Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Wosho pisze:My dzis gramy :)
Ale że grono zaawansowane więc może byśmy zaczęli od razu na full.
Pytanie z tego co przeczytałem to wariant trudniejszy oznacza brak początkowej porodukcji i dodanie x kart do puli i dwie korporacje?
I to wydłuża czas o godzinę?
Czy te dodatkowe karty są na tyle ciekawe że warto od razu grać z nimi?
Tak, nie dostajesz początkowej produkcji (w wariancie podstawowym znaczniki zaczynają na jedynce), jedynie ewentualną produkcję z karty korporacji.
Też graliśmy w doświadczonym gronie i cieszę się, że wybraliśmy wariant podstawowy - pozwoliło to trochę poznać grę, bez dłuższego zamulania ;)

Dodatkowe karty stawiają bardziej na rozwój produkcji, niż bezpośrednią terraformację przyspieszającą koniec gry - dzisiaj muszę namówić Kasię do takiej partii :P
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: carlos »

Są tak naprawdę trzy warianty rozgrywki. :)

Wariant dla początkujących: 1 na torach produkcji, darmowe karty, korpo dla początkujących
Wariant dla doświadczonych: 1 na torach produkcji, brak darmowych kart, wszystkie korpo (oprócz początkujących i z ery korporacyjnej)
Wariant z dodatkiem "Era korporacyjna": 0 na torach produkcji, brak darmowych kart, wszystkie korpo (oprócz początkujących)

Do tego dochodzi oczywiście opcja draftu przy pobieraniu 4 kart na początku każdego pokolenia.


Karty Ery korporacyjnej wydłużają nieco rozgrywkę (podejrzewam, żę ok. 30-60 minut) i są to chyba głównie karty produkcyjne (pod koniec rozgrywki po każdej fazie produkcji czułem lekkie zmęczenie ;)).
Ja zacząłem z najbardziej zaawansowaną wersją i na pewno nie będę grał już inaczej. :)
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wosho »

Na pewno zaczniemy od opcji drugiej min, pytanie wlasnie o te karty korporacyjne czy warto od razu czy poczekac do drugiej gry.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Odi »

A wariantem solo ktoś się już interesował?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

Jestem po pierwszej rozgrywce dla początkujących, dla mnie jet to TEN typ gry. Jedynie wykonanie mogłoby być zdziebko lepsze.
Kostki surowców chyba długo nie przetrwają (mam nadzieję że się mylę).
Przegrałem ale wiem że będę grał w TM częściej :)
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dwntn »

Jestem po pierwszej partii solo dla poznania zasad. Już widzę że popełniłem jeden błąd, bo choć grałem korporacją dla początkujących, zacząłem z produkcją na poziomie 1 na wszystkich surowcach. Nie obyło się także od spojrzenia na BGG, gdyż sam tryb solo jest raczej słabo opisany - zwłaszcza mało intuicyjne jest to że gracz może wykonać dowolną ilość akcji na pokolenie i jedyne co go ogranicza to ilość surowców i pieniędzy. Poza tym udało się chyba przestrzegać wszystkie zasady.

Muszę przyznać że TM robi niemałe wrażenie. Grafiki na kartach, choć prezentują różne style i poziom artystyczny, bardzo mocno budują klimat rozgrywki. Faktycznie, jak już tutaj wspominano, gra jest bardzo intuicyjna i gdy już się przyzwyczai do ikon na kartach nie ma potrzeby czytać zamieszczonego na nich tekstu (choć i tak jest to wskazane, gdyż niektóre karty mają działanie, które nie jest rozpisane w formie ikon). Tryb solo w odróżnieniu od normalnej gry ma także ograniczenie rund-pokoleń. Musimy zdążyć z terraformacją planety w przeciągu 14 pokoleń, inaczej przegramy grę. W połączeniu z faktem iż "era korporacji" jest obowiązkowym trybem przy grze solo, gra utrzymuje dosyć interesującą dynamikę i trzeba się sprężyć aby zdążyć zanim czas dobiegnie do końca. Z początku wydawało mi się iż nie podołam wyzwaniu gdyż losowy dociąg kart powodował iż dysponowałem drogimi kartami na ręce (przeważnie o koszcie 17-35 MC). Docelowo jednak okazało się iż niektóre karty z niebieskimi obwódkami potrafią tworzyć bardzo silne komba, dzięki którym zarówno ekonomia jak i możliwości technologiczne moich kolonistów były raz po raz wzmacniane co pokolenie. Docelowo udało mi się zakończyć transformację planety w 14 pokoleniu, stawiając ostatni region oceanów.

