Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
makoleon
Posty: 181
Rejestracja: 22 kwie 2010, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: makoleon »

ixi24 pisze:7) Po pierwsze nie możesz eksplorować totemu i budować szalupy w tej samej rundzie. Jak sam napisałeś najpierw musisz odkryć i zbadać wymaganą ilość totemów, a potem w kolejnej rundzie budujesz szalupę. Dodatkowo akcje wykonujesz po kolei, ale tak naprawdę są one wykonywane jednocześnie, a nie, że najpierw coś zbudujesz i w tej samej fazie akcji użyjesz tego do czegoś innego.
No myślałem, że mogę rzutem na taśmę zeksplorować totem i ciach do łodzi i już. No ale w sumie zgodnie z instrukcją, aby podjąć akcję trzeba mieć już wszystko do jej wykonania. Czyli tu w chwili podejmowania akcji jeszcze totemu nie odwiedziłem. To walczę dalej w takim razie. Trzy pierwsze scenariusze w porównaniu z czwartym to bułka z masłem.
marcinglg
Posty: 10
Rejestracja: 29 sty 2016, 09:29

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: marcinglg »

Dopiero rozpoczynam grać w RC i mam pytanie pewnie głupie, odnośnie chyba wszystkich scenariuszy a dokładniej pierwszego. Czy jeśli mam już ułożony stos i w ostatniej fazie akcji wytwarzam ogień, muszę przeżyć fazę pogody i nocy czy w momencie spełnienia warunków odnosi się zwycięstwo?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

Nie musisz - jak spełniasz warunki, to wygrywasz.
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Helga »

Grałam kilka razy u znajomych i oni pilnowali zasad. Teraz po zakupie swojego egzemplarza czytam zasady i FAQ i kurde zawsze graliśmy źle z porządkowaniem plaży i odpoczynkiem. Bo kumpel mówił, że może tam podczas akcji lądować wyłącznie jeden pionek. A nie dość, że w instrukcji jest, że gracz może tam położyć oba, to w FAQ, że może też kilku graczy. Tyle wygrać :mrgreen:
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piterro88 »

Witam ponownie :)
Podczas ostatniej partii pojawiły się kolejne dwie wątpliwe sytuacje, mianowicie:

1) Kiedy gracz ma spędzić noc poza obozem, to może zatrzymać przy sobie wszystkie surowce, które zdobył podczas wszystkich akcji w danej rundzie? Czy tylko te , które zdobył podczas akcji w wyniku której ma spędzić noc poza obozem, a te z pozostałych akcji odkłada do przyszłych surowców? Fragment instrukcji opisujący noc poza obozem bardziej wskazuje na to drugie, ale mam wątpliwości jak to interpretować.
I jeśli miał ze sobą pożywienie, którego nie wykorzystał w nocy, to po powrocie do obozu (czyli po fazie nocy) ono też się psuje, czy też odkładane jest do dostępnych surowców?

2) Jedna z wylosowanych podczas akcji zbierania surowców kart przygód w górnej części mówiła, aby położyć żeton +1[pożywienie] na kafelku z którego aktualnie zbierane są surowce a następnie wtasować do talii wydarzeń. Podczas następnej rundy został wybudowany przedmiot, który dawał również żeton +1[pożywienie] tylko na kafelek z obozem. W jednej z dalszych rund z talii wydarzeń została pociągnięta tamta karta przygody i okazało się, że jej dolna część mówiła, aby zakryć wszystkie źródła surowców znajdujące się na kafelku z żetonem +1[pożywienie].
I teraz pytanie: czy należało zakryć źródła tylko na kafelku, którego dotyczyła przygoda? Czy również należało je zakryć na kafelku z obozem? Wydaje mi się że pierwsza wersja jest poprawna, bo przygoda dotyczyła tylko tamtego kafelka, a kafelek z obozem dostał żeton za wybudowanie przedmiotu. Jak Wy sądzicie?

