Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: olocop »

To bardziej punkt orientacyjny. Kamień milowy sugeruje obecność kamienia ;)
Choć jest to za długie na nazwę w rogu karty. Może "lokacja"?

A gathering proponowałbym jako gromadzenie, zbieranie, zamiast zgromadzenia, bo to sugeruje tłum ludzi na wiecu, a działanie kart tyczy się raczej gromadzenia dzięki nim PZ.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: Andy »

olocop pisze:To bardziej punkt orientacyjny. Kamień milowy sugeruje obecność kamienia ;)
Ale kamień lepiej brzmi. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: Cin »

morris pisze:Landmark (na razie nie mam pomysłu jak by to zgrabnie przetłumaczyć)
osiągnięcie?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: morris »

Z "kamieniem milowym" to bym poczekał, bo może się okazać, że jedną z kart typu "Landmark" będzie "Milestone" - i co wtedy? :)

"Osiągnięcie" to też nie do końca, bo te wilki przecież zabierają punkty zwycięstwa za "spełnienie" warunku, a nie dają.

"Punkt orientacyjny" byłby dobry gdyby nie to, że jest za długi, zresztą "Kamień milowy" też.

Cokolwiek - tym się będzie trudził tłumacz :) Choć może do czasu wystartowania kampanii uda mi się znaleźć jakiś zgrabny synonim.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: morris »

Nowe Zdarzenia (mechanizm Zdarzeń został wprowadzony w poprzednim dodatku - Adventures)
Spoiler:
Dominacja ($14) - Zdarzenie
Dodaj Prowincję. Jeśli to zrobisz, +9VP

Spoiler:
Triumf (#5) - Zdarzenie
Dodaj Posiadłość.
Jeśli to zrobiłeś, +1VP za każdą kartę, którą dodałeś w tej turze.

Spoiler:
Gratka ($5) - Zdarzenie
Jeśli twoja talia i stos kart odrzuconych są puste, dodaj 3 karty Złota.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2016, 16:30 przez morris, łącznie zmieniany 1 raz.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: morris »

Zamki.

Wszystkie te karty, choć różne, znajdują się w jednym stosie, w kolejności od najtańszej (na wierzchu) do najdroższej (na spodzie). W grze na 2 osoby każdej z tych kart należy umieścić w stosie po jednej kopii; w grze na więcej osób niektóre z tych kart występują podwójnie (Humble, Small, Opulent i King's).
Spoiler:
Skromny zamek ($3) - Skarb-Zwycięstwo-Zamek
$1
--------
Wart 1VP za każdy Zamek, który posiadasz.

Spoiler:
Podniszczały zamek ($4) - Zwycięstwo-Zamek
1VP
--------
Kiedy dodajesz lub wyrzucasz tę kartę na smietnisko, +1VP i dodaj kartę Srebrników.

Spoiler:
Mały zamek ($5) - Akcja-Zwycięstwo-Zamek
Wyrzuć na śmietnisko tę kartę lub Zamek z ręki. Jeśli to zrobisz, dodaj Zamek.
--------
2VP

Spoiler:
Nawiedzony zamek ($6) - Zwycięstwo-Zamek
2VP
--------
Kiedy dodajesz tę kartę podczas swojej tury, dodaj Złoto, a każdy z pozostałych graczy z 5 lub więcej kartami na ręce odkłada 2 karty z ręki na wierzch swojej talii.

Spoiler:
Dostatni zamek ($7) - Akcja-Zwycięstwo-Zamek
Odrzuć dowolną liczbę kart Zwycięstwa. +$2 za każdą odrzuconą kartę.
--------
3VP

Spoiler:
Rozległy zamek ($8) - Zwycięstwo-Zamek
4VP
--------
Kiedy dodajesz tę kartę, dodaj Powiat lub 3 Posiadłości.