Ogromną zaletą gry IMO jest fakt iż z początku ciężko jest o surowce, zwłaszcza dochód, przez co wymusza wiele ciężkich wyborów pomiędzy zagrywaniem danego projektu albo sprzedażą karty w ramach akcji podstawowych. W miarę jak upływają kolejne pokolenia silnik ekonomiczny gry zaczyna nabierać kształtów, kolejne projekty się realizują a Mars z każdym kolejnym pokoleniem niczym w powieściach Kima Stanleya Robinsona z czerwonej planety staje się zielonym rajem. Wszystko to niesamowicie buduje klimat i nie mogę się doczekać kolejnych rozgrywek w większym gronie, gdyż w grze występuje cała masa kart o negatywnej interakcji, z których nie sposób zrobić pożytku w grze solo.

Grę udało się zakończyć z wynikiem 80 punktów, po zrealizowaniu łącznie 29 projektów, wygrywając w 14 pokoleniu. Terraformacja Marsa na pewno będzie częściej gościć na moim stole :)
orzeh pisze:Jedynie wykonanie mogłoby być zdziebko lepsze.
Wykonanie faktycznie mogłoby stać na nieco lepszym poziomie. Obowiązkowa jest laminacja kart graczy (choć słyszałem że można dostać tak duże koszulki w sklepach fotograficznych). Z drugiej strony odpuszczenie przez producenta solidniejszych materiałów pozwoliło utrzymać grę na przyzwoitym poziomie cenowym jak na to co dostajemy.
orzeh pisze:Kostki surowców chyba długo nie przetrwają (mam nadzieję że się mylę).
U mnie wszystkie kostki surowców mają odprysk farby w jednym narożniku. Domyślam się że jest to miejsce w którym kostka była sklejona z czymkolwiek co ją trzymalo w momencie zanurzania w farbie i jest to nieunikniony efekt, ale mimo wszystko zapala mi się czerwona lampka jak na to patrzę. Czy w waszych egzemplarzach kostki surowców też mają takie uszczerbki ?


- K.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

bo choć grałem korporacją dla początkujących, zacząłem z produkcją na poziomie 1 na wszystkich surowcach
To znaczy, że grałeś dobrze. Tylko w wariancie korporacyjnym zaczyna się bez surowców.
Obowiązkowa jest laminacja kart graczy
Co Wy wszyscy macie ostatnio z tą laminacją cienkich kart/planszetek? :P
A myślałem, że to ja wydziwiam wrzucając niemal każdą grę w koszulki ;)
Czy w waszych egzemplarzach kostki surowców też mają takie uszczerbki ?
Tak, chociaż zauważyłem to dopiero po tym, jak sprawdziłem po przeczytaniu Twojego posta.

My dzisiaj rozegraliśmy pierwszą partię we 2 (wariant... zwykły, z korporacjami, bez dodatkowych kart). Poszło sprawnie, niemal równe 90 minut. Nie odczuwałem zbytnio braku większej liczby graczy - bawiłem się równie dobrze jak wczoraj we 3.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dwntn »

