Czas Cthulhu / Reign of Cthulhu (Matt Leacock, Chuck D. Yager)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: DarkSide »

Czy dobrze rozumiem informacje na stronie planszóweczki, że jak kupi się 2 sztuki w przedsprzedaży to przesyłka paczkomatem gratis?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: DarkSide »

MisterC pisze:Generalnie od 150 zł mają Paczkomat gratis.
Właśnie o to mi chodziło :D

1. Czy ten licznik na stronie odlicza czas trwania przedsprzedaży? (znaczy jest jeszcze czas)
2. Wiem że to drobnostka, ale czemu polska edycja ma tytuł "Pandemic" a nie "Pandemia", tak jak wszystkie dotychczasowe tytuły w serii?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Rune »

Na tytuł był ogłoszony konkurs wśród graczy i to jest chyba ta z propozycji która wygrała.

Wysłane za pośrednictwem jednookiej papugi.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Rune »

Słusznie konkurs był na podtytuł.

Wysłane za pośrednictwem jednookiej papugi.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: akahoshi »

Skoro w przedsprzedaży gra kosztuje 99 plnów, to ile może kosztować już w "normalnej" sprzedaży?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Porchpeople
Posty: 299
Rejestracja: 28 sty 2015, 12:17
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Porchpeople »

akahoshi pisze:Skoro w przedsprzedaży gra kosztuje 99 plnów, to ile może kosztować już w "normalnej" sprzedaży?
Z tego co pamiętam to SCD=139 zł. Info jest na stronie sklepu.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: akahoshi »

Dzięki, rzeczywiście info jest na stronie. Jakoś umknęła mi ta informacja przy przeglądaniu oferty na telefonie.
Ostatnio zmieniony 11 sie 2016, 22:04 przez akahoshi, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Bary »

akahoshi pisze:Dzięki, żeczywiście info jest na stronie.
Aaaaaa, moje oczy. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: akahoshi »

Cthulhu pokierował mymi palcami 8)
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Szaweł »

Gra zakupiona, czekam na wysyłkę i pierwsze partie.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Pastorkris »

Ostatnio Rhado wrzucił swoją reckę na Youtube. Zaniepokoiła mnie jedna rzecz, mianowicie wg. niego gra jest łatwiejsza od oryginalnego Pandemica. I nie mówię tu o poziomie trudności, lecz złożoności i trudności w podejmowaniu decyzji. Przez uproszczenie względem korzystania z "biletów" gra traci nieco na swojej "łamigłówkowatości".

Dla jednych to może się wydać zaletą, w końcu już nie będzie trzeba się spotykać w tym samym mieście by wymieniać się kartami, wystarczy region o tym samym kolorze, podobnie z podróżowaniem.
Dla innych to może być uproszczenie, które upłyci rozgrywkę, stąd moje obawy.
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Szaweł »

Jako, że nie uważam Pandemica za grę łatwą myślę, że nie powinno być tragedii. Przypuszczam, że jak w poprzednikach będzie można sterować trudnością gry za pomocą ilości kart wybuchów... Cthulhodemii.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Olgierdd »

Pastorkris pisze:Ostatnio Rhado wrzucił swoją reckę na Youtube. Zaniepokoiła mnie jedna rzecz, mianowicie wg. niego gra jest łatwiejsza od oryginalnego Pandemica. I nie mówię tu o poziomie trudności, lecz złożoności i trudności w podejmowaniu decyzji. Przez uproszczenie względem korzystania z "biletów" gra traci nieco na swojej "łamigłówkowatości".

