Heroes of Normandie (Yann and Clem)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Roziu87
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2016, 17:33

Re: Heroes of Normandie

Post autor: Roziu87 »

Witam, czy gra ktoś z okolic Gliwic Katowic ?
Mam grę i chciałbym poznać zasady dokładniej i rozegrać parę bitw :)

Pozdrawiam Marcin
ajvven
Posty: 126
Rejestracja: 30 gru 2015, 11:02
Lokalizacja: Nadolice Wielkie koło Wrocławia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: ajvven »

Witam wszystkich,

mam pytanie początkującego w sprawie gwiazdek rozkazu.

Grając pierwszy scenariusz gwiazdy rozkazu znajdują się na tabliczce rozkazu, ale również na tabliczkach jednostek oficerów już w samej grze.

Czy jak zginie któryś z oficerów na polu bitwy to ten gracz automatycznie przegrywa na koniec fazy zaopatrzenia ? Czy liczą się te gwiazdki na tabliczce rekrutacji ?

Jest reguła, która mówi, że gracz również przegrywa grę wtedy gdy nie ma możliwości wydawania rozkazów w następnej fazie rozkazów.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: karawanken »

Jak zginie dowódca to tracisz zapewniane przez niego bloczki rozkazu. Więc przegrywasz grę.
bregalad
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2012, 11:05

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bregalad »

ajvven pisze:Witam wszystkich,

mam pytanie początkującego w sprawie gwiazdek rozkazu.

Grając pierwszy scenariusz gwiazdy rozkazu znajdują się na tabliczce rozkazu, ale również na tabliczkach jednostek oficerów już w samej grze.

Czy jak zginie któryś z oficerów na polu bitwy to ten gracz automatycznie przegrywa na koniec fazy zaopatrzenia ? Czy liczą się te gwiazdki na tabliczce rekrutacji ?

Jest reguła, która mówi, że gracz również przegrywa grę wtedy gdy nie ma możliwości wydawania rozkazów w następnej fazie rozkazów.
Wydaje mi się, że zgodnie z regułami przegrywa na początku fazy Aktywacji następnej tury. Czytując instrukcję:
Kiedy w fazie aktywacji gracz nie posiada żadnych jednostek albo bloczków Rozkazu do zagrania, do jego armia ulega dezorganizacji i gracz natychmiast przegrywa.
Wydaje mi się więc, że można utracić oficera i spróbować wygrać w tej samej turze, bo warunki zwycięstwa sprawdzane są w fazie zaopatrzenia. Taka jest moja interpretacja.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Heroes of Normandie

Post autor: Maxxx76 »

A możecie przenieść dyskusję do odpowiedniego wątku? Dziękuję :)
aliennowicz
Posty: 55
Rejestracja: 27 gru 2011, 19:58
Lokalizacja: Kluczbork
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Heroes of Normandie

Post autor: aliennowicz »

Są w planach duże dodatki po polsku?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: karawanken »

aliennowicz pisze:Są w planach duże dodatki po polsku?
Podobno tak.
Awatar użytkownika
ghostartur
Posty: 411
Rejestracja: 09 lut 2014, 16:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Heroes of Normandie

Post autor: ghostartur »

Ciągle się waham...długo czekałem na edycję PL, ale patrząc po ogromie dodatków, zastanawiam się czy nie lepiej jednak kupić wersję ENG i mieć spokój z dodatkami i ewentualnie przyszłymi kickstarterami. Co myślicie?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: karawanken »

Kup polską. Zwiększysz wtedy szanse na wydanie dodatków. A poza tym bedziesz miał instrukcję i scenariusze do podstawki w rodzimym języku (a według słów wydawcy są poprawione w stosunku do angielskich). W razie czego i tak nazwy na żetonach są po angielsku więc nie ma problemu z by mieszać oryginalne dodatki z podstawką, na planszy i tak nie będzie tego widać.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Heroes of Normandie

Post autor: Maxxx76 »

