Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

misioooo pisze:Która okładka? Mi się ta podoba...
Spoiler:
Ale to jest do First Martians... :P
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: misioooo »

Ja tam widzę wyraźnie "Robinson Crusoe" napisane :) Brakuje tylko jakiejś blond-piękności w stroju... tarzana i byłby hicior!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

misioooo pisze:Ja tam widzę wyraźnie "Robinson Crusoe" napisane :) Brakuje tylko jakiejś blond-piękności w stroju... tarzana i byłby hicior!
A to FM to nie będzie Robinson w kosmosie? :D Swoją drogą te połączenie gościa w kostiumie z jakimś wibratorem w ręce i drugiego w samych gaciach słaniającego się na nogach jest dość niepokojące...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: misioooo »

Mi się trochę kojarzy z grą na PC "Deadly tower of monsters". Swoją drogą jak nie gram na komputerze, tak ten tytuł mnie wciągnął :) Lekka retro-zręcznościówka. Do przejścia w kilka godzin, ale animacje, teksty i fabuła... unikalne :) Mocno unikalne... I zakończenie... unikalne. Mocno.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3389
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2064 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Ardel12 »

Mi okładka z 4 edycji przypomina pudełko od baardzo starych gier (80-90 lata). Nie żyjemy w tamtych czasach, więc dla mnie minus. Wgląda to słabo i poprzednia grafika bije tą na głowę.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

Zmienianie okładki Robinsona to taki sam strzał w kolano jak hipotetyczna próba zmiany okładki do Tzolkina, Small World czy też Seasons. To już nie jest kwestia estetyki, gustów, widzimisie tego się po prostu nie robi fanom i samej grze. Robinson to nie produkt z lat 80' który potrzebuje odświeżenia. To już jest rozpoznawalna marka, gra z czołówki BGG. Zwłaszcza, że akurat okładka do RC jest moim zdaniem najbardziej udaną Portalową okładką ze wszystkich gier tego wydawnictwa. Bardzo ładna, klimatyczna, a przede wszystkim współgra z szatą graficzna komponentów. Gdyby to miała być okładka książki - mogłaby sobie być - w końcu tyle tych wydań było i bywały gorsze; ot kolejna wariacja na temat Robinsona Crusoe. Jednakże dla planszówki tak rozpoznawalnej na rynku to rozmywanie tego tytułu i wprowadzanie niepotrzebnego zamieszania. W mojej opinii po prostu "zamienił stryjek siekierkę na kijek".
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Maxxx76 »

Zwiększy sprzedaż gry, a przecież o to tutaj chodzi :-)
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: akahoshi »

Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: GaGacek »

akahoshi pisze:Nowy, mały dodatek: http://portalgames.pl/shop/en/robinson- ... 149.p.html
Z 2015 roku

Tak samo ten http://www.boardgamegeek.com/boardgamee ... chatzkiste którego nie ma w polskiej wersji językowej.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

GaGacek pisze:
akahoshi pisze:Nowy, mały dodatek: http://portalgames.pl/shop/en/robinson- ... 149.p.html
Z 2015 roku

Tak samo ten http://www.boardgamegeek.com/boardgamee ... chatzkiste którego nie ma w polskiej wersji językowej.
Z tego co widzę to ten ostatni to jedynie zbiorcze wydanie wszystkiego, co u nas też wyszło w postaci mini dodatków.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Adar »

Ignacy Trzewiczek, Zee i Tom uczą sama grać w Robinsona: https://www.youtube.com/watch?v=a9aHhkvoC3o. Fajnie się ogląda :)
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Andreal »

Jakoś tak się złożyło, że Robinson trafił pod mój dach. Jestem po pierwszej rozgrywce 3-osobowej. Żona razem z córką, syn i ja. W sumie nie wiedzieli czego się spodziewać, tak więc ciekaw byłem ich reakcji.
Krótkie spostrzeżenia z perspektywy rodziny.
Żona zainteresowała się grą mocno podziwiając komponenty. Odpadła po kilku rundach ze stwierdzeniem, że gra jest śliczna, ale zbyt skomplikowana, zamotana i to nie dla niej.
Syn (9 lat) darował sobie dwie rundy później: gra nudna, bo tylko chodzisz z miejsca na miejsce, zbierasz surowce i odkrywasz karty przygody.
Córkę pomijam, bo była raczej w roli obserwatora.

