[Warszawa] [AGRESOR] Twilight Imperium

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: jax »

Geko pisze:Szymon, nie poznaję Cię. Chcesz grać w 10-12 godzinną grę?
To z przepracowania - sam nie wie co pisze.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Don Simon »

jax pisze:
Geko pisze:Szymon, nie poznaję Cię. Chcesz grać w 10-12 godzinną grę?
To z przepracowania - sam nie wie co pisze.
No trzeba w koncu sprobowac tego potwora, zeby pozniej wiedziec ze mi sie nie podoba.
Wezme ze soba konsole i bede gral najwyzej na boku ;-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: waffel »

Dziękuję Wam wszystkim za zainteresowanie :) Naprawdę aż miło patrzeć, bo dotychczas TI3 było moją niespełnioną miłością - jedyna 10 na BGG a prawie w ogóle nie grałem.

Zrobiłem oddzielną listę na 10.02, jeżeli ktoś tam jest, a by nie chciał, albo go nie ma, a by chciał, to proszę pisać :) Wygląda to nieco przerażająco, bo chyba będę jedyną osobą, która grała wcześniej, ale może udźwignę :) Tak czy inaczej nie mogę się doczekać.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 270 times
Been thanked: 296 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: siepu »

waffel pisze:Zrobiłem oddzielną listę na 10.02, jeżeli ktoś tam jest, a by nie chciał, albo go nie ma, a by chciał, to proszę pisać :) Wygląda to nieco przerażająco, bo chyba będę jedyną osobą, która grała wcześniej, ale może udźwignę :) Tak czy inaczej nie mogę się doczekać.
Cóż, to akurat wyrównuje szanse. Zobaczymy najpierw jak ma wyglądać sama gra, potem wspólnie Cię sklepiemy, żeby nam tu człowiek co umie grać nie przeszkadzał i resztę roztrzygniemy między sobą ;)
BTW: Patrzę, że lista powstaje już na miesiąć do przodu, to ja bym chciał tak na wszelki wypadek i tutaj trzymać rezerwację (bo a nuż się spodoba) ;P
Abiger
Posty: 268
Rejestracja: 28 lut 2006, 12:29
Lokalizacja: Legionowo/Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 95 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Abiger »

Witam

Ja również poprosze o dopisanie mnie do listy rezerwowej jako gotowego do gry od 09.02.
Mam już za soba jedną rozgrywkę w 8 osób.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: melee »

Prawdę mówiąc jestem w szoku! 8)
W życiu się nie spodziewałem takiego odzewu na TI, to ten agresor ;)
A na miejscu waffla wybrałbym rasę, która się dobrze bunkruje!
Forever
Posty: 83
Rejestracja: 04 maja 2007, 11:25

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Forever »

Materiały wydrukowane (+ dodatkowo tłumaczenie wszystkich kart i instrukcja)
Termin mi pasuje miejsce na liście również (mam nadzieje że to pomyślna wróżba)
Teraz czytam instrukcje (i jeśli dobrze rozumiem chciałbym zarezerwować sobie kolor czerwony)
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: waffel »

@Forever: dzięki wielkie, czerwony masz w banku :D Oczywiście wszyscy wiedzą, że kolor to nie rasa :)

@melee: lepiej Hacan (rasę handlową), ich nie opłaca się atakować tylko czerpać z nich zysk ;)

@Abiger: już Cię wpisuję, może będziesz jakże potrzebnym zastrzykiem doświadczenia.

Oraz mam takie przemyślenie, że grajmy na nowe karty strategii (przypominam: opisane w instrukcji dodatku na stronie FFG) chociażby dlatego, że dla mnie będą prawie tak nowe, jak dla Was :) chyba nie ma do nich tłumaczeń ale zaraz to zrobię chałupniczo i tu wrzucę, ot tak pi razy drzwi aby było.
Awatar użytkownika
Anon
Posty: 113
Rejestracja: 19 paź 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Anon »

Ja też chętnie zagram. Jestem weteranem. Zagrać mogę jak tylko będą jakieś wolne miejsca.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: waffel »

@Anon: zostałeś dodany, ale jak widzisz jest już spore obłożenie i nie mogę nic obiecać. Zaglądaj czasem do nas, może ktoś się wykruszy. Pędrak coś mruczał że on nie chce nikomu miejsca zajmować, ale o wykreślenie z listy nie prosił ;)

Do wszystkich, którzy nie lubią czytać kart strategii po angielsku: oto skleciłem w pół godziny jako-takie tłumaczenie kart z dodatku, z którymi to prawdopodobnie będziemy grali. Przepraszam za tragiczną jakość polszczyzny, ale nie chciało mi się lepiej. A teraz zapraszam do lektury:

1. Przywództwo

Podstawowa: Otrzymujesz 3 żetony dowodzenia (command counters). Możesz natychmiast wykorzystać zdolność dodatkową tej karty.