Kup polską, w podstawce jest sporo scenariuszy :-)
Nawet jeśli nie wyjdą dodatki po polsku, to nie będzie problemu by łączyć obie wersje językowe - żetony i kafelki są uniwersalne ;-)
bregalad
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2012, 11:05

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bregalad »

ghostartur pisze:Co myślicie?
Kup polską. Żetony są niezależne językowo.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: vojtas »

Kup polską. Nie będzie ewentualnych problemów językowych, a przy okazji wspierasz rozwój polskiego rynku. :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5229
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Heroes of Normandie

Post autor: raj »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Heroes of Normandie

Post autor: ajfel »

Niezdecydowanych zachęcam też do rzucenia okiem na recenzję na CommandPoint.pl.
Nesmeer

Re: Heroes of Normandie

Post autor: Nesmeer »

Ktos poleci jakies koszulki premium do herosow? FFG american sa wg mnie za ciasne, niby wg BGG mayday preium jest 0.5mm szerszy, ale znajac ich jakosc co druga sztuka tej szerokosci nie utrzyma i bedzie tak ciasna jak FFG
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Heroes of Normandie

Post autor: ajfel »

Ja zakoszulkowałem FFG (widać na jednym ze zdjęć przy recenzji) i pasują super.
Faktycznie wchodzą dość ciężko, na styk, ale na pewno nie są za ciasne.
McJakub
Posty: 50
Rejestracja: 02 cze 2015, 14:59
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Heroes of Normandie

Post autor: McJakub »

Kup polską, żetony są jak kolega wspomniał niezależne także wszystko jest ze sobą kompatybilne. No a polskie to jednak polskie ;).


Hehe
A ja już mam Sosabowskiego i mapę bitwy o Arnhem :D .

Ja tam nie czekam na polskie wersje bo i tak większość dodatków mam.
Jeżeli chcecie ode mnie jakaś opinię/fotki odnośnie wymienionych dodatków proszę pisać.


Aktualny stan:
-Core Box x2 (:D)

scenario packi:
-D-Day
-Carentan
-Saint Mere Eglise

expansion packi:
-Point du Hoc (Kickstarter exclusive)
-Ge reinforcements- 21. Panzerdivision
-British Army box
-Winnipeg rifle platoo
-British weapons platoon
-Heroes and Gold (Kickstarter exclusive)
-Civilians Under fire
-Jules Band (errata Core box)
-Gazette #5- Sosabowski

czekam na rzeczy z 3. KSa i kolejne gazette (wykupiłem prenumeratę)
Awatar użytkownika
ghostartur
Posty: 411
Rejestracja: 09 lut 2014, 16:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Heroes of Normandie

Post autor: ghostartur »

Jestem ciekawy jak na tle innych wypada D-Day i Point du Hoc.
McJakub
Posty: 50
Rejestracja: 02 cze 2015, 14:59
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Heroes of Normandie

Post autor: McJakub »

ghostartur pisze:Jestem ciekawy jak na tle innych wypada D-Day i Point du Hoc.
D-Day jest jednym z lepszych scenario packów. Dostajemy dwa nowe plutony Festungkompanie z 352 Dywizji dla Niemców i Saperów z 4. Dywizji piechoty.
Moim zdaniem to jest najlepszy dodatek na start.

Poza wojskami mamy również 6 dwustronnych map (w większości z jednej strony plaża z drugiej teren podobny do core boxa: drogi, żywopłoty itp.). Poza mapami do gry zostają dodane czeskie jeże i zasieki blokujące piechotę.