Yavi pisze:
bo choć grałem korporacją dla początkujących, zacząłem z produkcją na poziomie 1 na wszystkich surowcach
To znaczy, że grałeś dobrze. Tylko w wariancie korporacyjnym zaczyna się bez surowców.
Era Korporacyjna to obowiązkowy wariant przy grze solo, a zatem powinienem był zacząć grę z zerową produkcją. Będę o tym pamiętał przy przyszłych rozgrywkach, aczkolwiek można to było jaśniej określić w instrukcji. Bez zaglądania na BGG o mało nie zrezygnowałem dzisiaj z gry, gdyż instrukcja pozostawia zbyt wiele niedomówień jeśli chodzi o rozgrywkę jednoosobową.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Dwntn pisze:
Yavi pisze:
bo choć grałem korporacją dla początkujących, zacząłem z produkcją na poziomie 1 na wszystkich surowcach
To znaczy, że grałeś dobrze. Tylko w wariancie korporacyjnym zaczyna się bez surowców.
Era Korporacyjna to obowiązkowy wariant przy grze solo, a zatem powinienem był zacząć grę z zerową produkcją. Będę o tym pamiętał przy przyszłych rozgrywkach, aczkolwiek można to było jaśniej określić w instrukcji. Bez zaglądania na BGG o mało nie zrezygnowałem dzisiaj z gry, gdyż instrukcja pozostawia zbyt wiele niedomówień jeśli chodzi o rozgrywkę jednoosobową.
Aaaa, wariant solo, okej :) Odruchowo pominąłem tę część instrukcji, przepraszam za zamieszanie :P
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wosho »

My zagralismy wczoraj w 3 osoby, ograne, I wszystkim sie podobało.
Zwłaszcza mojej żonie która jak zawsze podczas pierwszej gry w nowa grę wygrała :)
Wszystkim ogranym polecam zagranie z losowaniem korpo i normalnym dochodem na początek.
Szkoda czasu na poczatkowe korporacje, chyba że ktoś grał niedużo wcześniej.
Plus dodatkowo draft od 2/3 rundy jak już widać co i jak, bo zdarza się że wśród tych 4 kart nie ma nic ciekawe do zagrania i tura w plecy, jako że opcji dociągu kart w podstawowych kartach nie ma za dużo.
Jak przejrzałem na szybko karty korporacyjne to tam są opcje doćiagu.

Teraz pytanie czy ma sens dorzucenie kart korporacyjnych i dodatkowych korporacji ale granie z produkcją normalną?
Czy jest to nierozerwalne?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Zagrałem wczoraj i muszę przyznać, że jestem szalenie pozytywnie zaskoczony. Gra wydaje się mieć potencjał na wiele rozgrywek. Mechanizm z kartami, kombosami, zależnościami świetnie się zazębia. Zajmowanie miejsc na Marsie kolejny plus. Punktacja również przypadła mi do gustu.
Minusy? Niestety grafiki na głównej planszy i planszetce graczy, jak i wszelkie ikonki wyglądają jak z gier komputerowych z lat 90. Zdecydowanie na minus. Są tak nijakie , że aż szpetne. Ale być może przesadzam. Grafiki na kartach...sam nie wiem... Zdjęcie krowy, sarenki czy pieska raczej pasują mi do idei gry, mimo to mam wrażenie, że grafiki na kartach to kolejny słabo wykorzystany potencjalny walor gry. No i waluta w grze, na pierwszy rzut oka robi pozytywne wrażenie i mile zaskoczenie ale niestety lakier odpryskuje i pewnie z czasem waluta straci swój urok.
Pomijam wykonanie, gra ma u mnie wielki plus i spory kredyt zaufania. Zdecydowanie trafia na listę zakupową.
Tym , którzy się wąchają gorąco polecam!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Mnie wydanie się podoba. Klimatyczne tyły kart i przede wszystkim bez napisów (fani Kupców i Korsarzy wiedzą, o co chodzi).
Wincenty Jan pisze:Tym , którzy się wąchają gorąco polecam!
Ja myślę, że nie wąchającym się też można polecić. (Przepraszam)
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Haha przepraszam bardzo! Tablet podpowiada.
Oczywiście miałem na myśli "wahają"...
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2016, 11:41 przez Wincenty Jan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hutriel »

Wincenty Jan pisze:Haha przepraszam bardzo! Tablet podpowiada.
Oczywiście miałem na myśli "wachają"...
Chyba jednak nie to miałeś na myśli :D.

Słuchaj Tableta! :wink:
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Dla wahających się pozwolę sobie na wrzucenie unboxingu Terraformacji z kilkoma fotkami ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

hutriel pisze:
Wincenty Jan pisze:Haha przepraszam bardzo! Tablet podpowiada.
Oczywiście miałem na myśli "wachają"...
Chyba jednak nie to miałeś na myśli :D.