Mam nadzieje, że w miarę zrozumiale opisałem te sytuacje. Bardzo proszę Was o Waszą ich interpretację :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: vojtas »

@ piterro88

ad. 1. Gracz, który spędza noc poza obozem, ma przy sobie wszystko, co udało mu się zdobyć i może (a nawet musi) z tego skorzystać. Jeśli ma przy sobie jedzenie, to spożywa je w fazie nocy, reszta się psuje i jest odrzucana. Resztę przynosi rano i ta reszta od razu pojawia się w surowcach dostępnych.

ad. 2. Zawsze zakrywa się źródła, które są opisane na karcie. Jeśli się pojawia sformułowanie "zakryjcie źródło położone najbliżej obozu", to w pierwszej kolejności zakrywasz źródło znajdujące się na tym samym kafelku, co obóz. Po zakryciu źródła żeton +1 nadal obowiązuje.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Jak obiecywałem, tak oddaję w wasze ręce zebrane z całego wątku pytania i odpowiedzi dotyczące Robinsona.
https://boardgamegeek.com/filepage/1296 ... olskie-faq
Wielkie podziękowania za pomoc dla: DarkSide, Lothrain, Peter128, Pynio.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
warran
Posty: 253
Rejestracja: 25 sty 2015, 23:35
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: warran »

Wow. To należy podwiesić, żeby zawsze było widoczne, jak ktoś będzie chciał zapytać.
W ogóle proponuję zmienić tytuł na "Robinson Crusoe: AotCI (FAQ w pierwszym poście)" i dać tam linki do FAQ oficjalnego i nieoficjalnego (o ile tak się da).
Super robota! :)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Należą się ogromne brawa i zdecydowanie chylić czoło dla kolegi Akahoshi. Faq jest OGROMNE i zasadniczo odpowiada na WSZYSTKIE pytania jakie padły w tym temacie (czyli jakieś 70 stron).
Zdecydowanie to FAQ powinno być "przyklejone" lub "powieszone" i praktycznie każdy powinien się z nim zapoznawać zanim zada tutaj pytanie. Każdy kto zapyta czemu tego tak dużo: no niestety ta gra "tak ma".
Wszystko jest podzielone na podpunkty, zatem nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem treści, na której każdemu zależy.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: HUBertPL »

Jestem po pierwszej grze trwającej 3 dni :) Oczywiście do kupy to było z 4h wertowania instrukcji. Zabrakło mi 1 drewna do stosu w Rozbitkach. Jutro czytam ww faq, bo skończyłem grę z ponad 30 żetonami morale, coś za dużo :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

HUBertPL pisze:Jestem po pierwszej grze trwającej 3 dni :) Oczywiście do kupy to było z 4h wertowania instrukcji. Zabrakło mi 1 drewna do stosu w Rozbitkach. Jutro czytam ww faq, bo skończyłem grę z ponad 30 żetonami morale, coś za dużo :)
Żetony są determinacji, morale nie ma żetonów...
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: HUBertPL »

Oczywiście, użyłem złej nazwy. Czy faktycznie grając jednym graczem jest to możliwe (zdobyć ich aż 30 ?), czy robiłem coś źle ?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

HUBertPL pisze:Oczywiście, użyłem złej nazwy. Czy faktycznie grając jednym graczem jest to możliwe (zdobyć ich aż 30 ?), czy robiłem coś źle ?
Pewnie jest możliwe. Pytanie - dlaczego ich nie wydawałeś na swoje umiejętności...?
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: HUBertPL »

I tu mamy rozwiązanie :) Nie używałem ich ... :)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

HUBertPL pisze:I tu mamy rozwiązanie :) Nie używałem ich ... :)
Musiałeś mieć dużo nieudanych rzutów względem wykonania pomysłów. Nie udało mi się nigdy tylu żetonów zebrać (jest tyle w pudełku?).
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: HUBertPL »

Nie ma tylu :) Teraz gram i widzę że mogłem robić samogon w czasie zimy... Super giera :)
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wertigo »

akahoshi pisze:Jak obiecywałem, tak oddaję w wasze ręce zebrane z całego wątku pytania i odpowiedzi dotyczące Robinsona.
https://boardgamegeek.com/filepage/1296 ... olskie-faq
Wielkie podziękowania za pomoc dla: DarkSide, Lothrain, Peter128, Pynio.
A ja mam takie małe pytanko - dałoby radę przygotować taka wersję do druku bez tła, z ponumerowanymi stronami i czarno-białą?

I przy okazji składam ogromne gratulacje za cierpliwość i mnóstwo włożonej pracy :)
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Postaram się wrzucić "wersję do druku".
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Kajak
Posty: 177
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 103 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kajak »

Hejże!
1.Czy taki Hamak w fazie odpoczynku daje dodatkowo tylko żeton determinacji czy tez żeton determinacji i punkt zdrowia ?
2.Ano biorę i przenoszę się w nocy ze schroniska naturalnego w teren gdzie go nie ma i co dostaje po głowie za brak schronienia czy nie?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Kajak pisze:Hejże!
1.Czy taki Hamak w fazie odpoczynku daje dodatkowo tylko żeton determinacji czy tez żeton determinacji i punkt zdrowia ?
2.Ano biorę i przenoszę się w nocy ze schroniska naturalnego w teren gdzie go nie ma i co dostaje po głowie za brak schronienia czy nie?
Może zerkniesz 2 POSTY WYŻEJ?