Oprócz kampanii, która oferuje kilka scenariuszy, w których wygrana/porażka w poprzednim wplywa na następny, mamy do dyspozycji model własnego lądowania. Polega on na tym, że gracz aliancki (można grać dowolnie, ale ja wolę z prawdą historyczną ;) wybiera kilka plutonów, w zależności od wielkości rozgrywki, a wszystkie możliwe opcje, które pasują do jakiejkolwiek z dziór (mała lub duża) wsypuje do woreczka i na początku tur losuje pewną liczbę opcji (również w zależności od wielkości bitwy) które przyporządkowuje do wybranych plutonów. Kolory bo bokach muszą się zgadzać tak jak przy normalnym budowaniu armii. Gracz osi natomiast normalnie buduje armię i dzieli ją na grupy, które po pewnym czasie wchodzą do bitwy.
System losowania jest bardzo śmieszny i tak czasami możemy dostać czołg, granaty a także rozkazy (jeżeli mamy dowódcę). Ogólnie panuje na plażach chaos i niewiadoma co nam dosłownie może wyrzuci. Ciekawe doświadczenie, grałem z kolegami 1vs2, ja niemcami oni brytolami i janesami i było całkiem spoko. Jedyne co źle zrobiłem to nie doczytałem zasad gier wieloosobowych i wystąpiły duże dysproporcje w ilości bloczków rozkazów.

Point du Hoc za chwile, pisze na komórcę i trochę to zajmuje ;)

Point du Hoc wprowadza do gry nową mechanikę rozprzestrzenia się ognia. Dostajemy nowe markery plenia się, a na kierunek, w którym "pójdzie" ogień wpływa wiatr. Oprócz tego dostajemy nowe opcje, które pozwolą na szersze wykorzystanie nowych zasad: mołotowa, granaty zapalające (US), pociski zapalające (US, Ge) używane przez moździerze, czołgi i wszystko z umiejętnością specjalną "Haubica" (Howizer, to co strzela nie normalnym strzałem tylko blast patternami).
Otrzymujemy również oddział Rangersów i dowództwo Rangersów. Oprócz tego standardowo dostajemy 4 dwustronne mapki, z jednej strony Pointe du Hoc a z drugiej mapka do latarni morskiej, którą również otrzymujemy jako osobny budynek.
Na koniec dostajemy Latarnika oraz Potwora- Shrimpmana (krawetka na sterydach) oraz łódź, która pozwala na transport morski.

Jeżeli chodzi o scenariusze to aktualnie są 2 z czego ten 1. lepszy (szturm na klify) wymaga osobnego dodatku plutonu Rangersów oraz D-Daya (Festungkompanie i bunkry).

Mam nadzieję, że pomogłem ;)

Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
ghostartur
Posty: 411
Rejestracja: 09 lut 2014, 16:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Heroes of Normandie

Post autor: ghostartur »

Tak, dziękuję bardzo! Jeszcze jakbyś mógł napisać, który/które expansion packi to dla ciebie must have byłbym bardzo wdzięczny.
bregalad
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2012, 11:05

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bregalad »

McJakub pisze: Ja tam nie czekam na polskie wersje bo i tak większość dodatków mam.
Jeżeli chcecie ode mnie jakaś opinię/fotki odnośnie wymienionych dodatków proszę pisać.
Siemanko. Jesteś w stanie wrzucić jakieś foty Sosaba i mapy bitwy o Arnhem?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: karawanken »

Czyli zestaw z D-day powinien być pierwszym obowiązkowym zakupem? Mam nadzieje, że Portal szybko wyda.
McJakub
Posty: 50
Rejestracja: 02 cze 2015, 14:59
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Heroes of Normandie

Post autor: McJakub »

Odnośnie must buy. Wszytsko zależy od preferencji gracza, ja na przykład chciałem mieć Carentan ze względu na niemieckich spadochroniarzy. St Mere Eglise dostałem przez przypadek, bo wysłali mi dodatkowo. Po prostu mają dość duży bałagan podczas wysyłki.

Chciałem również mieć Sosabowskiego z wiadomych względów ;)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: karawanken »

To poprosimy jeszcze zdjęcia Sosabowskiego.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 970
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Heroes of Normandie

Post autor: Wallenstein »

Zdjęcia do generalnie wszystkich dodatków są na stronie DPG, np. Sosabowski:
http://www.devil-pig-games.com/en/bouti ... t-arrivee/
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
ODPOWIEDZ