Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Rocy7 »

Powstał blog oceniajacy recenzentow gier planszowych
Kolejny nowy blog? Dokładnie! Powstał on aby pomóc wielu osobom w dokonaniu trafnego wyboru jeśli chodzi o zakupy gier planszowych. Bardzo często ocena gry jest sztucznie podwyższana przez grupę znajomych wydawcy, zanim jeszcze gra ukaże się na rynku. Mimo, że gra może się okazać lipna, oceny tego nie odzwierciedlą. Często jesteśmy mamieni przez wydawcę który obiecuje gruszki na wierzbie, a kiedy dokonujemy zakupu nagle okazuje się że przepłaciliśmy, lub wyrzuciliśmy pieniądze w błoto. Nie będę oceniał tylko i wyłącznie na podstawie mojej decyzji która może się okazać niesłuszną (mogę mieć inne gusta), będę dostarczał materiały od znanych recenzentów oraz innych graczy, którzy również wypowiedzieli się na temat gry.

Mam nadzieję że moje materiały będą pomocne.

Na mój warsztat trafią również bloggerzy i recenzenci oraz ich oceny. Czy aby na pewno nie przymykają oczu na widoczne minusy różnych gier?

Wydawcy, strzeżcie się nieuczciwych praktyk. Wartoczynie nadciąga!

Sam pomysł bloga, który zbiera opinie z innych blogów i robi coś w stylu analizy przekrojowej nie jest zły, wolałbym jednak mieć wskazane źródła recenzji i bardziej przejrzyste zestawienie typu nazwa recenzji / zalety / wady gry. Efekt trochę psuje dodawanie własnej opinii autora bloga. Moim zdaniem byłoby dobrze by ktoś kto sam nadaje sobie prawo do oceniania recenzji innych osób najpierw udowodnił swoje kompetencje w tym zakresie. Niestety na blogu nie widzę linka do listy posiadanych i ocenionych gier na BGG, listy recenzji ani ulubionych gier autora. Jest to o tyle istotne, iż każda osoba ma swoje preferencje i przykładowo ktoś kto jest wielkim fanem euro inaczej oceni gry z losowością.

Dla mnie nie istnieje coś takiego jak "obiektywny recenzent" bo nie ma osób bez preferencji w zakresie planszówek zaś gust recenzenta wpływa na ocenę gry. Ogólnie najlepszy recenzent to taki, którego Top lista jest zbliżona do Twojej ;)


A teraz trochę o blogu
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 11 lip 2016, 23:23 przez Rocy7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: pan_satyros »

Lepszym pomysłem byłby "planszókowy metacritic", jednak tu pojawiłby się problem przełożenia różnych systemów oceniania na jeden wspólny język rankingu.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1138
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: ariser »

Nie wiem, wygląda to na trochę naciągane i pod publikę. Wiadomo o, że najłatwiej być na 'nie' i krytykować prace innych, samemu niewiele pokazując. Opinie wydają się być dość ogólne, powielane są wielokrotnie opisywane/poruszane/dementowane/uzasadniane problemy typu 'kolesiostwa' z wydawnictwami czy zawyżanie ocen. Bloger podaje także dość skąpą ilość cytatów na poparcie swoich słów. Na pierwszy ogień wziął sobie dość łatwy cel, doczepił się do warsztatu pisarskiego, ale pominął bardzo (moim zdaniem) istotną kwestię, która była już tu poruszana na forum. Chodzi o pomyłki w terminologii, mylenie rodzajów gier, które mogą wprowadzić w błąd czytającego recenzję. Ogólnie, moim zdaniem, używając schematu z bloga: WARTO CZY NIE?


NIE.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
niedzwiedzzz
Posty: 30
Rejestracja: 24 mar 2016, 12:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: niedzwiedzzz »

blog oceniający blogi oceniających...
dramat,

nie polecam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: romeck »

Mamy tu do czynienia z dość nietypowym przejawem hipokryzji i arogancji.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Fegat »

I pierwszy post o blogu, który w ogóle nie powinien mieć miejsca bytu, w którym są nagminne błędy językowe czy nawet merytoryczne, w którym "grą bitewną" są proste strategie, a autor szybciej umieszcza nowe recenzje, niż ... Ehh, nawet tego porównać nie jestem w stanie ;)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Fiszu
Posty: 197
Rejestracja: 01 mar 2010, 18:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Fiszu »

Gdzie jest 100 odcinek podcastu? powinien być już miesiąc temu... jakieś problemy techniczne, fizyczne czy po prostu wakacje...?

