2 propozycje na 5-6 graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: Meechauek »

Cześć.

Poszukujemy kolejnej gry na nasze cotygodniowe spotkania, a ponieważ spotykamy się zazwyczaj w 5-6 nie jest to łatwe. Obecnie w kolekcji mamy ok. 50 tytułów, ale to co nam się podoba:

1. Cyklady + Tytani (super wariant 3vs3)
2. GoT
3. Eldritch Horror
4. Wysokie Napięcie
5. Kawerna
6. Battlestar Galactica
7. 7 Cudów
8. Tajniacy
9. Szeryf z Nottingham
10. Avalone (ale to jak jest 7..)
11. Shogun

Pytanie do Was:

jakie jeszcze tytuły chodzące zarówno na 5 i 6 polecacie? Takie absolutne killery, must-have-y :)

Szukamy 2 tytułów: 1 przerywnik (jak szeryf) i 1 poważniejszy
Ważne: Czas rozgrywki powinien być optymalnie 1,5-2h, a na pewno nie przekraczać 3h (Twillight Imperium na razie odpada :) )

Budżet bez znaczenia
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: bukimi »

Z poważniejszych:
Na max 5 osób - Tzolkin z dodatkiem, Caylus.
Na max 6 osób - Keyflower.

Z przerywników:
Sabotażysta
(nie znam zbyt wiele innych)

Wszystkie zmieszczą się w limicie czasu nawet w takim gronie.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: espresso »

Mój typ to Time's up oraz Tajemnice Opactwa.
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: Meechauek »

zapomniałem napisać.. eurosucharów mamy sporo łącznie z klasyką, UWE itp.. :)

Celujemy w:

1. DUŻĄ interakcję w przerywniku, może być smiech, może być licytacja, obojętnie..

2. Klimat, epickość, regrywalność w 5-6 (sensowne kooperacyjne również wchodzą w grę) w cięższym przypadku. Martwa Zima bardzo się spodobała..


Co do propozycji:
- Caylus - trochę wstyd nie mieć, do rozważanie
- Keyflower - eeeeuuuurrooooo..
- Sabotuer - mamy
- Times up - mamy
- Tzolkin - serio nie rozumiem dlaczego ta gra jest tak dobrze oceniana... :)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: Koshiash »

Meechauek pisze:1. DUŻĄ interakcję w przerywniku, może być smiech, może być licytacja, obojętnie..
A może by tak Robo Rally?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: Chaaber »

Misja Czerwona Planeta i Libertalia. Świetne gry z mechaniką role selection, bardzo ładne graficznie, dodatkowo Libertalia mega klimatyczna, Misja Czerwona Planeta delikatnie gorsza w tym aspekcie ale grafiki piękne i mechanika ciutkę ciekawsza niż w Libertalii. Jedna to steampunkowy podbój Marsa z walką o jego zasoby, natomiast drugi to cwaniackie próby zakoszenia jak największej ilości łupu ze statku pirackiego. Obie działają do 6 osób. Warianty dwuosobowe wydają mi się lekko naciągane, w Libertalii jest chyba trochę lepszy niż Misji. Obie gry to dla mnie absolutne must have i nie zamierzam się ich w ogóle pozbyć z kolekcji.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1138
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: ariser »

Może La Cosa Nostra, z tym że jest do 5 graczy.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: Marx »

Na szóstkę graczy to Cosmic Encounter, rozgrywka nie zbyt długa, ale bywa bardzo dramatyczna i pełna zwrotów.

A do pięciu graczy max. to tradycyjnie polecam Kemeta, mechanicznie bardziej euro, bez kości. Znikoma losowość.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: mbuka »

Polecam Keyflower i Dominant Species, obie do 6 graczy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: warlock »

Z fillerów warto rozważyć Na Sprzedaż.
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: kmd7 »

Hm, Cytadela? Ale pewnie mieści się w tych 50 grach, o których wspomniano na początku, do ośmiu osób, jest interakcja, knucie i intryga :). Ale to klasyk, więc pewnie jest w kolekcji.
Może warto zainteresować się Steampunk Rally? Jest jeszcze do zgarnięcia na wspieram.to.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: Leszy2 »

Max 5: K2 i Simurgh
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: Deem »

Z dużych może Spartacus: Game of Blood and Treachery i Fief: France 1429 (tutaj problematyczny może być czas rozgrywki, ale jeśli dajecie radę z Grą o Tron to tu też powinno się udać)?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: bukimi »

Meechauek pisze: Co do propozycji:
- Caylus - trochę wstyd nie mieć, do rozważanie
- Keyflower - eeeeuuuurrooooo..
- Sabotuer - mamy
- Times up - mamy
- Tzolkin - serio nie rozumiem dlaczego ta gra jest tak dobrze oceniana... :)
Keyflower jest bardzo dynamiczny. Skoro gracie w Kawernę, to nie widzę żadnych przeciwwskazań dla Keyflowera, w którym wszystko działa o wiele płynniej i szybciej. 90% gry to licytacje, worker placement to tylko wisienka na torcie, więc wcale nie jest tak sucho, a interakcji jest bez liku.

