Karcianka nie LCG z możliwością kombinowania

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Karcianka nie LCG z możliwością kombinowania

Post autor: evenstar »

Znam: Na chwałę Rzymu, Rftg, Nowa Era, San Juan, Krwawa Oberża, Slavika, Splendor, Cytadela, Tiny Epic Galaxies, CV, Cvilizacje, co jeszcze moglibyście polecić? Warunek: nie LCG, duża regrywalność, możliwość kombowania.
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Karcianka nie LCG z możliwością kombinowania

Post autor: bukimi »

Jak bardzo karciana ma być ta karcianka? :roll:
Tzn. mechanika oparta głównie na zakrywaniu kart, czy "same karty bez planszy"?
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Karcianka nie LCG z możliwością kombinowania

Post autor: evenstar »

Raczej celuje w te bez planszy..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Karcianka nie LCG z możliwością kombinowania

Post autor: TV3 »

Hmmm... 7 Cudów: Pojedynek (wskazuję na Pojedynek, w "normalne" nie grałem jeszcze, choć pewnie tak samo karciana). Założywszy, że to niewielkie z żetonami i torem militarnym uznamy za nie-planszę.

Hawana - tu prócz kart - kafle z budynkami, kasa, kostki materiałów. Ale planszy nie ma. Generalnie polega na zagrywaniu kart.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Karcianka nie LCG z możliwością kombinowania

Post autor: bukimi »

To z popularnych tytułów polecę przede wszystkim "7 cudów świata", z tym że gra działa ładnie dopiero od 3 graczy, a rozwija skrzydła przy 4+. Dużo możliwych strategii do przyjęcia, niby rodzajów kart nie jest bardzo dużo, ale trzeba wiele myśleć żeby coś z nich ułożyć.
Jest też oczywiście wersja "pojedynek" zaprojektowana dla 2 graczy i ponoć fajna, ale nie będę jej zachwalał, bo osobiście nie grałem (widzę, że kolega wyżej poleca) :D

Z typowych karcianek niezłe jest "Osadnicy: Imperium", ale tu polecam wersję bez dodatków i odwrotnie niż wyżej: zbyt duże grono graczy niepotrzebnie przedłuża rozgrywkę. Moim zdaniem 2-3 graczy to idealny układ (choć niektórzy mogą się nie zgodzić). Tutaj rozgrywka jest dłuższa, więc trudniej o wiele partii raz po raz. Rozmaitość kart większa, ale rozgrywka jest ciut bardziej schematyczna (z czasem).

Z karcianek, które oferują "bardzo dużo kombinowania" polecam też "Waleczne piksele". Wprawdzie tylko na 2 osoby, ale bardzo mocno strategiczna.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Karcianka nie LCG z możliwością kombinowania

Post autor: evenstar »

Te, które wymieniliście tez znam, oprócz pikseli, ale wole coś co działa też na więcej osób.
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Karcianka nie LCG z możliwością kombinowania

Post autor: ramar »

Nie wymieniono: Dominiona i Innowacji oraz Elizjum (które jest raczej dwuosobówką).
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Karcianka nie LCG z możliwością kombinowania

Post autor: evenstar »

Dominion mi nie podszedł, Elizjum tez niezbyt, Innowacji nie znam, ale po opisie rozgrywki wydają się zbyt chaotyczne.
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Karcianka nie LCG z możliwością kombinowania

Post autor: mate00 »

Innowacje są spoko, ale rzeczywiście - wg mnie są bardzo chaotyczne.

Ze swojej strony dorzuciłbym "Ewolucję - pochodzenie gatunków", czy jakoś tak. Podstawowa wersja, to nieduża karcianka z dwiema kostkami i kilkoma małymi żetonami. Gra polega na tworzeniu gatunków zwierząt poprzez zagrywanie kart w odpowiedni sposób. Czasem kładziesz kartę rewersem ku górze, czasem wkładasz kilka kart pod jedną, itd. Jest sporo różnych kombinacji. W dodatku ukazały się kontynenty oraz mnóstwo innych cech gatunkowych zwierząt. Fajna, lekka gierka, ale słabym punktem wg mnie jest losowość na końcu rundy, kiedy to rzucacie kośćmi i cały plan może trafić szlag.

PS: I zapomniałem dodać, że podstawka jest na 4 osoby, natomiast mając dodatek, można zaprosić do stołu kolejne 4. Możliwość kombowania też jest, bo niektóre gatunki mogą ładnie współpracować z innymi.
ODPOWIEDZ