Dla jednych to może się wydać zaletą, w końcu już nie będzie trzeba się spotykać w tym samym mieście by wymieniać się kartami, wystarczy region o tym samym kolorze, podobnie z podróżowaniem.
Dla innych to może być uproszczenie, które upłyci rozgrywkę, stąd moje obawy.
Racja, w tym przypadku grę uproszczono (tematycznie nawet dobrze, nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego kartę Londynu mogę przekazać tylko w Londynie :)) ale pojawiły się nowe mechaniki, które mają grę utrudnić, także raczej przyjrzałbym się bliżej temu co się pojawiło, niż temu co zniknęło z rozgrywki.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Pastorkris »

Szaweł pisze:Jako, że nie uważam Pandemica za grę łatwą myślę, że nie powinno być tragedii. Przypuszczam, że jak w poprzednikach będzie można sterować trudnością gry za pomocą ilości kart wybuchów... Cthulhodemii.
Bo jak najbardziej można sterować :) Ale, ja nie o tym mówiłem.

Chodziło mi o upłycenie analizy i ograniczenie możliwych opcji w ramach akcji. Szkoda by było, gdyby się okazało, że wymienione przeze mnie zmiany, zaowocowałyby np znalezieniem "sposobu" na grę. W aktualnej Pandemii często mamy kilka opcji, o podobnym poziomie ryzyka: stawiamy na którąś kartę i liczymy, że się uda.
Przy takich zmianach jakie wprowadził Czas Cthulu nie wiem, czy nie dojdzie do sytuacji, że przy każdym problemie będziemy w stanie wskazać jedno słuszne rozwiązanie. W ten sposób każdej rundy jasno wskażemy to "słuszne" zagranie i pozbawimy się frajdy ciężkiego analizowania każdego kroku.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2016, 13:08 przez Pastorkris, łącznie zmieniany 1 raz.
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Szaweł »

Pastorkris pisze:
Szaweł pisze:Jako, że nie uważam Pandemica za grę łatwą myślę, że nie powinno być tragedii. Przypuszczam, że jak w poprzednikach będzie można sterować trudnością gry za pomocą ilości kart wybuchów... Cthulhodemii.
Bo jak najbardziej można sterować :) Ale, ja nie o tym mówiłem.

Chodziło mi o upłycenie analizy i ograniczenie możliwych opcji w ramach akcji. Szkoda by było, gdyby się okazało, że wymienione przeze mnie zmiany, zaowocowałyby np znalezieniem "sposobu" na grę. W aktualnej Pandemii często mamy kilka opcji, o podobnym poziomie ryzyka: stawiamy na którąś kartę i liczymy, że się uda.
Przy takich zmianach jakie wprowadził Czas Cthulu nie wiem, czy nie dojdzie do sytuacji, że przy każdym problemie będziemy w stanie wskazać jedno słuszne rozwiązanie. W ten sposób każdej rundy jasno wskażemy to "słuszne" zagranie i pozbawimy się frajdy ciężkiego analizowania każdego kroku.
OK, teraz rozumiem Twój tok rozumowania i muszę się z Tobą zgodzić. Nie pozostaje nam nic innego jak poczekać do pierwszych partii. Obyście się z Rahdo mylili.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Sekator »

Też mi się wydaje że jest mniej i prostsze decyzje się podejmuje, głównie przez rozmiar nowej mapy i to jak prosto teraz wymieniać się kartami. No ale zobaczymy, to ciężko na podstawie czyjejś opinii stwierdzić, trzeba zagrać.

Jeśli chodzi o poziom trudności rozgrywki, to bym się Rahdo nie sugerował :D. W swoich filmach chyba rzadziej pamiętał o tym żeby na końcu tury dodawać kultystów niż nie, no i dodawał sobie ciągle akcje :D
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: misioooo »

