Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

janekbossko pisze:nie :) to ffg
sirafin pisze:Raczej ciężko o uniwersalne kryterium, które powie nam, jaka jest "niewygórowana cena". Możemy porównać wagę plastiku i kartonu w różnych grach, to jest jakiś sposób, choć dosyć abstrakcyjny jak dla mnie. Z drugiej strony, ktoś mógłby zapytać przy innej grze, "Czy cena nie jest wygórowana jak na grę praktycznie bez żadnego tekstu na komponentach?" i pewnie miałby tyle samo racji. Ostatecznie wszystko i tak sprowadza się to do tego, że każdy ocenia sobie indywidualnie, ile jest gotów za coś zapłacić i jeśli uzna, że gra oferuje za mało za daną cenę, to jej po prostu nie kupi i tyle :)
Oj tam, oj tam.
Np. takie XCOM (również ze stajni FFG) figurkami jest wyładowane, a cena mniej-więcej w tym samym przedziale. Choć z kolei kart mniej.
O Zombicide nie wspomnę.
c08mk pisze:Figurki to na pewno mile widziany dodatek w każdej grze. Jeżeli chodzi o Eldrtich Horror mogłyby być ale gra bez nich nic nie traci.
Jeżeli kiedyś by wyszły dedykowane figurki do Eldritch to wtedy będę się martwił czy je kupować. Na razie jest jeszcze na co wydawać pieniądz i bez tego.
Może i nie traci, ale wg. mnie, dużo by zyskała, na estetyce i klimacie.
Bary pisze:Na pewno w cenie gry powinny być porządne kostki bo to, co dostajemy, to kpina.
Nie wspominając już o tym, ze jest ich stanowczo za mało.
Ja po dwóch pierwszych rozgrywkach zamówiłem sobie 10 kostek.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czarnyx »

Jakby kogoś interesowało:
W dodruku podstawki tekst na artefakcie Rubin z R'lyeh został poprawiony (jest zgodny z tym co napisano w erracie), natomiast na karcie Charliego Kane'a nadal jest napisane, że inny badacz na jego polu może wykonać dodatkową akcję (czyli innymi słowy nie poprawili).
Awatar użytkownika
lynwith
Posty: 242
Rejestracja: 27 sty 2015, 22:27
Lokalizacja: Katowice

Re: Eldritch Horror

Post autor: lynwith »

W weekend grałem z dodatkiem Tajemnicze Ruin :) Nie grałem przeciw nowemu przedwiecznemu Syzygium, ale z preludium wprowadzającym nową talię kart ruin oraz karty przygody ( używane przy tym preludium akurat ). Osobiście muszę przyznać, że grało się bardzo dobrze ( dwie wygrane ) niemniej wydaje mi się, iż pozyskiwane w trakcie gry karty reliktów ( zasoby unikatow ) mocno upraszczają rozgrywkę. Tak czy inaczej dodatek na plus na pewno :D
Awatar użytkownika
level up strefa
Posty: 95
Rejestracja: 12 lis 2015, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eldritch Horror

Post autor: level up strefa »

lynwith pisze:Osobiście muszę przyznać, że grało się bardzo dobrze ( dwie wygrane ) niemniej wydaje mi się, iż pozyskiwane w trakcie gry karty reliktów ( zasoby unikatow ) mocno upraszczają rozgrywkę.
Zgadzam się. Nam też się udało dwa razy z nim wygrać wczoraj i wydaje się nam, że to w dużej mierze dzięki reliktom i Zadaniom Unikatowym, które też jakoś masowo się pojawiały. Na szczęście/nieszczęście Eldritch się obudził i w trzeciej rozgrywce sprawił, że co chwilę któryś z naszych Badaczy umierał, co ostatecznie doprowadziło nas do klęski. Ech jak ja kocham tę grę.
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: nikczemnik »

Warto kupić Tajemnicze Ruiny jak się ma tylko podstawkę + Zaginioną Wiedzę? Gór Szaleństwa nie zakupiłem jeszcze bo muszę zainwestować w większy stół, dwie plansze mi się nie zmieszczą.
Awatar użytkownika
lynwith
Posty: 242
Rejestracja: 27 sty 2015, 22:27
Lokalizacja: Katowice

