Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Agricola

Post autor: margielm »

Bardzo fajny jest ten nieregularny kształt planszy - miły smaczek. Z drugiej strony nie jestem pewny czy połączenie elementów planszy do dobry pomysł. Ja często nie ustawiałem ich obok siebie tylko w różnych konfiguracjach żeby się na stole zmieściło :)
Poza tym, jak dla mnie, wszystko na duży +. Tylko szkoda, że nie zdecydowali się bardziej grafiki odświeżyć.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

margielm pisze:Poza tym, jak dla mnie, wszystko na duży +. Tylko szkoda, że nie zdecydowali się bardziej grafiki odświeżyć.
Jak na niemieckie standardy to i tak jest ultra nowocześnie. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

Bary pisze:
margielm pisze:Poza tym, jak dla mnie, wszystko na duży +. Tylko szkoda, że nie zdecydowali się bardziej grafiki odświeżyć.
Jak na niemieckie standardy to i tak jest ultra nowocześnie. ;)
Gra pozostaje spójna z starym wydaniem torfowiska, stąd nie mogli szaleć.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Agricola

Post autor: espresso »

Ale kolory graczy dali mocno niestandardowe :D
Spoiler:
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Agricola

Post autor: margielm »

Ciekawostka.. wydawało mi się, ze z "wersji dla graczy" mieli usunąć "wersję rodzinną". A się okazuje, ze wcale tak nie jest. W dodatku do instrukcji są opisane zasady wariantu prostszego.
Mało tego.. zostały dodane żetony do wskazywania "dzieciom" najlepszych pól z których powinny wybrać.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: TTR_1983 »

margielm pisze:Ciekawostka.. wydawało mi się, ze z "wersji dla graczy" mieli usunąć "wersję rodzinną". A się okazuje, ze wcale tak nie jest. W dodatku do instrukcji są opisane zasady wariantu prostszego.
Mało tego.. zostały dodane żetony do wskazywania "dzieciom" najlepszych pól z których powinny wybrać.
To może wersja rodzinna będzie dla ludzi i zwierząt domowych :mrgreen:
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

espresso pisze:Ale kolory graczy dali mocno niestandardowe :D
Jasnoniebieski (hurra!), czerwony, fiolet i "nagi". Czekam na czarny i biały w rozszerzeniu :D
Zestaw kolorów jak na Rosenberga prawie że standardowy, zamiast fioletowego powinien być zielony. W rozszerzeniu pojawi się najprawdopodobniej zielony oraz pomarańczowy, tak przynajmniej można wywnioskować z planszy głównej.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Lucf »

Wydaje się zatem, że Lacerta powinna zaprzestać używania znaku Gra Roku i nowa Agricola może dopiero ubiegać się o ten tytuł w 2017.
I oby tak zrobiła - bardzo prawdopodobne ze nowa wersja zdobyła by taki tytuł w 2017. Co pozowli na promocję DOBREJ gry szerzej.

Dla mnie - szkoda, że nie trzymaja się starej linii [tak jak NeuroHex]. Choć pewnie ze względów kolekcjonerskich/ciekawostkowych kupię nowe edycje. Wersja 2 osobowa [chłopi] była osobną grą a już były narzekania odcinania kuponów, to co teraz sie będzie działo to dopiero będzie lament :)
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Agricola

Post autor: toblakai »

Ciężko wyczuć bo podejście graczy się mocno zmieniło w ostatnich czasach. Teraz już reedycje i kolejne warianty znanych tytułów nie powodują takiego niesmaku - o czym też świadczy zeszłoroczny boom na kościane wersje znanych hitów.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: predki »

Według informacji na stronie Lookout'u dodatek dla 5-6 graczy, oprócz oczywistych dodatkowych plansz i elementów drewnianych, będzie też zawierał zestaw 48 nowych kart. Niemiecka wersja ma być dostępna w październiku, więc pewnie celują w Essen.
Żal tylko, że chcąc mieć komplet kart pewnie trzeba będzie kupić sobie nową podstawkę i dodatek. :(
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

predki pisze:Żal tylko, że chcąc mieć komplet kart pewnie trzeba będzie kupić sobie nową podstawkę i dodatek. :(
A może te karty są potrzebne tylko podczas gry na 5/6 osób.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

Bary pisze:
predki pisze:Żal tylko, że chcąc mieć komplet kart pewnie trzeba będzie kupić sobie nową podstawkę i dodatek. :(
A może te karty są potrzebne tylko podczas gry na 5/6 osób.
to wydaje się logiczne. Przecież stara wersja też miała pokaźny plik kart 3+, 4+ itd
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: predki »

