Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

Jiloo pisze:Dyktat jest tylko jeden.
Są kafle ze zdolościami „Przesunięcie kości”
Oprócz kafli ze zdolnościami przesunięcia kostek, jest kafel ze zdolnością wielokrotnego dyktatu. Nie pomnę tylko jego nazwy.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: mikeyoski »

Wincenty Jan pisze:Jest może gdzieś udostępniona polska instrukcja w PDF?
Na wspieram.to przy akcji Rolla, aktualizacja #19 [emoji4]

Tapnięte z espiątki
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Wincenty Jan »

Dzięki!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Jiloo »

Andy pisze:
Jiloo pisze:Dyktat jest tylko jeden.
Są kafle ze zdolościami „Przesunięcie kości”
Oprócz kafli ze zdolnościami przesunięcia kostek, jest kafel ze zdolnością wielokrotnego dyktatu. Nie pomnę tylko jego nazwy.
Backup Planning. Słuszna uwaga, zdaje się nie miałem go jeszcze w użyciu.
Co nie zmienia faktu, że instrukcja wyraźnie mówi, że każdą akcję przesuwania można wykonać tylko raz na turę. Wielokrotny dyktat będzie dostępny tylko dla jednego gracza i tylko jeśli będzie posiadać ten kafel. A w całej mojej pierwszej wypowiedzi chodziło o tłumaczenie zasad. Zwróciłem na to uwagę gdyż widziałem gdzieś na YT jak ktoś użył kilku dyktatów nie posiadając owego kafla.
Nie chciałem aż takiego zamieszania tu wprowadzać ;)
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

Nie było żadnego zamieszania, a Twoje intencje czytelne. :wink: Chciałem tylko zwrócić uwagę na ten specyficzny kafel.

Niemniej zgadzam się z MisterC, że o tych kwestiach powinniśmy dyskutować w innym miejscu forum.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Kurak
Posty: 91
Rejestracja: 12 wrz 2012, 10:07

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Kurak »

Pozwoliłem sobie zamieścić ten wpis w nadziei, że przeczyta go ktoś z wydawnictwa GFP ponieważ od ponad tygodnia nikt nie raczył odpowiedzieć na moją reklamację! Pytam więc publicznie kiedy w końcu otrzymam zamówione wkładki filcowe?! Smutne jest to, że kłopoty z dystrybucją gry i odpowiadaniem na e-maile nie dotyczą tylko mnie o czym świadczą komentarze na stronie projektu. Najpierw duże opóźnienie w dostawie, a teraz jeszcze to. Jeżeli nie ogarniacie pakowania gier i odpisywania na e-maile to zatrudnijcie kogoś do pomocy albo nie wydawajcie kilku gier w tym samym miesiącu. Mam nadzieję, że to tylko incydentalna sytuacja i nie stanie się standardem w wydawnictwie.
ObraneOrzechy
Posty: 379
Rejestracja: 31 lip 2015, 09:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: ObraneOrzechy »

Kurak pisze:Pozwoliłem sobie zamieścić ten wpis w nadziei, że przeczyta go ktoś z wydawnictwa GFP ponieważ od ponad tygodnia nikt nie raczył odpowiedzieć na moją reklamację! Pytam więc publicznie kiedy w końcu otrzymam zamówione wkładki filcowe?! Smutne jest to, że kłopoty z dystrybucją gry i odpowiadaniem na e-maile nie dotyczą tylko mnie o czym świadczą komentarze na stronie projektu. Najpierw duże opóźnienie w dostawie, a teraz jeszcze to. Jeżeli nie ogarniacie pakowania gier i odpisywania na e-maile to zatrudnijcie kogoś do pomocy albo nie wydawajcie kilku gier w tym samym miesiącu. Mam nadzieję, że to tylko incydentalna sytuacja i nie stanie się standardem w wydawnictwie.
To zle, ze pozwoliles sobie go tu zamiescic. Pisz do nich w ich watku, w watku kampanii, na emaila (tego do reklamacji), PM, facebooku ale nie w temacie z gra. Tu na pewno nie wejda a post w tym temacie ja osobiscie odbieram jako hejt na GFP. Oczywiscie lacze sie z toba w bolu i mam nadzieje, ze uda Ci sie szybko rozwiazac problem.

