Najlepiej skalujące się gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: ArnhemHorror »

Leszy2 pisze:"Zamki szalonego króla" - nie dość, że gra się świetnie zarówno w 2 jaki i 3 i 4 osoby, choć troszkę inaczej, to jeszcze łatwo jest manipulować długością rozgrywki.
Akurat przy tej grze dużo recenzentów (bodajże Rahdo o ile mnie pamięć nie myli) narzekało na fakt, że w grze dwuosobowej dostępna jest tylko połowa kafelków, co mogło sprawić, że jeden z graczy nie miałby możliwości znalezienia tych, które potrzebuje do wygranej. Nie zauważyłeś tego w swoich grach we dwie osoby?
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: Zefireq »

Ja nie zauważyłem - gram w Zamki dostosowując się do aktualnej sytuacji i polując na kilka rodzajów kafelków, a nie trzymając się jednego rodzaju, albo - o zgrozo - wyczekiwać tego jednego, jedynego :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: FortArt »

Notre Dame (2-5) jest dla mnie grą, gdzie liczba graczy jest obojętna i wpływa tylko na czas gry.

Fürstenfeld (2-5) - tu również jest to dość obojętne poza czasem gry.

Alhambra (2-6) - dzięki neutralnemu graczowi dla wariantu dwuosobowego odczucia są podobne.

Metro (2-6) - mniej ruchów przy większej liczbie, za to czas identyczny.

Taluva (2-4) - przy nowych zasadach co do liczby kafli liczba graczy wpływa tylko na czas gry.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: misioooo »

Innowacje! Gra się... inaczej w szerszym gronie, ale gra działa elegancko na 2-4 graczy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: costi »

mikeyoski pisze:Jest spoko, ale za długo. Paraliż decyzyjny powoduje straszny downtime

Tapnięte z mojego T800
Ale to problem graczy, nie gry ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: mikeyoski »

Ja na Five Tribes w 4 osoby się nie piszę :-) Najlepiej mi się w to gra w dwójkę

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: zakwas »

Zamki Burgundii się łądnie skalują, choć na 4 osoby, wydłużają mocno i jednak przyjemniej gra się w 2. ;)
T'zolkin - już wspomniany - pomimo zajmowania tych akcji na kołach przy setupie - zmienia to też rozgrywkę w mniejszym gronie, bo różne akcje odpadają
Power Grid - nie grałem tylko we 2 osoby i tu może być lekka skucha przy licytacjach, ale tego nie wiem. W każdym innym składzie chodzi elegancko.
7 Cudów - poza wariantem na dwie osoby, chyba nie trzeba tłumaczyć czemu są dobrze skalującą się grą. ;)
mikeyoski pisze:Ja na Five Tribes w 4 osoby się nie piszę :-) Najlepiej mi się w to gra w dwójkę
Ja bym z kolei powiedział, że na 3 jest najlepsza - nie ma jeszcze dużego downtime'u, a podwójne akcje wypadają. ;)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: Pynio »

Kawerna. Graliśmy na 1,2,5 osób. Równie świetna :)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: asiok »

Trochę off-top ale bardzo mi utkwiła recenzja Don Simona na GF, który o Colonii pisał:

"Gra skaluje się dobrze, to znaczy w każdym wariancie jest tak samo beznadziejna."

Mistrz! :D

Całość: http://www.gamesfanatic.pl/2010/01/23/colonia-karna/
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: Leszy2 »

wilecki pisze:
Leszy2 pisze:"Zamki szalonego króla" - nie dość, że gra się świetnie zarówno w 2 jaki i 3 i 4 osoby, choć troszkę inaczej, to jeszcze łatwo jest manipulować długością rozgrywki.
Akurat przy tej grze dużo recenzentów (bodajże Rahdo o ile mnie pamięć nie myli) narzekało na fakt, że w grze dwuosobowej dostępna jest tylko połowa kafelków, co mogło sprawić, że jeden z graczy nie miałby możliwości znalezienia tych, które potrzebuje do wygranej. Nie zauważyłeś tego w swoich grach we dwie osoby?
Teoretycznie może występować taki problem, ale w praktyce nie zauważyłem, choć grałem też w skróconą wersję czyli na dwie osoby używaliśmy jedynie 18 kart.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 989
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 365 times
Been thanked: 784 times
Kontakt:

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: Apos »

Pynio pisze:Kawerna. Graliśmy na 1,2,5 osób. Równie świetna :)
Jak długo trwa rozgrywka przy 5-6 osobach w porównaniu do np rozgrywki dwuosobowej? Z gier Uwe Rosenberg posiadam tylko Le Havre, które grane na 5 osób potrafi się dłużyć.
Miszon
Posty: 2527
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 500 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: Miszon »

Legun pisze: 6.Bierze! - od 2 do 10)
Oj nie wiem. Na 2 jest słabo, momentami nuda. 3 ujdzie ale dopiero od 4 jest OK. Grałem max w 7 wiec nie wiem jak dalej ale chyba im więcej tym fajniej.

7 cudow dlatego działa tak samo dobrze od 3 wzwyż że to jest tak naprawdę wtedy kilka 3 osobowych rozgrywek, każdy gra w zasadzie w trójkącie sąsiadów. I dopiero na końcu przy liczeniu okazuje się że wszyscy graliśmy razem ;) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: dizzit »

Potwierdzę niektórych poprzedników:
Age of Empires III, 7 cudów, Keyflower

i dorzucę coś od siebie:
Factory Manager - podobnie jak w AoE III w zależności od liczby osób co innego robi się priorytetowe (2-5 graczy)
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: gaseki »

Czy też samemu.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: bukimi »

Apos pisze:
Pynio pisze:Kawerna. Graliśmy na 1,2,5 osób. Równie świetna :)
Jak długo trwa rozgrywka przy 5-6 osobach w porównaniu do np rozgrywki dwuosobowej? Z gier Uwe Rosenberg posiadam tylko Le Havre, które grane na 5 osób potrafi się dłużyć.
Kawerna na 6-7 osób wymaga rezerwacji co najmniej kilku godzin (4+). Mechanicznie jest OK, ale downtime jest bardzo odczuwalny - każdy chciałby zaplanować swoje akcje korzystając z czasu, gdy ruszają się inni, ale zwykle zanim się ruszysz upatrzone akcje są już zajęte i każdy po kolei musi się zastanawiać od nowa. Trzeba pamiętać, że Kawerna ma niewiele interakcji poza zajmowaniem sobie akcji, więc z czasem przestaje się też zwracać aż tyle uwagi na to co robią pozostali gracze (i tak nie ogarniesz stanu posiadania pozostałych 6 graczy).
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: Pastorkris »

7 cudów zdecydowanie :) Do tego dorzucam Pokolenia 2-4 i Tzolkina 2-4.
Awatar użytkownika
michacham
Posty: 129
Rejestracja: 12 sie 2012, 09:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: michacham »

Z niewymienionych dorzuciłbym Brassa i Bruxelles 1893. I nie jest to do końca regułą, ale kooperacje z natury dobrze się skalują.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Najlepiej skalujące się gry

Post autor: romeck »

michacham pisze:I nie jest to do końca regułą, ale kooperacje z natury dobrze się skalują.
No nie wiem. Często jest tak, że grając w cztery osoby gra jest banalna do przejścia, a w dwie praktycznie niemożliwa. Zatem to nie jest "z natury" dobre skalowanie, tylko coś wręcz przeciwnego. ;)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