Re: Eldritch Horror

Post autor: lynwith »

nikczemnik pisze:Warto kupić Tajemnicze Ruiny jak się ma tylko podstawkę + Zaginioną Wiedzę? Gór Szaleństwa nie zakupiłem jeszcze bo muszę zainwestować w większy stół, dwie plansze mi się nie zmieszczą.
Warto ;) Generalnie wszystkie nowe mechanizmy, które wprowadzają Góry Szaleństwa ( prócz planszy i nowych tokenów bram ) zostały wyjaśnione również w instrukcji do Tajemniczych Ruin. Także śmiało można pominąć ten GS i zakupić go po zainwestowaniu w większy stół ;)

Wiadomo będziesz miał mniejszą ilość zasobów unikatowych i kart preludium (ale gra przez to ani trochę nie straci w moim mniemaniu ;) )
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: nikczemnik »

lynwith pisze:Warto ... )
Dzięki, to dziś lecę do sklepu ;)
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: uyco »

a jak wpływają na balans rozgrywki nowe zaklęcia - uroki? po pierwszym przeczytaniu wydają się bardzo mocne.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
level up strefa
Posty: 95
Rejestracja: 12 lis 2015, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eldritch Horror

Post autor: level up strefa »

uyco pisze:a jak wpływają na balans rozgrywki nowe zaklęcia - uroki? po pierwszym przeczytaniu wydają się bardzo mocne.
To prawda, moją potężną moc, ale jak to zaklęcia - mają też swoją cenę. Także nigdy nie wiadomo czy tak naprawdę nie zrobimy sobie nimi więcej szkody niż to było warte. Wydaje mi się, że są całkiem dobrze wyważone.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: uyco »

nie czytałem rewersów żeby nie zepsuć sobie przyjemności, ale domyślałem się, że mogą mieć znaczny koszt. dzięki za info, nie mogę się już doczekać pierwszej rozgrywki.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: raiden25 »

Tak czytam tutaj o wszystkich dodatkach i sie zastanawiam czy sama podstawka jest tez dobra czy jednak jest jakiś dodatek must have? Dzis chce rozegrać pierwsza rozgrywkę jeśli ogarnę instrukcje za pierwszym razem.
Jeśli zaczynać od dodatków to od którego najlepiej?
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: uyco »

Absolutnie koniecznym jest zakup Zakazanej wiedzy - jak już tutaj było wielokrotnie pisane - to właściwie nie dodatek, ale uzupełnienie sztucznie obciętej podstawki. Później proponuję drugie małe rozszerzenie - Tajemnicze ruiny.

E: co prawda w Ruiny jeszcze nie grałem, ale przy koszulkowaniu obejrzałem karty i dodają dużo różnorodności, a o to w tej grze chodzi. Góry są do rozważenia IMO w dalszej kolejności.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: raiden25 »

uyco pisze:Absolutnie koniecznym jest zakup Zakazanej wiedzy - jak już tutaj było wielokrotnie pisane - to właściwie nie dodatek, ale uzupełnienie sztucznie obciętej podstawki. Później proponuję drugie małe rozszerzenie - Tajemnicze ruiny.

E: co prawda w Ruiny jeszcze nie grałem, ale przy koszulkowaniu obejrzałem karty i dodają dużo różnorodności, a o to w tej grze chodzi. Góry są do rozważenia IMO w dalszej kolejności.
Chodziło Ci o dodatek "Zaginiona Wiedza"? :)
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morsereg »

myceK pisze:Czy w Piramidach maja się pojawić nowe karty tajemnic ?
napewno sie nie pojawia
karty tajemnic w tym momencie musialy by pojawic sie dla wszystch przedwiecznych.
a nie wszyscy maja ochote kupowac dodatki. w tym momencie zostali by z kartami ktorych nie moga wykorzystac.

jak ktos wczesniej pisal. moze kiedys, pojawi sie maly dodatek (z informacja, ze wszystkie wczesniejsze dodatki sa potrzebne) z kartami dla wszystkich przedwiecznych.

