7 Cudów Świata: Pojedynek (Antoine Bauza, Bruno Cathala)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Trolliszcze »

serafin098 pisze:Uzasadnienie "zagapi się" jest takie sobie :P W tej grze powinno się non stop kontrolować co robi przeciwnik.
Trzeba odpowiednich cudów (ten co pozwala zbudować odrzuconą kartę) i dodatkowy znak na wylosowanych zielonych żetonach - wtedy jest na to szansa :)
Również cuda dające dodatkową turę lub zielony żeton, który to umożliwia. Możliwość rozegrania dwóch tur z rzędu jest w tej grze bardzo mocna i w naszych partiach często przesądzała o wygranych militarnych i naukowych. Pomocna bywa też promka Messe Essen.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: NTomasz »

nie widzę problemu w tym aby wygrać naukowo :) się gra się wygrywa :) każda opcja jest to zrobienia :)
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: pkajak »

NTomasz pisze:nie widzę problemu w tym aby wygrać naukowo :)
Nam po prostu jeszcze nigdy się to nie udało i dlatego jednak widzę problem :). Ale obiecuję, że będę próbował zakończyć grę i tą opcją.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Danielf »

Ja oraz osoby, z którymi gram, koncentrujemy się bardziej na swoim mieście niż na mieście przeciwnika. Może dlatego moi konkurenci nie przejmują się, kiedy biorę karty nauki i zauważają swój błąd dopiero, kiedy mam tych kart dużo, ale wtedy jest już za późno.
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 307
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Helga »

pkajak pisze:
NTomasz pisze:nie widzę problemu w tym aby wygrać naukowo :)
Nam po prostu jeszcze nigdy się to nie udało i dlatego jednak widzę problem :). Ale obiecuję, że będę próbował zakończyć grę i tą opcją.
Mam podobnie. Zagraliśmy z moim facetem kilka razy, wszystkie na razie kończyły się podliczaniem punktów. Z niecierpliwością czekam, aż jakoś inaczej się zakończy :P.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: TV3 »

Co do zwycięstwa naukowego...

Jak zostało powiedziane (w tym czy innym wątku), odpuszczanie zielonych kart (podobnie czerwonych) to często kalkulowanie ryzyka.
Powiedzmy, że nie "idę" w zielone. Ważę więc, ile mogę tych kart odpuścić. Pamiętajmy, że w 3 erze są 2 pary zielonych kart. Jeśli przeciwnik kisi choć jeden cud dający powtórzenie kolejki, baaardzo prawdopodobne, że weźmie po jednej zielonej z każdego rodzaju (raz - bo sobie powtórzy kolejkę, gdyby nie mógł wziąć normalnie i dwa - bo nie zakłada jakiegoś dużego pecha). Zatem wcześniej 4 karty musi zgarnąć.
Może mieć cud, dający wybranie nieodkrytego żetonu (jeśli nie ma wyłożonego PRAWA - grubo ponad 50% szans, że PRAWO znajdzie i weźmie). Może też zgarnąć 2 takie same zielone karty w sytuacji gdy PRAWO jest wyłożone. No i ma PRAWO. Może też za pomocą cudu cofnąć odrzuconą kartę, może się zdarzyć, że znajdzie tam zieloną. Biorąc pod uwagę powyższe 3 przypadki - niech chociaż jeden z nich graczowi wejdzie - i już tylko 3 karty w sumie brakną do kompletu.
Reasumując powyższe - w ciągu I i II ery 3 karty zdobyć musi. Zaledwie. I pozamiatane kulturowo. Oczywiście nie jest to scenariusz na każdą rozgrywkę, jednak często z grubsza tak to wygląda.

Z czerwonymi kartami trochę podobnie, ale nie do końca. Zielonego biegu przeciwnika nie jesteśmy w stanie zawrócić (nie zabierzemy mu już posiadanych kart). W czerwonych militariach - owszem. Bierzemy 2 tarcze - i tyle pól umyka współgraczowi. Trochę jak Syzyf.

Zatem - wracając do zielonych - kalkulacja. Jeśli nie gram na NAUKĘ - pytanie, ile kart bezpiecznie odpuścić. Bo przecież podwójne drewno czy darmowe szkło tak bardzo kusi, żeby wziąć z piramidy. Puścić więc, czy nie?

