51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

Wroobel pisze:
jax pisze: Waham się co z MS zrobić. Raczej nie potrzebuję na półce gry będącej klono-mixem 51O i ONI. Lubię i ten krztuszący się 51O i rozpasaną optymalizację ONI. Z nich nie zrezygnuję. A skoro muszę z czegoś zrezygnować to...
Jeśli masz wersję preorder i chciałbyś sprzedać to daj znać
Ja się złamałem i zamawiam. :) Wielkość kart taka sama jak w O:NI?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Marx »

Bary pisze:
Wroobel pisze:
jax pisze: Waham się co z MS zrobić. Raczej nie potrzebuję na półce gry będącej klono-mixem 51O i ONI. Lubię i ten krztuszący się 51O i rozpasaną optymalizację ONI. Z nich nie zrezygnuję. A skoro muszę z czegoś zrezygnować to...
Jeśli masz wersję preorder i chciałbyś sprzedać to daj znać
Ja się złamałem i zamawiam. :) Wielkość kart taka sama jak w O:NI?
Tak, nie zawiedziesz się :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

Marx pisze:Tak, nie zawiedziesz się :-)
Mam nadzieję. ;) Dziękuję zarówno Tobie, jak i wszystkim innym, którzy swoimi opiniami i testami pomogli mi w podjęciu decyzji!
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Marx »

Bary pisze:
Marx pisze:Tak, nie zawiedziesz się :-)
Mam nadzieję. ;) Dziękuję zarówno Tobie, jak i wszystkim innym, którzy swoimi opiniami i testami pomogli mi w podjęciu decyzji!
Dzięki za miłe słowa. Nie ma też sprawy :-) Ostatnio więcej czasu spędzam na tym forum niż na samym graniu, a odniesienie się do gier, w które gram to czysta przyjemność ;-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Ayaram »

No i ja jestem po pierwszej rozgrywce.

Czy się podobało? Tak.

Czy widzę sens kupowania, w sytuacji gdy posiadam osadników od niecałego roku? Nie.

Zdecydowanie za mało zmian, by czuć potrzebę posiadania obu gier. Największa zmiana jest związana z surowcami, nie budujemy "ze wszystkiego" i trudniej wykorzystać efektywnie wszystkie surowce. Dodatkowo brak talii frakcji, inny warunek zakończenia gry i kilka mniejszych zmian, do których mega łatwo się przestawić. Na minus to efekty karty, za mało różnorodności w stosunku do kart z ON:I.

Czy jest to gra lepsza od ON:I? Nie wiem, trudno oceniać po jednej rozgrywce, ale wydaje się, że mechanicznie może przewyższać delikatnie poprzednika. Jednak ja raczej zostanę przy ON:I ze względu na zamiłowanie do różnorodnych frakcji (o ile Portal się ogarnie z nimi w dodatkach ;) ). Brak talii frakcyjnych z jednej strony zwiększa losowość (zupełnie nie przewidzimy co dostaniemy za chwilę) z drugiej strony powinno zwiększać wrażenie, że każda partia jest zupełnie inna. Raczej kwestia gustu.

Na minus klimat. Nie grałem w pierwowzór, ale zgodzę się z poprzednikami. Sytuacje, gdy mamy więcej surowców niż jest to potrzebne skrajnie nie pasuje mi do postapo. Dwa. Ten cały dystans, tłumaczenie, że odwiedzamy lokacje itd. ma sens, ale w trakcie gry i tak traktujemy to jak zbudowane budowle i znowu coś tu nie gra.

