Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
kamur
Posty: 1
Rejestracja: 01 maja 2016, 11:42

Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: kamur »

Graliśmy w monopol i pojawił się problem przy braku domów. Może ktoś z Was zna rozwiązanie :)

Jest np. 3 graczy. Na planszy rozstawione są wszystkie domki (brak domków w banku) przy czym 2 graczy ma np. 10 domków, a trzeci całą resztę.
Teraz pojawia się pytanie. Czy możliwy jest następujący scenariusz:

Gracz który ma najwięcej domków ma też ulice na których może dostawiać domki. Nie ma ich jednak w banku. Czy może na ulicach ,na których ma po 4 domki, postawić hotele i zwolnione w ten sposób do banku domki od razu kupić i postawić na innych ulicach??

Co w takim momencie z pozostałymi graczami, którzy też by chcieli kupić zwalniane domki ??

Kto ma pierwszeństwo kupna tych domków ?? Czy wszystkie są w takim momencie licytowane czy też ten który zwraca je do banku może je "w locie" kupić i postawić na innej ulicy ??
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: Gosterq »

Wydaje mi się, że to nie jest problem tylko forma strategii :P Stawinie dużych ilości domków jest sposobem na blokowanie rozwoju innych graczy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: MichalStajszczak »

Rzeczywiście taka sytuacja moze stanowić problem, bo trzeba rozstrzygnąć, który z dwóch przepisów należy zastosować:
1. Jeżeli w banku jest ograniczona liczba budynków, a dwóch lub więcej graczy chce jednocześnie kupić więcej, niż bank ma w zapasie, bankier sprzedaje budynki w drodze licytacji.
2. Można kupować domy w trakcie swojego ruchu albo pomiędzy ruchami innych graczy.

Moim zdaniem decyduje drugi przepis. A zatem jeżeli gracz w trakcie swojego ruchu wybuduje hotel i w ten sposób "zwolni" kilka domów, to może je natychmiast kupić. Gdyby jednak decyzję o kupnie hotelu podjął między ruchami innych graczy, to wtedy zwolnione domy sprzedawane są w drodze licytacji
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: Danielf »

W mojej instrukcji jest to jasno opisane. Dochodzi wtedy do licytacji.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: veljarek »

To ktoś jeszcze grywa w monopol ? ;)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: Danielf »

veljarek pisze:To ktoś jeszcze grywa w monopol ? ;)
Ja nie gram w Monopol. Grałem jak byłem mały. Wyciągnąłem z szafy instrukcję, aby odpowiedzieć na pytanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: MichalStajszczak »

veljarek pisze:To ktoś jeszcze grywa w monopol ?
Sadząc po liczbie sprzedawanych egzemplarzy więcej osób, niż we wszystkie gry z pierwszej dziesiątki bgg razem wzięte. :wink:
bax1985
Posty: 46
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:36
Lokalizacja: Waganiec
Been thanked: 2 times

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: bax1985 »

u mnie w instrukcji też jest napisane że licytacja
a tak chętnie zasiadamy z żonką i synkiem do monopolu, miłe odprężenie po innych grach... :D i to współzawodnictwo :lol: bezcenne :mrgreen:
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: Danielf »

bax1985 pisze:a tak chętnie zasiadamy z żonką i synkiem do monopolu, miłe odprężenie po innych grach... :D i to współzawodnictwo :lol: bezcenne :mrgreen:
Gdzie ty widzisz współzawodnictwo :shock: ? To jest skrajnie losowa gra. Naprawdę ona jest dla ciebie miła :shock: ?
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: veljarek »

Danielf pisze:
bax1985 pisze:a tak chętnie zasiadamy z żonką i synkiem do monopolu, miłe odprężenie po innych grach... :D i to współzawodnictwo :lol: bezcenne :mrgreen:
Gdzie ty widzisz współzawodnictwo :shock: ? To jest skrajnie losowa gra. Naprawdę ona jest dla ciebie miła :shock: ?
No i się zaczęło :D
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: MichalStajszczak »

Danielf pisze:W mojej instrukcji jest to jasno opisane. Dochodzi wtedy do licytacji.
bax1985 pisze:u mnie w instrukcji też jest napisane że licytacja
Monopoly miało na polskim rynku już kilkanaście wydań i były drobne różnice w przepisach. Ale sprawa "braku budynków" chyba zawsze była opisana tak samo:
Jeżeli w banku jest ograniczona liczba budynków, a dwóch lub więcej graczy chce jednocześnie kupić więcej, niż bank ma w zapasie, bankier sprzedaje budynki w drodze licytacji.
i zapewne to zdanie macie na myśli. Zwrócie jednak uwagę na pewien istotny szczegół. W tym przepisie jest mowa o budynkach W BANKU, na które popyt przewyższa podaż. Natomiast kamur zapytał o sytuację nieco inną: w banku nie ma ani jednego domu, bo wszystkie stoją na planszy. I chodzi o to, czy gracz, który zamienia domy na hotel musi zwróćic je do banku (i wtedy oczywiście trafią na licytację) czy może od razu (bez oddawania ich do banku) postawić je na innej swojej ulicy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: rastula »

veljarek pisze:
Danielf pisze:
bax1985 pisze:a tak chętnie zasiadamy z żonką i synkiem do monopolu, miłe odprężenie po innych grach... :D i to współzawodnictwo :lol: bezcenne :mrgreen:
Gdzie ty widzisz współzawodnictwo :shock: ? To jest skrajnie losowa gra. Naprawdę ona jest dla ciebie miła :shock: ?
No i się zaczęło :D
dokładnie... sam grałem w dzieciństwie wojnę czy yatzee i nie widzę żadnych przeszkód aby czerpać z tego radość...

