Troyes (Sébastien Dujardin, Xavier Georges, Alain Orban)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Troyes

Post autor: KubaP »

warlock pisze:
Tomzaq pisze:Tylko w dwójkę. Ale działa dobrze wg mnie :D
Bo działa, tyle że na 4 osoby imo znacznie lepiej :>
Ja z kolei najbardziej lubię w 3. W 4 już za duży bałagan.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Zapewne również dojdę do tego wniosku, ale na 3 jeszcze nie grałem (następna partia mam nadzieję że będzie właśnie w 3 osoby).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Stało się - po 30 partiach rozegranych w każdej możliwej konfiguracji graczy Troyes prawdopodobnie stało się moją ulubioną grą (razem z nieśmiertelną Neuroshimą Hex!). Ta gra urzeka mnie mnogością dostępnych strategii. No i wciąż zachwycam się stroną wizualną i klimatem... Tak tak, pomimo tego, że niektórzy mogą to uważać za kwintesencję suchej i matematycznej eurogry, dla mnie mechanika w piękny sposób wiąże się z klimatem. Po prostu rewelacja.

A gra z dodatkiem wciąż przede mną... :)

Wczoraj byłem zaskoczony, bo rozegrałem partię z zaprawionym w planszówkowych bojach kumplem i jego dziewczyną, która nie grała w nic cięższego od Taboo - i pomimo tego, że Troyes to złożona i wymagająca gra, spodobała się jej niesamowicie. Chciałem zacząć od czegoś prostszego, ale znajomy naciskał żeby wypróbować Troyes. I opłaciło się :D
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Troyes

Post autor: Hiu »

Moge tylko potwierdzic.
w 3 lub 4 osoby jest bosko. Nowych graczy tez daje sie wciagnac (moze to magia kostek - czyli "lubimy to co znamy").
A gra z dodatkiem w dalszym ciagu przede mna ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Cieszy mnie, że nie jestem sam :)

Na razie najwyższy wynik, jaki wykręciłem w grze dwuosobowej, to 59 pkt. Wciąż czekam, aż pęknie sześćdziesiątka :>
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Pokusiłem się o recenzję Troyes ;).

TROYES - recenzja

Pozostaje tylko czekać na polską edycję :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Nie sądziłem że po ponad 45 rozegranych partiach Troyes mnie czymś zaskoczy, ale...

Grałem wczoraj online i pobiłem rekord posiadanego złota. Już w pierwszej rundzie miałem... ok. 80 monet :D Przeciwnik uciekł z gry... w przeciwnym wypadku miałbym jeszcze więcej :D

Oczywiście wynikało to z błędów rywala i szczęścia w setupie, niemniej jednak sam byłem zaskoczony, że można zgromadzić tyle denarów (a tym bardziej w pierwszej rundzie) :) Recepta była prosta: 4 Obywateli w Biskupstwie, 4 sześcianiki na karcie Mnicha i użycie ich do odpalenia karty Młynarza (tak się złożyło, że zarówno ja jak i gracz neutralny mieliśmy same szóstki na białych k6). Taki układ oznaczał, że przemieniałem białą 6 w "żółtą 18" i Młynarz dawał mi co ruch 32 denary... Przeciwnik wydał złoto i swoje kości na aktywację łucznika więc nie mógł mi w żaden sposób przeszkodzić ;).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Troyes

Post autor: Trolliszcze »

Młynarz jest przegięty pod względem generowania kasy, w rozgrywkach z nim nigdy jej nie brakuje. Dziwię się, że Twój przeciwnik nie robił tego samego co Ty, u nas jak wychodził młynarz, wszyscy wiedzieli, co się będzie dało :D To jest taka ilość kasy, że po prostu nie można odpuścić - nie ma chyba w Troyes ruchu, który by to skompensował.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Przeciwnik zaczynał i nie wiem dlaczego ale pierwsze co zrobił to odkupił od neutralnego czerwoną kość i postawił Handlarza na Łuczniku... tym samym zablokował sobie możliwość odkupowania kości.

