Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

ChlastBatem pisze:Dodatek ma wprowadzić wariant na 6 i 7 osób - IMO poroniony pomysł, tak samo jak w Viticulture lub Cavernie. Tragedia.
Sam autor mówi, by tak nie grać. Dodatkowe nacje są na podmianę tych z podstawki. Ale lud się domaga gry na 6 i 7 graczy, to i taką opcję dostanie. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: ChlastBatem »

ozy pisze:
ChlastBatem pisze:Dodatek ma wprowadzić wariant na 6 i 7 osób - IMO poroniony pomysł, tak samo jak w Viticulture lub Cavernie. Tragedia.
Sam autor mówi, by tak nie grać. Dodatkowe nacje są na podmianę tych z podstawki. Ale lud się domaga gry na 6 i 7 graczy, to i taką opcję dostanie. :)

Dziwny zabieg. Potem ten sam lub będzie marudził, że gra nie działa na tyle osób.
Ja oczywiście to potraktuje jako nowe frakcje... tak jak w Terra Mystica.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Scythe

Post autor: Tomzaq »

ChlastBatem pisze:Gra działa najlepiej na 4 osoby.

Na 5 jest bardzo ciasno i często przeciwnicy nawet nieświadomie irytują innych, przeszkadzają w ruchu itp. Do tego dochodzi długi czas gry + długie czekania na swój ruch.
Na 3 jest okej.
Na 2 gra się najsłabiej. Za dużo luzu. Momentami pasjans.

Dodatek ma wprowadzić wariant na 6 i 7 osób - IMO poroniony pomysł, tak samo jak w Viticulture lub Cavernie. Tragedia.
Oj, i ten głos w dyskusji zapalił mi czerwoną lampkę, żeby się wstrzymać z zakupem.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Scythe

Post autor: Błysk »

ChlastBatem pisze:Gra działa najlepiej na 4 osoby.

Na 5 jest bardzo ciasno i często przeciwnicy nawet nieświadomie irytują innych, przeszkadzają w ruchu itp. Do tego dochodzi długi czas gry + długie czekania na swój ruch.
Na 3 jest okej.
Na 2 gra się najsłabiej. Za dużo luzu. Momentami pasjans.

Dodatek ma wprowadzić wariant na 6 i 7 osób - IMO poroniony pomysł, tak samo jak w Viticulture lub Cavernie. Tragedia.
W sumie to VETO! Grałem 3 razy póki co. Na 4 i 5 graczy tylko i wyłącznie. Gra nie jest długa. Z tłumaczeniem pierwsza partia (4 graczy) zajęła nam 2h i 25 minut (a tłumaczenia było ze 40 min, bo lubimy bardzo dokładne tłumaczenia przed 1 turą gry). Późniejsze dwie gry na 5 zajęły po ok 2h z przerwami na odebranie 2 telefonów, na fajki ze 2 razy itd. Przy zgranej ekipie pewnie można zejść do 1,5h. Zazwyczaj na ruch nie czekało się długo, bo ruch przeciwnika raczej rzadko bezpośrednio na Ciebie wpływa, więc w momencie gdzie on zdecydował co robi i powoli egzekwuje swoją akcję to ty możesz zacząć robić swoją i tak w koło.

Co do działania w 5 osób. Mnie grało się całkiem spoko i nie widziałem, żeby było "przeszkadzanie" na zasadzie "nie pójdę tam, bo on mi polazł". Z drugiej strony ja lubię gry z konfrontacją, więc pewnie inaczej to "przeszkadzanie" w ruchu interpretuję.
MordimerMort
Posty: 25
Rejestracja: 17 maja 2015, 15:34
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: MordimerMort »

Jak ktoś chce spróbować to mam dostęp do Scythe przez Tabletopia, wymagany Firefox i Team Speak do czatu głosowego. Tylko czas będę miał jutro dopiero. Dziś na chwilę pokój mogę stworzyć, żeby obadać z czym to się je.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Scythe

Post autor: TOMI »

Z tego co widziałem (i co widać powyżej ) to dziwnie trochę wygląda początek gry. Każdy sobie czyli ........ wybuduje sobie to, teraz zbiorę tamto by wybudować to. Reszta nawet nie musi zwracać uwagi co robimy, tylko pilnować toru punktowego. Może się mylę !?
A takiego miałem smaka na tą grę :(
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

TOMI pisze:Z tego co widziałem (i co widać powyżej ) to dziwnie trochę wygląda początek gry. Każdy sobie czyli ........ wybuduje sobie to, teraz zbiorę tamto by wybudować to. Reszta nawet nie musi zwracać uwagi co robimy, tylko pilnować toru punktowego. Może się mylę !?
A takiego miałem smaka na tą grę :(
każda nacja zaczyna na odgrodzonym wodą półwyspie, który pozwala na rozwinięcie własnej strategii,

możliwości wyjścia jest kilka, cechy mechów, budowa tunelu, cechy frakcji...