;)
Marchi
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2016, 00:18

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Marchi »

Witam, mam pytanie o działanie żetonu naukowego "Ekonomia". Jest ono dla mnie nieco niejasne. Uważam, że z instrukcji wynika (jest tam użyty czas przeszły), że biorąc Ekonomię dostajemy jednorazowo tyle monet, ile oponent DO TEJ PORY wydał na dodatkowe surowce. Spotkałem się jednak również z opinią, że po wzięciu żetonu Ekonomia przeciwnik od tej pory płaci za dodatkowe serowce mnie zamiast bakowi. Co o tym myślicie?
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: pkajak »

Marchi pisze:Witam, mam pytanie o działanie żetonu naukowego "Ekonomia". Jest ono dla mnie nieco niejasne. Uważam, że z instrukcji wynika (jest tam użyty czas przeszły), że biorąc Ekonomię dostajemy jednorazowo tyle monet, ile oponent DO TEJ PORY wydał na dodatkowe surowce. Spotkałem się jednak również z opinią, że po wzięciu żetonu Ekonomia przeciwnik od tej pory płaci za dodatkowe serowce mnie zamiast bakowi. Co o tym myślicie?
Zdecydowanie to co OD TEJ PORY trafiałoby do banku. Przeszłość nie ma znaczenia. W przeciwnym wypadku trzeba by śledzić od początku gry kto ile wydaje, tylko ze względu na potencjalne dobranie żetonu Ekonomii, a to byłoby bardzo dziwaczne skomplikowanie mechaniki.

Zresztą w anglojęzycznej instrukcji jest:
"You gain the money spent by your opponent when they trade for resources."

I tu wyraźnie nie ma mowy o przeszłości. Polskie tłumaczenie faktycznie minimalnie niefortunne.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: AkitaInu »

Marchi pisze:Witam, mam pytanie o działanie żetonu naukowego "Ekonomia". Jest ono dla mnie nieco niejasne. Uważam, że z instrukcji wynika (jest tam użyty czas przeszły), że biorąc Ekonomię dostajemy jednorazowo tyle monet, ile oponent DO TEJ PORY wydał na dodatkowe surowce. Spotkałem się jednak również z opinią, że po wzięciu żetonu Ekonomia przeciwnik od tej pory płaci za dodatkowe serowce mnie zamiast bakowi. Co o tym myślicie?
Tak jak kolega wyżej pisał, ta druga opcja :)

Czyli jeżeli masz ekonomię to za każdym razem kiedy Twój przeciwnik płaci za surowce (nawet z żółtej karty) kasa idzie do Ciebie.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Lubel »

Co wchodzę na wątek o jakiejś grze, to są pytania o zasady. Jakby nie można było zadawać pytań odnośnie zasad w dziale do tego przeznaczonym. Ehhh.
Marchi
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2016, 00:18

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Marchi »

Przepraszam za wybór złego miejsca. Dziękuje również za rozwianie wątpliwości. Również sięgnąłem wczoraj po oryginalną instrukcję i sprawa nabrała przejrzystości, tłumaczenie zaiste niefortunne.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Bary »

Troszkę poszperałem w kwestii dodatku do Pojedynku. Mało tego niestety w tej chwili jest. Tytuł roboczy to Panteon i zgodnie z nazwą będzie powiązany z bogami mitologii greckiej/rzymskiej. Premiera najprawdopodobniej na Essen.
Spoiler:
Tutaj fotka prototypu.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: osa1908 »

Rewalacja nie moge sie doczekac. :lol:
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Yavi »

O proszę, wpadłem żeby się podzielić linkiem do recenzji, a tutaj taka niespodzianka :)

Wrzucam więc recenzję Pojedynku, w której byliśmy wyjątkowo zgodni co do werdyktu.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Bary »

Yavi pisze:O proszę, wpadłem żeby się podzielić linkiem do recenzji, a tutaj taka niespodzianka :)

Wrzucam więc recenzję Pojedynku, w której byliśmy wyjątkowo zgodni co do werdyktu.
Jak zwykle porządna recka! Do minusów dodałbym jeszcze jeden w postaci wysokiej ceny (SCD 110 zł). Marka jednak swoje kosztuje...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 951
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 203 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Losiek »

Eee tam, spokojnie można kupić poniżej 80zł
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 481
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 18 times
Been thanked: 116 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Zaan84 »

Fajna recenzja jak zawsze. SCD 110 ale w okolicach 80-85 zł spokojnie da się kupić. Ja do minusów dołożył bym niestety wypraskę która jest super, o ile nie koszulkujemy kart. W dobrych koszulkach karty mieszczą się "na styk". Ciekawy jestem jak będzie to wyglądało po wyjściu dodatku.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: AkitaInu »

Zaan84 pisze:Fajna recenzja jak zawsze. SCD 110 ale w okolicach 80-85 zł spokojnie da się kupić. Ja do minusów dołożył bym niestety wypraskę która jest super, o ile nie koszulkujemy kart. W dobrych koszulkach karty mieszczą się "na styk". Ciekawy jestem jak będzie to wyglądało po wyjściu dodatku.
Według mnie po wyjściu dodatku trzeba będzie wywalić wypraskę. Tam jakieś duże karty dochodzą a na nie napewno nie ma miejsca :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Yavi »

