Orleans (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Orleans

Post autor: rastula »

Planszman pisze:Szklany szlak ma 40 drewnianych znaczników dóbr.
Moje kochane dzieci z piaskownicy...

torfu...
drewno i zboże z tektury, ma za to zwierzaki... i sam jesteś dzieciak niestety, uznać że za drogo dla ciebie (i dla mnie w tym przypadku) to jedno, zarzucać wydawcy, że określił cenę na podstawie swoich wyliczeń to jest dziecinada
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Orleans

Post autor: Planszman »

Ale żetony które ciągle się memła w łapach powinny być wysokiej jakości a nie w tej odpustowej.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Orleans

Post autor: rastula »

Planszman pisze:Ale żetony które ciągle się memła w łapach powinny być wysokiej jakości a nie w tej odpustowej.
to inna inszość jest,


a tak ad meritum... lakierowanie może by pomogło tym żetonom? serio taka słabavta tekturka?
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Orleans

Post autor: Toomek »

Planszman pisze:Ale żetony które ciągle się memła w łapach powinny być wysokiej jakości a nie w tej odpustowej.
Oceniać jakość elementów jeszcze nie wydrukowanej gry to... chyba brawura.

Any way, ja wsparlem i dobrałem meeple. Wolałbym chyba dyski/żetony akrylowe (ew. brak naklejek), ale z drugiej strony... zobaczę jak to będzie wyglądało. Nie podpasuje mi to wrócę do żetonów, a zestaw ulepszający sprzedam. Osobiście podoba mi się rozwiązanie z "modułowym" tworzeniem zestawu, bo nikt w cenie podstawki nie uszczęśliwia mnie na siłę dodatkiem dla 5 gracza, z którego nigdy nie skorzystam.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: baldar »

nikt w łapkach jeszcze wydania baldara nie miał:) Tylkp DLP. Samo DLP wydało potem wersje z lakierowanymi żetonami, albo fan-kit tak został wydrukowany , tego już nie wiem
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Orleans

Post autor: Planszman »

Ale ubaw z wami miałem dzisiaj... Ale teraz ciiii.... Spać idę. Dobranoc. Będę śnił o drewnianych żetonach (nie meeplach) :wink:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Orleans

Post autor: rastula »

to nie jest premiera, tylko dodruk więc jakość można ocenić

nic nie wiadomo o zmianie jakości druku

no nic, doświadczenie pokazuje, że w dobrych sklepach z rabatami ceny zbliżone do tych z wspieram.to...

drewno choćbyvdziś mogę o 2 zł taniej kupić ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: Yavi »

rastula pisze: a tak ad meritum... lakierowanie może by pomogło tym żetonom? serio taka słabavta tekturka?
Wydanie dlp ma wszystkie tekturki trochę innej jakości niż to od TMG. W tym, które ogrywałem (TMG) trochę zużyte były jedynie żetony startowe w dwóch kolorach, których używał Michał z żoną. Z tego co mówił, to tłukli w Orlean sporo, ale żetony nie były nieczytelne (widać je na tej fotce). Przy Orleanie spędziliśmy około 10 godzin i nie zauważyłem praktycznie żadnych śladów zużycia na innych elementach. Żetony od dlp nie są całkiem gładkie, tylko trochę hm... płótnowane (jak karty, mają ledwo widoczną kratkę). Wydaje mi się, że dzięki temu mogą być trochę trwalsze, ale w wydanie od dlp grałem raptem raz.

Nie jest też tak, że żetony cały czas trzyma się w ręku - po wylosowaniu z woreczka kładzie się je na planszetce i stamtąd przekłada - jak w wielu innych grach.
Nie do końca rozumiem skąd ta opinia o ich bardzo niskiej jakości.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Orleans

Post autor: Zefireq »

W innym wątku (może Runebound?) poruszana była kwestia takich numizmatycznych 'opakowań' na żetony, nie wiem jak to się dokładnie nazywa. Koszt marginalny, jeśli komuś nie odpowiada ani opcja upgrade'u, ani ścierania się żetonów (: Taki żetonowy odpowiednik koszulkowania kart.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Orleans

Post autor: Lothrain »