Dodatkowa: Możesz wydać wpływ (influence) na zakup co najwyżej trzech (3) żetonów dowodzenia. Kosztują 2 punkty wpływu za żeton.

Uwaga: użycie zdolności dodatkowej przez pozostałych graczy nie wymaga zużycia przez nich żetonu dowodzenia z puli strategicznej (strategy allocation) jak to ma miejsce przy pozostałych kartach strategii i ich zdolnościach dodatkowych.

2. Dyplomacja II

Podstawowa: wybierz a) lub b)

a) Wybierz system zawierający planetę, którą kontrolujesz. Wszyscy przeciwnicy muszą położyć na nim żeton dowodzenia ze swoich zapasów.

b) Wykonaj zdolność dodatkową tej karty nie płacąc żetonu dowodzenia ani punktów wpływu.

Dodatkowa: Wydaj żeton dowodzenia z puli strategicznej i trzy punkty wpływu aby zająć pustą planetę sąsiadującą z systemem, który kontrolujesz.

Uwaga: nie można zaanektować planety, która została zaanektowana w tej turze, ani nie można zaanektować Mecatol Rexa.

3. Zgromadzenie

Podstawowa: Weź 1 kartę polityki i 2 karty akcji. Potem wybierz a) lub b). Nie możesz wybrać opcji a) jeżeli jesteś Mówcą.

a) Weź żeton Mówcy i wybierz jednego gracza (nie siebie). Musi on zagrać kartę polityki i przeprowadzić głosowanie nad uchwałą.

b) Wybierz innego gracza, który dostaje żeton mówcy (ale piękne zdania po polsku mi wychodzą :D). Zagraj kartę polityki z ręki i przeprowadź głosowanie nad uchwałą.

Dodatkowa: Wydaj żeton dowodzenia z puli strategii aby odświeżyć dowolną liczbę planet, których suma zasobów i wpływu jest równa 6 lub mniej.

Uwaga: Jeśli gramy na nowe karty strategii, w tym Zgromadzenie, karty polityki działają inaczej niż zwykle:
Każdy gracz zaczyna grę z 2 kartami polityki w ręku. Są one zagrywane tak, jak wskazuje na to karta Zgromadzenie. Jeśli musi zagrać kartę polityki, a nie ma żadnej na ręku, ciągnie kartę z góry i przeprowadza głosowanie normalnie. Nie można mieć więcej niż 5 kart polityki na raz.
Karty polityki można w każdej chwili odrzucić z ręki zamiast wydawać jedno Dobro Handlowe. (Bezsensowny przepis, w tej sytuacji można kazać komuś grać politykę bo to jak pozbawić go jednego Trade Good i nieco utrudnić mu życie. Chyba przepis do odstrzału.)


4. Produkcja

Podstawowa: Zbuduj jednostki w systemie zawierającym jeden lub więcej przyjazny Dok Kosmiczny, nawet jeśli ten system był już aktywowany. Dostajesz 2 darmowe zasoby, za które możesz budować. To budowanie nie aktywuje systemu.

Dodatkowa: Wydaj żeton z puli strategii, żeby w jednym systemie (nawet już aktywowanym) zawierającym twój Dok Kosmiczny zbudować max. 3 jednostki. Ta budowa nie aktywuje systemu.

5. Handel II

Podstawowa: Weź 3 Dobra Handlowe lub anuluj max 2 porozumienia handlowe (nie możesz anulować porozumień Hacan). Potem wszyscy gracze otrzymują Dobra Handlowe ze swoich porozumień handlowych. Wszyscy oprócz ciebie otrzymują 1 dobro mniej niż powinni. Otwórz negocjacje handlowe między wszystkimi graczami. Wszystkie nowe porozumienia muszą zostać zaakceptowane przez ciebie.

Nie ma zdolności dodatkowej.

6. Wojna II

Podstawowa: Umieść żeton High Alert (podwyższonej gotowości?) w jednym systemie. Twoje statki w systemie z żetonem mają +1 do walki i +1 do ruchu. Przemieszczając statki, możesz przemieścić żeton razem z nimi. Usuń go z planszy na początku najbliższej fazy statusu.

Dodatkowa: Wydaj 1 żeton dowodzenia z puli strategicznej aby przesunąć dwa swoje statki z nieaktywowanego systemu/systemów do sąsiedniego systemu/systemów, które kontrolujesz. Ten ruch nie aktywuje systemu/ów docelowego/ych

7. Technologia II

Podstawowa: Otrzymujesz jedną technologię. Możesz kupić drugą za 8 (osiem) zasobów.

