Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

c08mk pisze:To jest akurat jakiś skrzydlaty potwór z Labiryntu, jest go 3 sztuki a jeden ma odpadnięty szyjo-łeb. Na wcisk raczej nie da rady połączyć.

Dzięki za info. W razie czego będę pisał do Galakty.


Edycja

Kolejne pytanie które mi przyszło na myśl.
Paczki Lieutenant zawierają figurkę i karty, a polskie zestawy poplecznika to tylko karty do podmiany?
Jeżeli tak to jest możliwość użycia zestawów poplecznika nie posiadając angielskich paczek Lieutenant?

Pytam, bo widzę, że nie wszystko z zestawów angielskich jest aktualnie dostępne, za to polskie zestawy poplecznika da się tu i ówdzie znaleźć.
W zestawie poplecznika masz jeszcze żetony które są potrzebne ale można je czymkolwiek zastąpić. Polskie zestawy to same karty.

Ale w teorii możesz tylko używać polskich kart :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

Czy Raythen ma bohaterski wyczyn? Sprawdzam właśnie karty i obustronnie ma tylko zdolność bez wyczynu.
Polo15
Posty: 122
Rejestracja: 04 maja 2011, 22:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 48 times
Been thanked: 46 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Polo15 »

c08mk pisze:Czy Raythen ma bohaterski wyczyn? Sprawdzam właśnie karty i obustronnie ma tylko zdolność bez wyczynu.
To jest znany błąd w jakiejś partii druku. Napisz do wydawcy, jak będzie miał poprawione to Ci podeśle.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

Polo15 pisze:
c08mk pisze:Czy Raythen ma bohaterski wyczyn? Sprawdzam właśnie karty i obustronnie ma tylko zdolność bez wyczynu.
To jest znany błąd w jakiejś partii druku. Napisz do wydawcy, jak będzie miał poprawione to Ci podeśle.
Dzięki za info. Kolejna reklamacja, których nie bardzo lubię wysyłać bo się czuję jakbym żebrał o części ale w końcu to jest produkt za który płacę.

Jeszcze dodam świeże info.
Galakta uruchomiła zbiórkę zamówień na DnŻ, a to oznacza, że pewnie się dogadali z FFG i będzie też można wypatrywać poprzednich zamówień.
pioma10
Posty: 300
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: pioma10 »

c08mk pisze:Czy Raythen ma bohaterski wyczyn? Sprawdzam właśnie karty i obustronnie ma tylko zdolność bez wyczynu.
A u mnie na obu stronach ma bohaterski wyczyn :).
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

pioma10 pisze:
c08mk pisze:Czy Raythen ma bohaterski wyczyn? Sprawdzam właśnie karty i obustronnie ma tylko zdolność bez wyczynu.
A u mnie na obu stronach ma bohaterski wyczyn :).
No niestety nie ma się jak podzielić ale i tak jesteś w lepszej sytuacji bo masz pełną informację o działaniu karty : )

Jeszcze się spytam o Valyndre.
Karta I oraz karta II mają takie same skille: Skąpstwo, Aura X oraz Ognisty oddech.
Przejrzałem wszystkie karty popleczników i każda karta I oraz II ma różnicę (karta II ma dodatkowy skill).

Czy karty Valyndry są poprawne (powinny być takie same?) czy czegoś na jednej brakuje (lub jest za dużo na jednej)?
pioma10
Posty: 300
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: pioma10 »

c08mk pisze:
pioma10 pisze:
c08mk pisze:Czy Raythen ma bohaterski wyczyn? Sprawdzam właśnie karty i obustronnie ma tylko zdolność bez wyczynu.
A u mnie na obu stronach ma bohaterski wyczyn :).
No niestety nie ma się jak podzielić ale i tak jesteś w lepszej sytuacji bo masz pełną informację o działaniu karty : )

Jeszcze się spytam o Valyndre.
Karta I oraz karta II mają takie same skille: Skąpstwo, Aura X oraz Ognisty oddech.
Przejrzałem wszystkie karty popleczników i każda karta I oraz II ma różnicę (karta II ma dodatkowy skill).

