Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
samszef
Posty: 58
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 103 times
Been thanked: 17 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: samszef »

Mam takie pytanie odnośnie kart zdarzenia "Każda cywilizacja otrzymuje 2 kamienie" i "Każda cywilizacja otrzymuje 2 żywności" - z czego dane zasoby są dokładane - z pudełka czy z niebieskiego banku?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Ink »

samszef pisze:Mam takie pytanie odnośnie kart zdarzenia "Każda cywilizacja otrzymuje 2 kamienie" i "Każda cywilizacja otrzymuje 2 żywności" - z czego dane zasoby są dokładane - z pudełka czy z niebieskiego banku?
Z własnego banku.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
samszef
Posty: 58
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 103 times
Been thanked: 17 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: samszef »

Ink pisze:
samszef pisze:Mam takie pytanie odnośnie kart zdarzenia "Każda cywilizacja otrzymuje 2 kamienie" i "Każda cywilizacja otrzymuje 2 żywności" - z czego dane zasoby są dokładane - z pudełka czy z niebieskiego banku?
Z własnego banku.
To czym w takim razie taka karta różni się od karty "Każda cywilizacja natychmiast produkuje np. żywność"? Przecież to też idzie z własnego banku..
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Tony23 »

W tym przypadku produkujesz tyle zywnosci ile masz robotnikow
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

Ta poprzednia odpowiedź mogła trochę źle zabrzmieć, po prostu farmy produkują żywność tak jak w fazie produkcji.
samszef
Posty: 58
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 103 times
Been thanked: 17 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: samszef »

ok, dzięki!
samszef
Posty: 58
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 103 times
Been thanked: 17 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: samszef »

Jak należy rozpatrywać kartę wydarzenia III ery "wpływ rywalizacji" - "kazda cywilizacja otrzymuje 1 harfę za poziom posiadanej jednostki militarnej i areny" przy ułożeniu:

2 x rycerz ( karta poziom I)
2 x działa ( karta poziom II)
brak kart areny

Czy oblicza się to wg schematu 2 * rycerz z poziomu I (2) + 2 * działa z poziomu II (4) = 6 harf?

analogicznie

3 x nowoczesna piechota (poziom III) = 9
1 x samolot bojowy (poziom III) = 3
1 x działa ( poziom II) = 2

w sumie 14 harf?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Pynio »

samszef pisze:...
Dodajesz kulturę za poziom (czyli cyferka na górze technologii wojennej), każdego wojaka i aren.

Zatem jeśli masz 3 robotników na technologii areny II poziomu to masz dokładnie 6 kultury. Dokładnie tyle co dwóch rycerzy i dwa działa :)
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: evenstar »

Czy poza żółtymi kartami, mogę zagrać kartę, którą wzięłam z toru, w tej samej rundzie?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Peter128 »

tak
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Pan_K »

W dzisiejszej rozgrywce prawie doszło do sytuacji, w której powstałby problem interpretacyjny. Chodzi o kartę Hammurabiego (daje możliwość wykorzystania akcji militarnej jako cywilnej). Sytuacja następująca: gracz przeprowadza rewolucję = traci wszystkie akcje cywilne. Wciąż może jednak zagrywać militarne. Czy na mocy Hammurabiego może zagrać militarną jako cywilną? Zakładam, że tak, ale wolę się upewnić
(Do sytuacji ostatecznie nie doszło, bo w międzyczasie zmieniła się era i Hammurabi zszedł ze starości).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

Pan_K pisze:W dzisiejszej rozgrywce prawie doszło do sytuacji, w której powstałby problem interpretacyjny. Chodzi o kartę Hammurabiego (daje możliwość wykorzystania akcji militarnej jako cywilnej). Sytuacja następująca: gracz przeprowadza rewolucję = traci wszystkie akcje cywilne. Wciąż może jednak zagrywać militarne. Czy na mocy Hammurabiego może zagrać militarną jako cywilną? Zakładam, że tak, ale wolę się upewnić
(Do sytuacji ostatecznie nie doszło, bo w międzyczasie zmieniła się era i Hammurabi zszedł ze starości).
Można.
Retrac
Posty: 162
Rejestracja: 12 lip 2015, 11:42
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Retrac »

mam pytanie do wojny o technologię. Czy zwycięzca biorąc od rywala niebieską technologię umieszcza ją w swoim polu gry czy na ręce?
I drugie pytanie do tego, czy można wziąć od rywala zarówno niebieską technologię jak i punktu nauki (oczywiście przy założeniu, że łączna suma punktów nauki nie będzie większa od uzyskanej przewagi) - wydaje mi się, że nie ale wolę się upewnić

Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 562
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 52 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: melusina »

Retrac pisze:Czy zwycięzca biorąc od rywala niebieską technologię umieszcza ją w swoim polu gry czy na ręce?
Technologia jest od razu aktywna (jest w twoim polu gry).
Retrac pisze:Czy można wziąć od rywala zarówno niebieską technologię jak i punktu nauki (oczywiście przy założeniu, że łączna suma punktów nauki nie będzie większa od uzyskanej przewagi)
Tak, można.
Awatar użytkownika
pl1987
Posty: 45
Rejestracja: 17 lis 2012, 13:48

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: pl1987 »

Cześć, jak działa efekt natychmiastowy technologii "Teoria wojskowa"?
Że za darmo buduję jednostkę artylerii? jakiego poziomu? czy muszę mieć wolnego robotnika?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

pl1987 pisze:Cześć, jak działa efekt natychmiastowy technologii "Teoria wojskowa"?
Że za darmo buduję jednostkę artylerii? jakiego poziomu? czy muszę mieć wolnego robotnika?
+5 do siły cywilizacji oraz +3 czerwone kostki akcji militarnych
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: piegat »

Witajcie,

Gram w Cywilizację od niedawna, mam za sobą około tuzin ukończonych partii w wersji pełnej jak i skróconej.

Pytanie do bardziej doświadczonych graczy: chodzi o kartę z Joanna D'arc która mówi "Twoje świątynie i ustrój dają Ci +1 siły za każdą ikonę zadowolenia."

Ok, ustrój to jasna sprawa. Ale mam wątpliwości co do świątyń: czy chodzi o sumę wszystkich uśmiechniętych IKON zadowolenia które widnieją na kartach typu świątynia (niezależnie od tego czy stoją tam jacyś pracownicy) czy chodzi o faktyczną ilość uśmiechniętych buziek jaką kumulują nam budynki-pracownicy którzy stoją na kartach typu świątynia?

Bardzo mylące jest sformułowanie "IKON". Zwykle w instrukcji jak i w całej grze mowa jest o budynkach czy o jednostkach. A tutaj IKONY. Jak Wy to interpretujecie?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Odi »

Teksty na kartach są precyzyjne i najlepiej rozumieć je dosłownie. Jeśli więc nie ma słowa o robotnikach i budynkach, po cóż je tam wkładać między wiersze. Jest o ikonach, to chodzi o ikony :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: AkitaInu »

Jest napisane "twoje świątynie" czyli budynki, czyli wtedy jak masz tam workera. Inaczej swiatynia to tylko wynaleziona technologia

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: piegat »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli reasumując, Joasia będzie dodawała tyle do siły Państwa, ile budynków-robotników będzie kumulować ikon zadowolenia w świątyniach plus ewentualnie to co widnieje na aktualnym ustroju :)
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Zorak »

Mam pytanie:
Wygrałem agresje i mam przeciwnikowi zniszczyć 2 budynki cywilne i zgarnąć połowe kosztu ich budowy jako surowce.
Przeciwnik posiada murarstwo/ inżynierie itp (niebieska technologia)
Jak licze koszt zniszczonych budynków do przyznania sobie skałek ? ten na karcie czy karta - zniżka z technologii ?
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

Zorak pisze:Mam pytanie:
Wygrałem agresje i mam przeciwnikowi zniszczyć 2 budynki cywilne i zgarnąć połowe kosztu ich budowy jako surowce.
Przeciwnik posiada murarstwo/ inżynierie itp (niebieska technologia)
Jak licze koszt zniszczonych budynków do przyznania sobie skałek ? ten na karcie czy karta - zniżka z technologii ?
Według kosztu z karty.
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: piegat »

Małe pytanie odnośnie karty z III ery - Charlie Chaplin - Twój najlepszy Teatr produkuje 2x więcej kultury.

Mowa o najlepszej karcie typu teatr? Czy o żółtą kosteczkę która jest teatrem na najlepszej karcie teatru?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: warlock »

piegat pisze:Małe pytanie odnośnie karty z III ery - Charlie Chaplin - Twój najlepszy Teatr produkuje 2x więcej kultury.

Mowa o najlepszej karcie typu teatr? Czy o żółtą kosteczkę która jest teatrem na najlepszej karcie teatru?
Żółta kosteczka na karcie teatru z najwyższego poziomu.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: kamilpr »

Jak mozna miec przestarzała taktyke "fortyfikacje" sa na niej 2 działa ktore daja 5 lub 3 sily. Taktyka jest z ery II, a działa są rowniez od II ery.
ODPOWIEDZ