Mówię - z "normalnym" przeciwnikiem coś takiego by nie przeszło (tym bardziej, że raczej nikt nie pozwoliłby mi wstawić 4 Obywateli do Biskupstwa), więc nie ma się czym chwalić... Niemniej jednak nigdy wcześniej tyle kasy nie miałem :) I pewnie długo mieć nie będę.

Jakby gość nie uciekł z gry, to przekroczyłbym 100 denarów w kolejnej rundzie (tak dla sportu :D)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Zabrałem się za tłumaczenie instrukcji do Ladies of Troyes. Czy mogę liczyć na pomoc/korektę ze strony użytkowników? :) Nie znam się na edycji PDFów i nie wiem co trzeba zrobić, żeby wkleić gotowy tekst do pliku źródłowego (nie wiem nawet czy to jest legalne i wykonalne z poziomu pobranego pliku). Wstępne tłumaczenie instrukcji i załączników zamieszczę w zwykłym dokumencie .doc, a potem może wspólnymi siłami uda się to wszystko doszlifować ;).
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Troyes

Post autor: olocop »

Podaj maila na priv, to ci wyślę tłumaczenie, które robiłem już dawno.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4095
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 302 times
Been thanked: 182 times

Re: Troyes

Post autor: lacki2000 »

hmm, nie wiem czy już ktoś poruszał tę kwestię ale setup w tej grze jest głupi - bo początkowo ludziki stawia się w ciemno, bo nie ma kart, więc nie wiadomo w co warto iść. Czyż nie lepiej byłoby najpierw położyć pierwszą serię kart a potem dopiero dostawiać ludziki?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Troyes

Post autor: tomb »

To mi nigdy nie przeszkadzało. Każda karta jest dobra, poza tym po odkryciu kolejnych kart układ sił może się znacząco odmienić. Wolę być przygotowanym na wszystko, niż ustawiać się pod jedną z początkowych akcji.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4095
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 302 times
Been thanked: 182 times

Re: Troyes

Post autor: lacki2000 »

tomb pisze:To mi nigdy nie przeszkadzało. Każda karta jest dobra, poza tym po odkryciu kolejnych kart układ sił może się znacząco odmienić. Wolę być przygotowanym na wszystko, niż ustawiać się pod jedną z początkowych akcji.
ale tu chyba nie da się przygotować na wszystko, ktoś może trafić na tyle dobrze w pierwszej rundzie, że inni mogą go nie dogonić. Chyba. Ja w grach lubię coś zaplanować i jak mam grać w ciemno to są prostsze i szybsze gry do tego.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Troyes

Post autor: tomb »

lacki2000 pisze:ale tu chyba nie da się przygotować na wszystko, ktoś może trafić na tyle dobrze w pierwszej rundzie, że inni mogą go nie dogonić.
Jeszcze mi się takie coś nie zdarzyło, żeby ktoś po pierwszej rundzie daleko odskoczył. Przecież na początku każdy ma tyle samo kostek, więc może pociągnąć w niemal każdą stronę. Wystarczy się przy setupie równomiernie rozłożyć, a nie pchać w jeden kolor. Dopiero później może być gorzej, jeśli zostanie się wypchniętym z budynków i na dodatek jest się bez kasy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

lacki2000 pisze:
tomb pisze:To mi nigdy nie przeszkadzało. Każda karta jest dobra, poza tym po odkryciu kolejnych kart układ sił może się znacząco odmienić. Wolę być przygotowanym na wszystko, niż ustawiać się pod jedną z początkowych akcji.
ale tu chyba nie da się przygotować na wszystko, ktoś może trafić na tyle dobrze w pierwszej rundzie, że inni mogą go nie dogonić. Chyba. Ja w grach lubię coś zaplanować i jak mam grać w ciemno to są prostsze i szybsze gry do tego.
Chętnie zagram online i udowodnię, że w tej grze nie ma czegoś takiego jak "trafienie w pierwszej rundzie" ;). Poza tym nie bardzo rozumiem problem z wystawianiem meepli w ciemno. Tak jak tomb pisał - jeśli rozstawisz się równomiernie, będziesz bardzo wszechstronny i dostosujesz się do każdej sytuacji. ;) Zagrałem w Troyes łącznie ponad 80 partii, także piszę z doświadczenia ;).
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Troyes

