fajny wątek z okazjami cenowymi w różnych sklepach (polecam dodać sobie do obserwowanych):
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... start=2225. Jak pojawią się dobre okazje w empiku na pewno zobaczysz.

No i podstawowa strona, od której zawsze należy zacząć sprawdzanie cen gier: http://i-szop.pl/
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: krzyss »

Cheska pisze:Akurat Wsiąść do pociagu już mam, bo kupiłam w Gnomie stacjonarnie za 115 zł, ale mimo to zostały mi te kupony... Zauważyłam - przynajmniej u mnie w BB - że to, co dostępne jest w salonie, nie ma możliwości zamówić na empik.com i wysłać do danego sklepu. Więc jak chcę kupić grę X z empik.com, ale jest ona dostępna w salonie, to nie wyślą mi jej darmowo do salonu i muszę ją kupić w salonie o kilkadziesiąt złotych więcej( bądź zakupić i zapłacić za przesyłkę - ta opcja oczywiście działa :mrgreen: )Jednak mając 60zł w kuponie pomyślałam, że skoro nie ma w salonie dodatku do pociagów, mogłabym go zamówić na empik.com, wysłać darmowo do salonu empiku, tylko czy przyjmą moje kupony czy nie :D
Hmmm, dziwne że nie mogłaś zamówić. Ja kiedyś miałem zamówić Splendora mimo że był w salonie dostępny ale cena była wyższa chyba o 15zł i nie było problemu z odbiorem osobistym. Zresztą dzwoniłem nawet do salonu czy zrobią mi cenę taką jak na stronie i kupię to dziś a w celu potwierdzenia, że za kilka dni przyjdzie im sztuka w tej niższej cenie to pokażę zamówienie. Wytłumaczyli mi, że tak się nie da bo to działa inaczej. Sklep internetowy ma swoje ceny, stacjonarny swoje. Nawet jak zamawiam przez neta i płacę na miejscu to mam ceny z neta.
Możliwe, że jakąś blokadę zrobili, że jeśli coś jest dostępne w salonie to nie da się zamówić z dostawą do salonu.
W każdym razie w Bielsku masz jeszcze sklep http://strefamarzen.pl/pl/searchquery/e ... uropa,1912 gdzie dodatek do pociągów kupisz za 55zł (ja u nich kupiłem bo nie chciało mi się bawić w allegro i oszczędzić parę zł). W strefie marzeń podobno można sobie kupić kartę stałego klienta i i mieć rabat na gry. Dodatkowo mają też wypożyczalnię i jest tam sporo gier, chyba więcej niż w Gnomie, ale mogę się mylić. Nie ma tego info nigdzie na ich stronie, ale na miejscu się wszystkiego dowiesz.
Jest też sklep http://www.sklep-onyks.pl gdzie jest bardzo fajna obsługa i można na miejscu coś po negocjować (jeśli byś u nich chciała coś kupić co mają na stronie to wpierw zadzwoń i zapytaj o dostępność).
W galerii Gemini pojawił się chyba niedawno sklep http://www.toysrus.pl/toys i niektóre ceny gier mają bardzo fajne.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: misioooo »

Empik online to całkiem inna firma niż Empik stacjonarny.
Empik online i Smyk online to ta sama firma... Nie mają (poza nazwą i asortymentem) nic wspólnego ze stacjonarnymi sklepami. Stąd różnice w cenach.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
SternKRK
Posty: 25
Rejestracja: 06 gru 2013, 13:11

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: SternKRK »

Kiedyś za zamówioną grę płaciłem kuponami empikowymi więc chyba nadal można.

Offtopic
W sklepie internetowym empik ma bardzo fajne ceny na perfumy ;)
Cheska
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 10:45

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: Cheska »

shami pisze:
Zapłać sobie podczas zakupu online. Zaznaczasz że część kwoty mają ściągnąć z payback, a resztę dopłacasz przelewem. A potem już tylko odbierasz w salonie.
Tylko ja w gorącej wodzie kąpana i wymieniłam punkty na kupon, więc nie mogę tego już cofnąć, a kuponu nie wykorzystam znów w empik.com :wink:

No nic, kupon wykorzystam jak będzie jakaś promocja na gry - może coś się pojawi do końca kwietnia, bo taki też mam termin ważności kuponu. A jak nie, to jakąś książkę kąsnę :)
shami pisze: Ten dodatek na empik.com wychodzi teraz drogo, nie warto przepłacać, w promocjach chodzi po max 40zł.
Niedługo będą święta więc empik pewnie sypnie tuż przed/tuż po jakimiś w miarę przyzwoitymi promocjami więc spokojnie będziesz miała okazję punkty wykorzystać :) Przed zakupem w empiku/smyku wejdź sobie też zawsze na stronę payback i aktywuj ekupony. Prawie cały czas są tam kupony na "5xwięcej punktów" "500 dodatkowych" itp...
O kuponach pamiętam i korzystam z nich, dzięki! :)
Cheska
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 10:45

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: Cheska »

misioooo pisze:Empik online to całkiem inna firma niż Empik stacjonarny.
Empik online i Smyk online to ta sama firma... Nie mają (poza nazwą i asortymentem) nic wspólnego ze stacjonarnymi sklepami. Stąd różnice w cenach.
Dzięki za wyjaśnienie! :) Człowiek cały czas się dowiaduje czegoś nowego :)
O.Ren
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2016, 01:33

Re: Co na start z planszówkami? Proszę o rady! :)

Post autor: O.Ren »

ixi24 pisze:Terra Mystica z 6-letnik synem :D ? I w tej grze im więcej graczy tym lepiej ;)
Daje rade ale potem nudzi mu sie, w przeciwienstwie do Catanu (czy np. Fasolek) brakuje np. fazy handlowania z innymi graczami co dla dzieci bardzo gre uatrakcyjnia. No ale nie tak ciagle meczymy syna takimi grami, kupilismy z dwie wersje typu junior ;-) Wlasnie dlatego teraz szukam gier gdzie rozgrywka nie trwa tak bardzo dlugo i zeby nie trzeba bylo czytac ;-)
ODPOWIEDZ