Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Valarus »

Rocy7 pisze:
Valarus pisze:Nikt sobie nie zadał trudu żeby sprawdzić, skąd pochodzi ten obrazek? Przecież to fanowska robota przygotowna przez jakiegoś Portugalczyka na BGG...
Też się nad tym zastanawiałem, ale w takim razie skąd zasady wziął?
Sam to składa w całość opierając się na zapowiedziach i recenzjach. Nie ma żadnej pewności, że cokolwiek na tej karcie zgadza się z rzeczywistością.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: vojtas »

Valarus pisze:Sam to składa w całość opierając się na zapowiedziach i recenzjach. Nie ma żadnej pewności, że cokolwiek na tej karcie zgadza się z rzeczywistością.
Aha. No to nieźle się chłop nakręcił. :|
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Rocy7 »

Macie jakiś pomysł jak może wariant na 3-4 graczy wyglądać? Ja sądzę, że będą sojusze i podział sił, podobny do rozwiazań WotR.

Na BGG są opinie, że jeden z graczy w drużynie dostanie flotę, drugi siły naziemne.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Chaaber »

Dokładnie tak jak piszesz 2 vs. 2 i jedna osoba kontroluje flotę, a druga jednostki naziemne.
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: sirwei »

To było do przewidzenia i nie jest to niczym odkrywczym. Powiem nawet że nudnym i mało odważnym. Dodatkowo skazującym grę na ograniczoną liczbę i wersje dodatków.
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: NTomasz »

No i jak podzieli się element wyboru misji? jak zadecyduje którego bohatera porwać/ gdzie przenieść bazę/ gdzie ustalić bazę..
To dokładnie jak podział kostek w WoPie - raczej totalnie nierealistyczny tryb 4ro osobowy wciśnięty na siłę... Rozbudowane gry strategiczne w których trzeba planować i realizować swój plan przestawiony do formy: 2 plany i 2 realizujących? ewentualnie 1 plan 1 wielkiego architekta oraz wiernego miniona? Jest wiele gier planowanych do grania 2v2 1v2, nie znam ani jednej pozytywnej opinii na temat WoPa 2v2
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Valarus »

Nie oszukujmy się, to jest gra na 2 osoby. Musieli na pudełku napisać, że będzie do 4, żeby się lepiej sprzedawało i tyle. Nie pierwsza to i nie ostatnia gra z wymuszonym trybem gry na x osób, gdzie x totalnie nie pasuje do całego designu, nie ma co się przejmować.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Banan2 »

Według Galakty (aktualizacja planu wydawniczego 25.02.2016) wersja PL jest w produkcji. To dobry znak. Możliwe więc, że gra dotrze do nas w III kwartale 2016 :)
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: mauserem »

Wersja EN zamówiona - po tym jak czekam i czekam na Zakazane Gwiazdy, wersję PL odpuszczam. Angielska język fajna język ;)


Tapnięte z Ciapciaka, albo odwrotnie?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: karawanken »

Czekam na Zakazane Gwiazdy, czekam na Heroes od Normandie, mogę poczekać na Rebelion;)
Nanking
Posty: 73
Rejestracja: 20 mar 2015, 14:27

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Nanking »

Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: vojtas »

Nanking pisze:Okładka polska już jest:

https://www.boardgamegeek.com/image/289 ... -rebellion
Jest b. dobrze, tylko "epicki" kłuje w oczy.
Nanking
Posty: 73
Rejestracja: 20 mar 2015, 14:27

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Nanking »

vojtas - ale tak jest na oryginalnym pudełku.

https://www.boardgamegeek.com/image/273 ... -rebellion
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: vojtas »

Nanking pisze:vojtas - ale tak jest na oryginalnym pudełku.
W języku polskim przymiotnik "epicki" ma znacznie węższe znaczenie niż w angielskim. W oryginale epic zostało użyte w znaczeniu "heroiczny", "imponujący", "spektakularny", "efektowny", "monumentalny" etc. W polszczyźnie przymiotnik "epicki" to taki, który dotyczy epiki lub taki, który jest opisowy, homerycki, rozległy (tj. charakterystyczny dla epiki). Inna sprawa że w angielszczyźnie epic jest nadużywane, szczególnie w marketingu, którego specjaliści chyba wciąż nie rozumieją, że patos często jest zbędny i budzi drwiny, a nie entuzjazm - szczególnie w internecie. Mamy piękny język z wieloma synonimami (no może poza nowymi technologiami, ale to akurat jest zrozumiałe) i nie widzę powodu, by z nich nie korzystać w pierwszej kolejności.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Maxxx76 »