A ja? Dokończyłem z instrukcją w ręku już solo i poległem sromotnie. I teraz moje trzy grosze:
- gra naprawdę pięknie wydana;
- przygotowanie do gry jak ma się wszystko w woreczkach to jakaś masakra, wkrótce biorę się za zrobienie piankowej wypraski, bo rozkładanie/składanie mnie przeraża;
- po pierwszej rozgrywce mam już świadomość, jakie błędy zostały popełnione, znaczenie ikon też już jest jaśniejsze, myślę więc, że kolejna gra będzie ciut płynniejsza, zwłaszcza, że zapomnieliśmy o celu pierwszego scenariusza, czyli zbieraniu drewna na stos;
- kooperacja polegała raczej na tym, że przedstawiałem co można zrobić i jakieś tam działania były ustalane, ponieważ to ja miałem instrukcję przy boku, to mogę stwierdzić, że to było solo w 70%, 30% to decyzje innych, wszystko można zmienić, kwestia obycie współgraczy z grą.
Spodziewałem się, że Robinsona przyjmę gorzej, miło się rozczarowałem. A że scenariuszy jest mnóstwo, więc wygląda na to, że trochę czasu spędzę w jej towarzystwie, raczej solo, chyba że brata w to wciągnę :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: warlock »

"Spodziewałem się, że Robinsona przyjmę gorzej, miło się rozczarowałem."
- Andreal, forum gry-planszowe.pl
Wyobraziłem sobie ten tekst nadrukowany na okładce kolejnej edycji :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

Adar pisze:Ignacy Trzewiczek, Zee i Tom uczą sama grać w Robinsona: https://www.youtube.com/watch?v=a9aHhkvoC3o. Fajnie się ogląda :)
Świetny filmik, chociaż długi. Dawno się tak nie naśmiałem- granie z nimi to dopiero przygoda. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Andreal »

Takiego towarzystwa do planszówek mi właśnie brakuje.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: elayeth »

Robinson to najlepsza gra planszowa w kategorii, "nigdy nie trafia na stół" (no prawie nigdy).
Gra jest wymagajaca i zawsze jakas lzejsza lub mniej "tyrajaca" gracza gra z nia wygra. Samo wyjecie gry wymaga u mnie przygotowania sie na wiecznie w niej wystepujace przeciwnosci... Niby w innych grach jest podobnie (np: eldritch), ale w tej wybitnie jest to cos, co sprawia, ze robisz gleboki oddech z mysla, no nie... jeszcze ta burza/trucizna/itd...

A teraz w tym kontekscie tez o filmie. Zauwazcie, ze pod koniec chlopaki smieja sie z Trzewiczka, ze obiecal im, ze wygraja a tu ledwo wszyscy zyja. Szanse byly, ale ta gra wlasnie co i rusz serwowala i im ... a to pechowy rzut, a to pechową karte... i w koncu wszyscy zgineli. Moze to moje wrazenia, ale sadze, ze Trzewik mogl miec mysl, ze troche przegial. Nie wszyscy w koncu lubia byc tak tyrani. Mysle sobie, ze w First Martian moze byc mniej tych negatywnych zdarzen i wiecej opcji dla "noobow"... poziomy trudnosci? Ot, takie moje lizne przemyslenia.
aigimig
Posty: 410
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: aigimig »