-----------
przepraszam napisałem w złym temacie...
Ostatnio zmieniony 11 lip 2016, 10:48 przez Fiszu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Andy »

Rocy7 pisze:Dla mnie nie istnieje coś takiego jak "obiektywny recenzent"
Nie tylko dla Ciebie. Recenzja jest z definicji subiektywna.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: orzeh »

Fegat pisze:I pierwszy post o blogu, który w ogóle nie powinien mieć miejsca bytu, w którym są nagminne błędy językowe czy nawet merytoryczne, w którym "grą bitewną" są proste strategie, a autor szybciej umieszcza nowe recenzje, niż ... Ehh, nawet tego porównać nie jestem w stanie ;)
no właśnie, aż mnie włosy na klacie bolą jak próbowałem czytać "tamtego" a tutaj jeszcze dodatkowo w pierwszej "recenzji - recenzji". Po co zaczynać od takeigo czegoś? Jeszcze jedno - czy doczekam czasów jak ktoś się zajmie recenzjami oceniaczy-oceniaczy ? ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: detrytusek »

Ciekawe kto to popełnił i jakiego ma nicka :P ?
Sama idea jest postawiona na głowie. Ocenianie oceniających czyli "wg mojej oceny ich ocena jest zła"...popieprzenie do kwadratu.
Proponuję założyć bloga oceniającego oceniających recenzentów...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Turnavine

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Turnavine »

Hmm..., idea w sumie interesująca, zwłaszcza zestawienia różnych recenzentów. Mogłoby to pójść w ciekawym kierunku, ale raczej wątpię. Do powodów wymienionych wyżej jeśli chodzi o samo przykładanie sztywnej miarki do recenzentów i min. ich preferencji dochodzi jeszcze ogromna emocjonalność jaka bije z tych tekstów (na co wskazują też błędy, które tak ochoczo autor wypomina innym). Nie wiem na ile to styl (łatwo i przyjemnie pisze się krytyczne recenzje, budzą one kontrowersje i zainteresowanie), a na ile jakaś prywatna krucjata niekoniecznie słusznie pokazana całemu światu.

"Czas rozliczeń, jeszcze się nimi zajmę, jestem ostatnim sprawiedliwym" - nie dziękuję, planszówki to dla mnie odskocznia od sztucznych antagonizmów dnia codziennego. Jeśli tak ma wyglądać takie zestawienie to wolę zostać przy "analogowym" zaznajamianiu się z recenzjami i opiniami i polegać na własnej dedukcji. ; )

Autor podał swoją opinię w pierwszym wpisie i kolejne to już utwierdzanie siebie i czytelników w tej kwestii (to podręcznikowy przykład tekstów tendencyjnych - po zastanowieniu się to jest wręcz idealne rozpisanie tekstu propagandowego, może to eksperyment społeczny, a nie prawdziwy blog ; D). Możliwość, że komuś gra mogła się z różnych względów po prostu podobać, a jednocześnie komuś innemu nie jest na potrzeby konwencji bloga automatycznie odrzucona. A przecież o wiele ciekawiej by było poznać sylwetkę recenzenta, dowiedzieć się jakie gry preferuje (można by ocenić czy jego opinia byłaby zbieżna z naszą) itd..
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: MichalStajszczak »

Turnavine pisze:Hmm..., idea w sumie interesująca, zwłaszcza zestawienia różnych recenzentów. Mogłoby to pójść w ciekawym kierunku, ale raczej wątpię.
Rzeczywiście doszliśmy już do sytuacji, w której jest tak dużo recenzentów, że nie da się przeczytać/obejrzeć wszystkich recenzji. Sprawdziłem, że np. gra Rancho (przykład oczywiście dobrany subiektywnie :D ) ma w sklepie Rebela linki do 22 recenzji. Komu będzie chciało się wszystkie czytać? A gdyby tak zrobić tabelkę, która zbiorczo podsumowałaby to, co w tych wszystkich recenzjach napisano? Tzn. przedstawiła to, jak poszczególni recenzenci oceniają różne aspekty gry, jakie widzą zalety, a jakie wady itd. Oczywiście niektóre pola tabelki mogłyby nie zostać wypełnione, bo np. nie każdy recenzent zwrócił uwagę na taką czy inną cechę gry, ale to i tak byłoby duże ułatwienie, bo po pierwsze dawałoby to ocenę bardziej obiektywną (średnia z ocen subiektywnych dąży do obiektywności :lol: ), a po drugie wskazywałoby, które recenzje warto przeczytać.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Deem »

Ech Rocy po co to wrzuciłeś na forum? Teraz pojawił się u mnie dylemat natury filozoficznej - idea brzmi jak coś totalnie z d... bo dlaczego jakiś ktoś daje sobie prawo do oceniania ocen innych, ale przed zjechaniem należałoby się zapoznać. Z drugiej strony internet to głupie bydlę i ilość kliknięć lubi przekładać na popularność i fajność danej strony, a zdecydowanie nie chcę dokarmiać trolla...