Powstało nieoficjalne FAQ. Nie po to żeby po raz kolejny powielać milion pytań, na które sa tam odpowiedzi.
Kajak
Posty: 177
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 103 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kajak »

Zerkałem , nie znalazłem odpowiedzi na powyższe wątpliwości.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Kajak pisze:Zerkałem , nie znalazłem odpowiedzi na powyższe wątpliwości.
Rozumiem, że chodziło o to:

Cytując za FAQ:

Czy Łóżko (akcja odpoczynku pozwala uleczyć 2 rany i otrzymać Żeton Determinacji, zamiast uleczenia tylko jednej rany)
może zostać połączone z Hamakiem (oprócz leczenia rany gracz otrzymuje Żeton Determinacji)?

Nie można.

Wybudowawszy dach mając naturalne schronienie, to czy budując schronienie, przenosimy ten dach, czy spada jak przy
przeprowadzce, bądź do zera?

Rozwinięcia schronienia znalezionego na kaflu (czyli mówiąc wprost jaskini), nie są przesuwalne.

Edit: Może to będzie lepsze odnośnie pytania:

Konkretne czynności w ramach Fazy Nocy mogę wykonać w dowolnej kolejności. Wnioskuję z tego, że mogę najpierw
przesunąć obóz na kafelek ze schronieniem, a dopiero potem przejść do kwestii otrzymania rany z brak schronienia?

Tak.


Proszę o powieszenie FAQ na forum, żeby było gdzie ludzi odsyłać.
Kajak
Posty: 177
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 103 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kajak »

Dzięki, z tym że jeśli chodzi o hamak dalej nie rozumiem stwierdzenia widniejącego na karcie ..."oprócz leczenia rany gracz otrzymuje Żeton Determinacji". Leczy ten hamak ranę czy nie?
Co do drugiej kwestii to coś mi się dzięki wyjaśnieniom przejaśnia, chociaż sytuacja opisana jest dokładnie odwrotna z tą o którą pytałem. No ale przesłanki faktycznie istnieją, z tym że w instrukcji nic nie znalazłem na temat dowolności kolejności faz w nocy.
Jeszcze raz dzięki.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Kajak pisze:Dzięki, z tym że jeśli chodzi o hamak dalej nie rozumiem stwierdzenia widniejącego na karcie ..."oprócz leczenia rany gracz otrzymuje Żeton Determinacji". Leczy ten hamak ranę czy nie?
Co do drugiej kwestii to coś mi się dzięki wyjaśnieniom przejaśnia, chociaż sytuacja opisana jest dokładnie odwrotna z tą o którą pytałem. No ale przesłanki faktycznie istnieją, z tym że w instrukcji nic nie znalazłem na temat dowolności kolejności faz w nocy.
Jeszcze raz dzięki.
Co do drugiej kwestii to możesz to rozpatrywać w dowolnej kolejności, zatem:
1. Rozpatrujesz kwestię schronienia w nocy
2. Przenosisz obóz (był na kafelku z obozem, zatem tracisz całą palisadę i dach)
itd.

Pierwsza kwestia - nie pamiętam dokładnie karty hamak, więc nie wiem co Ci powiedzieć dokładniej.
makoleon
Posty: 181
Rejestracja: 22 kwie 2010, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: makoleon »

Urodziły mi się jeszcze takie pytania.
Są dwa rodzaje źródeł pożywienia: papuga i rybka. Jeśli więc np. Karta Wydry mówi aby zakryć źródło - i tu jest narysowana rybka - to chodzi konkretnie o ten rodzaj tak? Nie zakrywam wtedy papugi. Albo np. pomysł Zagroda nakazuje zakryć źródło papuga, to nie mogę wtedy zakryć źródła ryby?

Zagroda nakazuje zakryć źródło papuga na kafelku sąsiadującym z obozem, a jeśli nie ma takiej ikony na sąsiednim kafelku, to wtedy zagroda nie działa? Pytam, bo tu jest konkretnie powiedziane, żeby zakryć na sąsiadującym z obozem, a nie najbliżej obozu.

Jeśli przenoszę obóz, to zagrodę oczywiście tracę prawda, jeśli traci się częściowo dach i palisadę, to zagrodę logicznie też? Nie tyle sam przedmiot, co żeton +1 jedzenia.
ODPOWIEDZ