Czy karty Valyndry są poprawne (powinny być takie same?) czy czegoś na jednej brakuje (lub jest za dużo na jednej)?
Ja na II mam jeszcze '+2 obrażenia' na serdż (czy jak tam się to pisze po polsku).
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: nikczemnik »

Wprowadzał już ktoś z Was do Descenta zasady z Imperium Atakuje? Jak to wygląda w praktyce? Opłaca się poprawić niektóre rzeczy?
Awatar użytkownika
Don_Silvarro
Posty: 131
Rejestracja: 28 sty 2010, 20:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Don_Silvarro »


Ja na II mam jeszcze '+2 obrażenia' na serdż (czy jak tam się to pisze po polsku).
Zamiennie "falka", "piorun" albo "laser" :-P
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: olsszak »

Pytanie do grających, na ile warto kupować figurki popleczników, aby podmienić tokeny, a na ile lepiej to olać i kupić jakieś dodatki? Przykładowo komplet figurek popleczników do podstawki kosztuje 180-200 zł, a to można mieć jeden duży dodatek.

Jak oceniacie ten element - skok na kasę czy tokeny jednak są do bani ?:)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ignus »

my np. tych kart, które z lieutenant packami dają nie użyliśmy ani razu.
kupowałem głównie dla figurki, prawdę mówiąc.

jeśli nie jesteś jakimś wielkim fanatykiem to możesz spokojnie sobie odpuścić.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Wisowy
Posty: 12
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:48

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Wisowy »

Jestem na świeżo po dwóch pierwszy rozgrywkach w podstawkę jako prowadzący, więc podzielę się przemyśleniami. Jednego dnia był skład 2+1, a drugiego pełne 4+1. Wcześniej grałem parę razy w Imperial Assault, więc miałem porównanie i stwierdziłem, że spróbuję wprowadzić kilka polecanych zasad w różnych konfiguracjach. Oto co wyszło ;)

1) 2+1
- zasada linii widzenia z IA - jak najbardziej na plus, wyklucza podkręcone strzały zza rogu;
- odpoczynek leczy również obrażenia - wprawkową przygodę rozegraliśmy wg zasad Descenta i bohaterowie mieli mega ciężko; przez to, że było ich tylko dwóch, to przy pomyślnych wiatrach jeden mógł cały czas leżeć na glebie (nieprzytomny -> wstaje, leczy np. 4 obrażenia -> jeden atak -> znowu leży), przez co byłby problem, żeby zrealizować jakikolwiek cel (np. przeniesienie snopków w Grubym Goblinie);
- naprzemienne aktywacje postaci - chcieliśmy wypróbować, ale w końcu odpuściliśmy, bo przy tylu osobach tury mijały szybko i każdy mógł zwykle coś ciekawego zrobić w swojej, więc raczej nie ma potrzeby.

2) 4+1
- zasada linii widzenia z IA - j.w.;
- odpoczynek leczy również obrażenia - przy tylu graczach ta zasada całkowicie zaburza balans i mroczny władca nie ma specjalnie szans. Szczególnie w scenariuszach, w których bohaterowie nie muszą się spieszyć - wtedy mogą zmarnować nawet kilka tur na wyleczenie się na maxa;
- naprzemienne aktywacje - graliśmy bez nich i często zdarzało się, że nie zdążyłem nawet raz aktywować danego słabszego oddziału, bo został wybity przez bohaterów w ich pierwszej turze ;) zdecydowanie do przetestowania podczas następnej sesji i myślę, że może fajnie zbalansować rozgrywkę.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Jacek_PL »

Mam takie pytanko do bardziej zaawansowanych Mrocznych Władców, czy przygody z dodatków są jakoś bardziej wyrównane czy nadal jedyny słuszny układ to 1+3 graczy ? Akurat prowadzę kampanię dla czterech bohaterów i niestety nie mam pojęcia jak wygrywać. Graliśmy ostatnio scenariusz "Los Kardynała", który wydawało mi się że ma element "odliczający czas" ale się przeliczyłem. Najbliżej zwycięstwa byłem kiedy po rzuceniu w jednej turze 5 kart dobiłem do 12 ran na Kardynale i był to jedyny taki moment w którym bohaterowie postanowili trochę zadziałać, przy czym jak już się pozbyłem tych kart to później nie byłem w stanie nabić jakiś ran ponad to jak gracze je leczyli i w sumie zakończyło się to tak że Kardynał wyszedł z podziemi zdrów jak ryba.
Guduś
Posty: 57
Rejestracja: 13 sie 2013, 12:19

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Guduś »

ale podstawka nie jest jakoś przesadnie nie zbalansowana może poza jednym czy dwoma scenariuszami IMO na tyle jest balans ze jak nikt nie zrobi jakiegoś dużego błędu to można odczuć szczęście w kościach. przeczytaj może jakieś poradniki dla mrocznego albo popróbuj innych taktyk.
a co do dodatków to wydaje mi się ze cienie nerekhall są trochę trudniejsze dla bohaterów a labirynt zagłady na tym samym poziomie co podstawka
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ignus »

