Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

Króciutki preview Imperium Klingońskiego (chyba że nie powinno się tego odmieniać :?: ). Właściwie można się było tego po nich spodziewać, ale mam nadzieję że mogą jeszcze jakoś zdobywać "zasoby kultury" poza niszczeniem wrogich statków. Szkoda że pokazali tylko jedną specjalną flotę, za to patrząc na karty rozszerzań te karty flot będą się bardzo szybko zapełniać :)

Tak jeszcze przy okazji, chyba jednak są co najmniej dwa sposoby zwycięstwa w grze: pierwszy to osiągnięcie piątego poziomu rozwoju, drugi to podbicie planet macierzystych wroga. Ciekawe czy taka inwazja eliminuje gracza z dalszej rozgrywki, bo to trochę może psuć rozgrywkę.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

To mamy pierwszy artykuł z serii "How to play". Mamy przykłady dysków z systemami oraz opis fazy budowania. Jak na razie gra wydaje się dla mnie mocno losowa, co akurat przy tego typu grze może nie być wadą, ale już słyszę jęczenie moich ewentualnych współgraczy :)
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: bukimi »

Faktycznie, rzut kostką K6, by określić czy udało się badanie niebezpiecznej strefy to, hmm, uproszczenie przy którym można czuć pewien niedosyt. Komuś uda się najtrudniejsze badanie, a ktoś inny polegnie na czymś banalnym. Niby zarządzanie ryzykiem, ale mógłby ty być większy potencjał niż tylko modyfikator in plus do wyniku rzutu.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

Przespałem się z tematem i chyba nie jest to takie do końca złe, na pewno będą jakieś dodatkowe bonusy do badań, a przynajmniej wydaje mi się że gdzieś mignęła mi flota badawcza, która pewnie będzie miała możliwość przerzucania kostek. Jest też sprawa czasu gry, takie rozwiązanie przyspiesza rozgrywkę, no i takie fenomeny mogą zmusić do rozwijania technologii tarcz, bo łatwo sobie wyobrazić co zostanie z floty z zerowymi tarczami przelatującej przez system z gwiazdą neutronową :D

Jestem też ciekaw czy będą czarne dziury :)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

Flota badawcza Federacji może robić re-rolla na tym rzucie.
Tarcze mają wpływ na ten rzut.
Jest dobrze :wink:.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

Jeszcze takie uzupełnienie wczorajszego How to play, na stronie Startrek.com. Można tutaj zobaczyć karty eksploracji. W sumie najlepiej widać tą z cywilizacją, ale w tekście widać jeszcze trzy inne rodzaje kart: discovery, crisis i virgin, o jakże trekowym tytule "Where no one has gone before :) Zastanawiam się czy te znaczniki Warp będą symbolizować floty cywilizacji niezależnych, czy jednak coś innego. Tego się pewnie dowiem jak będzie pokazywana mechanika przejmowania cywilizacji NPC.
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: przemoo99 »

Jacek_PL pisze:
Jestem też ciekaw czy będą czarne dziury :)

Czarna dziura to bedzie w moim portfelu :/
Kolejna gra "Must have" :)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: galthran »

Kolejna dawka informacji o grze -tym razem deck eksploracji.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

Muszę przyznać, że Orion Trader mi się podoba :) ale wyczuwam spory chaos w grze. Chyba będę musiał mieć specjalną ekipę do grania w taką grę :D

Im dłużej się grze przyglądam tym coraz bardziej jestem przekonany że gra będzie miała proste i dosyć intuicyjne zasady, co będzie dużym plusem, ale gra będzie chyba też mocno nieprzewidywalna. Trudno chyba będzie opracowywać jakąś strategię, co mimo wszystko brzmi trochę niepokojąco dla osób lubiących w grach odrobinę planowania.

Jak na razie gra mi się podoba i jestem bardzo ciekaw jak zrobią Borg, bo akurat te dwa dodatki z Ferengi i Cardassianami jestem sobie w stanie wyobrazić, tzn. będzie po prostu więcej tego co w podstawce.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

Ciekawostka
https://youtu.be/xXpPweAooeE premiera luty 2017 r.

Swoją drogą ktoś wie na jakim etapie jest Axanar?

https://m.youtube.com/watch?v=1W1_8IV8uhA#
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

Axanar jest na etapie sporu sądowego z CBSem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

kaimada pisze:Axanar jest na etapie sporu sądowego z CBSem.
To wiem, bardziej mnie ciekawi czy sa jakiekolwiek postepy i szansa na ugode? Swoja droga CBS strzela sobie w stopę blokujac ten fanowski projekt.

Znaleziono zapiski Roddenberego ciekawe, czy sa tam niewykorzystane scenariusze?

https://www.drivesaversdatarecovery.com ... ivesavers/
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

CBS zaatakował te fanfilmy, które dzieją się w The Lost Era. Jeśli nowy serial (pierwszy sezon przy założeniu antologii) ma się dziać w tym czasie to się w sumie zablokowaniu Axanaru nie dziwię.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

Serial ma sie dziac w okresie przed TNG, ale po Undiscovered Country.
http://www.cheatsheet.com/entertainment ... ?a=viewall
[Update, 4/14/16: Added rumor about setting.] According to an unconfirmed rumor reported by Birth.Movies.Death., the new TV series will be set after the events of Star Trek: The Undiscovered Country, but before the time of The Next Generation. A source also claimed that the show would be a “seasonal anthology,” meaning that the setting and time period could change with each season.

