Android: Netrunner LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
uszczu
Posty: 51
Rejestracja: 05 lis 2014, 14:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: uszczu »

No i zastanawiam się nad zakupem. Nie wiem czy PL czy Ang. Właśnie nie wiem co z turniejami bo na razie się rozkręcam ale tytuł zajawkowy strasznie.
Top 5:
Cywlizacja: Poprzez Wieki, SW Rebelia, Runebound3ed, NetrunnerLCG, Legendary:Alien
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

uszczu pisze:No i zastanawiam się nad zakupem. Nie wiem czy PL czy Ang. Właśnie nie wiem co z turniejami bo na razie się rozkręcam ale tytuł zajawkowy strasznie.
Zależy z kim i jak będziesz grał. Wychodzi na to, że dodatków po polsku jest jednak trochę (w sensie liczby kart). Nawet drugi duży dodatek jest przetłumaczony przez galatkę na stronie i dostępne są opisy po polsku, mimo że karty już nie są.
Ja mam tyle co pisałem po polsku i jak się oczytasz z kartami po polsku, to karty po angielsku przestają być straszne - teraz przeglądnąłem kilkanaście w data base na stronie.
Jednak problemem mogą być gracze po drugiej stronie.

Gra tak czy tak warta zakupu, ja obecnie jestem wściekły, bo mam duży dodatek po polsku, który zasadniczo wzmacnia Haas + Kształcerzy (Shapers) i już jest spora nierównowaga :)
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Inermis »

Jeśli nie rozmawiacie o zasadach to zachęcam do przeniesienia dyskusji do wątku o grze:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... start=2975

Dziś o 21 na twich
http://www.twitch.tv/romanosoprano/
będzie można posłuchać tłumaczenia zasad :)

Jeśli chodzi o dodatki, to polecam podcast:
http://wcg.lajcik.org/podcast/06-jakie- ... dstawowym/
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Rozumiem, że gracie generalnie na Jinteki.net?
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Czy można dzielić płatność za trashowanie kart na część z karty + część z własnych pieniędzy? Na streamie widziałem, że Runnerowi pozostał 1 kredyt (ten z anarchów), koszt trashowania to np. 3. Całość została zapłacona z kasy własnej, 1 kredyt na runnerze pozostał.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Generalnie gramy na żywo ;)

Jeśli posiadasz jakieś karty, które dają kredyty na kasowanie kart lub do użycia w trakcie runu, to możesz dzielić płatność za kasowanie między te karty i swoje zasoby.
Przykład: masz Scrubbera i dwa kredyty w zasobach. Dostajesz dostęp do karty o koszcie kasowania 3. Płacisz dwa kredyty ze Scrubbera i 1 z własnych zasobów.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Streaming live :) Teraz na tłiczu :)

Chodzi mi o to, że masz na runnerze jeszcze 1 dolca. Jednak zostawiasz go i trashujesz kartę za 3 kasą z własnej kieszeni. Nie wydałeś tego 1. Runnerem był Jakiś grubszy kolo od runnerów, nie znam jego nazwy.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Ten kolo (Whizzard) działa tak samo - ma trzy kredyty odnawialne na kasowanie zasobów. Dokładnie tak samo jak Scrubber.
romanoSoprano
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2016, 16:32

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: romanoSoprano »

Jako ten kolo (romanoSoprano), który grał tamtym kolo (Whizzard), potwierdzam :D

Ogólnie zawsze opłacałoby się do trashowania wykorzystać w pierwszej kolejności te odnawialne kredyty z Whizzarda (czy np. Scrubbera), więc musiałem się albo machnąć, albo zaszedł jakiś skrót myślowy.

Anyway, zapraszam na kolejne streamy, jak również do oglądania dotychczasowych nagrań, no i do zadawania pytań :)
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Sytuacja:

Skaczę na serwer, na którym jest zainstalowany upgrade: Dane Empiryczne

http://netrunnerdb.com/en/card/01066

Sam posiadam zasysacza danych:

http://netrunnerdb.com/find/?q=datasucker

D.E. są niezrezowane. Podchodzę do drugiego lodu i nie uruchamiam zdolności płatnej na zasysaczu. W tym momencie Korp rezuje dane empiryczne i podchodzony lód ma +1 siły.

