Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
makoleon
Posty: 181
Rejestracja: 22 kwie 2010, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: makoleon »

makoleon pisze:
Zagroda nakazuje zakryć źródło papuga na kafelku sąsiadującym z obozem, a jeśli nie ma takiej ikony na sąsiednim kafelku, to wtedy zagroda nie działa? Pytam, bo tu jest konkretnie powiedziane, żeby zakryć na sąsiadującym z obozem, a nie najbliżej obozu.
Ponawiam prośbę o odpowiedź na to pytanie. Czy jeśli nie ma kafelka sąsiadującego z obozem z papugą, a jest dalej, to można zakryć ten dalej?
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: c08mk »

Jeżeli pisze o sąsiadujących to sprawa wydaje się jasna, musi sąsiadować żeby zadziałało. : )
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: raiden25 »

Witam,
pytanko które już tu wystapiło ale nie było chyba odpowiedzi jak sprawdzałem.
1. Rozumiem że np."mozolna praca" czyli znacznik -1 na kartach budowy, zostaje do końca gry czy aż spadnie karta spotkań która powodowała umieszczenie tego znacznika? Jeśli do końca to jest to chyba jedno z gorszych wydarzeń które może nas spotkać na początku gry, czy się mylę? :)

2. Jeśli mam informację na karcie "dobierz kolejna kartę" i tą karta była karta np. budowy ale wtasowana w talie wydarzeń to rozumiem że kolejną kartą jest karta z tego samego stosu a nie tego samego rodzaju, czyli kolejną ciągnę znowu z tali wydarzeń?

3. Czy stosujecie może koszulki na karty z kolorowymi tyłami i wszystko w tej samej barwie? Pytam bo jeśli wtasowuje się karty do tali wydarzeń to potem wiadomo która kartą będzie następna co może ułatwić grę, tak samo przy tasowaniu zawsze możemy przestać tasować gdy jakąś karta jest na wierzchu. Trochę to słabe i pomyślałem aby każdy tył był taki sam i wtedy jest to bardziej zagadkowe, czy źle myślę? Czy po prostu powinniśmy móc przewidzieć jaka karta będzie kolejna?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

raiden25 pisze:Witam,
...
1.
https://boardgamegeek.com/filepage/1296 ... olskie-faq

4.3 budowanie, jest tam opisana sytuacja analogiczna. Polecam całość FAQ.

2. Dobierasz ze stosu kart wydarzeń

3. Ciekawa myśl. Ja ucząc, wręcz zwracam uwagę, żeby ludzie patrzyli jaka jest "koszulka" karty, żeby ewentualnie mogli się przygotować na to co nadchodzi. Musiałbyś na starcie sporo koszulek kupić :) Nie każdy pewnie chce wydawać dodatkową kasę. Ja mam zakoszulkowane w przezroczystych.
Matti_C
Posty: 347
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Matti_C »

raiden25 pisze:Czy stosujecie może koszulki na karty z kolorowymi tyłami i wszystko w tej samej barwie? Pytam bo jeśli wtasowuje się karty do tali wydarzeń to potem wiadomo która kartą będzie następna co może ułatwić grę, tak samo przy tasowaniu zawsze możemy przestać tasować gdy jakąś karta jest na wierzchu. Trochę to słabe
Pynio pisze:[ Ja ucząc, wręcz zwracam uwagę, żeby ludzie patrzyli jaka jest "koszulka" karty, żeby ewentualnie mogli się przygotować na to co nadchodzi. Musiałbyś na starcie sporo koszulek kupić :) Nie każdy pewnie chce wydawać dodatkową kasę. Ja mam zakoszulkowane w przezroczystych.
Jeśli autor dał różne rewersy kart to pewnie chciał , żeby była możliwość przygotowania się na nadchodzącą niemiłą niespodziankę. Pozostaje jeszcze kwestia uczciwości wobec samych siebie czy pozwolicie na numery w stylu "tasuję dalej bo na górze jest to" (można tasować nie patrząc na karty) lub podczas akcji zdecyduje się dołożyć kolejną taką kartę do talii tylko po to by ją potasować i prawie na pewno odwlec "to" (niektórzy tasują wszystko poza tą górną kartą)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Matti_C pisze: Jeśli autor dał różne rewersy kart to pewnie chciał , żeby była możliwość przygotowania się na nadchodzącą niemiłą niespodziankę. Pozostaje jeszcze kwestia uczciwości wobec samych siebie czy pozwolicie na numery w stylu "tasuję dalej bo na górze jest to" (można tasować nie patrząc na karty) lub podczas akcji zdecyduje się dołożyć kolejną taką kartę do talii tylko po to by ją potasować i prawie na pewno odwlec "to" (niektórzy tasują wszystko poza tą górną kartą)
Matti_C, ubiegłeś mnie. ;)