Zefireq pisze:W innym wątku (może Runebound?) poruszana była kwestia takich numizmatycznych 'opakowań' na żetony, nie wiem jak to się dokładnie nazywa. Koszt marginalny, jeśli komuś nie odpowiada ani opcja upgrade'u, ani ścierania się żetonów (: Taki żetonowy odpowiednik koszulkowania kart.
To by dopiero było wrzucić 104 żetony w takie opakowania i razem miąchać w worku. 0,75 zł za opakowanie, czyli 78 zł - nie bardzo marginalny ten koszt :) Nawet z jakąś zniżką to jednak te meeple są sensowniejsze.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Orleans

Post autor: Sekator »

Planszman, ja nie wiem o co Tobie się rozchodzi. Możesz kupić grę taniej w normalnej wersji i nic nie tracisz. Nowe wydania Orleans mają lakierowane żetony, nie zauważyłem żeby się wycierały. A jak chcesz to dobierasz sobie drewniane meeple. W czym problem? Wszystko i tak jest tańsze niż angielska wersja. Próbujesz wmówić wszystkim że głupi jesteśmy że się "nabieramy" na coś takiego a sam piszesz jakieś bzdury o jakości gry która nawet nie została wydana.

Poza tym powołujesz się na gry Uwe jako przykład, to pewnie pamiętasz, że Agricola miała różnokolorowe kostki zamiast meepli "w standardzie"? :D
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Orleans

Post autor: misioooo »

Oj tam... Lepiej już d razu plastikowe figurki ładne! I tylko w takiej wersji to powinni być wydane. Oczywiście za 400zł, bo plastiku dużo. ;) jakby ustalać ceny gier wg wagi zawartości czy ilości drewna to wtenczas mógłbym mieć pretensje do Baldara. I tylko wtedy. Mam wybór. Jak mi opel nie pasuje to mogę kupić VW. Mam wybór. Tylko ja chciałbym ferrari... Czuję się naciągany, że ani opel ani VW to nie ferrari! ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: pan_satyros »

Żetony nie są złe. Bardziej od ścierania irytuje ich cienkość, kiedy to umykają nam w tych wielkich workach. Samego przekładania nie ma w sumie tak wiele chyba, że ktoś ma tendencję do do notorycznego gmerania w worku ;p Na to nie ma rady. Pamiętam jak jeden jedyny raz zagrałem w pierwszą Posiadłość Szaleństwa z obcymi mi osobami, na moim egzemplarzu... Po tej jednej partii kilka żetonów trafił szlag, bo jeden z graczy jak się okazało, pocierał sobie jednym o drugi O_o na to nie ma rady, ale nie znaczy to, że były marnej jakości hehe
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Orleans

Post autor: Planszman »

Gdyby te żetony postaci były drewniane tak jak w Polach Arle (drewniane krążki z naklejkami) to wtedy czułbym że coś w tym worku jest.
Myślę że odczucia były by zupełnie inne, przynajmniej dla mnie.
A wiem że można tak zrobić, zastąpić karton drewnem i w cale koszt nie był by dużo większy. Tak ma przecież Kawerna, Pola Arle i nie są to wydania kosmicznie drogie, a więc można.
Z kolei w Roll for the Galaxy jest kupa plastiku, kostki i kubeczki i cena wcale zaporowa nie jest i całość wygląda porządnie.
I proszę was bardzo nie palcie mnie na stosie, to tylko moje skromne zdanie. Pozwólcie mi marzyć i śnić...
Brazol
Posty: 296
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 21 times

Re: Orleans

Post autor: Brazol »

Tez wolalbym drewniane zetony od tych dziwnych meepli ktore sa oferowane na wspieram. Wyszlo by pewnje taniej i praktyczniej - fajnie jakby wydawca wzial to pod uwage :)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Orleans

Post autor: elayeth »

Przecież jest na rynku dostępny tz. upgrade kit w cenoe ok 50 zl. Ja kupiłem od razu z grą i jestem bardzo zadowolony. To prawda, że wrzucanie lekkich i mało trwałych żetonów do woreczka to troche przerost formy nad treścią... zamiast jednak marudzić można kupić ten upgrade kit i cieszyć się, że jest taka możliwość...
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Orleans

Post autor: AkitaInu »

elayeth pisze:Przecież jest na rynku dostępny tz. upgrade kit w cenoe ok 50 zl. Ja kupiłem od razu z grą i jestem bardzo zadowolony. To prawda, że wrzucanie lekkich i mało trwałych żetonów do woreczka to troche przerost formy nad treścią... zamiast jednak marudzić można kupić ten upgrade kit i cieszyć się, że jest taka możliwość...
Też polecam drewno zamiast żetonów. Ja kupiłem od razu i dużo lepiej się gra z drewnianymi workerami.