to specyfika tej gry, nie wada, nie widzę w tym nic dziwnego

wielkorotnie podkreślano, że tonie jest gra o bijatyce


chcesz naparzanki od drugiej rundy? poecam Kemet
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1138
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Scythe

Post autor: ariser »

Wyjście z własnej wyspy ma niewątpliwe zalety (dostęp do zasobów, dotarcie do fabryki/wydarzeń), ale nie jest wymagane od razu. Brak negatywnej interakcji na początku pozwala na spokojną decyzję, w którym kierunku rozwoju pójdziemy. Dla mnie brak możliwości zrushowania kogoś w grze ekonomicznej, opartej o budowę silniczka to zaleta.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
ObraneOrzechy
Posty: 379
Rejestracja: 31 lip 2015, 09:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Scythe

Post autor: ObraneOrzechy »

Moje zainteresowanie ta gra wrocilo i chyba musze ja miec. ;D

Panowie, mam szybkie i proste pytanie 'ekonomiczne'. W celu powierdzenia przed zakupem (nigdy z aleplanszowki nic nie zamawialem).

Obie te wersje sa w 100% identyczne?
http://sklep.phalanxgames.pl/m/scythe,3,27,75

http://aleplanszowki.pl/strategiczne/13 ... ign=scythe

Zawsze to 30zl roznicy ;P
Padre_W_stare_konto
Posty: 165
Rejestracja: 14 lis 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Padre_W_stare_konto »

Wszystko wskazuje że to jest ten sam produkt. Opis lekko zmieniony ale tylko w części.



Moje gry na BGG
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Lord Voldemort »

Tak, gra jest ta sama.

Na sklep.phalanxgames.pl wysylka jest wliczona w cene, a o ile dobrze rozumiem zapisy na stronie, w tym sklepie trzeba jeszcze doplacic.

Gra wazy ok 4,5 kg, wiec raczej "list polecony ekonomiczny" nie wchodzi w gre ;)
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Scythe

Post autor: KrzysiekL »

Na 3trolle.pl też jest wersja z promosami i można w aktualnej promocji jeszcze taniej niż na aleplanszowki kupic, ale z wliczoną wysyłka. :)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Scythe

Post autor: zioombel »

KrzysiekL pisze:Na 3trolle.pl też jest wersja z promosami i można w aktualnej promocji jeszcze taniej niż na aleplanszowki kupic, ale z wliczoną wysyłka. :)
Nie ma pocztówki ;-)
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: Martin_Valdez »

No ja z tą przedsprzedażą mam jeden zasadniczy problem. Nie rozumiem jej zasad, albo ktoś w domyśle miał coś innego niż ostatecznie napisał na stronie.
Z tego co jest napisane to wynika, że egzemplarz w przedsprzedaży zawiera wszystko, co zostało wymienione. W sumie w przedsprzedaży jest dostępne tylko 200 sztuk. Zatem jeśli moje zamówienie (a zapłaciłem je dzisiaj przez Przelewy24) dostanie numer powyżej 200 to co to dla mnie oznacza? Rozumiem, że pieniądze zostaną mi zwrócone bo skończyły się egzemplarze przed sprzedażowe?
Druga sprawa to jednak fakt, że sklepy już zakupiły egzemplarze w przedsprzedaży. Sądziłem, że tak się nie stanie. Jest to kolejna nauczka, żeby nie kupować u wydawcy bo potem i tak sklepy, gdzie mamy zniżki dadzą nam dokładnie to samo w lepszej cenie.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: pan_satyros »

Dla mnie to też jakieś niedomówienie. Jeśli 3t mają taniej o 35 zł, to cóż - dziękuję za pocztówkę, rezygnuję z preordera i wolę tam gdzie jest taniej.
Zawsze mam na kolejny dodatek do jakieś karcianki.
Oczywiście jeśli faktycznie te sklepy oferują gry z promosami.
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: Martin_Valdez »

No właśnie to jest smutne. Jeśli była taka akcja to sklepy kupując nie powinny móc skorzystać ze swoich rabatów. W takiej sytuacji robienie akcji przez sklepy wydawnictw mija się kompletnie z celem. Też chyba najzwyczajniej w świecie zrezygnuję. Ja w Trollach mam 15 pln taniej tą samą grę w tej samej konfiguracji. A pocztówka dla mnie warta tej dopłaty nie jest.
Jeśli bierze się udział w crowfundingu to sprawa wygląda inaczej. Widać, że są większe paczki i w nich egzemplarz jest tańszy. Wiesz wtedy, że zakupią go głównie sklepy i możesz się spodziewać niższej ceny niż dałeś. Natomiast wiesz na co się piszesz i tak naprawdę wspierasz akcję, żeby gra się ukazała. Tutaj natomiast jest to kompletne nieporozumienie.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2016, 14:53 przez Martin_Valdez, łącznie zmieniany 1 raz.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Scythe