Ale aż 48? Przy 96 kartach w podstawce.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

Zadanie z matematyki: Skoro na 4 osoby potrzeba 96 kart, to policz, ile kart potrzeba na dodatkowych dwóch graczy.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: predki »

To nie jest kwestia ile potrzeba. Tak by można dojść do wniosku, że po redukcji liczby graczy o 1 ze starej wersji, zapotrzebowanie na karty spadło z 308 do 96. :) (oczywiście to nie jest prawda).
Sprawdziłem starą Agricolę. Tam karty dla 1+ graczy stanowią 39% pomocników, 3+ graczy 24%, a 4+ graczy 37% kart. Biorąc pod uwagę, że dotyczy to praktycznie tylko kart pomocników, to by oznaczało, że po dodaniu 2 graczy liczba kart w nowej wzrasta o 100% - moim zdaniem dużo.
Z drugiej strony, w starej, losowaliśmy 14 kart z 66 przy 2 graczach, 21 kart ze 107 przy 3 graczach, 28 kart ze 169 przy 4 graczach i 35 kart ze 169 przy 5 graczach. W nowej nie znam proporcji, ale już losowanie 28 kart z 48 przy 4 graczach daje znacznie mniej kombinacji. Przy 6 losowanie 42 z 48 byłoby już słabe, stąd wzrost liczby kart.
Pożyjemy i zobaczymy, jakie będą te karty, bo na razie sam Lookout ma drobne problemy z ich policzeniem. :D (vide post na ich stronie)
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Cezary1916 »

MisterC pisze:Ciągle są do dostania dodatkowe turkusowy, różowy i żółty (ale z krążkami, zamiast figurek).
gdzie mogę takowe pionki nabyć ?
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: predki »

Jeżeli wierzyć w opis na niemieckim Spiele Offensive, to Agricola wersja familijna, to będzie zupełnie inna gra. Zresztą nowa Agricola zawiera pewien odpowiednik dawnego wariantu familijnego.

Wracając do sprawy - na stronie znajduje się lista komponentów:
- 1 plansza,
- 78 płytek terenu,
- 16 specjalnych płytek,
- 5 drewnianych znaczników,
- 5 zasłonek gracza,
- 5 znaczników odrzucenia, (chyba tak to trzeba przetłumaczyć)
- 80 monet,
- 1 płócienny woreczek,
- 1 instrukcja.

Z elementów przypomina bardzo Wyspę Skye, jaka będzie mechanika, to się okaże. Niemiecka wersja ma być w sprzedaży na początku lipca. Cena €30.
Jestem ciekaw, co Uwe z Lookoutem wymyślili.

Edit: Spojrzałem na opis Wyspy Skye na stronie Lookout'u. Wygląda praktycznie identycznie, z dokładnością nawet do liczby monet, a jedyną różnicą jest wskaźnik rundy i znacznik pierwszego gracza. Nawet cena jest taka sama. Chyba, że sklep się kropnął w opisie i skopiował go z innej gry.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agricola

Post autor: tokage »

predki pisze:Jeżeli wierzyć w opis na niemieckim Spiele Offensive, to Agricola wersja familijna, to będzie zupełnie inna gra. Zresztą nowa Agricola zawiera pewien odpowiednik dawnego wariantu familijnego.

Wracając do sprawy - na stronie znajduje się lista komponentów:
- 1 plansza,
- 78 płytek terenu,
- 16 specjalnych płytek,
- 5 drewnianych znaczników,
- 5 zasłonek gracza,
- 5 znaczników odrzucenia, (chyba tak to trzeba przetłumaczyć)
- 80 monet,
- 1 płócienny woreczek,
- 1 instrukcja.

Z elementów przypomina bardzo Wyspę Skye, jaka będzie mechanika, to się okaże. Niemiecka wersja ma być w sprzedaży na początku lipca. Cena €30.
Jestem ciekaw, co Uwe z Lookoutem wymyślili.

