Troyes (Sébastien Dujardin, Xavier Georges, Alain Orban)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
iklex
Posty: 8
Rejestracja: 10 wrz 2015, 21:48

Re: Troyes

Post autor: iklex »

Zefireq pisze:A wiadomo, kiedy gra pojawi się w przedsprzedaży w większej ilości sklepów, niż tylko 3trolle? :)
Też jestem ciekaw. Ktoś coś wie? :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Troyes na dwie osoby jest rewelacyjne ;). Jak dwie osoby dobrze znają grę, to partię można skończyć w 40-50 minut ;).

"Brak kontroli" nad kośćmi w przypadku gry czteroosobowej świetnie naprawia dodatek - fioletowa kość-joker, której nie można odkupić daje większe pole manewru. Dodatkowe kafle "akcji zewnętrznych" również są lekarstwem na w/w mankament ;).
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: REBEL.pl »

Mała zapowiedź na stronie wydawnictwa:

http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,748 ... wiedz.html

Obrazek

Data premiery: połowa września 2016 roku.
Sugerowana cena detaliczna: 169,95 zł.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Data premiery: połowa września 2016 roku.
Czyli jednak wrzesień, a nie początek października? :)
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: REBEL.pl »

warlock pisze:
Data premiery: połowa września 2016 roku.
Czyli jednak wrzesień, a nie początek października? :)
Tak - już do nas jedzie :)
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

REBEL.pl pisze:
warlock pisze:
Data premiery: połowa września 2016 roku.
Czyli jednak wrzesień, a nie początek października? :)
Tak - już do nas jedzie :)
Łomatkojedyna, no to muszę preorder robić ;). Mam międzynarodową wersję z dodatkiem i kartami bonusowymi, ale powiedziałem sobie, że dołożę cegiełkę Rebelowi za wskrzeszenie najlepszej gry, w jaką grałem. ;)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

REBEL.pl pisze:
warlock pisze:
Data premiery: połowa września 2016 roku.
Czyli jednak wrzesień, a nie początek października? :)
Tak - już do nas jedzie :)
Dobrze wiedzieć, bo chciałem czekać z zamówieniem jeszcze półtora tygodnia i bym się tylko zdziwił :)
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Troyes

Post autor: Zefireq »

...przyczyniło się ono rozwoju artystycznego...
Brakło wam 'do' :)
pike
Posty: 270
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Troyes

Post autor: pike »

A to ta gra tylko w przedsprzedaży jest? Nie będzie później w normalnej dystrybucji? Nie wiedziałem. Chyba i ja wobec tego wesprę wydawnictwo, bo z mojego egzemplarza zginęła jedna czarna kostka.
Awatar użytkownika
soban
Posty: 11
Rejestracja: 02 lip 2015, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Troyes

Post autor: soban »

Nie no będzie w sprzedaży przecież tylko teraz jest trochę taniej(w rebelu) i z bonusowymi kartami.
Pewnie w mniejszych sklepach będzie jeszcze taniej niż obecne rebelowe 150.

Najłatwiej porównać to sobie do pre-orderów gier video, gdzie masz jakąś ekstra skórke na postać, czy coś.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Troyes

Post autor: Zefireq »

Ciekawe, czy karty promo będą też dostępne w sklepach razem z grą, jak karta Messe w 7C: Pojedynek.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Troyes

Post autor: malekith_86 »

w wersjach przedsprzedażowych na pewno
później nie wiadomo
na ten moment nawet Rebel nie wie czy karty dodatkowe będą już w pudełku czy będą dokładane osobno
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Nie chcę się czepiać bo to w sumie bzdura, ale dlaczego karta Pilgrimage została przetłumaczona jako Pielgrzym, a nie Pielgrzymka? Pielgrzymka miała tematyczny sens, bo to jedyna akcja w grze, do której można przydzielić różne kolory kości (czyli na po prostu w pielgrzymce uczestniczą różne warstwy/klasy społeczne z miasta). Różnica może jest drobna, ale jednak słowo "pielgrzymka" lepiej oddaje sens/działanie karty - nie bardzo wiem, po co to było zmieniać ;).
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: pan_satyros »

Skoro każdy może iść na pielgrzymkę, to i każdy może być pielgrzymem ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Tak jak mówiłem - to bzdura o której w sumie nie warto pisać ;). Ale zastanawia mnie, dlaczego zrobili tak, a nie inaczej ;).

Swoją drogą jestem strasznie ciekaw opinii polskich recenzentów co do tej gry. Troyes ma już kilka ładnych lat, przy czym prawie nikt z polskiej blogosfery tej gry nie recenzował. Ciekawe, czy nasi czołowi wideoblogerzy się za nią wezmą ;).
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Troyes

Post autor: Wincenty Jan »

Zdecydowanie powinni... Jak dla mnie ta gra to taka perełka! Jak to mówi mój dobry znajomy "najlepsze gra Felda, która nie została przez Felda zaprojektowana"
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Troyes

Post autor: romeck »

Wincenty Jan pisze:Jak to mówi mój dobry znajomy "najlepsze gra Felda, która nie została przez Felda zaprojektowana"
Często powtarzane, a kompletnie się z tym nie zgadzam. Choć nie mam za złe tym, co tak mówią.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Troyes jest za mało eleganckie jak na "grę Felda" (IMO). No i to absolutnie nie jest klasyczna sałatka punktowa w stylu Zamków Burgundii, gdzie każdy ruch to punkty.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

Patrzyłem jakiś czas temu na dodatek do Troyes i między innymi wprowadził on kość uniwersalną (reprezentującą każdy kolor), której nie można odkupić i stracić.