Post autor: KrzysiekL »

No ale w czym problem? Kupią gracze albo sklepy i tak produkt trafi do graczy...
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: Majkel89 »

Ale co w tym dziwnego? Sklepy też mogą normalnie kupić u wydawcy. Te 200 sztuk to sobie wydawca zostawił do własnej sprzedaży. Natomiast inną kwestią jest ile takich gier przeznaczył do normalnej dystrybucji i to właśnie te gry sprzedają sklepy
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: Martin_Valdez »

Dla wydawnictwa żaden. Dla kupującego problem jest. Wydawca dał trochę fałszywy komunikat sugerując, że tylko tu i teraz możesz dostać tą grę z tymi wszystkimi dodatkami. Zatem nie powinien sprzedawać we własnym zakresie 200 i jednocześnie pchnąć z tymi dodatkami (pocztówki nie liczę bo nie warta zachodu) do sklepów poza akcją dodatkową ilość egzemplarzy. Chyba nie tak to powinno wyglądać.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: pan_satyros »

Majkel89 pisze:Ale co w tym dziwnego? Sklepy też mogą normalnie kupić u wydawcy. Te 200 sztuk to sobie wydawca zostawił do własnej sprzedaży. Natomiast inną kwestią jest ile takich gier przeznaczył do normalnej dystrybucji i to właśnie te gry sprzedają sklepy
Ano to, że jak taki Portal robi preorder to mam jasną sytuację: u nich drożej, ale z dodatkami lub taniej w sklepie, ale bez promosów.
Tu się czymś takim sugerowałem, bo wydawało się logiczne z perspektywy wydawcy. Do tego limit sztuk i "rabat 20%", kiedy sklepy jak widać mogą sobie pozwolić na 30% na tę samą zawartość.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Scythe

Post autor: zioombel »

Nie wiem kiedy w końcu wszyscy zrozumieją, że wydawnictwo nie jest od tego, żeby konkurować ze sklepami.
Chcesz bezpośrednio wesprzeć wydawnictwo za to, że wzięło się za Scythe po polsku to bierzesz od n nich ze strony. Chcesz mieć taniej to kupujesz tam gdzie masz zniżkę.
Zawsze są narzekania. Ostatnio któryś użytkownik narzekał, że przy Cry Havoc zakupionym w sklepie w przedsprzedaży nie ma bonusowych kart. Teraz jest narzekanie, że bonusowe karty są przy Scythe. Współczuję wydawcom.
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: Martin_Valdez »

O jakim narzekaniu piszesz? Akcja zorganizowana przez wydawnictwo sugerowała, że jest to jedyny sposób na wejście w posiadanie tej gry w takiej konfiguracji. Stąd ludzie decydowali się na zakup. Jestem ciekaw ile zajęłaby sprzedaż 200 sztuk gry w akcji przez wydawnictwo przy wiedzy kupujących o jej dostępności w tej samej cenie i konfiguracji w innych sklepach.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

Istnieje możliwość odstąpienia od umowy. Z pewnością wydawnictwo nie będzie robić wam pod górkę, jeśli zrobicie to teraz.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Scythe

Post autor: zioombel »

Martin_Valdez pisze:O jakim narzekaniu piszesz? Akcja zorganizowana przez wydawnictwo sugerowała, że jest to jedyny sposób na wejście w posiadanie tej gry w takiej konfiguracji. Stąd ludzie decydowali się na zakup. Jestem ciekaw ile zajęłaby sprzedaż 200 sztuk gry w akcji przez wydawnictwo przy wiedzy kupujących o jej dostępności w tej samej cenie i konfiguracji w innych sklepach.
Wydawnictwo odpowiadając na pytanie użytkownika czy karty będą dostępne w przedsprzedaży w sklepach (w wątku ze swoimi planami wydawniczymi) napisało, że na razie są tylko u nich i zapraszają sklepy do kontaktu w sprawie bonusów. Co moim zdaniem jednoznaczne było, że jak sklepy się zgłoszą to dostaną. U Phalanxów jest dodatkowa pocztówka w sklepach nie ma i taka jest różnica.
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: Martin_Valdez »

Ano tak przepraszam, że nie przeczytałem tego jednego posta w innym wątku. Rzeczywiście moja wina.
ODPOWIEDZ