prezent dla 9-latka, koniecznie polskojęzyczna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
poszukiwacze_arki
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2016, 19:40

prezent dla 9-latka, koniecznie polskojęzyczna

Post autor: poszukiwacze_arki »

Dzień dobry,
Szukam prezentu dla chłopca na 9. urodziny. Zakładam, że grać będzie przede wszystkim z rodzicami, ale byłoby też fajnie, jeśli gra oferowałaby rozgrywkę zarówno dla jednego gracza, jak i 5-6. To będzie jego pierwsza planszówka, wyłączając z tego typ „rzuć kostką i posuń się tyle pól do przodu, kto pierwszy na mecie, ten wygrywa”.
Klimaty, sądzę, że najlepiej coś ze środowiska fantasy: elfy, orkowie, smoki, potwory... + drużyna (kontrolowani przez graczy mag/rzezimieszek/znachor/rycerz/etc.) przedzierający się do celu. Raczej nie zainteresują go gry ekonomiczne czy rozbudowane strategie. Bardziej polubi rozwijanie własnej postaci niż zarządzanie armią.

Karcianka jak najbardziej wchodzi w rachubę. Ostatnio miałam przyjemność zagrać w Pathfindera i byłby to strzał w dziesiątkę, gdyby nie brak polskiej wersji językowej.

Negatywna interakcja między graczami raczej nie powinna przeszkadzać (przynajmniej w nadmiarze), ale raczej szukałabym czegoś skupiającego się na współpracy między graczami, zamiast na rzucaniu sobie kłód pod nogi.

Długość rozgrywki, optymalnie do 2 godzin. Ale sądzę, że posiedzi i dłużej, jeśli gra go wciągnie.

Chłopaczek jest bystry, więc powinien poradzić sobie z czytaniem instrukcji (chociaż kilka pierwszych gier mam nadzieję rozegra ze mną, by załapać ogólny przebieg rozgrywki, a instrukcje będzie musiał konsultować jedynie w przypadku jakichś niuansów gry).

Cóż jeszcze... zależy mi, żeby gra była wizualnie ładna. Potwory powinny być potworne, a nie urocze, rycerze potężni, a magowie posępni i ciskający płomieniami/piorunami :). Idealny byłby style (czy raczej style, bo artystów moc) jak w Magic The Gathering, gdzie prawie każda karta to małe dzieło sztuki. Raczej unikałabym grafik w stylu komiksu.

W miarę możliwości chciałbym, żeby postać mogła rozwijać się z gry na grę (jak w Pathfinderze – po ukończeniu scenariusza dostaje się dodatkową kartę/umiejętność, która przyda się w przyszłych rozgrywkach). Jednocześnie wolałabym, żeby gra nie wymagała, by jeden z graczy przeistoczył się w „master of the game” i zobowiązany był do wypełniania świata gry własną inwencją twórczą.
Chciałabym również, żeby gra była solidna, tj. aby w jej mechanice nie było frustrujących błędów (jak np. w „Tales of Arabian Nights”, gdzie chociaż gra jest świetna, niespodziewane kombinacje kart całkowicie blokują gracza i nie pozwalają mu się poruszać, co skutkuje kompletami poprawek sugerowanych przez graczy). Dopracowanie to warunek absolutnie konieczny.

Czy macie jakieś typy, które spełniałby powyższe założenia (albo przynajmniej ich większość)?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: prezent dla 9-latka, koniecznie polskojęzyczna

Post autor: Danielf »

Ja polecam Znak Starszych Bogów. Jest to gra kooperacyjna dla 1-8 graczy.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: prezent dla 9-latka, koniecznie polskojęzyczna

Post autor: sirafin »

Może Runebound? Jestem posiadaczem starszej, drugiej edycji i właściwie można w niej znaleźć większość tego o czym pisałeś - klasyczne fantasy, rozwój postaci za zdobywane doświadczenie (w trakcie gry nie pomiędzy grami), dobra oprawa graficzna. W drugiej edycji czas rozgrywki potrafi jednak często przekraczać 2 godziny. Niestety nie wiem, jak jest w trzeciej edycji, bo nie miałem jeszcze okazji zagrać, ale mogło się to poprawić, bo zmieniono w niej zupełnie system walki, który w starej edycji był właśnie "zamulający".

Gdyby to nie było na już, to powiedziałbym Warhammer Quest - Przygodowa gra karciana, ale ona wyjdzie po polsku dopiero w 3-4 kwartale tego roku. Karciana kooperacja w klasycznym świecie fantasy, przystępna mechanika, dobra oprawa graficzna, fajnie fabularyzowana mini kampania z rozwojem bohaterów pomiędzy misjami.