Myślicie, że warto grać z home rulem i dodać taką kostkę do podstawowej gry? Może ktoś już próbował?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Mam dodatek, ale pomimo 70+ partii w podstawkę grałem z nim dwa razy (ciągle gram w Troyes z nowymi ludźmi i nie mam sumienia wprowadzać dodatku od pierwszej partii ;)). Także nie mam zbyt dużego doświadczenia z fioletową kością. Ale wydaje mi się, że warto z niej korzystać w trzech przypadkach:

1) przy grze na 4 osoby, gdzie kości jest mało, a ograniczenia z tym związane mogą frustrować. Dodatkowa kość zwiększa swobodę działania i daje większą elastyczność.
2) podczas gry z tzw. akcjami zewnętrznymi z dodatku - dodatkowa kość w dzielnicy jest po prostu przydatna do zarządzania nowym meeplem na murach
3) gdy gracze chcą złagodzić nieco przebieg rozgrywki. Mój znajomy nie lubi, gdy mogę pozbawić go kości kluczowej dla powodzenia jego planu, dlatego kość-joker, której nie można odkupić jest tutaj świetnym rozwiązaniem.

Poza przypadkami wymienionymi wyżej ta kość jest w imo zbędna. Jeśli chcecie ostrej rywalizacji i możliwości blokowania ruchów rywalom to wprowadzenie kości może "zabić" ważny element interakcji w Troyes.

A odpowiadając na pytanie - możecie śmiało dodać taką kość (w innym kolorze niż bazowe) i grać z zasadami modułu Głowy Rodziny z dodatku ;). Ale polecam tylko w przypadkach 1/2/3.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

No właśnie mi nigdy tej kostki nie brakowało, ale wiem, że będę grał z osobami wrażliwymi na wspomniany punkt 3. :)

Jedyna moja obawa co do kości z dodatku bez dodatku to czy gracze nie dostaną zbyt wielu akcji do wykonania. Jednak Damy wprowadziły bieganie po murze, więc jest gdzie zużywać większą pulę kości. Co prawda to tylko jedna kostka, ale ja na balansie się nie znam ;)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Troyes

Post autor: GrzeL »

Olgierdd pisze:No właśnie mi nigdy tej kostki nie brakowało, ale wiem, że będę grał z osobami wrażliwymi na wspomniany punkt 3. :)

Jedyna moja obawa co do kości z dodatku bez dodatku to czy gracze nie dostaną zbyt wielu akcji do wykonania. Jednak Damy wprowadziły bieganie po murze, więc jest gdzie zużywać większą pulę kości. Co prawda to tylko jedna kostka, ale ja na balansie się nie znam ;)
Każdy moduł dodatku jest niezależny.
Jak dla mnie warto dodać te kostki, od czasu kiedy nabyłem dodatek, już bez nich nie gram.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Olgierdd pisze:No właśnie mi nigdy tej kostki nie brakowało, ale wiem, że będę grał z osobami wrażliwymi na wspomniany punkt 3. :)

Jedyna moja obawa co do kości z dodatku bez dodatku to czy gracze nie dostaną zbyt wielu akcji do wykonania. Jednak Damy wprowadziły bieganie po murze, więc jest gdzie zużywać większą pulę kości. Co prawda to tylko jedna kostka, ale ja na balansie się nie znam ;)
Każdy dostanie proporcjonalnie więcej akcji do wykonania, także wszystko pozostanie zbalansowane ;).
GrzeL pisze:Jak dla mnie warto dodać te kostki, od czasu kiedy nabyłem dodatek, już bez nich nie gram.
Dodanie tej kości to nie jest taka oczywista decyzja. Podczas partii trzy-czteroosobowych w zasadzie zawsze warto z tym grać. Ale w przypadku gier 1v1 już niekoniecznie. Całe piękno Troyes polega na umiejętnym zarządzaniu pulą kości, zarówno własnych, jak i przeciwnika / neutralnych. Czasem wypychasz ostatniego meepla rywala z Pałacu i tym samym zmuszasz go do odkupienia czerwonej kości w kolejnej rundzie. Czasem zużywasz ostatnią kość na planszy i całkowicie uniemożliwiasz rywalowi wykorzystanie wymarzonej kości (a tym samym wykonanie jakiejś akcji albo uzbieranie upragnionej puli). Z fioletową kością cała ta subtelna interakcja i "gra w grze" się zatraca - osobiście nie do końca mi się to podoba. Troyes traci wtedy nieco głębi.
burzykovski
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2015, 13:54

Re: Troyes

Post autor: burzykovski »

Czy to prawda, że premiera jednak w połowie października ze względu na jakieś wady? Początkowo miał być początek października, później połowa września, a teraz wszystkie sklepy podają informację połowa października.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Troyes

Post autor: romeck »

burzykovski pisze:Czy to prawda, że premiera jednak w połowie października ze względu na jakieś wady? Początkowo miał być początek października, później połowa września, a teraz wszystkie sklepy podają informację połowa października.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 00#p837524
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 00#p837590
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