Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: HUBertPL »

Czemu nie ma dodruku tej gry ? Zaś jakaś kłótnia autora z wydawcą ?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: kwiatosz »

Trzeba było kupować jak puszczaliśmy ultrapozytywną recenzję w Gradaniu, podstawka była za 105 zł. My kupiliśmy wówczas dwa dodatkowe egzemplarze, tak na wszelki wypadek 8)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: kaimada »

Dzięki chłopaki. Zastanawiałem się właśnie za ile wystawić zestaw podstawka + dodatek, ale zrobiliście rozeznanie za mnie :wink:.

Generalnie gra jest bardzo dobra i warta swojej ceny. Jedyna wada to czas rozgrywki (z tego powodu sprzedaję). No i trzeba zbierać kasę na kolejną grę od GF9 (ST:A).
Jeszcze raz dzięki :mrgreen:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: mat_eyo »

kaimada pisze:Dzięki chłopaki. Zastanawiałem się właśnie za ile wystawić zestaw podstawka + dodatek, ale zrobiliście rozeznanie za mnie :wink:.

Generalnie gra jest bardzo dobra i warta swojej ceny. Jedyna wada to czas rozgrywki (z tego powodu sprzedaję). No i trzeba zbierać kasę na kolejną grę od GF9 (ST:A).
Jeszcze raz dzięki :mrgreen:
A nie chcesz samego dodatku sprzedać? :D jakby co to pw
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: mat_eyo »

Sorry za post pod postem, ale od ostatniego minęły dwa tygodnie. W tym czasie zdążyłem zakupić grę z dodatkiem i zagrać dwa razy, chciałbym się podzielić wrażeniami.

Pierwsza partia trzyosobowa, od 4 do 10 infa, z rodami tylko z podstawki (bez Glabbera). Dla wszystkich gra była nowa.
Partia była (z całą świadomością wagi tego słowa) niesamowita. Było trochę negocjacji, kilka świetnych walk i absolutnie zachwycająca końcówka - w fazie intrygi wszyscy dobiliśmy do 10 punktów i potrzebna była dogrywka na arenie. Najlepszym gladiatorem, który pojawił się w markecie był Barca, który finalnie został czempionem i dał swojemu dominusowi wygraną.

Druga rozgrywka to partia 4osobowa, od 4 do 12 infa z losowaniem rodów z pełnej puli. Pojawiły się 3 z podstawki, w tym Glabber (tak, wygrał ;) ) i dla mnie Seppius z dodatku.
Gra była zupełnie inna od poprzedniej. Po pierwsze szybko pojawili się topowi gladiatorzy i to grupkami :D W jednej fazie marketu Spartacus i Gannicus (szybko przechrzczeni w mojej grupie na Inbalanusa i Opeusa ;) ) w kolejnej Crixus, Oenomaus i jako ostatni Theokoles, na którego nie znaleźli się chętni...
Dużo walki, sporo sztyletów między łopatkami i znów świetna końcówka. Moja żona urządziła primusa, chcąc zapewnić sobie dwa ostatnie punkty wpływu. Podczas tworzenia drużyn do swojego Spartacusa dodała Giannicusa koleżanki, co byłoby logicznym posunięciem, gdyby nie mój Oneomaus w drużynie przeciwnej. Ramię w ramię z Crixusem mojego kumpla pokonaliśmy gladiatorów naszych żon, opóźniając zakończenie gry. Niestety tylko o chwilę, bo w następnej fazie intrygi kolega nas "zglabberował" i sięgnął po zwycięstwo.

Gra jest... no cóż, genialna ;) Jedyny problem, to dice fest podczas walki. Miałem nadzieję, że inicjatywa oraz ekwipunek dodadzą walce taktycznej głębi, no ale cóż. Jeśli zaakceptować losowość walki to gra daje niesamowity fun. Jak dla mnie już po tych dwóch partiach Spartacus wskakuje do grona najlepszych gier.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: kwiatosz »

No my byśmy przecież Cię nie okłamali w tej kwestii :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: mat_eyo »

kwiatosz pisze:No my byśmy przecież Cię nie okłamali w tej kwestii :)
W której dokładnie kwestii, że gra jest genialna? Problem jest taki, że Waszego odcinek Gradania o Spartacusie przesłuchałem dopiero jakiś miesiąc temu, od tego czasu zachorowałem na tę grę ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: kwiatosz »

:) Jak ktoś startuje z takim tytułem (GF9) to nie dziwne, że nadzieje przy następnych grach są olbrzymie. A, jak wiemy, różnie to wyszło...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: okon »

szkoda ze nie ma pl :( moze GFP sie skusi
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Yavi »

okon pisze:szkoda ze nie ma pl :( moze GFP sie skusi
Przyznam, że rozmawiając z Bartkiem zarzuciłem mu temat i zrobiłem wszystko, żeby ukazać Spartacusa jako najlepszą grę i świetną inwestycję biznesową :P.
Ale i tak jestem sceptyczny - kwestie licencji, nakładów itp. nie są pewnie kolorowe.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: mat_eyo »

kwiatosz pisze::) Jak ktoś startuje z takim tytułem (GF9) to nie dziwne, że nadzieje przy następnych grach są olbrzymie. A, jak wiemy, różnie to wyszło...
Nie grałem w żadną inną grę od GF9, ale z tego co się orientuję to robię gry na licencji seriali, tak?