Bary pisze:
Adar pisze:Ignacy Trzewiczek, Zee i Tom uczą sama grać w Robinsona: https://www.youtube.com/watch?v=a9aHhkvoC3o. Fajnie się ogląda :)
Świetny filmik, chociaż długi. Dawno się tak nie naśmiałem- granie z nimi to dopiero przygoda. :)
dla mnie najlepszy moment to https://www.youtube.com/watch?v=a9aHhkvoC3o&t=17m11s :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Cześć. Postanowiłem Robinsona zakupić ostatecznie. Mam jednakowoż pytanie, czy jest sens kupować te dodatki, co Portal ma na stronie, czyli naklejki na piony, karty cech, postać Marynarza, żetony odkryć itp.? Czy niektóre są wartościowsze i warto je mieć od razu a inne odpuścić? Chciałbym już mieć wypakowane mocno, ale bez przesady, jeśli z części komponentów się nie korzysta niemal wcale lub rzadko. Zdaję sobie sprawę, że regrywalność z niczym nowym jest wysoka i tak (mały research poczyniony), ale ciekawi mnie to wszystko, co urosło wokół gry, a jest sporo owych mini-dodatkowych rzeczy. Każda opinia w tym przedmiocie będzie dla mnie cenna.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: akahoshi »

Jeśli kupujesz najnowszą wersję, to naklejki na piony są Ci niepotrzebne - są już w pudełku. Tak samo jak drewniane elementy.
Mnie karty cech w ogóle nie podeszły - nie korzystam.
Dodatkowe bestie też w sumie spokojnie wystarczą te, które są w pudełku.
Dodatkowa postać (Marynarz) - można, ma całkiem ciekawe zdolności.
Fajnymi dodatkami wg. mnie są: dodatkowe Żetony Odkryć (wśród których jest min. lina), oraz dodatkowe scenariusze. Aczkolwiek te drugie można sobie ściągnąć (choćby z BGG) i samemu wydrukować.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

kastration pisze:Cześć. Postanowiłem Robinsona zakupić ostatecznie. Mam jednakowoż pytanie, czy jest sens kupować te dodatki, co Portal ma na stronie, czyli naklejki na piony, karty cech, postać Marynarza, żetony odkryć itp.? Czy niektóre są wartościowsze i warto je mieć od razu a inne odpuścić? Chciałbym już mieć wypakowane mocno, ale bez przesady, jeśli z części komponentów się nie korzysta niemal wcale lub rzadko. Zdaję sobie sprawę, że regrywalność z niczym nowym jest wysoka i tak (mały research poczyniony), ale ciekawi mnie to wszystko, co urosło wokół gry, a jest sporo owych mini-dodatkowych rzeczy. Każda opinia w tym przedmiocie będzie dla mnie cenna.
Na początku swojej przygody z RC nie ma sensu.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ixi24 »

Wiadomo coś może czy ten drugi dodatek (co Trzewik kiedyś zapowiadał) się ukaże? Bo z tego co wiem ma on sobie wziąć wolne w przyszłym roku i nie robić żadnych nowych gier ;(
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bary »

ixi24 pisze:Wiadomo coś może czy ten drugi dodatek (co Trzewik kiedyś zapowiadał) się ukaże? Bo z tego co wiem ma on sobie wziąć wolne w przyszłym roku i nie robić żadnych nowych gier ;(
Drugi dodatek w klimatach Cthulhu miał się ukazać w 2017 roku. Nic nie słyszałem o urlopie Trzewika, ale nawet jeżeli tak będzie, to można przyjąć, że dodatek nie jest nową grą i ukaże się mimo urlopu. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 251 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: toblakai »

Nic konkretnego nie wiadomo. Kiedyś Trzewik coś zapowiadał, ale terminy się raczej oddalają coraz bardziej. Wydaje mi się, że wszystko będzie zależeć od tego jak dużym sukcesem okaże się The First Martians - jeżeli będzie to spektakularny sukces to wtedy zdecydowanie większe ciśnienie będzie na szybki dodatek do tej gry. Wiadomo, jeszcze świeży hype trzeba spożytkować.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: TTR_1983 »

Mnie się wydaje, że z rozwijania Robinsona będą powoli rezygnować. Gra miała swoje chwile sławy, ale teraz są nowe i będą jeszcze nowsze. W sumie trudno się dziwić.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: misioooo »

TTR_1983 pisze:Mnie się wydaje, że z rozwijania Robinsona będą powoli rezygnować. Gra miała swoje chwile sławy, ale teraz są nowe i będą jeszcze nowsze. W sumie trudno się dziwić.
Jak to? To ta nowa gra marsjańska to nie jest robinson w kosmosie? Czyli takie hiper-rozwinięcie?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