Ale "epic" w języku angielskim oznacza również epos, epopeję. A według sjp epopeja to:
1. dłuższy poemat epicki, zwykle wierszowany, opiewający w podniosłej formie dzieje bohaterów narodowych na tle wydarzeń przełomowych dla danej społeczności; epos;
2. obszerna powieść lub cykl powieści obrazujący przełomowe momenty w dziejach narodu;
3. szereg wydarzeń o doniosłym znaczeniu; dzieje
Tak więc "epicki" w polskim wydaniu oznacza odnoszący się do epiki, czyli:
jeden z trzech rodzajów literackich obejmujący utwory, których dominującą formą wypowiedzi jest narracja i opis
I właściwie wszystko się zgadza :-D
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: vojtas »

Maxxx76 pisze:Tak więc "epicki" w polskim wydaniu oznacza odnoszący się do epiki,
Dobrze wiesz, że tak nie jest, a tylko się drażnisz. :P "Epicki" w tym wypadku miało znaczyć właśnie tyle, co "spektakularny" czy "monumentalny". To jest oczywiście moje przypuszczenie, ale jestem pewien, że autor tłumaczenia, zapytany o znaczenie, potwierdziłby moją tezę. Sądzę też tak dlatego, że "epicki" w pewnych kręgach jest nie tylko kalką semantyczną, ale również wyrazem modnym. Do Twojego zdania mógłbym się przychylić (powiedzmy), gdyby zastosowano formę "epiczny", bo ona faktycznie wskazuje na epikę, a nie na semantyczną kalkę. :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5226
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: raj »

Nie masz racji, monumentalny czy spektakularny znaczy coś innego niż epicki.

monumentalny
1. «zwykle o budowlach lub pomnikach: olbrzymi, potężny»
2. «mający trwałą wartość i wielkie znaczenie dla kultury»

spektakularny
«sprawiający duże wrażenie lub zwracający na siebie uwagę»

Zanim zaczniesz walczyć o czystość języka polskiego, może najpierw sprawdź znaczenie słów?

Epicki wprost odnosi się do epiki, czyli rodzaju literackiego.
Dodatkowo:
Epika – jest to jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i dramatu). Ukształtowała się z ustnych sag, podań, legend i mitów o przeszłości.
Czyli wprost nadaje się do opowieści "Dawno dawno temu w odległej galaktyce".

I żeby zupełnie Cię pogrążyć, epicki nie pochodzi z angielskiego tylko greckiego.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2016, 12:06 przez raj, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Maxxx76 »

Tyle tylko, że obiegowe znaczenie słowa "epic" ma swoje źródło w epopei. A "epiczny" to też "epicki" :-)
Sądzę, że polskie tłumaczenie jest nie tyle kalką, stara się nadążyć za żywotnością języka :-)
Awatar użytkownika
Wintermute
Posty: 945
Rejestracja: 22 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Wintermute »

Moj nastoletni chrzesniak naduzywa tego slowa - ksiazka epicka, film epicki - dla niego to po prostu fajne.

Moze nie jest to najczystsze jezykowo, ale podaza za trendami w jezyku polskim.
Alien Frontiers, Descent 2ed, D&D: Drizzt, Doom, Dreadfleet, Fortune & Glory+Exp, Ghost Stories, High Command, LOTR LCG, Middle-Earth Quest, Sid Meier's Civilization, Space Hulk, Warhammer Quest ACG, War of the Ring + Exp, Warzone, X-Wing
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Maxxx76 »

I mam wrażenie że FFG używa słowa epic we właściwym znaczeniu, a mianowicie eposu, epopei. Ciężko bowiem powiedzieć, że Warhammer Quest jest monumentalny, ale jest epicki, bo opowiada historię :-D
Awatar użytkownika
Wintermute
Posty: 945
Rejestracja: 22 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Wintermute »

I o skale historii tu chodzi - FFG nie nazwalo Imperial assault epic, bo rozgrywka jest na poziomie kilku figurek. A gra, ktora toczy sie w calej galaktyce, moim zdaniem, zasluguje na to miano.
Alien Frontiers, Descent 2ed, D&D: Drizzt, Doom, Dreadfleet, Fortune & Glory+Exp, Ghost Stories, High Command, LOTR LCG, Middle-Earth Quest, Sid Meier's Civilization, Space Hulk, Warhammer Quest ACG, War of the Ring + Exp, Warzone, X-Wing
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Błysk »

Wintermute pisze:I o skale historii tu chodzi - FFG nie nazwalo Imperial assault epic, bo rozgrywka jest na poziomie kilku figurek. A gra, ktora toczy sie w calej galaktyce, moim zdaniem, zasluguje na to miano.