Wisowy pisze:- odpoczynek leczy również obrażenia - wprawkową przygodę rozegraliśmy wg zasad Descenta i bohaterowie mieli mega ciężko; przez to, że było ich tylko dwóch, to przy pomyślnych wiatrach jeden mógł cały czas leżeć na glebie (nieprzytomny -> wstaje, leczy np. 4 obrażenia -> jeden atak -> znowu leży), przez co byłby problem, żeby zrealizować jakikolwiek cel (np. przeniesienie snopków w Grubym Goblinie);
to ja od siebie dodam, że w erracie od ffg jest opisane, że jak się gra z dwoma bohaterami to na koniec tury każdy bohater dostaje bonusowy atak albo może się uleczyć o 2.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Wisowy
Posty: 12
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:48

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Wisowy »

To już bym powiedział, że z kolei za mocne udogodnienie. Przy dwóch atakach na turę dodawanie możliwości wykonania trzeciego, albo "darmowego" leczenia przy wykonaniu najpierw pełnej tury wydaje mi się przeginką. Mi odpowiada w tym temacie zasada z IA - mogą się uleczyć, ale kosztem braku ruchu/ataku :)
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ignus »

też z początku mój OL miał obawy czy nie przegnie to zasad w drugą stronę.
otóż nie, skoro i tak w większości scenariuszy OL wystawia co turę nowe potwory, a często na dwóch bohaterów nie ma czasu, by tak po prostu stać i bić.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
maly74
Posty: 30
Rejestracja: 21 lis 2013, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: maly74 »

Ostatnio szperając troszkę po stronach natknąłem się na taką wersję :RedJak's Automated Overlord Variant V4
Czy ktoś z Was może próbował grać w ten wariant Descenta?
Może posiada ktoś spolszczoną instrukcje do tego wariantu?
Chętnie bym wypróbował

Chyba zapomniałem wstawić :
https://boardgamegeek.com/thread/135007 ... -v4/page/1
https://www.youtube.com/watch?v=b1rV3EVqS70
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

Jeżeli ktoś się zastanawia nad dodatkiem Labirynt Zagłady to jeszcze niektóre sklepy mają ostatnie egzemplarze. Dodruk nie wiadomo kiedy i czy w ogóle będzie.
Wisowy
Posty: 12
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:48

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Wisowy »

A podasz jakieś źródło tych rewelacji? :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

Wisowy pisze:A podasz jakieś źródło tych rewelacji? :)
Galakta co miesiąc podaje informacje dla graczy. Tym razem zbiorczo napisali o kilku tytułach.
Eldritch Horror – Zaginiona wiedza; Chaos w Starym Świecie – Rogaty Szczur, Descent – Labirynt Zagłady
Obecnie nie mamy informacji o planowanych dodrukach tych pozycji. Jak wiecie, niestety bez nich nie ma możliwości zorganizowania dodruku polskiej wersji. Zgłosiliśmy już do FFG nasze zainteresowanie różnymi pozycjami i czekamy na aktualizację planów nadchodzących dodruków.
Wisowy
Posty: 12
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:48

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Wisowy »

Dzięki :) myślę, że skoro nie ma jeszcze edycji 3.0 na horyzoncie, to dodruki powinny być na luzie.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

Wisowy pisze:Dzięki :) myślę, że skoro nie ma jeszcze edycji 3.0 na horyzoncie, to dodruki powinny być na luzie.
Jest 3 edycja :P Imperial Assault :)

Ale dodruk możliwe że będzie a możliwe że nie. Ciężko powiedzieć. Ktoś pamięta jak było z poprzednimi tytułami polskimi od FFG?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: espresso »

Myślę, że dodruki się jeszcze pojawią. W Stanach dopiero co wyszedł kolejny dodatek, Mists of Bilehall, który chyba nie został jeszcze zapowiedziany po polsku. Co ciekawe, poprzednie dodatki małe i duże wychodziły na zmianę, a tutaj po Manor of Ravens mamy znowu mały. Poza tym, FFG właśnie robiło dodruk Legowiska i Trolli, więc bardzo prawdopodobne, że inne dodatki też będą systematycznie dodrukowywać (a Labirynt po ang jeszcze jest dostępny).
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

Jeżeli chodzi o wydawnictwa planszówkowe to wolę być pesymistą. Z takim podejściem podszedłem do descentowego DnŻ i teraz się przynajmniej nie zawiodłem jak napisali, że hero and monster pack nie będzie, bo za mało DnŻ kupujemy w stosunku do egzemplarzy, które muszą zamówić.
ODPOWIEDZ