Edit: Spojrzałem na opis Wyspy Skye na stronie Lookout'u. Wygląda praktycznie identycznie, z dokładnością nawet do liczby monet, a jedyną różnicą jest wskaźnik rundy i znacznik pierwszego gracza. Nawet cena jest taka sama. Chyba, że sklep się kropnął w opisie i skopiował go z innej gry.
Dostałem pliki, rzucę okiem i dam znać.
edit:

Wstępny zarys komponentów, to jeszcze afaik nie jest ostateczne:
"Spielmaterial: 1 großer Spielplan, 2 kleine Spielpläne, 4 Starträume,
12 Raum-Plättchen, 36 Weideplättchen, 11 Anschaffungsplättchen,
9 Ersatzmarken, 5 Bettelmarken, 44 Nährwertmarken, 1 Startspieler-
Plättchen, mehr als 170 Holzteile und 1 Spielregel"

Przejrzałem pliki. Jaram się przeokrutnie. Na razie tyle mogę powiedzieć.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: predki »

To najwyraźniej SO przekleiło nie ten opis na stronie. Na szczęście. Czekam teraz na więcej szczegółów.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Agricola

Post autor: kmd7 »

Po rozegraniu ponad 30 partii (głównie w 2 osoby) i przeczytaniu internetu ciśnie mi się na usta pytanie - jak do (piii, piii) zdobyć 60 punktów? :D
A poważnie - czy wyniki ok. 50 pkt (mój najlepszy to 53) można uznać za przyzwoity? Czy raczej za dolne stany stanów średnich?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

kmd7 pisze:Po rozegraniu ponad 30 partii (głównie w 2 osoby) i przeczytaniu internetu ciśnie mi się na usta pytanie - jak do (piii, piii) zdobyć 60 punktów? :D
A poważnie - czy wyniki ok. 50 pkt (mój najlepszy to 53) można uznać za przyzwoity? Czy raczej za dolne stany stanów średnich?
Zakładam, że grasz w starą Agricolę (bo nie wiem jak jest w nowej)? 50 punktów to przyzwoity wynik. Ale próbuj dalej. :) 60 punktów jest jak najbardziej możliwe. A nawet więcej.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Agricola

Post autor: Fojtu »

kmd7 pisze:Po rozegraniu ponad 30 partii (głównie w 2 osoby) i przeczytaniu internetu ciśnie mi się na usta pytanie - jak do (piii, piii) zdobyć 60 punktów? :D
A poważnie - czy wyniki ok. 50 pkt (mój najlepszy to 53) można uznać za przyzwoity? Czy raczej za dolne stany stanów średnich?
Najwięcej grałem w 3-4 osoby i wtedy
35-44 pkty to norma - dużo zależy od tego kiedy wejdzie powiększenie rodziny
45+ to punkty które wygrywają rozgrywkę, rzadko zdaża się, żeby 2 osoby miały taki wynik w jednej grze
50+ to już mega sporo, trzeba mieć bardzo dobrą rękę żeby wycisnąć tyle
60+ potrzeba komba z kosmosu i tyle. Mi podczas wszystkich gier zdarzyło się chyba 2 razy z czego jedną ligówkę na necie - link
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Agricola

Post autor: kmd7 »

@romeck - tak, chodzi mi o starą wersję.
@Fojtu - z linku wynika, że zagrałeś 13 kart usprawnień i pomocników. Naprawdę jestem pod wrażeniem. Przy moich 53 pkt. zagrałem, o ile dobrze pamiętam, 8 kart i byłem zdziwiony, że aż tyle.
No nic, dziękuję za słowa otuchy i będę trenował dalej :D.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Agricola

Post autor: cezarr »

kmd7 pisze: A poważnie - czy wyniki ok. 50 pkt (mój najlepszy to 53) można uznać za przyzwoity? Czy raczej za dolne stany stanów średnich?
To bardzo, bardzo dobry wynik. Praktycznie zawsze wygrasz z takim wynikiem grę.

Ale w Agri, moim zdaniem, jest tak, że wysokość Twojego wyniku zależy bezpośrednio od klasy przeciwników. Chyba nawet bardziej niż od tego, jak dobrze grasz Ty czy jakie masz karty.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Agricola

Post autor: Fojtu »

cezarr pisze:
kmd7 pisze: A poważnie - czy wyniki ok. 50 pkt (mój najlepszy to 53) można uznać za przyzwoity? Czy raczej za dolne stany stanów średnich?
To bardzo, bardzo dobry wynik. Praktycznie zawsze wygrasz z takim wynikiem grę.

Ale w Agri, moim zdaniem, jest tak, że wysokość Twojego wyniku zależy bezpośrednio od klasy przeciwników. Chyba nawet bardziej niż od tego, jak dobrze grasz Ty czy jakie masz karty.
Jakość i agresja przeciwników na pewno rzutuje, ale wg. mnie karty pomocników/usprawnień i to kiedy wyjedzie pierwsze powiększenie rodziny ma większe znaczenie.

@kmd7 - Jak dobieracie karty na rękę? Draftowanie z 10 znacznie polepsza średnią jakość ręki w porównaniu z po prostu rozdaniem 7 kart, a do tego łatwiej zebrać komba
ODPOWIEDZ