Jednak Axanar był juź w 2014 r. zas serial dopiero bedzie krecony, bylo sporo czasu by sie jakoś dogadac.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

No czyli będzie ten pierwszy sezon w The Lost Era - tam gdzie Axanar.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: galthran »

Na razie nie ma oficjalnej informacji o czasie fabuły - ale zakładam po wczorajszym teaserze, że skoro wszystko ma być nowe, to nie zrobią prequela TNG, z resztą z Entkiem eksperymentowali i się nie przyjęło, więc wątpię, że będą drugi raz tak ryzykować.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

kaimada pisze:No czyli będzie ten pierwszy sezon w The Lost Era - tam gdzie Axanar.
Wszechświat jest duży, obie produkcje mogłby istniec obok siebie, a nawet miec jakies fajne nawiązania.

Entek dzial sie duzo przed TNG, serial ma byc tuz przed TNG.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

Albo jednak zrobią serial postNEM.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: galthran »

Rocy7 pisze:Entek dzial sie duzo przed TNG, serial ma byc tuz przed TNG.
Tak, ale to nie ma znaczenia, bo pułapki prequelowe nadal są takie same. Wystaczy, że coś gdzieś się pojawi za wcześnie, bo niby w TNG, DS lub VOYu pojawiło się jako pierwsze, czy też mały szczegół z historii uniwersum się zmieni i shitstorm gotowy. Dodając do tego fakt, że teraz seriale robi się inaczej i bardziej trzeba się przyłożyć do scenariusza, to bardzo dużym ryzykiem byłoby pójść w prequel. Bezpiezczniej i łatwiej utrzymać historię albo w nowym AbramsVerse lub postNemesis. No ale a nuż faktycznie nas zaskoczą i będą chcieli udeżyć w sentymentalną TOS-owo TNG-ową nutę. Zobaczymy :) Dla mnie ważne, że będzie nowy serial, przyjmę cokolwiek mi dadzą :D
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

galthran pisze:Dla mnie ważne, że będzie nowy serial, przyjmę cokolwiek mi dadzą :D
Jestem trochę bardziej wybredny, bo po takich słowach ktoś może wrzucić do serialu odpowiednik Jar Jar Binksa :wink:

A wracając do meritum, trochę niepokoi mnie fakt że na kartach mamy ponownie fotosy z filmów i seriali. Być może jest to sprawa licencji albo kosztów, ale chętnie zobaczyłbym ilustracje takie jak się pojawiają w grach Star Warsowych od FFG. Zawsze byłaby to możliwość do pokazania czegoś czego nie było widać na ekranach.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

Kolejna zajawka zasad tym razem badania naukowe. Dosyć ciekawie to wygląda, niby mechanika prosta, ale są smaczki, jak chociażby możliwość utraty kart rozwoju na rzecz wrogich frakcji. Mam nadzieję, że pokazane karty rozwoju zostały specjalnie dobrane żeby ukazać główne obszary działania frakcji, ale nie są to jedyne "wynalazki" jakimi dane frakcje będą się posługiwać. Nie chciałbym żeby frakcje były ustawione na jedyny słuszny kierunek rozgrywki, tzn. tak mniej więcej się zapowiada, ale mam nadzieję chociaż na niewielką elastyczność, ot choćby stworzenie w Federacji jakiś w miarę skutecznej floty która będzie bronić jej granic.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

Niech no ktoś coś napisze w tym temacie, bo jakoś dziwnie się czuję :)

Stało się coś, co mnie trochę zaniepokoiło, mam nadzieję że ten pierwszy rzut podstawki będzie dostatecznie duży, bo pierwsza seria ma być edycją jubileuszową i będzie zawierać dodatkowe bonusowe karty eksploracji. Oczywiście gra bez tych kart może nie będzie wybrakowana, ale wydaje mi się że jednak 45 kart eksploracji zamiast 30 w podstawce jest trochę bardziej atrakcyjne. Ciekawe ile takich kart będą dokładały dodatki ?
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

Ja kojarzę, że 15 kart na dodatek. A te TOSowe karty pewnie będzie można sobie później dokupić. Z dodatkiem Borg pewnie wyjdą TNG encounters a z Dominion DS9 encounters ;).
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: skolo »

slinilem sie na wiadomosc ze wyjdzie taka planszowka, bo Trek to moje dziecinstwo. potem zobaczylem recenzje Vasala? ktory mowi ze to Mage Knight w koszulce Treka.
meh. pass
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

skolo pisze:slinilem sie na wiadomosc ze wyjdzie taka planszowka, bo Trek to moje dziecinstwo. potem zobaczylem recenzje Vasala? ktory mowi ze to Mage Knight w koszulce Treka.
meh. pass
A sprawdziłeś tytuł zrecenzowanej gry? [emoji14]
https://m.youtube.com/watch?v=-FIuHpyBASs

Star Trek Frontiers faktycznie mial byc Mage Knightem w koszulce Treka, gra od GF9 nie ma jeszcze recki Vasala.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2016, 00:12 przez Rocy7, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