Dodatkowe: Wydaj 1 żeton z puli strategicznej i 6 (sześć) zasobów aby kupić jedną technologię.

8. Biurokracja

Specjalne: Po wybraniu tej karty odkryj tyle celów (objectives) z talii, ile było na niej żetonów bonusowych.

Podstawowa: Weź jeden żeton dowodzenia ze swoich zapasów. Pociągnij dwie karty z talii celów. Jedną umieść koszulką do dołu na stole (jako nowy cel) a drugą odłóż na wierzch talii. Możesz teraz natychmiast zająć jeden z celów publicznych (jeśli spełniasz jego wymagania).

Dodatkowa: Wydaj jeden żeton dowodzenia z puli strategii aby otrzymać jedną kartę polityki i jedną kartę akcji.

Grając z Biurokracją należy grać do 9 punktów zwycięstwa (i nie grać na wariant Age of Empire - przyp. tłum. :p)
skoczek
Posty: 3
Rejestracja: 28 sty 2008, 10:02

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: skoczek »

Witam wszystkich. Jako że jestem nowy na forum :wink: !!!
Chciałbym się zgłosić na pogrywkę w sobotę 09.02.2008!!, jestem w miarę doświadczonym ( jakieś 10 rozgrywek mini ma 5-6 osób) graczem w TI razem z dodatkiem, opcje jakie bym zarzucił z dodatku to artefakty , pozostałe takie jak technologie i miny oraz reszta są w porządku , co najwarzniejsze najwazniejsze dodają ciekawy smaczek w grze, dodatkowo zostawił bym starą kartę stratego Technologia , ale to moje lużne uwagii. Rasy bym pozostawil do wyboru graczom, losowanie może zniechęcić gracza do grania (tak było w przypadku naszego klegi który wylosował dyplomatów a chciał grać piratami!!) . Ja z kolei specjalizuję się graniem Ekonomicznymi Hakanami lub Ludzmi !!, z dodatku za to pasuja mi magmiści. A i najciekawsze mam dostępny lokal przz 24 h, w którym mozna by grać !!, Tylko ostrzegam znajduje się on na Tarchominie!!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Filippos »

Buuuu człowieka przez weekend nie było na forum i już się musi zapisywac na dwa miesiące do przodu :roll:
Waffel ja tez chcę grać!
A poważniej to faktycznie niesamowity odzew. Chętnie zagram kiedy tam się zmieszczę.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: waffel »

skoczek pisze:Witam wszystkich. Jako że jestem nowy na forum :wink: !!!
Chciałbym się zgłosić na pogrywkę w sobotę 09.02.2008!!, jestem w miarę doświadczonym ( jakieś 10 rozgrywek mini ma 5-6 osób) graczem w TI razem z dodatkiem, opcje jakie bym zarzucił z dodatku to artefakty , pozostałe takie jak technologie i miny oraz reszta są w porządku , co najwarzniejsze najwazniejsze dodają ciekawy smaczek w grze, dodatkowo zostawił bym starą kartę stratego Technologia , ale to moje lużne uwagii. Rasy bym pozostawil do wyboru graczom, losowanie może zniechęcić gracza do grania (tak było w przypadku naszego klegi który wylosował dyplomatów a chciał grać piratami!!) . Ja z kolei specjalizuję się graniem Ekonomicznymi Hakanami lub Ludzmi !!, z dodatku za to pasuja mi magmiści. A i najciekawsze mam dostępny lokal przz 24 h, w którym mozna by grać !!, Tylko ostrzegam znajduje się on na Tarchominie!!
Mój głos jest za artefaktami o tyle, że tworzą fajne zamieszki przygraniczne oraz łatwiej kogoś sprowadzić do poziomu zabierając mu po prostu artefakt lub dwa. Mała komplikacja, duża radość. Technologia jest rzeczą gustu, mi też się podobało, kiedy był to swojego rodzaju rarytas ale wielu ludzi woli jednak trochę szybszy postęp. Zobaczymy.

Rasy uważam że należy losować, przy czym a) jeśli starczy (tzn. będzie grało max 7 osób) losujemy dwie i jedną odrzucamy lub b) jeśli będzie 8 osób (a ras jest tylko 14) to można raz odrzucić i wylosować nową. Można też zastosować szantaż emocjonalny, że ja to nimi nie chcę, bo coś innego chciałem i w ogóle no to może ktoś z litości się wymieni bo faktycznie kiepsko grać cały dzień jakimiś sierściuchami co się ich bardzo nie chciało. Podobnie zrobimy z secret objectives (wybieramy 1 z 2) żeby rasa dyplomatów nie dostała "zniszcz pół galaktyki i nie bierz jeńców".