Post autor: pkajak »

W oczekiwaniu na polską edycję od Rebela, zapraszamy na najnowszy odcinek audycji Gra warta świeczki poświęcony właśnie Troyes.
Spoiler:
Obrazek
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: REBEL.pl »

Mamy przyjemność zapowiedzieć polskie wydanie gry Troyes, które ukaże się nakładem wydawnictwa REBEL pod koniec września 2016 roku.

Troyes

Obrazek

Akcja gry toczy się w tytułowym Troyes - średniowiecznym mieście położonym nad Sekwaną w Szampanii.

To oryginalna gra strategiczna, w której uczestnicy wcielają się w zamożne rodziny zaangażowane w rozwój tego francuskiego miasta.

Używając swych wpływów staramy się oddziaływać na trzy główne dziedziny związane z funkcjonowaniem Troyes: wojskową, religijną i cywilną. Obsadzając pionki w lokacjach określonego typu, otrzymujemy pule kości w różnych kolorach. Obrazują one siłę roboczą oferowaną przez mieszkańców miasta, którą możemy spożytkować na rozmaite sposoby: w handlu, przy budowie katedry, czy też przy zwalczaniu rozmaitych wydarzeń, z którymi boryka się miasto.

Do każdego zamówienia złożonego przed premierą dokładamy zestaw 4 kart promocyjnych.

Więcej o produkcie na stronie wydawnictwa: http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,753/Troyes.html

Instrukcja: http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... a%20PL.pdf

Planowana data premiery: październik 2016 roku.
Sugerowana cena detaliczna: 169,95 zł.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Troyes

Post autor: Zefireq »

Mógłbym usłyszeć nieco więcej opinii co do tego, jak gra się w 2 osoby? Czy warto kupić Troyes do rozgrywek głównie dwuosobowych? :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1731
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 87 times

Re: Troyes

Post autor: Tomzaq »

Warto. I to zdecydowanie.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3652
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Troyes

Post autor: gafik »

+1
Ta gra jest wspaniale mózgożerna w każdej konfiguracji osobowej :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1311 times

Re: Troyes

Post autor: rastula »

we 2 osoby moim zdaniem najlepsza, im więcej graczy tym większy chaos się wkrada, można iść zaparzyć herbatkę bo nie wiadimo ile ci kości zostawią rywale, ... ale i w więcej jest super, tyle że w 2 the best
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Troyes

Post autor: Zefireq »

A wiadomo, kiedy gra pojawi się w przedsprzedaży w większej ilości sklepów, niż tylko 3trolle? :)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

Najwięcej razy grałem w tę grę na 2 osoby i to jedna z bardzo nielicznych gier, w których powtarzałem partię jedna po drugiej.
Awatar użytkownika
istvankohany
Posty: 27
Rejestracja: 12 sty 2011, 09:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Troyes

Post autor: istvankohany »

Bardzo dobra gra we dwoje - w tyle osób graliśmy w to przez jakieś pół roku po zakupie. Potem zagraliśmy w troje i ranyjulek, gra bez kitu nabiera życia, dynamiki i po prostu robi się bardziej interesująca. Szczególnie w przypadku pozbywania się kart czarnych chmur nad miastem i podkupowania kości od graczy (we dwójkę to trochę gra o sumie zerowej).

Ale tak czy siak: bardzo dobra gra we dwoje, wyborna we troje+.
ODPOWIEDZ