niektórym sie wydaje że granie w nowoczesne euro czy oglądanie finskiego kina neonoir czyni z nich lepszych ludzi..
bax1985
Posty: 46
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:36
Lokalizacja: Waganiec
Been thanked: 2 times

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: bax1985 »

Danielf pisze:
bax1985 pisze:a tak chętnie zasiadamy z żonką i synkiem do monopolu, miłe odprężenie po innych grach... :D i to współzawodnictwo :lol: bezcenne :mrgreen:
Gdzie ty widzisz współzawodnictwo :shock: ? To jest skrajnie losowa gra. Naprawdę ona jest dla ciebie miła :shock: ?
widzę, że kolega nie zrozumiał ironii która ukryta jest za śmiejącą się buźką...
a tak czas spędzony nad monopolem jest dla mnie miłą odmianą i relaksujący, dla Ciebie może być czymś zupełnie innym... każdy ma swoje upodobania i różne rzeczy cieszą różnych ludzi... :)
kamur napisał

Gracz który ma najwięcej domków ma też ulice na których może dostawiać domki. Nie ma ich jednak w banku. Czy może na ulicach ,na których ma po 4 domki, postawić hotele i zwolnione w ten sposób do banku domki od razu kupić i postawić na innych ulicach??

zwolnione do banku - czyli według mnie licytacja (aby postawić hotel trzema oddać domki do banku i dopiero pobrać hotel czyli domki znajdują się w banku) tak to rozumie...
Ostatnio zmieniony 03 maja 2016, 21:37 przez bax1985, łącznie zmieniany 1 raz.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: Danielf »

rastula pisze:sam grałem w dzieciństwie wojnę czy yatzee i nie widzę żadnych przeszkód aby czerpać z tego radość...

niektórym sie wydaje że granie w nowoczesne euro czy oglądanie finskiego kina neonoir czyni z nich lepszych ludzi..
Po prostu się dziwię, po co grać w tego typu gry, skoro w porównaniu do obecnych są bardzo słabe.
bax1985
Posty: 46
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:36
Lokalizacja: Waganiec
Been thanked: 2 times

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: bax1985 »

wiesz można również powiedzieć po co jeździć klasykiem skoro nowe auta są lepsze...
nie wiem nutka sentymentu... po prostu gry planszowe są po to aby dawały radość ludziom którzy w nie grają... a jakie są, cóż każdy coś wybierze... :D
ok temat się zmienia myślę, że powinniśmy wrócić do głównego wątku... :wink:
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: Andy »

Danielf pisze:Po prostu się dziwię, po co grać w tego typu gry, skoro w porównaniu do obecnych są bardzo słabe.
Do których obecnych? Szacuję, że co najmniej 95% obecnie wydawanych planszówek to wyroby słabe lub beznadziejnie słabe.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: ramar »

Andy pisze:
Danielf pisze:Po prostu się dziwię, po co grać w tego typu gry, skoro w porównaniu do obecnych są bardzo słabe.
Do których obecnych? Szacuję, że co najmniej 95% obecnie wydawanych planszówek to wyroby słabe lub beznadziejnie słabe.
Gorsze od Monopoly? Masz na myśli Talizman?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: Danielf »

Andy pisze:
Danielf pisze:Po prostu się dziwię, po co grać w tego typu gry, skoro w porównaniu do obecnych są bardzo słabe.
Do których obecnych? Szacuję, że co najmniej 95% obecnie wydawanych planszówek to wyroby słabe lub beznadziejnie słabe.
Na jakie gry ty zwracasz uwagę? Podróbki Chińczyka? Naprawdę, dobrych gier planszowych jest o wiele więcej niż 5%.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: MichalStajszczak »

Obawiam się, że oszacowanie Andy'ego może być bliskie prawdy. Na polskim rynku jest obecnie ponad 3 tysiące gier (mam na myśli tylko te, które zostały wydane w polskiej wersji językowej), a co roku wydawane jest kolejne kilkaset. Nie wiem, czy Danielf jest w stanie wymienić ponad 150 dobrych gier wydanych po polsku, co obaliłoby hipotezę Andy'ego.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: Danielf »

MisterC pisze:Jedni mówią o typowym asortymencie sklepów z grami planszowymi, inni o ogóle gier ze wszystkimi grzybobraniowymi klonami, które drukarnie są w stanie w ciągu roku wypluć.
Można sadzić multum twierdzeń, które będą prawdziwe dla jednego zbioru, a fałszywe dla drugiego i odwrotnie, a przykłady na potwierdzenie najmojszej racji można wyciągać z jednego z tych zbiorów jak z kapelusza.
Właśnie, chodziło mi o nowoczesne gry planszowe, a nie o kolejne podróbki Chińczyka.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Domy w grze monopol - jak rozwiązać taki problem ??

Post autor: MichalStajszczak »

MisterC pisze:Jedni mówią o typowym asortymencie sklepów z grami planszowymi,
W asortymencie typowego sklepu z grami planszowymi znajdują się zarówno jakieś wersje Monopoly, jak i gry od Monopoly gorsze.
ODPOWIEDZ