Ja pisze do nich przez FB i zawsze w kilka godzin dostaje odpowiedz.

Zaraz napisze im, ze ich szukasz po calym forum ;)

Ja dopiero dzisiaj wieczorem sam ucze sie zasad w probnej rozgrywce aby potrafic to sprawnie wytlumaczyc dziewczynie ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Wincenty Jan »

Kurak pisze:Pozwoliłem sobie zamieścić ten wpis w nadziei, że przeczyta go ktoś z wydawnictwa GFP ponieważ od ponad tygodnia nikt nie raczył odpowiedzieć na moją reklamację! Pytam więc publicznie kiedy w końcu otrzymam zamówione wkładki filcowe?! Smutne jest to, że kłopoty z dystrybucją gry i odpowiadaniem na e-maile nie dotyczą tylko mnie o czym świadczą komentarze na stronie projektu. Najpierw duże opóźnienie w dostawie, a teraz jeszcze to. Jeżeli nie ogarniacie pakowania gier i odpisywania na e-maile to zatrudnijcie kogoś do pomocy albo nie wydawajcie kilku gier w tym samym miesiącu. Mam nadzieję, że to tylko incydentalna sytuacja i nie stanie się standardem w wydawnictwie.
Kup zatyczki do uszu, tzw stopery. Są dostępne w aptekach, zazwyczaj mają kilka rodzajów. Wyjdzie Ci taniej, no i szybciej. Niektóre są wielokrotnego użytku.

Nie dajesz za wygraną. :evil:

A tak serio, spokojnie, odpiszą.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

Mam pytanie dotyczące gry wieloosobowej, wynikające raczej z ciekawości, a nie obawy (skoro ten tryb jest nawet wyżej ceniony niż dwuosobowy).

Po kolejnych partiach 2P widzę - i nie jest to zbyt odkrywcze - że w miarę rozwoju rozgrywki można "obstawiać" kostkami coraz więcej akcji. To jasne: przybywa kostek do dyspozycji gracza i pojawiają się zdolności technologii ułatwiające manewrowanie kostkami. Z tym że w grze dwuosobowej wciąż wybrane mogą być 1, 2 lub maksymalnie 3 akcje.

Ale jak to wygląda w partiach wieloosobowych, zwłaszcza przy 4 lub 5 graczach? Czy nie pojawia się syndrom "każdy może wszystko"? Czy nie jest tak, że niemal zawsze odpalają się wszystkie lub niemal wszystkie akcje?

Bardzo ciekaw jestem wrażeń osób, które grały w tych trybach: jak zmieniają się wybory graczy, czy uważna obserwacja ruchów przeciwników nie traci na ważności?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Kurak
Posty: 91
Rejestracja: 12 wrz 2012, 10:07

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Kurak »

Podczas gry w 5 osobowym gronie zdarzały się tury gdzie aktywowano 4 akcje ale były też takie, gdzie odpalono tylko 2. Wszystko zależy od sposobu myślenia przeciwników. Jeżeli każdy patrzy tylko na własne poletko to często będzie dochodzić do sytuacji kiedy kilku graczy aktywuje tą samą akcje. Kiedy będziemy się starać przewidywać decyzje przeciwników to jest szansa, że częściej będą aktywowane różne akcje. Duża liczba kostek w późniejszym etapie gry nie gwarantuje, że będziemy mogli zrobić wszystko bo sami możemy być pewni aktywacji tylko 1 akcji tak więc jeśli niewłaściwie przewidzimy intencje innych graczy to może się okazać, że zmarnujemy dużo kostek przydzielając je do akcji, które nie zostaną aktywowane.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: rattkin »

Andy pisze: Ale jak to wygląda w partiach wieloosobowych, zwłaszcza przy 4 lub 5 graczach? Czy nie pojawia się syndrom "każdy może wszystko"? Czy nie jest tak, że niemal zawsze odpalają się wszystkie lub niemal wszystkie akcje?
Jest.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

Po latach grania w Rejsa jest dla mnie całkiem jasne, że nie ma nic bardziej błędnego niż traktowanie tej gry jako równoległego pasjansa. :wink: W Rollu jest tak samo, to wynika z mechaniki.