Zgodnie z instrukcją (kwestia kolejności) jestem pierwszy. Czy po zrezowaniu upgrade mogę uruchomić zdolność płatną zasysacza? Jeśli tak (podniósłbym siłę lodołamacza np o 1), to co jeśli korp zrezowałby np. jeszcze jakiś upgrade, który dałby mu kolejne pkt siły? Mógłbym ponownie zareagować?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: rattkin »

Tak.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Rozwijając odpowiedź rattkina - w każdym okienku na zdolności płatne pierwszeństwo ma gracz, który aktualnie przeprowadza swoją turę. Kiedy ten gracz zakończy swoje działania, inicjatywa przechodzi na drugiego gracza. Kiedy drugi gracz zakończy swoje działania, ponownie inicjatywa przechodzi do pierwszego gracza. I tak gracze wymieniają się inicjatywą, dopóki obaj nie spasują. Wtedy opuszczamy to okienko i ruszamy dalej. Ważne jest, że póki inicjatywa jest u jednego gracza i używa on swoich zdolności, drugi gracz nie może mu przerwać swoimi zdolnościami płatnymi. Musi poczekać, aż ten spasuje (odda inicjatywę).
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

donmakaron pisze:Rozwijając odpowiedź rattkina -....
Ok załapałem.

Teraz podobny przykład (sam próbuję przetłumaczyć sobie jak to ma wyglądać):

Gram runnerem: Odpalam skok + spotykam lód (mam zasysacza). Otwiera się "okienko". Ja nie odpalam zdolności płatnej zasysacza, natomiast korp rezuje i odpala KORPORACYJNEGO MEDIATORA (nie wiem jak się nazywa ta karta po ang.) - X kasy, śmietnik: wybierz zrezowany lód chroniący ten serwer. Ten lód ma +x siły do końca tury.

Rozumiem, że po odpaleniu przez korpa tej karty ja mam szansę na reakcję. Jeśli ja nic nie zrobię, okienko się zamyka.

Jeśli natomiast nie byłoby kosza na tej karcie, to korp mógłby ponownie dodać siłę do loda (potem znowu ja na odpowiedź)?

I drugie pytanie: w tej sytuacji korp nic nie robi (znaczy gra zgodnie z treścią na karcie - rezuje + dodaje siłę), ja uruchamiam zasysacza danch.
Czy korp jako odpowiedź na tę sytuację może zrezować jeszcze INNĄ kartę? Czy podczas takiego okienka można rezować tylko jedną? (sam sobie odpowiem, że na 99% może rezować dowolną liczbę kart).
romanoSoprano
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2016, 16:32

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: romanoSoprano »

strona 33 instrukcji, Schemat Kolejności Skoku (Timing Structure of a Run)

Corporate Troubleshooter (Korporacyjny Mediator) podobnie jak inne karty, korp powinien zrezować w oknie 2.3 (ten symbol niebieski, że można rezować karty, można używać paid abilities - ale jeszcze nie ostatni raz) gdy my dopiero PODCHODZIMY do lodu ("Approach").

Natomiast my będziemy go łamać, używać zasysacza (datasucker) czy innych tego typu rzeczy już podczas SPOTKANIA z lodem ("Encounter") w oknie 3.1, w którym:
a) nie ma już miejsca na rezowanie kart, więc sytuacja po stronie korpa jest nam znana
b) możemy w jednym ciągu wykorzystać tyle zdolności, ile nam się podoba, zanim oddamy inicjatywę (to nasza tura, więc inicjatywa jest po naszej stronie na początku okna), a zatem możemy połamać cały lód, lub interesujące nas subrutyny, zanim korporacja będzie mogła coś zrobić za pomocą swoich paid abilities (ale to i tak tylko już zrezowanymi kartami)
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Załóżmy tak: w fazie 2.3 (KOLEJNOŚĆ SKOKU) on rezuje (i tyle) Corporate Troubleshooter (ja nie używam data sucker'a). Co się dzieje w fazie 3.1? Czy korp nie ma szansy użyć zdolności płatnej, jeśli ja w tym kroku (3.1) użyłbym data sucker'a? Zakładam, zgodnie z instrukcją, że ma szansę odpalić coś po mnie (czyli ja używam data sucker, korp dopala lód troubleshooterem...), ewentualnie ja NIE UŻYWAM D.S i czekam na reakcję korpa, jeśli on użyje C.T, wtedy ja reaguję (lub nie- mało hostowanych znaczników) użyciem D.S?

Widząc całość generalnie unikałbym jako pierwszy zagrania D.S (małó znaczników), przy sytuacji posiadnia przez korp C.T (+sporo kasy).

Do tej pory rozumiałem to tak, że jeśli ja mam możliwość użycia zdolności płatnej, to druga strona także ją ma (razem rezujemy + odpalamy zdolności płatne). Z Twojego opisu wynika, że to ja pierwszy używam zdolności płatnej + rezowania + łamania, a potem może rezować i używać zdolności płatnych druga strona (w tym wypadku nie ma już po co, jeśli pokonałem lód).

Na stronie 21 instrukcji opis instrukcja mówi, że umiejętności płatne odpalamy "jednocześnie" zachowując pierwszeństwo wynikające z tury. Nie, że ja będąc pierwszym odpalam zdolność płatną + łamię itp, a korp nie ma szans odpalić tych zdolności...

Kur#@! zagmatwane to... łapiecie o co mi chodzi?