Innym planem na przyszłość może się okazać nowość planowana do Descent - FFG szykuje tryb rozgrywki bez "mistrza podziemi", czysta kooperacja w klimatach klasycznego fantasy, badanie lochów, walka z potworami, szukanie skarbów i rozwój postaci, a żeby gra reagowała w ciekawszy sposób na poczynania bohaterów, będzie wspomagana darmową aplikacją na telefon. Po polsku zapewne też w końcu wyjdzie ale raczej nie w tym roku.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
poszukiwacze_arki
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2016, 19:40

Re: prezent dla 9-latka, koniecznie polskojęzyczna

Post autor: poszukiwacze_arki »

Dzięki za Wasze podpowiedzi.
Prezent potrzebuję już na początku kwietnia, więc te, które nie wyszły jeszcze raczej odpadają (przynajmniej na ten konkretny prezent). Szukałam trzeciej edycji Runebounda, ale chyba jeszcze nie wyszła... datę wydania określono dość enigmatycznie na pierwszą połowę 2016, ale konkretów brak. Widzę, że większość opinii przychyla się ku wyższości "trójki" nad poprzednimi wersjami, więc raczej w te pierwsze nie będę się pakować, no szkoda...

Nad Znakiem Starszych Bogów się zastanawiam. Żal mi trochę klimatu fantasy, ale tak sobie myślę, że to może być bardziej moja osobista preferencja niż chłopaczka.

Z takich innych, które sobie podpatrzyłam, zainteresowała mnie jeszcze Summoner Wars w wersji Master Set (chociaż stoi dość w sprzeczności, co do moich pierwotnych założeń).

A przychodzi Wam coś do głowy ukierunkowanego na rozwój postaci z rozgrywki na rozgrywkę? Tutaj już całkiem sobie pofolguję i dodam: coś, gdzie decyzje w poprzednich rozgrywek wpływałyby na przyszłe rozgrywki? Takie w stylu RPG - gdzieś komuś pomogłeś, potem możesz zwrócić się do niego o pomoc albo dopuściłeś do pożaru, więc nie możesz się doekwipować, bo sklep poszedł z dymem, etc.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: prezent dla 9-latka, koniecznie polskojęzyczna

Post autor: Danielf »

poszukiwacze_arki pisze:Nad Znakiem Starszych Bogów się zastanawiam. Żal mi trochę klimatu fantasy, ale tak sobie myślę, że to może być bardziej moja osobista preferencja niż chłopaczka.
Znak Starszych Bogów jest w klimacie fantasy.
poszukiwacze_arki
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2016, 19:40

Re: prezent dla 9-latka, koniecznie polskojęzyczna

Post autor: poszukiwacze_arki »

Danielf, mój błąd niedoprecyzowania. Miałam na myśli fantasy w stylu Tolkiena czy Dragon Age, świat mediewistyczny, motyw magii i miecza. Z mojego szybkiego podpatrzenia tytułu Znakowi... bliżej do dark fantasy z elementami horroru(?), akcja dzieje się w czasach współczesnych (czy też bliskich współczesnym), w świecie bliskim naszemu, wzbogaconemu o elementy nadnaturalne.
Awatar użytkownika
Samanar
Posty: 122
Rejestracja: 22 gru 2013, 20:02
Has thanked: 17 times

Re: prezent dla 9-latka, koniecznie polskojęzyczna

Post autor: Samanar »

Talisman Magia i Miecz jest tak oczywistym wyborem w tym wieku, ze nie rozumiem dlaczego jeszcze go nie polecono. Jest fantasy, rozwoj postaci i przygody. Idealna pozycja dla dzieci, prosta i swietnie wciaga w swiat planszowek. Oczywiscie nie dla wyjadaczy ale tutaj nie szukamy najlepszej gry planszowej tylko prezentu dla 9 latka.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: prezent dla 9-latka, koniecznie polskojęzyczna

Post autor: misioooo »

Samanar pisze:Talisman Magia i Miecz jest tak oczywistym wyborem w tym wieku, ze nie rozumiem dlaczego jeszcze go nie polecono. Jest fantasy, rozwoj postaci i przygody. Idealna pozycja dla dzieci, prosta i swietnie wciaga w swiat planszowek. Oczywiscie nie dla wyjadaczy ale tutaj nie szukamy najlepszej gry planszowej tylko prezentu dla 9 latka.
To już wolę Relic albo jakieś Legendy krainy Andor od Talizmana :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