Spoiler:
Wielki zamek ($9) - Zwycięstwo-Zamek
5VP
--------
Kiedy dodajesz tę kartę, odkryj swoją rękę. +1VP za każdą kartę Zwycięstwa, którą masz na ręce lub w grze.
Spoiler:
Zamek królewski ($10) - Zwycięstwo-Zamek
Wart 2VP za każdy Zamek, który posiadasz.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2016, 16:33 przez morris, łącznie zmieniany 1 raz.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: morris »

Gdyby ktoś był zainteresowany, tu leży PDF z kartami przetłumaczonymi na język polski (oprócz nazw i niektórych typów): https://www.dropbox.com/s/5xokyzlz6hsty ... y.pdf?dl=1

Opis kart... za jakiś czas, jak się z tym uporam :-) Zresztą, ciągle zalegam z opisem do Adventures... ;-)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: morris »

...a oto i opis kart do Empires: https://www.dropbox.com/s/s7pd05xfj6u7h ... t.pdf?dl=1

Zabrakło mi pomysłu jak po polsku nazwać kartę Charm, dlatego jest na niebiesko i nieprzetłumaczona. Cokolwiek.

Mam nadzieję, że się przyda.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
predki
Posty: 429
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 58 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: predki »

Charm to chyba powinien być Urok


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: morris »

A jak Urok ma się do karty Skarbu? Charm to też jakiś klejnot, wisiorek czy coś, coś jak amulet. Ale Amulet jest już w Adventures.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
predki
Posty: 429
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 58 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: predki »

Uroki można było kupować u czarownic i mogły mieć całkiem materialną postać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: Miszon »

Zawieszka?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion: Empires

Post autor: UncleLion »

tomb pisze:Patrzę na te nowe karty i myślę sobie - ile fajnych nowych sposobów gry wymuszają. I oto mi chodziło pisząc, że początki Dominiona wypadają blado. Nie chodzi o samą moc kart, a raczej o różnorodność rozgrywki. Obie podstawki są jednak - w moich oczach - dość płaskie, bo nie dają zbyt wielkiego pola wyboru zagranych akcji (zwykle gramy co się da, najwyżej zostaje wybór, co zagrać, gdy nie możemy zagrać wszystkiego), a w prezentowanych tutaj kartach mamy chociażby ciekawy mechanizm zadłużenia.
Przyznam, że choć troszkę racji masz, to zupełnie inaczej patrzę na tę kwestię. Czym więdzej dodatków widzę i zaczynam poznawać, tym większy szacunek mam dla autora za świetne wprowadzanie gracza w świat gry. Gdyby nagle rzucić komuś nie znającemu zasad komplet Dominionów, pewnie szybko ogarnęłaby go frustracja. A tak gracz robi kolejne kroki i bodaj 7 lat od premiery ta gra ciągle mnie zaskakuje....
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Dominion: Róg obfitości - błąd na karcie Róg obfitości

Post autor: morris »

Wprawdzie ten dodatek jest już dość leciwy, ale dopiero teraz zauważyłem błąd na karcie "Róg obfitości".

W swoim tekście w polskiej wersji głosi ona "Kiedy w fazie kupna zagrasz tę kartę (...)" (pogrubienie moje), tymczasem w wersji oryginalnej jest jedynie "When you play this" (czyli po naszemu "Kiedy zagrywasz tę kartę").

W znakomitej większości przypadków ten błąd nie ma znaczenia, pojawia się jednak problem dla kart Czarny rynek (promo) i Storyteller (z Dominion: Adventures) - są to dwie karty Akcji umożliwiające zagrywanie kart Skarbu w fazie akcji. Wedle polskiego tłumaczenia, karta Róg obfitości zagrana w fazie akcji nic nie robi - a tymczasem powinna (zgodnie z wersją oryginalną).

Ku przestrodze.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion: Róg obfitości - błąd na karcie Róg obfitości

Post autor: UncleLion »

Skoro o błędach tego dodatku, ma ktoś może erratę ktora była do tego dodatku. Na stronie barda ani bgg nie mogę jej namierzyć


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Róg obfitości - błąd na karcie Róg obfitości

Post autor: morris »

Cała errata to tylko dwie poprawione karty.

http://web.archive.org/web/201205200926 ... wpfb_dl=25
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Róg obfitości - błąd na karcie Róg obfitości

Post autor: morris »

Aha, i jak się okazało to: http://web.archive.org/web/201205200953 ... wpfb_dl=24 jest lekko poprawiona instrukcja.