Nie wiem, mnie z 15 lat temu w szkole pani polonistka zawsze poprawiała, jak użyłem "epicki" w stosunku do czegoś dużego, rozbudowanego, zrobionego z rozmachem itd. (najczęściej w stosunku do gier komputerowych, filmów, opisu fabuły itp.) i też kiedy zobaczyłem to w nazwie to pomyślałem, że ktoś źle tego użył. Sam filologii nie kończyłem, to nie będę się spierał...
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: vojtas »

rajgildia pisze:Nie masz racji, monumentalny czy spektakularny znaczy coś innego niż epicki.
Pisałem o znaczeniu angielskim, które zostało przeniesione na grunt j. polskiego. Niemniej "monumentalny" istotnie nie jest tu najlepszym określeniem.
rajgildia pisze:Zanim zaczniesz walczyć o czystość języka polskiego, może najpierw sprawdź znaczenie słów?
Zanim zaczniesz kogoś atakować, spróbuj zrozumieć jego intencje. Podałem kilka propozycji tłumaczenia (jeszcze wcześniej) - przy żadnej się nie upieram i jestem otwarty na inne niż "epicki".
rajgildia pisze:Epika – jest to jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i dramatu). Ukształtowała się z ustnych sag, podań, legend i mitów o przeszłości.
Czyli wprost nadaje się do opowieści "Dawno dawno temu w odległej galaktyce".
No właśnie. "Epicki" dobrze sprawdza się w zestawieniu z opowieścią, ale nie w połączeniu z konfliktem, wojną czy powstaniem.
rajgildia pisze:I żeby zupełnie Cię pogrążyć, epicki nie pochodzi z angielskiego tylko greckiego.
Nigdzie nie napisałem, że "epicki" pochodzi z angielskiego, niemniej tłumacz Galakty przełożył właśnie z niego, a nie z greki. Sądziłem, że to oczywiste.


@ Maxxx76

Na szczęście "epickiemu" w ujęciu tak szerokim jak w angielszczyźnie jeszcze daleko do całkowitego upowszechnienia w j. polskim. To po prostu wyraz modny w pewnych kręgach (np. konsumentów zagranicznej popkultury i osób często stykających się z angielskim).
Ostatnio zmieniony 28 lut 2016, 14:14 przez vojtas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wintermute
Posty: 945
Rejestracja: 22 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: Wintermute »

Błysk pisze:
Wintermute pisze:I o skale historii tu chodzi - FFG nie nazwalo Imperial assault epic, bo rozgrywka jest na poziomie kilku figurek. A gra, ktora toczy sie w calej galaktyce, moim zdaniem, zasluguje na to miano.

Nie wiem, mnie z 15 lat temu w szkole pani polonistka zawsze poprawiała, jak użyłem "epicki" w stosunku do czegoś dużego, rozbudowanego, zrobionego z rozmachem itd. (najczęściej w stosunku do gier komputerowych, filmów, opisu fabuły itp.) i też kiedy zobaczyłem to w nazwie to pomyślałem, że ktoś źle tego użył. Sam filologii nie kończyłem, to nie będę się spierał...
Nie mowie, ze to w 100% poprawne. Ale popularne. Zreszta galakta nie po raz pierwszy wykazuje niedociagniecia w tlumaczeniach:)
Alien Frontiers, Descent 2ed, D&D: Drizzt, Doom, Dreadfleet, Fortune & Glory+Exp, Ghost Stories, High Command, LOTR LCG, Middle-Earth Quest, Sid Meier's Civilization, Space Hulk, Warhammer Quest ACG, War of the Ring + Exp, Warzone, X-Wing
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: STAR WARS: Rebellion

Post autor: sirafin »

Zawsze mogło być kozacki :D Mam wrażenie, że to nowe znaczenie epickości stało się tak powszechne, że większość ludzi dałaby sobie rękę uciąć, że używa go poprawnie i że to całkowicie normalne, by rozumieć je jako spektakularny/robiący wrażenie/na dużą skalę. Mnie napis na pudełku też kłuje w oczy, ale akurat w przypadku tego słowa jestem świadom, że wszyscy odbiorcy doskonale rozumieją kontekst, w jakim zostało użyte. To znacznie zakrzewiło się już chyba zbyt mocno, zwłaszcza w branży rozrywkowej, która chętnie podłapuje takie takie określenia. Przy takiej skali to walka z wiatrakami. Nie oszukujmy się, jedynie puryści językowi będą mełli przekleństwa pod nosem z powodu "epickiego" na pudle, a większość uzna to za całkowicie normalne i trafne.

Fajnie sobie podyskutować o języku, ale liczę, że nie będzie to wałkowane przez następnych kilka stron, bo śledzę wątek ze względu na nowinki i opinie o samej grze :P
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ODPOWIEDZ