Sama tektura podejrzewam pewnie po 10-15 grach miała by ślady wytarcia farby niestety.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Orleans

Post autor: misioooo »

Drewniane dyski - np takie? Do dostania w kraju. Mepel chyba od czasu do czasu zamawia ze spielmaterial (i pewnie inne sklepy też).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Orleans

Post autor: Planszman »

Myślę że jak by było 104 drewnianych workerów zamiast tych kartonowych w cenie 160~170 zł na wspieramto, myślę że nikt by nie marudził a sama gra byłaby na wypasie. Bez tych zbędnych fun kitów i innych dupereli, i jakbyśmy mieli to wtedy porównać z wersją kartonową nikt by nie marudził tylko by mówił że mu się pofarciło bo wyrwał exclusiwa w mega cenie na wspieramto.
Ale to tylko moje marzenia...
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Orleans

Post autor: kaszkiet »

Myślę, że i tak coś byś znalazł, żeby się czepić.
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Orleans

Post autor: rafaelus »

Planszman pisze:Myślę że jak by było 104 drewnianych workerów zamiast tych kartonowych w cenie 160~170 zł na wspieramto, myślę że nikt by nie marudził a sama gra byłaby na wypasie. Bez tych zbędnych fun kitów i innych dupereli, i jakbyśmy mieli to wtedy porównać z wersją kartonową nikt by nie marudził tylko by mówił że mu się pofarciło bo wyrwał exclusiwa w mega cenie na wspieramto.
Ale to tylko moje marzenia...
Ale to, że są Fan Kity i Upgrady to nie jest wymysł Baldara niestety. Tak było przy wersjach DLP i podejrzewam, że ciężko byłoby przekonać właściciela praw do tej gry, żeby nagle wyrzucił całkowicie żetony z pudełka z podstawką, zamieniając je na drewniane meeple. To wszystko przekłada się na logistykę, proces produkcji oraz oczywiście na pieniądze ;)

Jeżeli ktoś ma marzenia o wypasionej grze to kupuje podstawkę + zestawy drewna. Jeżeli ktoś nie chce / nie potrzebuje drewna to ma fajną możliwośc kupienia samej podstawki, w niższej cenie.

Na rynku istnieją gry, które nie powalają jakością wykonania, ale mają bardzo dobrą mechanikę i zawsze znajdzie się ktoś, kto stwierdzi, że stosunek jakości (czy też zawartości pudełka) do ceny nie jest dobry. Nie wszystkich niestety da się zadowolić ;)
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: crsunik »

Jak ktoś chce grę na wypasie to polecam: http://www.meeplesource.com/proddetail. ... ns5Players ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Orleans

Post autor: rastula »

crsunik pisze:Jak ktoś chce grę na wypasie to polecam: http://www.meeplesource.com/proddetail. ... ns5Players ;)

ceny tych meepli są chore... ndalne... ale ślinia oczywiście cieknie
slawas2001
Posty: 67
Rejestracja: 31 gru 2013, 00:03
Lokalizacja: okolice Tychów, B-B
Been thanked: 1 time

Re: Orleans

Post autor: slawas2001 »

to ja mam takie pytanie do baldara, czy jest szansa że w ramach kampani wydalibyście takie drewniane meeple/krążki jak w deluxe edition czy raczej nie ma takiej możliwości ? moim zdaniem wyglądają na ładniejsze i praktyczniejsze .. albo że chociaż tektury kafelków będa jakoś mocno grube tak jak na filmiku?

https://www.youtube.com/watch?v=ZKf0R1asVxM
(9 minuta)

to by rozwiązało wszystkie problemy i pewnie podniosło sprzedaż gry, ale pewnie właściciel licencji się nie zgodzi z wiadomych wzglądów ;)
Ostatnio zmieniony 25 sie 2016, 14:59 przez slawas2001, łącznie zmieniany 2 razy.
Brazol
Posty: 296
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 21 times

Re: Orleans

Post autor: Brazol »

Tez jestem za krązkami! Fajnie jakby udalo sie dodac taki addon
ODPOWIEDZ