EDIT: jak widać na listach jest nas już dwunastu. Nietrudno policzyć, że wystarcza to na dwie niezależne gry po 6 osób. Wszelkie sugestie nt. podziału grupy żeby wszyscy mogli zagrać są mile widziane. Potrzebny będzie drugi "organizator/nauczyciel".
Forever
Posty: 83
Rejestracja: 04 maja 2007, 11:25

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Forever »

Przepraszam o jakich artefaktach mówicie bo w instrukcji jakoś nic nieznalazłem ??
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: waffel »

To zasady z dodatku. W praktyce chodzi o to, że (według sugerowanych układów planszy) na trzech planetach wokół Mecatola są żetony artefaktów. Kto kontroluje taką planetę ma 1 "przechodni" punkt zwycięstwa. Jeśli ktoś przejmie planetę, przejmuje też punkt. Modyfikacja prosta a bardzo zagęszcza walkę w środku pola.
Forever
Posty: 83
Rejestracja: 04 maja 2007, 11:25

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Forever »

Czyli plansza jest z góry ustalona ??
Czy tylko te trzy układy ??
Może byś podsumował zasady obowiązujące na dziś tak żeby kazdy mógł się przygotować
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Lim-Dul »

Pisał przecież, że plansza będzie ustalona.

Zazwyczaj nie zna się lokalizacji tych artefaktów. Zakryte płytki rozrzuca się po losowych systemach i na niektórych są artefakty, a na innych nie ma.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: waffel »

Moje sugestie są takie:

- nowe karty strategii opisane w instrukcji dodatku a przetłumaczone chałupniczo przeze mnie kilka postów wyżej;

- ustalona plansza tak jak tu: http://www.fantasyflightgames.com/PDF/TI3SE_Preset.pdf (wymusza ona Artefakty (wszystkie odkryte i znane, tzn. nie ma "pustych"), stacje handlowe i shock troops z planety Hope's End);

- symulowane pierwsze tury - z instrukcji dodatku. To troszkę osłabia rasy szybsze (Sol, Yssaril) a pomaga wolniejszym (Sardak N'orr, Xxcha) ale takie wyrównanie szans jest nawet pożądane.

Dwie powyższe zmiany skrócą czas gry o jakieś półtorej godziny.

- rasy i tajne cele losujemy z możliwością jednej wymiany lub jeśli starczy to od razu losujemy po dwa/dwie i odrzucamy jeden/jedną;

- Homeworlds - nie można dostać VP jeśli nie kontroluje się wszystkich planet w systemie domowym;

- karty akcji, polityki itd z dodatku są już wtasowane. Jeśli komuś bardzo przeszkadza to trzeba je będzie odrzucać jeśli zostaną dobrane;

- Strażnicy Mecatola: na MR leży żeton przedstawiający 2 myśliwce i 3 jednostki naziemne albo na odwrót :) trzeba ich pokonać w walce kosmicznej i inwazji. Nie ma zajmowania MR jednym chłopem. Chyba, że ktoś ma szczęście.

To są moje propozycje. Można do tego dorzucić liderów (z podstawki), space mines/miny kosmiczne (z dodatku) i generalnie dogadać szczegóły już przed grą. Przepraszam za zamieszanie, myślałem, że napisałem to w pierwszym poście, ale on faktycznie nieco zamotany jest :)
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Lim-Dul »

Chyba, że ktoś ma szczęście.
Albo dwa Warsuny. :-D

Eeeehm. ^^
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Forever
Posty: 83
Rejestracja: 04 maja 2007, 11:25

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Forever »

Buuu chcecie popsuć najfajniejszą część gry ;-(
Przecież układanie mapy to już początek gry i znacząca część startegii
Absolutnie głosuje za mapą układaną przez graczy

A co do skrócenia czasu to można plansze ułożyć w piątek tak samo jak wylosować rasy (to też pozwoli przemyśleć strategię przez sobotę) ;-)

Do Lim Dula

I Warsunik dupa kiedy myśliwców kupa ;-P

Trzy posty w jeden - polecam opcje Edytuj - Don Simon
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: mst »

Forever pisze:I Warsunik dupa kiedy myśliwców kupa ;-P
A fe!


