imperial (gra Maca Gerdtsa)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
habert
Posty: 1017
Rejestracja: 12 mar 2014, 20:26
Has thanked: 48 times
Been thanked: 7 times

imperial (gra Maca Gerdtsa)

Post autor: habert »

Witajcie,

Pytania po pierwszej rozgrywce w Imperial:

1) gracz A posiada większościowe udziały w rządach 2 narodów (Niemiec, Francji) i jest tura Niemiec i zatrzymuje się cylindrem na polu "inwestor", to:

a) czy powoduje to wypłatę odsetek tylko dla graczy, którzy posiadają jakiekolwiek udziały w narodach Niemiec - dla gracza A (czyli dla siebie, bo ma większościowe udziały w Niemczech) i dla gracza B (bo ma mniejszościowy udział w Niemczech),

b) czy powoduje to także oprócz wyżej opisanych działań w wariancie a) jednoczesną wypłatę odsetek dla gracza A ze skarbca Francji (bo też w tym narodzie gracz A ma większościowe udziały) ? Czy następuje to dopiero wtedy, gdy jest tura Francji i cylinder Francji zatrzyma się na polu inwestor ?


2) jeśli gracz A ma kartę inwestora i zatrzymuje się cylindrem na polu "inwestor" (lub cylinder któregokolwiek innego gracza przechodzi przez pole "inwestor") co powoduje wypłaty odsetek (...) i dalej gracz A otrzymuje z banku 2 mln. i może kupić:

a) udziały w jednym dowolnym narodzie (w postaci jednej karty udziałów tylko) ?
b) udziały w jednym dowolnym narodzie (w postaci dowolnej liczby kart udziałów) ?
c) udziały w dowolnej ilości narodów w dowolnej wysokości (czyli w dowolnej ilości kart udziałów) ?

polski przekład instrukcji ver. 2.0 ze 1/2009r. na str. 12 podaje, że: " ... gracz może zakupić udziały w narodach (liczba mnoga !). Może wybierać wyłącznie z udziałów, jakie są dostępne do kupienia i może wybrać czy chce kupić nowe udziały czy podnieść wartość już posiadanych."

w angielskiej wersji instrukcji ver. 3.0 z 2010r. na str. 11 napisano, że: "... and then may (the player) invest in any nation. He may only select from the bonds that are available in the nation's bond repository, and may choose wheter to take a new bond (liczba pojedyńcza !) or increase an existing bond of the same nation."

3) kwestia inwestowania jako Bank Szwajcarii. Jak należy rozumieć/przetłumaczyć na język działania w grze to zdanie z instrukcji:
The onwer of a Swiss Bank may force nations on the rondel not to pass over Investor if its government intends to do so. ???

Proszę o pomoc :?:
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: imperial (gra Maca Gerdtsa)

Post autor: kaszkiet »

Z tego co widzę, chodzi Ci o Imperial 2030 (chyba nie ma Banku Szwajcarskiego w pierwszym Imperialu).
Odpowiadając więc w kontekście gry Imperial 2030:

1 a) - odsetki wypłacane są tylko ze skarbca państwa, którego jest aktualnie tura i który zatrzymał się na Inwestorze.

2 a) - można kupować tylko jeden udział w jednym państwie. Może to być zupełnie nowy udział, lub powiększenie już posiadanego (oddaje się udział posiadany, dopłaca różnicę i bierze droższy). W polskiej wersji jest błąd, jak to niestety bywa w hobbystycznych tłumaczeniach.

3 - Jeżeli gracz A posiada żeton Banku, a gracz B chce na rondlu pominąć pole Inwestor i stanąć na jednym z kolejnych, gracz A może zmusić gracza B, żeby postawił cylinder na polu Inwestor. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy w skarbcu państwa, którego jest tura, znajduje się wystarczająco dużo pieniędzy, żeby wypłacić odsetki wszystkim graczom (czyli nie można gracza B zmusić do tego, żeby wypłacał odsetki z własnej kieszeni).
Awatar użytkownika
habert
Posty: 1017
Rejestracja: 12 mar 2014, 20:26
Has thanked: 48 times
Been thanked: 7 times

Re: imperial (gra Maca Gerdtsa)

Post autor: habert »

Super :) dzięki za informacje.

odnośnie punktu 1 tak zakładałem właśnie, że jest ale chciałem się upewnić.

Graliśmy wczoraj źle, bo gracz brał odsetki na raz od wszystkich rządów większościowych, których flagi posiadał, a pozostali udziałowcy tych rządów również otrzymywali odsetki, niezła jazda.

odnośnie punktu 2, to wczoraj daliśmy czadu, bo gracz z kartą inwestora kupował ile chciał kart udziałów i w ilu narodach chciał.

odnośnie punktu 3 - to jest w instrukcji do gry Imperial (wersja 2010, trzecia edycja). Prawdą jest, że ta zasada jest również w grze Imperial 2030, a do zasad Imperiala została dodana chyba w jednej z kolejnych edycji, nie wiem czy w drugiej czy dopiero w trzeciej. Bo w polskim tłumaczeniu instrukcji z 2009r. wersja 2.0 nie ma w ogóle takich zapisów. Wniosek doszło to w trzeciej edycji Imperiala.
ODPOWIEDZ