Właśnie tak robię. Gdy trzeba do Talii Wydarzeń wtasować nową kartę, to zostawiam pierwszą na stosie, a resztę tasuję z rękami pod stołem i głową nad stołem. Gdy skończę tasować, biorę pozostawioną górną kartę i również bez kontaktu wzrokowego kładę na wierzch talii. Tak przygotowaną talię kładę na swoje miejsce.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: raiden25 »

Pynio pisze:
raiden25 pisze:Witam,
...

3. Ciekawa myśl. Ja ucząc, wręcz zwracam uwagę, żeby ludzie patrzyli jaka jest "koszulka" karty, żeby ewentualnie mogli się przygotować na to co nadchodzi. Musiałbyś na starcie sporo koszulek kupić :) Nie każdy pewnie chce wydawać dodatkową kasę. Ja mam zakoszulkowane w przezroczystych.
Tyle samo koszulek kolorowych co przezroczystych. Nie jest to jakaś duża ilość jeśli kart, raczej standard. Sporo to ma Alien (600szt) albo LCG/TCG :)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: raiden25 »

Podczas walki z Bestią najpierw porównuje siłe bestii do siły broni oceniam jak poszla walka a potem na stałe obniżam poziom swojej broni o informacje z karty?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

Tak
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: raiden25 »

A do gry solo jest informacja aby dobrać wybrana kartę postaci. Tzn do wybranej przez siebie dobrać jeszcze jedna czy grać tylko jedna?
Ogólnie myślałem zagrać dwoma postaciami ale bez psa i pietaszka na początku tylko tak jak na 2 osoby. Wtedy chyba nie muszę podnosić morale ale przekazuje znacznik pierwszego gracza do innej postaci aby każda ewentualnie dostawała/płaciła za siebie, dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: raiden25 »

Lothrain pisze:Tak
Jeśli tak to słabe to jest. Broni w grze prawie nie ma, jeśli każda lepsza bestia nam obniża poziom jej to nie wyobrażam sobie walki z powyżej 3 bestiami w ciagu gry...
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

raiden25 pisze:
Lothrain pisze:Tak
Jeśli tak to słabe to jest. Broni w grze prawie nie ma, jeśli każda lepsza bestia nam obniża poziom jej to nie wyobrażam sobie walki z powyżej 3 bestiami w ciagu gry...
Przecież broń w grze możesz wytwarzać. Kosztuje Cię to akcję budowania + jedno drewienko.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Poza tym nie każda Bestia obniża poziom broni.
I nie zawsze musisz polować (nie poruszam tu kwestii polowaniu wynikłym z Kart Wydarzeń i Przygód). Są inne sposoby pozyskiwania surowców.
Choć z drugiej strony, są scenariusze, które praktycznie opierają się na walce (np. Wyspa kanibali).
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Robinson - pierwsza rozgrywka

Post autor: kinioo »

Witam Wszystkich,

Z racji, iz moja 'lepsza polowka' w sobote wieczorkiem bedzie w pracy, bede mial czas aby przysiasc do Robinsona Crusoe w rozgrywce solo.

Gre kupilismy z racji, ze sprawdza sie w trybie solo jak I dwuosobowym (a tak najczesciej gramy).