ja z tajemiczymi ruinami mam taki problem, ze we wroclawiu nie ma nigdzie zoltych koszulek ffg :/

i dwa pytania:
- zasoby unikatowe - dla kazdego dodatku sa oddzielne, prawda? nie mieszamy ze soba tych z gor szalenstwa oraz tajemniczych ruin? wyciagamy je tylko w momencie gdy gramy na dany dodatek? (oczywiscie dwa osobne stosy gdy gramy na oba dodatki)

UWAGA!!! dla tych co nie chca czytac nowych kart do czasu az ich nie wylosuja, niech nie czytaja kolejnego pytania ;)
- jest artefakt ktory po zabiciu wroga pozwala nam sie teleportowac na nowe miejsce. czy w nowym miejscu wykonujemy kolejna akcje walki a nastepnie eklporujemy? czy po teleporcie juz nic nie robimy. co w tym momencie sprawialo by, ze ten artefakt jest bezuzyteczny :D
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: bulaxyz82 »

Morsereg pisze: i dwa pytania:
- zasoby unikatowe - dla kazdego dodatku sa oddzielne, prawda? nie mieszamy ze soba tych z gor szalenstwa oraz tajemniczych ruin? wyciagamy je tylko w momencie gdy gramy na dany dodatek? (oczywiscie dwa osobne stosy gdy gramy na oba dodatki)

UWAGA!!! dla tych co nie chca czytac nowych kart do czasu az ich nie wylosuja, niech nie czytaja kolejnego pytania ;)
- jest artefakt ktory po zabiciu wroga pozwala nam sie teleportowac na nowe miejsce. czy w nowym miejscu wykonujemy kolejna akcje walki a nastepnie eklporujemy? czy po teleporcie juz nic nie robimy. co w tym momencie sprawialo by, ze ten artefakt jest bezuzyteczny :D
Odpowiedź na pierwsze pytanie.
Zasoby unikatowe to jeden stos kart - mieszaj, nic ze sobą nie koliduje.

Odpowiedź na drugie pytanie.
Po teleportacji na inne pole (które jest opcjonalne) nie możesz odbyć już kolejnego spotkania walki ani eksploracji terenu/żetonu (w instrukcji Tajemnicze Ruiny w końcowych DODATKOWYCH pytaniach/odpowiedziach jest o tym info)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
JareQ
Posty: 36
Rejestracja: 25 sty 2015, 16:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: JareQ »

Nie wiem dlaczego by to miało sprawić, że artefakt jest bezużyteczny?
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: bulaxyz82 »

JareQ pisze:Nie wiem dlaczego by to miało sprawić, że artefakt jest bezużyteczny?
Też uważam, że słowo bezużyteczny zdecydowanie użyty na wyrost, bonus oraz mobilność jaką daje ten artefakt zdecydowanie na mega plus.
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morsereg »

Odpowiedź na pierwsze pytanie.
Zasoby unikatowe to jeden stos kart - mieszaj, nic ze sobą nie koliduje.
ok dzieki. to nawet lepiej.
myslalem, ze jest odwrotnie ze wzgledu na karty dzialajace na antarktyde (tak wiem, ze na glownej planszy jest pole antarktyda ;) )

co do drugiego
ha, faktycznie. nie zwrocilem uwagi na to, ze na koncu jest FAQ. sadzilem, ze sa tam same 'napisy koncowe'. dzieki za zwrocenie uwagi.
no jak dla mnie jest to przedmiot zbedny. przede wszystkim dlatego, ze nie wykonuje sie eksploracji jesli na twoim polu jest potwor. nastepnie nie mozesz wykonac paru akcji (np. odpoczynek) chyba, ze sie ruszysz.
ale to jest moja opinia.