Jeśli grałeś w Tzolkina i Cię nie porwał to może nie widziałeś dodatku - zmienia bardzo dużo (nowe cele zwycięstwa, unikalne "klany" dla asymetrycznej gry). Do tego da się grać w 5 osób.

Mbuka polecił Dominant Species. Też chciałem to polecić, ale baaardzo ciężko zmieścić się w 3 godziny. W 6 osób to się chyba nigdy nie uda.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: misioooo »

I Keyflower ma masę (negatywnej) interakcji w przeciwieństwie do Kawerny ;P Można komuś naprawdę krwi napsuć...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: mbuka »

Nie zauważyłem wzmianki o czasie rozgrywki, w takim razie Dominant Species odpada - na 6 osób bym liczył 3-3,5h (zakładając, że nie trzeba tłumaczyć zasad).
Keyflower jest wyjątkowy ze względu na mechanikę licytowania, każda rozgrywka jest inna i jak misioooo wspomniał, bogaty w negatywną interakcję. Trwa jakieś 2h.

Z fillerków proponuję Bang kościany
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: misioooo »

mbuka pisze:Keyflower jest wyjątkowy ze względu na mechanikę licytowania, każda rozgrywka jest inna i jak misioooo wspomniał, bogaty w negatywną interakcję. Trwa jakieś 2h.
No nie wiem... Nam zawsze schodziło jakieś 25min/gracza. Ale w 3h się zamknąć powinien spokojnie w 6 osób.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: c08mk »

Kolejka na 5 osób. Z dodatkiem Ogonek może grać 6. Jest to gra gdzie im więcej graczy tym lepiej (dłuższe kolejki do sklepów i większe przepychanki).
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: Meechauek »

dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

Na pewno kupimy Kemeta, zainteresujemy się Libertalia i Keyflower.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: misioooo »

Meechauek pisze:dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

Na pewno kupimy Kemeta, zainteresujemy się Libertalia i Keyflower.
Libertalia to lekki tytuł. Keyflower to mózgożer :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: Planszman »

Cytadela
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: louiscyphre »

Historia: 1-6 osób.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: veljarek »

Broom Service wersja karciana jest dobra na 6
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
arikami
Posty: 5
Rejestracja: 14 sie 2016, 20:48

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: arikami »

Jeśli macie cotygodniowe spotkania to może zróbcie sobie sesje RPGów? Np. Świat Apokalipsy. A jak nie, to może Splendor, Dixit (Dixit chyba piszę wszędzie, ale zachwyca mnie ta gra).
slawas2001
Posty: 67
Rejestracja: 31 gru 2013, 00:03
Lokalizacja: okolice Tychów, B-B
Been thanked: 1 time

Re: 2 propozycje na 5-6 graczy

Post autor: slawas2001 »

osobiście uważam że for sale/na sprzedaż to jeden z najlepszych i najbardziej must have filerów!

co do caylusa to jakoś bardziej mi się podoba lords of waterdeep z dodatkiem na 6 (czy nawet bez na 5)nie jest za cieżka ani za długa o prostu w sam raz i zawsze chętnie zagram, znajomym też się zawsze podobała,

Fief1429 jest dość losowa i ma mocno rozbudowane zasady ale jeśli je przebrniecie to na prawdę warto spróbować, z czasem można spróbować też dokupić expansion pack choć nie wiem czy jest gdzieś dostępny, dobra gra żeby usiąść od czasu do czasu

Co do Cosmic Encountera to fajna gra jest przy dodatkach chodzi na 5 i więcej osób, aczkolwiek sama gra jest dość chaotyczna troche smiechu troche blefu troche kombinowania i partia trwa około godziny więc bardziej pod imprezówke podchodzi

Kemet nie jest zły ale jakby za mało w niej tego czego bym oczekiwał od takiej gry, brak jej dłuższej historii, tej epickości jak w np w gocie IMHO pewnie wszystko jest kwestią gustu

Cytadela mi się podobała ale niektórzy mówią że powyżej 4,5 lubi się mocno ciągnąć

co do keyflowera to mam ale znajomi nie chcą za bardzo w to grać, ani w necie jakoś mnie nie wciągnęło, faktycznie mechanika jest arcyciekawa ale jakoś nam nie siadło, troche suche to jest...może trzeba będzie kiedyś jeszcze raz spróbować.. ogólnie to brakuje gier na 6 więc troche żal mi ją sprzedawać

Tak samo Tzolkin mnie jakoś nie porwał, nie żebym nie lubiał euro, ale w tym osobiście jakoś nie czułem tego funu, czy nie potrafie myśleć w ten sposób w który się kręcą się te koła czy brakowało mi klimatu sam nie wiem.. już wolę nieco lżejsze puerto rico albo chyba znacznie cięższe terra mystica obie na 5

Z tego co nie grałem to planuje Concordie i Orleans (od sierpnia na wspieram to) ogarnąć bo ostatnio celuje w coś nieco lżejszego z funem i kombinowaniem, obie na 5 się da z ewentualnym dodatkiem :)
ODPOWIEDZ