Chce najpierw 'zagrac' / poznac zasady sam nim zasiade do gry z zonka.

Pytanie,

Na ile prosta / przystepna jest instrukcja podczas pierwszej rozgrywki ?
Na co zwrocic uwage aby uniknac bledow (tj niepoprawne interpretownaie zasad itp) - tym samym by druga rozgrywka juz we dwoje poszla sprawniej ??
Ile czasu poswiecic na pierwsza rozgrywke ?

Dzieki,

K.

PS.

Szczerze, to bardzo duze oczekiwania mam co do tej gry, mam nadzieje, ze sie nie zawiode.
Sorki za brak polskich znakow....
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Robinson - pierwsza rozgrywka

Post autor: Kosma »

Ile czasu poswiecic na pierwsza rozgrywke ?
Dziwne pytanie.
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 141
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson - pierwsza rozgrywka

Post autor: Marudka »

kinioo pisze: Na ile prosta / przystepna jest instrukcja podczas pierwszej rozgrywki ?
mało :D jest bardzo obszerna dlatego polecam po lekturze instrukcji obejrzenie filmików na yt
kinioo pisze: Na co zwrocic uwage aby uniknac bledow (tj niepoprawne interpretownaie zasad itp) - tym samym by druga rozgrywka juz we dwoje poszla sprawniej ??
Przy pierwszych rozgrywkach skupiłabym się na ogólnym ogarnięciu gry. Błędy i nadinterpretacje rozważałabym kolo 5 rozgrywki 8)
kinioo pisze: Ile czasu poswiecic na pierwsza rozgrywke ?
Ciężko powiedzieć bo możesz przegrać z grą w 1 rundzie :roll:
Ogarnięcie zasad, set up, gra - obstawiałabym min. 4h
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Robinson - pierwsza rozgrywka

Post autor: donmakaron »

Są już na forum wątki o samej grze jak i zasadach - warto tam zadawać pytania, aby nie tworzyć bałaganu.

Zasad jest mnóstwo i instrukcja może być przytłaczająca. Kaliber FFG - dużo stron, przykładów, zasad i wyjątków.
Standard przy grze w Robinsona to masa błędów przy przestrzeganiu zasad w pierwszych rozgrywkach. Nie zakładaj, że zagrasz poprawnie za pierwszym razem. Zagraj i przeczytaj ponownie instrukcję, wyłapiesz rzeczy, które umknęły za pierwszym razem. W razie potrzeby wątpliwości rozwiewaj na forum (we właściwym temacie ;) ). W kolejnych rozgrywkach również może być kilka błędów, ale ogólny feel gry już będziecie mieli i będzie szło lepiej. To nie jest gra, w której należy się spieszyć. Zwracaj uwagi na ikony na planszy i kartach, przestrzegaj kolejności wykonywania czynności i tak dalej. Tutaj jest to bardzo ważne.
Pierwsza rozgrywka z czytaniem instrukcji może zająć spokojnie 2-3 godziny, chyba że weźmiesz się za późniejsze scenariusze i raz dwa zdjedzą cię kanibale.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1293
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Robinson - pierwsza rozgrywka

Post autor: Nidhogg »

kinioo pisze: Pytanie,

Na ile prosta / przystepna jest instrukcja podczas pierwszej rozgrywki ?
Na co zwrocic uwage aby uniknac bledow (tj niepoprawne interpretownaie zasad itp) - tym samym by druga rozgrywka juz we dwoje poszla sprawniej ??
Ile czasu poswiecic na pierwsza rozgrywke ?
Instrukcja jest przytłaczająca (jak już wcześniej zauważył donmakaron) dodatkowo mnogość różnych sytuacji w różnych scenariuszach może budzić wątpliwości które w różnoraki sposób(na rozum, na fabułę, na widzimisię ) będzie rozwiązywał co albo trafisz i dobrze zinterpretujesz lub sobie ułatwisz/utrudnisz rozgrywkę.
Po za instrukcją jest jeszcze FAQ i no "skromny" wątek na tym forum który warto przejrzeć
Co do czasu jeśli jeszcze nie czytałeś instrukcji (FAQ/Forum) i masz zamiar to zrobić wieczorem to będzie tak z 2h+ rozgrywka która może być szybka (przegrana) lub ciągnąć się do 2h (ale solo nie grałem zazwyczaj w dwie osoby)
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Robinson - pierwsza rozgrywka

Post autor: kinioo »

Dziekuje Wszystkim za info - przyjeto do wiadomosci.