--- edit ---
co do przedmiotow unikatowych.
juz patrzac na ilosc tych kart faktycznie bez sensu bylo by tworzenie dwoch oddzielnych stosow. co wiecej, karta 'pieczetowanie przedwiecznych' pojawia sie w obu dodatkach.

i jeszcze w oczy rzucilo mi sie jedno zaklecie 'znamiona izydy'
otrzymuje sie +1 do wszystkich umiejetnosci. czy to jest standardowe ulepszenie skilla?
lily chen dostaje w takim razie +2?
czy dodatkowe ulepszenie i dzieki temu czarowi mozna miec tak naprawde +3 do umiejetnosci?
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: kamron6 »

O ile mi się wydaje przedmioty są tak zrobione, żebyś nie mógł np. dobrać kart dotyczących np. Antarktydy, kiedy jej nie masz ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
unfever
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2015, 10:38

Re: Eldritch Horror

Post autor: unfever »

Morsereg pisze:i jeszcze w oczy rzucilo mi sie jedno zaklecie 'znamiona izydy'
otrzymuje sie +1 do wszystkich umiejetnosci. czy to jest standardowe ulepszenie skilla?
lily chen dostaje w takim razie +2?
czy dodatkowe ulepszenie i dzieki temu czarowi mozna miec tak naprawde +3 do umiejetnosci?
Łatwiej by było jakbyś przytoczył cały ruling karty, ale tokeny +1 do zdolności postaci otrzymujesz tylko jeśli w rulingu jest słowo "ulepszasz/improve". Postacie nie mogą mieć więcej niż +2 do danej umiejętności (czyli jeden token - awers lub rewers ulepszenia danej umiejętności). Karta wyposażenia/czarów itp mogą dać Ci +1/+2/+3/itd do umiejętności (np +3 do wiedzy) - zwróć uwagę że w danej sytuacji (np. w testcie) możesz wykorzystać tylko jeden bonus do umiejętności podstawowych z danej karty (dodatkowe elementy kart jak przerzucanie kości nie wchodzą w limit jednej karty)

Np.
1. Lily z jakiegoś powodu może ulepszyć siłe - ze zdolności pasywnej ulepsza ją dwa razy (czyli ma token +2 na zdolności siły) - odzwierciedla to, że przypakowała na siłce.
2. Podczas testu na siłę dodaje swój podstawowy współczynnik (4), tokeny zdolności (+2) i dodaje bonus z jednej karty wyposażenia/czaru (np +5 z artefaktowego miecza). Dodatkowo może wykorzystać wszystkie bonusy z innych kart które nie są bonusem do siły (np. dodaj 1 do wyniku kości/ możesz przerzucić 2 kości/ twoje 4ki na kościach to sukcesy (z błogosławieństwa) itp).

Wyobraź sobie że przypakowana Lili idzie do walki z potworem z mieczem. Nie może wziąć innych broni/mieczy które poprawią jej finalną siłę bo brakuje jej rąk do trzymania :P. Może natomiast uwiesić na sobie talizmany, kolczyki i inne pierdolniki które są akcesoriami i dają jej inne ciekawe magiczne efekty :)
smutas123
Posty: 165
Rejestracja: 06 paź 2015, 09:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: smutas123 »

Unikalne assety zawyczaj jak się pojawiają na innych kartach to będzie to jedynie you get one unique relic asset, unique allay etc. Jedynie w momencie kiedy są odwołania do danej karty to będzie to występować w obrębie jednego dodatku (w starożytnych ruinach nie będzie karty, która da Ci przewodnika po Antarktydzie, albo psiego zaprzęg (są one w MoM). Ja tam mam pomieszane wszystkie unique assety razem i działa to bez zarzutu.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: raiden25 »

Ktoś ma Zaginioną Widzę na sprzedaż? Widzę ze nakład sie wyczerpał. Zadałem pytanie do Galakty co z dodrukiem ale nie mam jeszcze odpowiedzi...
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

http://galakta.pl/plany-wydawnicze/plan ... e-dodruki/

Na stronie Galakty niestety nie ma nic na temat dodruku Zaginionej wiedzy, więc obawiam się, że będzie ciężko z kupnem.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: raiden25 »

Dlatego zostaje używka. Co do Galakty to może chociaż sie określa czy będzie :)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: krecilapka »

Nie licz na uzywkę. Karty kazdy ma pomieszane z podstawka, wiec nie bardzo nawet wiedzialby jak je porozdzielac. Niestety ale ten dodatek jest obecnie praktycznie nieosiagalny.
ODPOWIEDZ