I co najlepsze - to, co teraz Bard oferuje do ściągnięcia (http://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=117) jest starsze niż to, co było te 4 lata temu. Czyli: teraz instrukcja jest z błędami, a kiedyś była poprawiona. Czad. Główne różnice są w polecanych zestawach kart, gdzie pojawiły się takie nieznane karty jak "Kotlarz", "Książę", "Oszust", "Wioska górnicza" czy "Pionek" - w poprawionej wersji są to oczywiście odpowiednio "Mennica", "Starosta", "Kanciarz", "Osada górnicza" i "Giermek".
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Ostatnio odkopuję klasyki. Zacząłem od Race for the Galaxy, po 2 partiach jestem urzeczony, genialna karcianka. No i teraz wybór padł na Dominiona. Z tego co czytałem w połowie września pojawi się dodruk, w związku z tym mam kilka pytań za 100 pkt

1. Czy warto mieć i RftG i Dominiona, czy też wypełniają podobną niszę w kolekcji?
2. Czy Dominion broni się po latach? To wciąż ciekawa gra?
3. Lepiej zacząć od Dominiona, czy Dominiona: Intrygi?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Dominion

Post autor: tomb »

1. Moim zdaniem gry nie mają ze sobą mechanicznie nic wspólnego. Obie są szybkie, dynamiczne.
2. Często słyszy się, że deckbuilding został od tego czasu znacznie lepiej wykorzystany. Mnie podoba się w tej grze, że mamy tu mechanizm w czystej postaci.
3. Intryga.

PS Jeśli grałeś 2 razy w Rejsa to jeszcze długa droga przed Tobą. Odkryłeś grę wszech czasów.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Grałem dwa razy, i mam ochotę na kolejnych 20. Po dwóch partiach nie daję z zasady dych na BGG, ale czuję, że skończy się na 10/10 i górnej połówce top 10. Jakie to jest dobre...

Ok, w takim razie na radar wskakuje Intryga ;). Przy czym póki co mam ochotę zakatować RftG na amen... :)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Dominion: Sauna i Przerębel

Post autor: morris »

Na targach w Essen ma się pojawić nowa karta promocyjna do Dominion. W zasadzie dwie karty, ale stanowią jeden stos w Zasobach (na zasadach stosów dzielonych z Dominion: Empires - na górze stosu znajduje się 5 tańszych kart, a pod nimi jest 5 droższych kart):

Obrazek
Sauna ($4) - Akcja
+1 karta
+1 akcja

Możesz zagrać Przerębel z ręki.
--------
Kiedy ta karta jest w grze i zagrywasz Srebrnika, możesz wyrzucić na śmietnisko kartę z ręki.


Obrazek
Przerębel ($5) - Akcja
+3 karty

Możesz zagrać Saunę z ręki.


EDIT: podmieniłem obrazki z niemieckiej na angielską wersję.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2016, 18:36 przez morris, łącznie zmieniany 3 razy.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: warlock »

Wiem, że ten post nic nie wnosi, ale muszę - zakochałem się w Dominionie, no po prostu szaleństwo ;). Siedliśmy z dziewczyną w weekend do jednej partii i... rozegraliśmy dwanaście z rzędu. I to moja druga połówka mówiła "Oj jeszcze raz. Dobra, teraz ostatni raz. Ok, ostatnia, ale teraz to już na pewno" :D

Wiem, że gramy tylko podstawowym zestawem, ale ta gra diabelnie uzależnia. Moja dziewczyna woli pokojowe gry, także przeważnie graliśmy bez kart ataku, ale po tych kilkunastu partiach aż mnie nosi do kupna dodatku. Wolałbym najpierw kupić Intrygę, bo najmniej ingeruje w mechanikę gry i będzie najbardziej naturalnym rozszerzeniem, ale problem polega na tym, że składa się w dużej części z wrednych kart ;). Może najpierw kupię Złoty Wiek? No nic, zobaczymy.

W każdym razie - po kilkunastu partiach Dominion wszedł do mojego TOP 10 (razem z Race for the Galaxy, które pokochałem niemalże tak samo).

Jak to dobrze, że wciąż można odkryć grę, która robi na człowieku takie wrażenie...
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Miszon »

Cieszymy się twoim szczęściem i rym że dołączyłeś do grona fanów tej świetnej gry :-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Andy »

warlock pisze:W każdym razie - po kilkunastu partiach Dominion wszedł do mojego TOP 10 (razem z Race for the Galaxy, które pokochałem niemalże tak samo).
Cieszymy się Waszym szczęściem i tym, że należycie do grona fanów obu tych świetnych gier. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Tycjan »

Szykujcie się na kolejnego członka rodziny :)
http://wspieramto.znadplanszy.pl/2016/0 ... po-polsku/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