Slyszalem wlasnie, ze instrukcja nie nalezy do najlzejszych / przystepnych.

Udaje sie zatem to wspomnianego watku.

Dzieki,

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Robinson - pierwsza rozgrywka

Post autor: louiscyphre »

Bardzo dobra wideoinstukcja jest na kanale YT Geek Factor TV.
gornik89
Posty: 4
Rejestracja: 08 kwie 2016, 20:51

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: gornik89 »

Witam wszystkich

Ostatnio zakupilem Robinson crusoe i mam kilka pytan:
1 W instrukcji napisane jest ze karty pomyslow sa nie limitowane czy to oznacza ze wykonujac jakis pomysl(zamieniajac go na przedmiot) mam pociagnac kolejna karte pomyslu?
2 Czy maszt ze scenariusza rozbitkowie moze byc wykonany kilka razy?
3 Czy oboz noca moze byc przeniesiony o kilka kafelkow czy tylko na ten przy ktorym graniczy dotychczasowy
4 czy akcja zabicia kozy wymaga pionka?
5 Czy jesli dwoch graczy pojdzie porzadkowac oboz oboje dostaja po 2 zetony determinacji i dwukrotnie zwrastaja morale?

Dziekuje kazdemu za pomoc :)
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: KonradT »

gornik89 pisze:Witam wszystkich

Ostatnio zakupilem Robinson crusoe i mam kilka pytan:
1 W instrukcji napisane jest ze karty pomyslow sa nie limitowane czy to oznacza ze wykonujac jakis pomysl(zamieniajac go na przedmiot) mam pociagnac kolejna karte pomyslu?
2 Czy maszt ze scenariusza rozbitkowie moze byc wykonany kilka razy?
3 Czy oboz noca moze byc przeniesiony o kilka kafelkow czy tylko na ten przy ktorym graniczy dotychczasowy
4 czy akcja zabicia kozy wymaga pionka?
5 Czy jesli dwoch graczy pojdzie porzadkowac oboz oboje dostaja po 2 zetony determinacji i dwukrotnie zwrastaja morale?

Dziekuje kazdemu za pomoc :)
1. Nie. Po prostu w grze występują zdolności i zdarzenia pozwalające na dodanie pomysłów.
2. Nie
3. Tylko o jeden
4. Nie
5. Obaj dostają żetony determinacji. Co oni robią z morale?
Odpowiedzi na wszystkie pytania poza jednym na 100% znajdują się w instrukcji. Przed grą przeczytaj jeszcze często zadawane pytania.
gornik89
Posty: 4
Rejestracja: 08 kwie 2016, 20:51

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: gornik89 »

A co z pomyslami bohaterow np wnyki. Czy karta ta ma byc obok bohatera czy mam liczyc na szczescie ze zostaje wylosowana z pieciu kart? (9 podstawowych + 5 losowo)
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Najpierw dobierasz podstawowe. Potem indywidualne dla postaci którymi grasz. Z reszty losujesz.
Wszystko o co pytasz znajduje się w instrukcji, oraz FAQ, o którym wspominał KonradT.
W moim podpisie równiż jest link do tego pliku. Ściągnij, poczytaj. Od razu będzie Ci się lepiej grało.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
gornik89
Posty: 4
Rejestracja: 08 kwie 2016, 20:51

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: gornik89 »

Dziekuje za FAQ przeczytalem cale. Udało mi sie przejsc pierwszy scenariusz co prawda dopiero w ostatniej rundzie ale jednak ;)
ODPOWIEDZ