Jak rozumiem, w wieloosobowym Rollu punkt ciężkości procesu decyzyjnego przesuwa się w trakcie rozgrywki z bardzo przemyślanego wyboru akcji (w początkowej fazie gry, przy niewielkiej liczbie kostek do dyspozycji) w kierunku takiej dystrybucji licznych kostek, która zapewniałaby jak największe możliwości działania w akcjach wybieranych przez rywali.

I - jak mniemam - jedno i drugie jest równie atrakcyjne dla gracza. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: hutriel »

Po killu(nastu) rozgrywkach wprost uwielbiam w Rollu to jak szybkie i proste jest rozłożenie gry. Wczoraj graliśmy w Rolla chwilę po The Gallerist. Każdemu, kto miał okazję rozkładać Gallerista nie muszę chyba tłumaczyć z jaką radością zgodziłem się na partię Rolla. :D
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3390
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2064 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ardel12 »

hutriel pisze:Po killu(nastu) rozgrywkach wprost uwielbiam w Rollu to jak szybkie i proste jest rozłożenie gry. Wczoraj graliśmy w Rolla chwilę po The Gallerist. Każdemu, kto miał okazję rozkładać Gallerista nie muszę chyba tłumaczyć z jaką radością zgodziłem się na partię Rolla. :D
Pff, The Gallerist to raz dwa idzie w porównaniu do... Posiadłości szaleństwa, gdzie pozostałe osoby mogą rozegrać partię w w rolla :twisted:
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: ChlastBatem »

Jeśli komuś żal 32 zł na dodatek w postaci jednego kafelka z BGG store (dla mnie cena z kosmosu, w sumie pasuje do gry) to proponuje poniższe rozwiązanie. Druk na papierze samoprzylepnym + biały kafelek (zapasowy) z podstawki.
Efekt:
Obrazek

Tutaj pochwalę się fajnym silniczkiem, który spowodował dużą przewagę punktową nad innymi w szybkim czasie:
Obrazek

Co do gry. Zagrałem na razie 6 partii. Istne genialne odkrycie planszówkowe. Gra jest szybka i dla wyjadaczy w sumie prosta, ale nie banalna i jest nad czym pokombinować. Najwięcej frajdy jest w tym wszystkim te budowanie imperium, tego silniczka. Dobrze napisana instrukcja i ładnie wykonane kafelki.
Co do minusów:
- nie wyobrażam sobie tej gry na 4-5 osób
- męczące tłumaczenie zasad, które nie są intuicyjne dla nowych graczy. Przez to gram w sumie tylko w zawężonym gronie.
- zasłonki... czy aby na pewno przeciwnicy grają poprawnie? Z tego powodu też wolę grać w to z doświadczonymi, którzy nie mylą się w zasadach przemieszczania kości.
- niestety ale losowość zbyt duża. Często grałem, że miałem bardzo dobre zniżki na szare planety podczas kolonizacji albo zniżki na technologie związane z przemieszczaniem. No i zgadnijcie ile mi podeszło podczas gry? Zero :< Zabolało.

Ogólnie gdyby nie te minusy to gra byłaby na 10. W tej sytuacji oceniam na 9.
Awatar użytkownika
mamtonawinylu
Posty: 285
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: mamtonawinylu »

Ja ostatnio grałem w wariancie 'wykruszajacej się ekipy'. Wczesniej, żeby się nauczyć zagralem z botem i w 3 osoby. Udało mi się przekonać ekipę od gier w kosmosie i przyniosłem pudło że sobą. Jedna partia na 4, z tłumaczeniem bo wszyscy oprócz mnie nie znali zasad. Później na 3 i na 2. I mimo tego, że pierwsza była długa, przez wyjaśnianie wszystkiego, to najlepiej grało mi się w czwórkę.

Wysłane z mojego LG-D405n przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Jiloo »

ChlastBatem pisze: - zasłonki... czy aby na pewno przeciwnicy grają poprawnie? Z tego powodu też wolę grać w to z doświadczonymi, którzy nie mylą się w zasadach przemieszczania kości.
Jeśli jesteś już wprawiony w roll to jednym szybkim spojrzeniem możesz zweryfikować czy ktoś dobrze poprzemieszczał kości czy nie.