A huk, niech zdycha z głodu.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Tomzaq »

Łatwo poddać coś krytyce przy braku odwagi żeby się podpisać...
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Rocy7 »

Deem pisze:Ech Rocy po co to wrzuciłeś na forum?
link i tak został rozpowszechniony na FB w jednej z grup, wiec ten wpis za wiele popuralnosci nie doda.

Ulatwie Ci życie ;)
Spoiler:
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1138
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: ariser »

Oj Rocy, Rocy ależ Ty tego osobnika reklamujesz. :P
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Rocy7 »

ariser pisze:Oj Rocy, Rocy ależ Ty tego osobnika reklamujesz. :P
screeny nie dodadza mu odsłon.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1138
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: ariser »

Rocy7 pisze:
ariser pisze:Oj Rocy, Rocy ależ Ty tego osobnika reklamujesz. :P
screeny nie dodadza mu odsłon.
Wiem, przecież nie złośliwie to pisałem. :) Poza tym wlazłem tu jeszcze zanim zrobiłeś spoiler i była cała strona zawalona tymi screenami. ;)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Deem »

Dzięki za screeny. Widzę, że autor lubi sobie ulżyć jadąc anonimowo po innych. W sumie nie dziwię się, że się pod tym nie podpisał.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: DarkSide »

Jest jeszcze jedno możliwe rozwiązanie tej zagadki.
Mój dobry kolega studiuje dziennikarstwo. W ramach zaliczenia jednego z przedmiotów (coś tam coś tam media i komunikacja) miał założyć blog z przykładowymi wpisami. Najlepiej żeby był to blog tematyczny związany z własnymi zainteresowaniami. Nie postawiłbym na to żadnych pieniędzy ale coś mi świta że to też było na wordpress.com.
W dodatku też to miał na zaliczenie w semestrze letnim.
Zatem jeśli "Młody giercownik" w ramach zaliczenia przedmiotu miał również stworzyć przykładowy blog, to... :lol: :mrgreen: :twisted:

Oczywiście to tylko strzał na ślepo. :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Fegat »

MichalStajszczak pisze:Sprawdziłem, że np. gra Rancho (przykład oczywiście dobrany subiektywnie :D ) ma w sklepie Rebela linki do 22 recenzji. Komu będzie chciało się wszystkie czytać?
Ponieważ większość za recenzje dostaje gry.


Na szczęście są wyjątki, czyt. na przykład ja :lol:, które od czasu do czasu puszczą do neta niszowe recenzje.
Chociaż jak mam być szczery, oprócz Gambita (który ma niszówki i zwykle gry na topie), nie kojarzę drugiego takiego kanału, przynajmniej z video :|
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: detrytusek »

Rocy7 pisze: link i tak został rozpowszechniony na FB w jednej z grup, wiec ten wpis za wiele popuralnosci nie doda.
A nie da się dojść na FB kto to pierwszy wrzucił? Nie mam to nie sprawdzę...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Gambit »

detrytusek pisze:
Rocy7 pisze: link i tak został rozpowszechniony na FB w jednej z grup, wiec ten wpis za wiele popuralnosci nie doda.
A nie da się dojść na FB kto to pierwszy wrzucił? Nie mam to nie sprawdzę...
Da się. To był chyba autor owego bloga
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: espresso »

detrytusek pisze:
Rocy7 pisze: link i tak został rozpowszechniony na FB w jednej z grup, wiec ten wpis za wiele popuralnosci nie doda.
A nie da się dojść na FB kto to pierwszy wrzucił? Nie mam to nie sprawdzę...
Da się, ale konto wygląda na fałszywe, założone dwa dni temu. Widać sam autor wstydzi się swojego bloga :twisted:
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Blog oceniający rezenzentow gier planszowych

Post autor: Rocy7 »

Jest tez taka teoria

Obrazek
ODPOWIEDZ