Jeśli chodzi o pl, to tekst na kartach nie jest jakiś mocno skomplikowany, dosłownie z dwiema lub trzema miałem problem. Co więcej na bgg można znaleźć tłumaczenie wszystkich kart, więc można spolszczyć samodzielnie ;)

Jeszcze na temat primusa. Na początku chciałem go homeruleować, żeby był dostępny od 8 wpływu zamiast 10. Jednak po tej jednej partii, z jednym primusem, dochodzę do wniosku, że jeden lub dwa primusy na partię wystarczą. Jest to fajne, jednak bardzo czasochłonne i hostowi nie daje więcej korzyści niż zwykła walka.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: kwiatosz »

Tak, cisną licencje. Ja Firefly lubię, ale im dalej w portfolio tym gorzej. Sons of Anarchy kupsztal, Homeland mi się nawet podoba, ale reszta nie chciała kończyć partii nawet.

Wlali geniusz w Spartacusa i tyle niestety - chociaż niektórzy mają nadzieję, że zrobią dobrego Dra Who.

Polonizacja to już długo dyskutowana kwestia jest - serial robi się powoli na tyle stary, że wkrótce cała klimatyczna otoczka zniknie. Samej grze to oczywiście nie przeszkadza, ale wydawcy pewnie już bardziej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: kaimada »

mat_eyo pisze:Jedyny problem, to dice fest podczas walki. Miałem nadzieję, że inicjatywa oraz ekwipunek dodadzą walce taktycznej głębi, no ale cóż.
Jako poprzedni właściciel :wink: polecam Blue Dice Variant.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: mat_eyo »

kwiatosz pisze:Polonizacja to już długo dyskutowana kwestia jest - serial robi się powoli na tyle stary, że wkrótce cała klimatyczna otoczka zniknie. Samej grze to oczywiście nie przeszkadza, ale wydawcy pewnie już bardziej.
Serial jest fajny, a odwołania w grze bardzo przyjemne. Jednak jak na razie grałem z pięcioma osobami i tylko jedna (poza mną) znała serial. Świetnie bawili się wszyscy. W sumie nie ma się co dziwić, to cholernie dobra gra jest. Kto normalny nie lubi łapówek, zdrad i ucinania głowy na arenie? :twisted:

kaimada pisze:
mat_eyo pisze:Jedyny problem, to dice fest podczas walki. Miałem nadzieję, że inicjatywa oraz ekwipunek dodadzą walce taktycznej głębi, no ale cóż.
Jako poprzedni właściciel :wink: polecam Blue Dice Variant.
Od pierwszej partii grałem z Blue Dice Variant ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: rattkin »

Używając blue dice variant (strings), jak zmieniacie zasady dla Dolora? Na BGG coś się nie mogli dogadać jak byłoby najlepiej, jego umiejka mocno nawiązuje do poprzedniego rozwiązania i nie jest łatwo tak bezpośrednio przenieść ją na nową.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: mat_eyo »

rattkin pisze:Używając blue dice variant (strings), jak zmieniacie zasady dla Dolora? Na BGG coś się nie mogli dogadać jak byłoby najlepiej, jego umiejka mocno nawiązuje do poprzedniego rozwiązania i nie jest łatwo tak bezpośrednio przenieść ją na nową.
Wydaje mi się, że najsensowniejsze jest "Przeciwnik dzieli wartość swojej najwyższej kostki przez 2(zaokrąglając w dół)".
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: rattkin »

Jednej, czy wszystkich? (np. jeśli wyrzuci 3 szóstki).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: mat_eyo »

Jednej. W normalnych zasadach przeciwnik Dolora rzucając trzy x 6 końcowy wynik ma o 4 niższy.
W BDV jeśli najwyższą kostkę dzielisz na pół to moze stracić max 3 oczka.
Jeśli dzieliłbyś wszystkie najwyższe kostki to przy rzucie 3 x 6 przeciwnik Dolora traci 9 oczek co jest już mocną przesadą.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Lubel »

mat_eyo pisze:Od pierwszej partii grałem z Blue Dice Variant ;)
O co chodzi ? Jestem przed pierwszą partią.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: mat_eyo »

Lubel pisze:
mat_eyo pisze:Od pierwszej partii grałem z Blue Dice Variant ;)
O co chodzi ? Jestem przed pierwszą partią.
https://boardgamegeek.com/thread/957938 ... ce-variant

Żeby nie być bucem, który tylko wkleja linki mały komentarz.

W normalnych zasadach walka rozwiązana jest przez porównywania rzędów kości ataku i obrony ustawionych malejąco (największą kość ataku porównujesz z największą kością obrony i tak przez wszystkie pary). Jednak przy rozstrzyganiu inicjatywy należy sumować wartości wyrzuconych kostek spd i porównać obie sumy. Wiele osób, w tym ja, uważa to za mało wyważone.
Blue Dice Variant to home rule, w którym przy walce o inicjatywę porównujemy swoje rzuty niebieskimi kostkami zamiast po prostu sumować ich wyniki.
Dodatkowo polecam grać na zasadzie, że "niebroniona" niebieska kostka wygrywa inicjatywę tylko na wartości 3+. Raz, że jeszcze bardziej wyrównuje to szanse, dwa, że łatwiej się wtedy tłumaczy, bo inicjatywa działa tak jak atak i ludzie nie muszą pamiętać wyjątków.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2016, 22:02 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Lubel »

spoko, jasne. Jak to ma poprawić "sprawiedliwość" to warto skorzystać.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: donmakaron »

Dodam tylko od siebie, że na standardowych zasadach też się gra spoko.
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: okon »

a instrukcja jest pl ??
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: Yavi »

okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery

Post autor: okon »

no to wszystko pieknie tylko juz nigdzie tej gry nie ma :(
ODPOWIEDZ