Może jaśniej (faza runnera):

krok 3.1 - lodołamacze mogą oddziaływać z napotkanym lodem (można uruchamiać zdolności płatne) -

OKNO (w moim rozumieniu):

(zgodnie z kolejnością)
-> 1 gracz [runner] -> 2 gracz [korp]

[runner]
nic nie wykonuje

[korp]
używa C.T. (płaci 1 kasy + trash karty)

(może zareagować runner) -> [runner]
D.S płaci znacznikami 3

[korp]
nie odpowiada

Koniec uruchamiania zdolności płatnych - łamiemy lód.

EDIT:
w kroku 2.3 byłoby to logiczniejsze, w kroku 3.1 nie wiem czy pierwsze jest oddziaływanie lodołamaczy, czy pierwsze jest uruchamianie zdolności płatnych... nie mam siły.
romanoSoprano
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2016, 16:32

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: romanoSoprano »

Za jednym zamachem w 3.1 przy pierwszym dostępie do okna używasz czego trzeba, i łamiesz. Przekazując szansę na użycie zdolności, lód jest już połamany. Ale nie bój nic. Dla korporacji właściwe miejsce na użycie tego Troubleshootera, to 2.3, zaraz po zrezowaniu. Korporacja widzi Twoją sytuację ekonomiczną, jak i dostępne Ci znaczniki na datasuckerze, i na tej podstawie powinna podjąć decyzję.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

No to tutaj jest nasza rozbieżność.

Dla mnie to okno, to "ikonki" w schemacie kolejności skoku. Dla mnie w 3.1 mogę odpalić zdolności płatne, jeśli jednak to zrobię, to NATYCHMIAST może odpowiedzieć na to korp., jeśli odpowie, to mogę zareagować i ja, potem znowu on. Dopiero po obustronnym anulowaniu "okna", można w 3.1 przejść do "lodołamacze mogą oddziaływać z napotkanym lodem".

Rozumiem, że to myślenie jest błędne.

Oknem jest cały podpunkt 3.1 - czyli: pierwszy gracz ma możliwość odpalania zdolności płatnych + "lodołamacze mogą oddziaływać z napotkanym lodem", NASTĘPNIE drugi gracz ma możliwość odpalania zdolności płatnych (drugim graczem w tym przykładzie jest korp, dlatego nie piszę o możliwości lodołamaczy, czy dobrze zrozumiałem?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: rattkin »

Tak :).
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

rattkin pisze:Tak :).
Wymiatasz :)
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Inermis »

Pynio, skąd jesteś? Może byś wpadł na jakieś spotkania graniowe w większych miastach.
Te sprawy są skomplikowane na sucho, ale właśnie na przykładach na stole je się tłumaczy najlepiej :)
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Inermis pisze:Pynio, skąd jesteś? Może byś wpadł na jakieś spotkania graniowe w większych miastach.
Te sprawy są skomplikowane na sucho, ale właśnie na przykładach na stole je się tłumaczy najlepiej :)
No w sumie małe miasto... Kraków...
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Kraków to akurat Netrunnerowa czarna dziura, ale ktoś tam na pewno gra i łaknie nowych współgraczy.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: hsiale »

https://www.facebook.com/events/1132701550096374/ - 5 marca w Cube będzie dobra okazja dowiedzieć się, kto gra w Krakowie
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi na karcie Test Run? Czy na końcu tury zdejmuje się (odinstalowuje) ze stołu i kładzie na stosie program, który wcześniej znalazło się w stosie lub garści?
romanoSoprano
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2016, 16:32

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: romanoSoprano »

mała poprawka:
Pynio pisze:który wcześniej znalazło się w stosie lub ŚMIETNIKU?
Poza tym: tak.

Jeśli zastanawiasz się, po co tyle zachodu, i wydawać 3, skoro ten program i tak zostanie odinstalowany, to:
- świetna synergia z kartą "Scavenge", którą możemy zagrać na ten 'chwilowo tylko dostępny' program, trashując go, i w to miejsce, w efekcie Scavenge'a, zainstalować go ponownie, już na trwałe, w ten sposób ze 100% zniżką
- możemy 'przyzwać' Femme Fatale, obrać za cel jakiś lód, który _musimy_ przejść w tej turze, a nie mamy pewności, co to jest, i nie wiemy, czy będziemy chcieli, aby to na niego właśnie wskazywała do końca gry (tu też tak samo jak wyżej, idealna synergia z kartą 'Scavenge')
- też spoko synergia z kartą "Eureka", bo Test Run sprawi, że wiemy, co będzie na szczycie talii
- samo wyjęcie ze śmietnika i przywrócenie go nawet na stos sprawia, że program będzie dla nas łatwo dostępny, podczas gdy np. runner z frakcji criminali, który stracił program na skutek jakiejś subrutyny "Trash program", ma bardzo ograniczone, albo w ogóle brak opcji, aby go przywrócić do świata żywych
ODPOWIEDZ