Gry detektywistyczne, wymagające dedukowania itp.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
preclo
Posty: 21
Rejestracja: 21 mar 2006, 20:22
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Re:

Post autor: preclo »

Lim-Dul pisze:Scotland Yard - kolejny "dziadek", ale o dziwo wcale się tak bardzo nie zestarzało. Jest to najzwyczajniej bardzo prosta gra, jednak zabawy tutaj co nie miara. Całkiem nieźle działa na dwie osoby, chociaż przy różnej liczbie graczy szanse Mr. X-a odpowiednio rosną i maleją. Najlepiej postarać się dostać starszą wersję - w nowej o ile się nie mylę dodano jakieś niepotrzebne bajery.
Może ktoś przybliżyć jakie są te niepoetrzebne (wg. Lim-Dula) bajery?
Ewentualnie jak rozróżnić starą wersję od nowszej?

Pozdr.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry detektywistyczne, wymagające dedukowania itp.

Post autor: Lim-Dul »

Cofam swój komentarz (ha - dlatego napisałem "o ile się nie mylę" :-D) - właśnie zauważyłem, że stare i nowe wydania Scotland Yard są takie same (poza grafiką). Pomyliło mi się z inną starą grą, nawet o podobnym klimacie, też laureacie Spiel des Jahres, Heimlich & Co. Wolfganga Kramera. =)

Tam w nowej edycji dodano nie wiadomo po co karty akcji.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Gry detektywistyczne, wymagające dedukowania itp.

Post autor: Filippos »

Zdecydowanie Mr. Jack i FoD.
Popieram w całej rozciągłości Geko. Jack nie jest bynajmniej grą leciutką. Jest takim małym mózgożerem w którego gra się w milczeniu planując kilka ruchów do przodu. Ale gra ma świetny klimat, mechanika ma się zdecydowanie do tematyki i replayability jest duże, bo możliwych układów postaci na planszy jest chyba nieskończona ilość i gra ma drugie dno, a może nawet (rozegrałem ok 20 gier więc chyba jeszcze tego nie wiem) i trzecie. Tzn. początkujący gracz myśli tylko o tym jak wykoanać najlepszy ruch dla siebie, po jakimś czasie kombinujesz jak wykonać najlepszy ruch dla siebie i jednocześnie blokujący przeciwnika, potem dodajesz do tego pytanie - a jak to wpłynie na jego pierwszy ruch w kolejnej turze? itd...

Z kolei FoD imho bardzo dobrze chodzi w dwie osoby, śmiem nawet twierdzić że najlepiej chodzi na dwie, lub trzy, przy czterech łowcom zaczyna się nudzić, a przy pięciu ten kto gra Miną Harker jest statystą/plecakiem/popychadłem :wink: Rozegrałem na dwie osoby killka partii i jest bardzo ciekawie. To prawda że jest dłużej. Faktycznie Dracowi jest nieco trudniej, ale im dłużej gram w FoDa tym częściej Dracula wygrywa.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re:

Post autor: stalker »

folko pisze:dwie gry, Code 777 i Inkognito
Niestety obie nie dla 2 osób :(
W serii gier dla dwóch osób wydawnictwa Kosmos jest gra Dracula (nie mylić z Fury of Dracula). Bardzo smaczna mała gra z dużym elementem pamięciowo-dedukcyjnym. Istnieje wydanie angielskie, nie ma polskiego, niestety na kartach są napisy w obcym języku.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry detektywistyczne, wymagające dedukowania itp.

Post autor: prz22 »

Co się pojawiło w temacie przez ostatnie 5 lat oprócz kolejnych wersji Mr Jack i Letters From Whitechapel ;)?
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gry detektywistyczne, wymagające dedukowania itp.

Post autor: KubaP »

P.I. - Bardzo zgrabne i rodzinne połączenie Cluedo i Masterminda.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: Gry detektywistyczne, wymagające dedukowania itp.

Post autor: stalker »

prz22 pisze:Co się pojawiło w temacie przez ostatnie 5 lat oprócz kolejnych wersji Mr Jack i Letters From Whitechapel ;)?
Serce smoka — Dragonheart — które w usiłuje urodzić po polsku Galakta już od kilku lat chyba. Lekka gra taktyczna, kto szybciej zgarnie jaki stosik kart i gdzie zaryzykuje dołożyć ich więcej z nadzieją, że przeciwnik nam ich nie świśnie. Miłe, niegłupie, acz niespecjalnie wymagające intelektualnie. Gra jest całkowicie niezależna językowo i po spamiętaniu kilku wyjątków z instrukcji można grać już w kółko.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Gry detektywistyczne, wymagające dedukowania itp.

Post autor: Filippos »

Gra jest owszem miła Stalkerro, ale nie zauważyłem tam choćby grama dedukcji. Gra jest w takim stopniu dedukcyjna jak każdy set collecting w którym zastanawiasz się co przeciwnik ma już na ręku.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: Gry detektywistyczne, wymagające dedukowania itp.

Post autor: stalker »

Ła a widzisz, tak to jest, jak się odpisuje będąc przekonanym, że wątek jest poświęcony grom dwuosobowym :D
No cóż, możecie się ze mnie pośmiać. Zdecydowanie nie powinienem sprawdzać powiadomień z forum mając zupełnie inne rzeczy na głowie. Przepraszam.

No ale dobrze, w temacie wątku będzie Sherlock Holmes Consulting Detective — chyba nikt nie napisał tutaj, że w 2011 pojawiła się reedycja (2012 wydanie angielskie).
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gry detektywistyczne, wymagające dedukowania itp.

Post autor: sirafin »

Lady Alice, lekka gra dedukcyjna z Holemesem w tle i dzieciakami z Baker Street w które się wcielamy :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gry detektywistyczne, wymagające dedukowania itp.

Post autor: kdsz »

Vampire Empire chyba się łapie, prawda?
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Gry detektywistyczne, wymagające dedukowania itp.

Post autor: Filippos »

kdsz pisze:Vampire Empire chyba się łapie, prawda?
No coś ty! Karcianka jak karcianka. :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
ODPOWIEDZ