Słuchaj Tableta! :wink:
Eh... Wybaczcie moją "tabletową" ortografię.
Wracając do Marsa, szalenie jestem ciekaw jak wypadną dwie konkurencyjne gry w klimacie czerwonej planety. Póki co Terraformacja wysoko ustawiła poprzeczkę...
Szpiglas88
Posty: 7
Rejestracja: 30 sie 2016, 13:58

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Szpiglas88 »

Jaki jest czas rozgrywki i poziom ciężkości gry? Bardzo przegrzewa obwody? ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Poziom gry według mnie cięższy z tych średnich. Po zapoznaniu się z zasadami gra powinna, na cztery osoby, maksymalne półtorej / dwie godziny trwać. Pewnie trochę przesadzam. Plusem jest to, że sami gracze stresują długością gry.
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2016, 12:24 przez Wincenty Jan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wosho »

Taa wczoraj graliśmy ok 3h w 3 osoby, aczkolwiek następnym razem pewnie zejdziemy niżej.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Szpiglas88 pisze:Jaki jest czas rozgrywki i poziom ciężkości gry? Bardzo przegrzewa obwody? ;)
Pierwsza gra z tłumaczeniem zasad we 3 zajęła nam 120 minut, druga we 2 około 90 z rozłożeniem wszystkiego.
Wariant korporacyjny pewnie trochę to wydłuży - dzisiaj sprawdzimy jak działa we 2.

Poziom ciężkości... Wincenty Jan chyba ma rację - cięższy ze średnich. Jest sporo decyzji do podjęcia, dużo kart, które trzeba ogarnąć, kilka sposobów punktowania (tytuły, nagrody, karty, plansza, samo terraformowanie). Pierwsza partia przebiegała trochę po omacku, druga już bardziej świadomie i z jakąś strategią :)

e: Czasem gry, jak pisał Wincenty Jan, sterują gracze - tory wskaźników są zawsze takie same, więc w grach wieloosobowych czas rozgrywki powinien być podobny, co w tych we 2 - więcej osób myśli, ale i terraformacja przebiega szybciej.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Banan2 »

Ja na razie tylko rozpakowałem. Trzy uwagi (wizualne):
- całkowicie bezmyślna wypraska - u mnie była dodatkowo podarta, ale gdyby nawet była niepodarta to i tak powędrowałaby do kosza, :evil:
- grafiki a właściwie zdjęcia ka kartach - jakoś mi to nie pasuje :?
- cieniutkie plansze graczy - no, one cały czas leżą więc może nie będzie źle.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: rattkin »

Bardzo chętnie w to zagram, ale pierwsze wrażenie (na zdjęciach) jest raczej negatywne. Chociaż domyślam się, że to kwestia odczuć estetycznych. Dla mnie okładka jest świetna, kosteczki ładne, a wszystko pozostałe jest bardzo brzydkie. Rażące żarówiaste kolory, klipartowe ikony, paskudna plansza... kurczę, no nie można się oprzeć wrażeniu, że to jest graficznie jeszcze prototyp, do którego nie siadł grafik. Taki standard grafik z lat 90tych. Chociaż nie da się ukryć, że wygląda to na czytelne i funkcjonalne.

Mam nadzieję, że na żywo jakoś lepiej się z tym obcuje i gra wynagradza te niedostatki.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: pan_satyros »

Tu się zgodzę. Estetyka niestety przywodzi mi na myśl raczej kwiatki w stylu "Master of Economy", niż dobrą grę jaką TM jest.
Ramki, czcionki, jakoś się to razem zupełnie nie komponuje - wygląda "tanio".
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: the_ka »

rattkin pisze:Bardzo chętnie w to zagram, ale pierwsze wrażenie (na zdjęciach) jest raczej negatywne. Chociaż domyślam się, że to kwestia odczuć estetycznych.
Miałem podobne wrażenie jak przyglądałem się tej grze i odpuściłem bo mnie grafiki odstraszyły. Zagrałem i zmieniłem zdanie - bardzo dobra gra... grafiki dalej kłują w oczy
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Haloon »

Ładne / nieładne to kwestia gustu. Mi oprawa graficzna się bardzo podoba, dla odmiany grafiki w Dominionie i Race for galaxy są barierą nie do przebicia mimo że gry są dobre według graczy :) Co kto lubi
ODPOWIEDZ