I dalej nie rozumiem, czemu właściwie ta gra powstała i dla kogo jest adresowana. Pojawiła się zdecydowanie za wcześnie w stosunku do ON:I. W osadnikach wychodzi dopiero 3ci dodatek, to zdecydowanie za wcześnie, by ludzie poczuli "chce tego samego, tylko nowego" (nawet taka potęga jak FFG czekała wiele lat na wypuszczenie 2giego kooperacyjnego LCG-a). No i trochę szkoda, że tak wcześnie. Portal mógłby powydawać ON:I jeszcze trochę, powyciągać wnioski i dopiero wtedy uderzyć z duże lepiej dopracowaną grą. Dalej. Są na pewno fani ON:I, którzy kupią wszystko co jest podobne, ale raczej więcej fanów by kupiło 51 stan, jakby było to po prostu "bardziej hardorowe ON:I", niż "inne ON:I". Więc wszystko sprowadza się do tego, kto woli jakie klimaty. I dla klientów spoko, ale wątpie by pojawienie się 51 stanu nie spowodowało spadku popytu na ON:I i dodatki do niego.

Także podsumowując: gra 4/5, której raczej nigdy nie kupie :).
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: cezner »

"bardziej hardkorowe ON:I" już było. To oryginalny 51 stan.

"I dalej nie rozumiem, czemu właściwie ta gra powstała"

Ta gra w założeniach poczatkowych miała być usystematyzowaniem oryginalnego 51 stanu i Nowej Ery. Poprawieniem kart i jakimś tam delikatnym wygładzeniem, pewnie napisaniem instrukcji na nowo. No ale ON:I stał się hitem i trzewik chyba stwierdził, że 51 stan należy "poprawić".
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tygrys69 »

Ja osobiście zgadzam się ze słowami Wookiego. Czyli MS51 to kolejna gra oparta o mechanikę oryginalnego 51 Stanu. Idąc dalej to nie jest Master Set NE/51 tylko kolejna gra. To zresztą boli najbardziej, bo obiecane usystematyzowane wydanie NE poszło w kąt...

Zgadzam się również z tym, że jest nieco trudniejsza od Osadników bez dodatków. Niemniej poziomem skomplikowania kart i "zazębiania się" mechaniki daleko jej do NE + Winter. Dokładnie takie miałem odczucia grając u kumpla. Gra była lekka, zasady prostsze, a karty głównie dawały surowce i punkty. Ten ciężki klimat ciułania punktów i budowania stanu po prostu się ulotnił.
Focus!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

Podczas przedsprzedaży była mowa o jakimś dodatkowym trybie solo jako "sg". Chodzi o ten pdf z 4 wariantami dla konkretnych frakcji, który dostępny jest na stronie Portal, czy będzie może coś jeszcze?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Kal-El83
Posty: 1154
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kal-El83 »

Chodziło o ten pdf.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kaktus+ »

Jestem po pierwszej rozgrywce i powiem, że gra zrobiła na mnie średnie wrażenie...

Wizualnie wszystko jest ok, grafiki cacy ale nie mogę zrozumieć nieco zamysłu tak wielkich symboli kart. Zajmują one w cholerę miejsca a wykorzystywane są tylko do przebudowy (no i w konkretnych wypadkach). Zdecydowanie jednak częściej podpisuje się umowy lub plądruje więc osobiście życzyłbym sobie aby te ikonki były większe i widoczne bez pochylania się nad kartą...

Sama rozgrywka bez rozczarowań ale dupy nie urwała. Zrobiliśmy tak: najpierw Osadnicy na rozgrzewkę później 51 stan.

Grało się dobrze do momentu gdy każdy z graczy się nie rozbudował co spowodowało, że u każdego było w stanie po 5-6 kart z bronią jako nagrodą za splądrowanie...i zaczęła się rzeź...

Jedną turę graliśmy 45 min, bo każdy każdemu plądrował po kolei karty zyskując kolejną broń------------>czerwone żetony i dalej napędzające się comob zniszczenia...zrobiło się po prostu nudno bo destrukcja i rozpierd!$%% całkowity...

Nie wiem, może karty się tak ułożyły ale właśnie ta jatka nieco zapał do gry ostudziła...
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: cezner »

A skąd mieliście tyle żetonów plądrowania? Pamiętaliście , że karta frakcji pozwala na tylko jedną akcję plądrowania?
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

51. stan (51st state)

Post autor: KrzysiekL »

Braliście pod uwagę, że wymiana zasobu na żetony przy użyciu planszetki frakcji jest raz na rundę i że cena za splądrowanie karty gracza to 3/4/5 żetonów zależnie od typu karty (nie bierze się pod uwagę odległości)?
Ostatnio zmieniony 23 cze 2016, 09:34 przez KrzysiekL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Marx »

Źle graliście w tym cały szkopuł.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kaktus+ »

Marx pisze:Źle graliście w tym cały szkopuł.