Do Lim-Dula:
tak, w gwiezdne przestrzenie też się czasami zapędzam :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: waffel »

Historia zna przypadki, że ktoś dostał tak badziewne systemy do układania, że potem nijak nie dało się z tego nic wykrzesać. Starał się biedak kłaść ten szmelc koło kogo innego, ale sam w odwecie dostawał jeszcze gorszy. Tak to został zgnojony jeszcze przed pierwszą turą i potem był popychadłem. Nie jest to elementem strategii. Dobry system - kładziesz koło siebie, zły - koło przeciwnika. A jeśli masz same złe (puste, czerwone, z jedną planetą z 1 punktem produkcji) to możesz iść do domu.

Galaktyki ustalone są bardziej przemyślane, niż to wygląda, bo zamiast przytulnych kącików, które każdy chce sobie stworzyć, układa pola bitwy. Np. sama liczba planet jest ewidentnie niewystarczająca dla danej ilości graczy i trzeba o nie walczyć. Nie ma sytuacji, że ktoś dostał dwa systemy z 5 punktami produkcji, położył je koło siebie i jest ustawiony na całą grę coby się nie działo. Uważam, że pierwszą dużą grę w nowym gronie należy 1) uprościć i 2) nie dopuścić do dyskwalifikacji jakiegoś gracza już na starcie. Potem, kiedy każdy wie, co mu się podoba, można w dodatkowych zasadach przebierać jak w ulęgałkach. Jestem otwarty na dyskusję, niech wypowiedzą się gracze bardziej doświadczeni ode mnie, bo mi nigdy nie brakowało początkowej układanki.

Oraz zapewniam Cię, że nie jest to najfajniejsza część gry. Jest średnio-nudnawa.
Abiger
Posty: 268
Rejestracja: 28 lut 2006, 12:29
Lokalizacja: Legionowo/Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 95 times

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Abiger »

Wydaje się, że odpowiedzią na to jest następujące rozwiązanie:
- każdy z graczy losuje pule kafelków do rozłożenia,
- wstępnie zaznaczamy układy startowe (homeworlds) – tzn. tylko dla wygody układania pozostałych kafli galaktyki,
- układamy galaktykę - na zmianę po kafelku od pierścienia wewnętrznego (chyba tak jest w instrukcji jesli pamiętam),
- dopiero po ułożeniu galaktyki następuje ostateczne rozlosowanie rozmieszczenia homeworlds (a co za tym idzie rozmieszczenia graczy przy stole)

Jako że w chwili układania galaktyki nikt nie wie, w którym miejscu rozpocznie grę wszyscy starają się sprawiedliwie i równomiernie rozkładać galaktykę. Zapobiega to więc problemom typu – mam tylko słabe układy a nikt dobrego koło nie położy więc jestem ugotowany już na starcie lub bunkrowaniu sobie homeworld. Galaktyka powinna wyjść zbilansowana a jednoczesnie unikatowa. Oczywiście przy rozkładaniu nikt nie broni graczom
hojniej obdarzyć niektórych rejonów galaktyki i liczyć na szczęście przy rzucie kostką za kolejność umieszczania homeworlds. Odpada jednak problem tzw. „celowej złośliwości”.

Inna opcja to podzielenie kafli na 2,3 stosy wg. klucza: lepsze światy, gorsze światy, kafle puste/z czerwoną obwódką. Każdy gracz losowałby np. po dwa kafle z każdego stosu (nie pamiętam w tej chwili ile jest kafli w galaktyce dla 8 graczy). Nie wystąpiłaby wówczas sytuacja, gdy jakiś notoryczny „szczęściarz” dolosował samo siano.
skoczek
Posty: 3
Rejestracja: 28 sty 2008, 10:02

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: skoczek »

My graliśmy tak , wszystkie planty i inne pola są mieszane i wrzucane do worka , megatron rex ustawiamy na środku, każdy z graczy losuje po jednym kawałku i dostawia do meganon rexa zgodnie ze ruchem wskazówek zegarka, po ustawieniu planszy losujemy kto i gdzie zaczyna, i powiem takie losowanie wychodz świetnie(nam się sprawdziło), co do opcji dodał bym nowe technologia z dodatku i tę specyficzną dla danej rasy, oraz zachował bym losowe zdarzenia kladzione na planetach tak z dodatku jak i pudełka głównego!!

UWAGA !!!! Jak ktoś ma blirzej na Tarchomin niż do centrum to proszę dać znać można się spotkać na pogranie w moim lokalu.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2008, 12:27 przez skoczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Twilight Imperium na Politechnice

Post autor: Don Simon »

Jako poczatkujacy i nie-wiedzacy-kiedy-zagra wolalbym, zeby w mojej rozgrywce byla galaktyka juz ustalona. Ew. przyjde jak juz ja ulozycie.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
ODPOWIEDZ