Bary pisze: Jak zwykle porządna recka!
Dzięki! :oops:
Bary pisze:Do minusów dodałbym jeszcze jeden w postaci wysokiej ceny (SCD 110 zł). Marka jednak swoje kosztuje...
Akurat cen staramy celowo się nie oceniać. SCD często w przypadku planszówek jest mocno przesadzone, a ceny sklepowe niekiedy mocno się różnią.
Wolimy opisać wygląd, zwartość i wykonanie gry, przyczepić się do wad, jeśli jakieś zauważymy i ocenę ceny zostawić samym czytelnikom, którzy wiedzą ile zarabiają i na co ich stać ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Yavi »

AkitaInu pisze:
Zaan84 pisze:Fajna recenzja jak zawsze. SCD 110 ale w okolicach 80-85 zł spokojnie da się kupić. Ja do minusów dołożył bym niestety wypraskę która jest super, o ile nie koszulkujemy kart. W dobrych koszulkach karty mieszczą się "na styk". Ciekawy jestem jak będzie to wyglądało po wyjściu dodatku.
Według mnie po wyjściu dodatku trzeba będzie wywalić wypraskę. Tam jakieś duże karty dochodzą a na nie napewno nie ma miejsca :)
To graj, graj i graj, żeby zużyć większą część notesiku - wtedy zrobi się miejsce na duże karty :D

Jeszcze nie koszulkowaliśmy Pojedynku, ale na oko karty wejdą do wypraski (nawet "na styk", jak piszesz). W wielu przypadkach nie da się ich w ogóle wcisnąć ;).
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Bary »

Yavi pisze:
Bary pisze:Do minusów dodałbym jeszcze jeden w postaci wysokiej ceny (SCD 110 zł). Marka jednak swoje kosztuje...
Akurat cen staramy celowo się nie oceniać. SCD często w przypadku planszówek jest mocno przesadzone, a ceny sklepowe niekiedy mocno się różnią.
Wolimy opisać wygląd, zwartość i wykonanie gry, przyczepić się do wad, jeśli jakieś zauważymy i ocenę ceny zostawić samym czytelnikom, którzy wiedzą ile zarabiają i na co ich stać ;)
Normalnie też nie zwracam aż takiej uwagi na cenę, wszak planszówki to nie są artykuły pierwszej potrzeby. Tutaj jednak cena jest wyjątkowo duża. Porównując chociażby z Alchemikami widać ewidentnie tę dysproporcję. Niemniej jednak rozumiem i szanuję Wasze podejście w kwestii poruszania tematu cen przy okazji recenzji. :)
Zaan84 pisze:Fajna recenzja jak zawsze. SCD 110 ale w okolicach 80-85 zł spokojnie da się kupić. Ja do minusów dołożył bym niestety wypraskę która jest super, o ile nie koszulkujemy kart. W dobrych koszulkach karty mieszczą się "na styk". Ciekawy jestem jak będzie to wyglądało po wyjściu dodatku.

Zdaję sobie sprawę, jakie są ceny w sklepach on-line, odnoszę się natomiast do SCD. Jeśli chodzi o wypraskę, to ciekawe, co piszesz, bo u mnie wszystko mieści się bez problemu mimo użycia dość grubych koszulek. Jeśli chodzi o dodatek, to myślę, że pójdą drogą wytyczoną przez Pandemię- pudełko wielkości podstawki z wypraską przygotowaną pod elementy zarówno z dodatku, jak i podstawki.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: rattkin »

Ja bym nic z Alchemikami nie porównywał, bo cena tej gry na polskim rynku to jakiś niesamowity ewenement. Mam wrażenie, że ktoś cyferkę z przodu źle postawił, ale już było za późno żeby odkręcić...
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Bary »

rattkin pisze:Ja bym nic z Alchemikami nie porównywał, bo cena tej gry na polskim rynku to jakiś niesamowity ewenement. Mam wrażenie, że ktoś cyferkę z przodu źle postawił, ale już było za późno żeby odkręcić...
Heh, po to właśnie zestawiłem Pojedynek z Alchemikami! Żeby pokazać, że cena może pójść ostro zarówno w jedną, jak i w drugą stronę, i wtedy warto o tym wspomnieć. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Pixa »

Yavi pisze: Jeszcze nie koszulkowaliśmy Pojedynku, ale na oko karty wejdą do wypraski (nawet "na styk", jak piszesz). W wielu przypadkach nie da się ich w ogóle wcisnąć ;).
Grube koszulki FFG i jakies 3 karty ze stosu wystaja, ale nie ma tragedii.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