Teraz już wiem, że źle graliśmy stąd taka rzeźnia. Wymienialiśmy kilka razy na turę surowce na żetony kontaktu/ów...Zagraliśmy niejako z automatu jak w osadników stąd omyłka...

Teraz to zmienia całkowicie postać rzeczy :)
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Marx »

Styl, w którym utrzymana jest instrukcja, mógł was zmylić :mrgreen:
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kaktus+ »

być może ale mimo wszystko muszę pochwalić Portal, gdyż przez ostatni rok same hejty z mojej strony leciały w jego stronę :)

Teraz gdy wiem, że graliśmy źle, aż chce się zasiąść do rozgrywki ponownie.

Pomimo dyskusyjnego manewru z wydaniem "nowego" 51 stanu, całość prezentuje się świetnie i w mojej ocenie, jest to druga gra od Portalu wydana profesjonalnie, tzn. wbrew moim obawom:
- wszystko w pudełku jest
- wszystko prezentuje się elegancko i klimatycznie
- instrukcja mogła by być nieco precyzyjniejsza - ale to i tak mega postęp w porównaniu do poprzednich tytułów tego wydawnictwa

Byłem sceptykiem i pozytywnie się rozczarowałem, bo to na prawdę dobra gra. Czekam na dodatki, w szczególności frakcje bo te 4 to zdecydowanie za mało :)
Kal-El83
Posty: 1154
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kal-El83 »

Dwie frakcje (z preorderów) będą zapewne wkrótce w sklepiku portalu, poza tym zapowiedziany jest jeden dodatek (ale chyba bez określonego terminu realizacji).
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

Już Wam się znudziło granie tymi czterema, że tak tych dodatkowych planszetek wyczekujecie? Ja już 10+ partii i tylko jedną gram plus karty jedynie z podstawki. :P
Jak na razie wszystko oprócz instrukcji (która niestety sprawia wrażenie "skleconej" na szybko) na plus. Szczególnie zaskoczony jestem poziomem trybu solo, po pewnym wzmocnieniu wirtualny gracz może naprawdę krwi napsuć. Jeszcze trochę potestuję i skrobnę obszerniejsze sprawozdanie z pustkowi.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 399
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 92 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Backero »

A mógłby ktoś wymienić mi różnice między frakcjami, która ma jakie (wraz z tymi dwiema dodatkowymi)? Wiem, że jakieś surowcowe, ale nie wiem dokładnie jakie.
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zomboni »

Backero pisze:A mógłby ktoś wymienić mi różnice między frakcjami, która ma jakie (wraz z tymi dwiema dodatkowymi)?
Spoiler:
ajvven
Posty: 126
Rejestracja: 30 gru 2015, 11:02
Lokalizacja: Nadolice Wielkie koło Wrocławia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ajvven »

KrzysiekL pisze:Braliście pod uwagę, że wymiana zasobu na żetony przy użyciu planszetki frakcji jest raz na rundę i że cena za splądrowanie karty gracza to 3/4/5 żetonów zależnie od typu karty (nie bierze się pod uwagę odległości)?
Hej,

ale w jednej rundzie można wykonać akcję z planszy dla każdego z zasobu raz czy w ogóle raz na turę ? Na planszetce są 3 akcje wymiany.

Instrukcja tego nie precyzuje :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pan_satyros »

Każdą z nich jeden raz.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Czy instrukcja do MS, która wisi na stronie Portalu, jest identyczna z tą w pudełkach?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

Tak.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

Mały update w sprawie dodatku ujawniony na live stream- będzie on nazywał się Scavengers i liczył 50 kart, podobnie jak dodatki w core.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