I nadal robił 3 akcje jak był oszalały, a to ogromna różnica... Richard chyba się starzeje albo robi recenzje sponsorowane na szybko. Popełnia coraz więcej błędów i robi to zdecydowanie częściej. Nawet w oczywistych mechanikach.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Sekator »

misioooo pisze:I nadal robił 3 akcje jak był oszalały, a to ogromna różnica... Richard chyba się starzeje albo robi recenzje sponsorowane na szybko. Popełnia coraz więcej błędów i robi to zdecydowanie częściej. Nawet w oczywistych mechanikach.
Prawda to. Ale nawet na szybko, zapominanie o "infekcjach" jak się uważa za fana Pandemii...? Słabo. Nikt go w sumie nie krytykuje za te błędy, no i Paulo w adnotacjach poprawia, to co się będzie przejmował. Tylko że cała gra już wygląda inaczej. Gdybym nie znał i jego, i Pandemii (czyli wiem że robi dużo błędów i widzę gdzie) to pewnie bym Czas Cthulhu odpuścił, bo zbyt prosty do wygrania się wydaje.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Pastorkris »

misioooo pisze:I nadal robił 3 akcje jak był oszalały, a to ogromna różnica... Richard chyba się starzeje albo robi recenzje sponsorowane na szybko. Popełnia coraz więcej błędów i robi to zdecydowanie częściej. Nawet w oczywistych mechanikach.
Nie chciałbym nikogo bronić, bo nie mam w tym żadnego interesu ;) Ale obstawiam, że powód takiej sytuacji jest nieco inny. Mając go w subskrybcji widzę ile wrzuca materiału. 3 gry na tydzień to całkiem dużo... ;) Pewnie stąd tyle błędów, choć wiadomo, to żadne usprawiedliwienie dla niektórych.
Jednak wciąż to nie o tym poziomie złożoności mówiłem :) Mam tylko nadzieję, że upłycanie jednych mechanik i dodanie do gry nowych wyjdzie tej grze na dobre. Czekam z niecierpliwością :) Jeszcze miesiąc.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: misioooo »

Ja zwykłej Pandemii nie lubię. Nie czuję wogóle klimatu/tematyki.
W Czas Cthulhu grałem 3 razy w jeden dzień... I mi się podoba :) Czyli musi być na tyle inne od Pandemii, że coś mnie ciągnie w macki przedwiecznego...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Szaweł »

misioooo pisze:Ja zwykłej Pandemii nie lubię. Nie czuję wogóle klimatu/tematyki.
W Czas Cthulhu grałem 3 razy w jeden dzień... I mi się podoba :) Czyli musi być na tyle inne od Pandemii, że coś mnie ciągnie w macki przedwiecznego...
A może obłęd jest u Ciebie już tak zaawansowany, że grałeś w zwykłą Pandemię a czułeś Cthulhu? Pamiętaj, że obłąkany nie zdaje sobie sprawy kiedy to rzeczywistość a kiedy to obłęd ;)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: misioooo »

Szaweł pisze:A może obłęd jest u Ciebie już tak zaawansowany, że grałeś w zwykłą Pandemię a czułeś Cthulhu? Pamiętaj, że obłąkany nie zdaje sobie sprawy kiedy to rzeczywistość a kiedy to obłęd ;)
bardzo możliwe, bo ostatnio tylko Marsy, Wenusy, Jowisze i inne takie mi po głowie chadzają...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Breżniew »

Trochę słabo ze strony osób odpowiedzialnych za tłumaczenie, że robią byki w tłumaczeniu nazw własnych zaczerpniętych z Mitów Cthulhu. "Seal of Leng" i "Song of Kadath" zostało przetłumaczone jako "Pieczęć Lenga" i "Pieśń Kadatha" :lol:
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: KrzysiekL »

Breżniew pisze:Trochę słabo ze strony osób odpowiedzialnych za tłumaczenie, że robią byki w tłumaczeniu nazw własnych zaczerpniętych z Mitów Cthulhu. "Seal of Leng" i "Song of Kadath" zostało przetłumaczone jako "Pieczęć Lenga" i "Pieśń Kadatha" [emoji38]
:|
No to już trochę żenujące... Mam nadzieję, że dodrukują karty i dodadzą albo doślą poprawione.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: akahoshi »

To zależy, czy bardziej zapatrują się na GFP, czy na Portal :wink:
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
ODPOWIEDZ