Moim zdaniem gra na cztery osoby jest dużo przyjemniejsza. Na dwie osoby już nas lekko znudziła i wróciliśmy do Race gdzie trzeba trochę bardziej kombinować.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Wincenty Jan »

Mam jedno nurtujące mnie pytanie. W race for the galaxy mogliśmy z ręki wyłożyć kartę do wybudowania za odpowiedni koszt. W Rollu kafelki leżą przed nami i kolejny wylosowany kafelek wkładamy pod tym co jest w polu technologi lub planet. Jest jakaś możliwość wybrania, którą technologie lub planetę chcę wybudować czy zawsze buduje to co jest na wierzchu? Nie wiem czy coś przeoczyłem w instrukcji, a póki co rozegrałem jedną partie i nie znalazłem na moje pytanie odpowiedzi na forum.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: ramar »

Wincenty Jan pisze:Mam jedno nurtujące mnie pytanie. W race for the galaxy mogliśmy z ręki wyłożyć kartę do wybudowania za odpowiedni koszt. W Rollu kafelki leżą przed nami i kolejny wylosowany kafelek wkładamy pod tym co jest w polu technologi lub planet. Jest jakaś możliwość wybrania, którą technologie lub planetę chcę wybudować czy zawsze buduje to co jest na wierzchu? Nie wiem czy coś przeoczyłem w instrukcji, a póki co rozegrałem jedną partie i nie znalazłem na moje pytanie odpowiedzi na forum.
Zawsze budujesz to co jest na wierzchu (nadwyżka naukowców bada kolejne pod spodem kafle). Tak więc żeby zamienić wierzchni kafel, należy albo użyć technologii która na to pozwala (chyba jest jedna), albo odrzucić wierzchni kafel podczas akcji odkrywania.
Xoth
Posty: 16
Rejestracja: 11 gru 2012, 17:50
Has thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Xoth »

Witam, witam! Mam pytanko, otóż gdzie można złożyć reklamację do GFP? Mailowo? Na FB? Jest może jakiś telefon? Dostałem grę i są problemy ponieważ wieko pudełka z gr po otwarciu paczki wygląda jakby ktoś uderzył je pięścią (paczkę przywiózł kurier [inny niż wykupiony na wspieram.to] i nie otwierałem przy nim bo byłem w pracy, nie miałem na to wtedy czasu), w środku nie było filców i notesu za które zapłaciłem. Zonk straszny, ale przypuszczam, że nie jestem jedyną osobą z pechem przy odbiorze. Nie mam bólu d i pretensji, po prostu szukam informacji. Takie rzeczy się zdarzają. ;) Ktoś coś wie? Jakieś rady? Jeszcze pytanko co do zawartości... Jakie elementy powinny być luzem, poza pudełkiem z grą? Chodzi mi o cele dodatkowe. Tam był karty pomocy i te planszetki na lepszej tekturze czy coś jeszcze?
Xoth
Posty: 16
Rejestracja: 11 gru 2012, 17:50
Has thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Xoth »

Dobra, dostałem właśnie info na FB od GFP gdzie złożyć reklamację. Co do innego pytania prosiłbym o odpowiedź. Liczę się z tym, że gdzieś jestt to napisane, ale naprawdę nie mam czasu szukać. Poważnie.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: mikeyoski »

Karty pomocy, pasek faz i planszetka.

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 262
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Shimrod »

Xoth pisze:Jeszcze pytanko co do zawartości... Jakie elementy powinny być luzem, poza pudełkiem z grą? Chodzi mi o cele dodatkowe. Tam był karty pomocy i te planszetki na lepszej tekturze czy coś jeszcze?
mikeyoski pisze:Karty pomocy, pasek faz i planszetka.
Poza pudełkiem, były właśnie cele dodatkowe z wspieram.to, czyli:

- woreczek strunowy z planszetkami graczy i paskami faz na grubej tekturze
- karty pomocy
- sakiewki na kości i kafelki faz z logo gry
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Xoth
Posty: 16
Rejestracja: 11 gru 2012, 17:50
Has thanked: 2 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Xoth »

Dzięki. :D
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Planszman »

Czy mógłby ktoś z szanownych kolegów zapodać zasady gry w trybie solo, oczywiście w wersji pl ?
ODPOWIEDZ